Stolić cvijet

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Stolić cvijet

Post by BILJEŽNIK »

Kolege, imam upit za izradu ovakvog stolića: https://www.pleasurebyann.com/coffee-si ... ffee-table

Ima li tko ideju kako napraviti ove latice?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolić cvijet

Post by mbole »

Koliko se vidi sa slika... ovo je lepljeno iz segmenata, pa onda najverovatnije obradjeno na nekom CNC-u.
Donje daske svakog segmenta, idu celim precnikom, to jest slepljene su tako da prave dno (po godovima ovo sto se vidi spolja je ceoni rez tih dasaka).

Kako ga uraditi u neindustrijskoj varijanti... huh... padaju mi napamet neke ideje sa nekakvim sablonimam za glodalicu i rotacionim postoljem, al bojim se da bi bila skuplja pita od tepsije za jedan komad.
No...

Otprilike.. ovako nekako...

Pocetak.. tri daske ulepljene
1a.jpg
Zaobljeni uglovi (ovo je vrv lakse uraditi pre slepljivanja, ali je meni bilo ovako zgodnije za crtanje)
2a.jpg
Useceno glodalicom za prsten na koji ce se oslanjati ploca. Za ovo treba pristojna glodalica, posto treba duboko useci ovaj kanal, nekih 6-7cm, tj onoliko koliki je radius ovih zaobljenja na segmentima. Al koliko se secam, trebalo bi da imas OF-2000, za koji moze da se nadje tako dugacko glodalo. Naravno... i ovde treba nekakav sablon...
3a.jpg
Zalepljena donja daska, pravljena isto iz segmenata (opet ovako bilo lakse za crtanje)
4a.jpg
E ovde dodje sablon i glodalica kojim se obradi spoljasnja strana da bude lepo okrugla.
Nije nemoguce to izvesti i iz ruke, blanjom, smirglanjem... da bi se izbeglo pravljenje sablona za glodalicu.
5a.jpg
Sredjene ivice, usecen zljeb koji glumi cilindar koji ide do dna.
Taj zljeb je isto tako lakse napraviti pre zaobljivanja spoljasnje strane, opet.. ovako bilo jednostavnije za crtanje.
6a.jpg
Slepljeno 5 ovakvih u celo postolje
7a.jpg
E sad dodje malo zeznut moment pravljenja ovog zaobljenja na dnu.
Postavi se celo postolje na nekakvu osovinu, rotacionu plocu... tako nesto...
Pa se opet pravi neki sablon za glodalicu, mada bih ja verovatno to odradio na grubo testerom, a na fino trakastom i nekom manjom orbitalnom/vibracionom iz ruke s tim da se postolje vrti na tom rotacionom postolju. Mislim da iz ruke moze da se postine sasvim glatka krivina uz malo paznje.
8a.jpg
Na kraju dodje nekakav prsten od cega god, farban u mat crno, na koji se oslanja sama mermerna ploca (ili neku drugu boju, zavisno od toga koje je boje mermer)
9a.jpg
Odnosno uz malo bojica... (treba zafarbati u crno i zlebove izmedju segmenata, ili tu ubaciti nekakvu crnu letvicu, al me mrzelo da crtam :)).
91a.jpg
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Stolić cvijet

Post by BILJEŽNIK »

Mbole, upravo si me potaknuo da se primim ovog zadatka. Nadam se da ću u hodu uspjeti osmisliti rješenja za obradu ovih komada. I divim se tvojoj vještini crtanja ma u kom to programu bilo :D Hvala ti na trudu, a ja ću se potruditi obavještavati našu malu zajednicu o napretku projekta.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Stolić cvijet

Post by drBouz »

Meni ovo dizajnerski promasaj. Ovo je kul za majstore cini mi se - u smislu da mere... meru... -zato sto ne moze da se napravi sad bas za sat vremena.
Al' je u principu ruzan k'o lopov.
Licno, ni na jednom delu ja tu ne vidim coveka - bukvalno u svakom detalju vidim masinu. Pa i sam dizajn kao da ga je dizajnirala masina, bukvalno vristi od koliko je mrtav, odnosno neziv.
Po meni ovi koji izbroje 6+ somica za ovaj stolic - trebalo im je naplatiti vise :), posto evidentno imaju para za rasipanje, posto "i malo za nista je mnogo".
Sto ne mora da znaci da sam u pravu, naravno. Mislim jesam sebi -al' ne moram i drugima biti.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Stolić cvijet

Post by BILJEŽNIK »

Našao sam još jednu stranicu gdje se bolje može pogledati kako je spajano: https://millamilli.com/bloom-coffee-table-m.html Promjenom dekora i rotacijom pri maksimalnom zumu se bolje mogu uočiti spojevi. Meni ovo liči na furnir... Na uzorku Ash sepia se najbolje vidi ponavljanje uzorka. Iako, i dalje ne dvojim da je to jednostavnije napraviti od punog drveta, samo gdje naći toliko daske radijalno rezane? Doduše, cijena originala je oko 7000 € pa se može potrošiti i kubik
--------------------------- spojene poruke

drBouz wrote: 16 Nov 2023 07:32 Meni ovo dizajnerski promasaj. Ovo je kul za majstore cini mi se - u smislu da mere... meru... -zato sto ne moze da se napravi sad bas za sat vremena.
Al' je u principu ruzan k'o lopov.

Sto ne mora da znaci da sam u pravu, naravno. Mislim jesam sebi -al' ne moram i drugima biti.
Jasno, o ukusima se ne raspravlja. Osobno ne bih takav komad rado iimao u boravku, ali bih vrlo rado napravio jedan za nekoga tko je voljan platiti makar pola cijene originala :D
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stolić cvijet

Post by singer »

Ovde je potrošeno pola kubika za ovo govance od stola i CNC se nije gasio....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolić cvijet

Post by mbole »

Ne tvrdim ja da je ovo napravljeno ovako kako sam ja zamislio... verovatno i nije...

Ova sto mozes da ga "vrtis" je CGI to jest racunarski model a ne stvaran izgled.
A kad pogledas ove slike koje su u gornjem delu, i koje su prave fotografije... gornja ivica, godovi se perfektno nastavljaju sto je gotovo nemoguce izvesti furnirom.

Image

Ovo je samo neko moje resenje, kako da se to izvede i da bude izgledom skoro pa identicno, a da moze da se napravi u "kucnoj radinosti".

Gde nadje Ash sepia?
Meni nudi samo Walnut natur, i Hornbeam natur

Tek sad sam ukapirao da je ovaj crni prsten ustvari metal. Mislio sam da plocu mozes da biras dal je od metala ili od mermera.
No nebitno... ne menja nista sustinsko u konstrukciji, sve i da taj prsten pravis od metala.

PS
Program je solidworks, koristim ga vec godinama, za "projektovanje" maltene bilo cega.
Jeste malo "teska artiljeija", al kad jednom udjes u fazon, ide brzo.
A lepo je imati kompletan, pravi 3D model, u kome mozes da vidis prave odnose, sta se sa cim i kako uklapa, kasnije da ga modifikujes, menjas materijale (ne samo izgled, materijali imaju i svoje fizicke karatkteristike, gustinu, cvrstocu...), ako treba radis analizu opterecenja tj koliko ce nesot da se uvije pod teretom, ili koliko je od granice pucanja, lako je da iz modela dobijes radionicke crteze...
--------------------------- spojene poruke


Evo ga i sablon za spoljasnji radius, naravno treba "stariji brat" od ovoga sto je za vrat gitare, al princip je isti.

https://www.youtube.com/watch?v=sVG8CCqfNiE
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stolić cvijet

Post by singer »

Vidi se po preseku da je nagojeno i onda obrađeno....
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Re: Stolić cvijet

Post by J.Vlada »

Nagojeno?
Sta si hteo da kazes?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Stolić cvijet

Post by maricaiivica »

Podebljano, prošireno,...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Stolić cvijet

Post by singer »

J.Vlada wrote: 17 Nov 2023 22:03 Nagojeno?
Sta si hteo da kazes?
Ono kad uduplaš pa opet uduplaš..... =D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolić cvijet

Post by mbole »

Pa sad... i ne mora bas nesto ekstra...
Ovako kao sam ga crtao, za stocic od 70cm, talpa je vise nego dovoljna (samo za bokove, za dno moze i fosna).
Uz nesto vise zezanja, i ako se ne prati bas da izgleda sastavljeno ko original, moglo bi da se prodje i sa fosnom.

Naravno.. radijalno rezane talpe se ne nalaze bas na svakom cosku, i nisu bas jeftine, al za cenu ovoga...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Stolić cvijet

Post by BILJEŽNIK »

Stolić ćemo riješiti ako se kupac složi sa cijenom... Isti kupac ima i drugi upit: https://www.pleasurebyann.com/consoles- ... -sideboard
Postoji li glodalo za ovako nešto ili netko zna kako napraviti ove "valove"?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Stolić cvijet

Post by mbole »

Festo je imao 484979 koji bi otprilike bio bas to, ali izgleda da ga vise ne proizvode.
Ima ga kod CMT-a ali samo USA: https://www.cmtorangetools.com/na-en/co ... r-bit-865c
Ovaj je mozda premali.. ali bi verovatno mogao da se kombinuje sa jos necim https://www.cmtorangetools.com/eu-en/co ... e-bit-k965
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Re: Stolić cvijet

Post by BILJEŽNIK »

Ne odgovaraju ta dva, Treba isto zaobljenje i unutra...
Post Reply