Kućište zvucnika.

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Kućište zvucnika.

Post by GERSIVARIUS »

Pozdrav majstori.Imam problem sa dimenzijama.Naime,kućiste zvučnika treba da ima izgled kao na slici i zapreminu od priblizno 43l (43 dm3) i širinu A od 37 cm.Samo su ta dva parametra zaista bitna(uglovi kako pokazu).Ima li neko ideju kako do ostalih dimenzija da ova dva parametra budu zadovoljeni?
Attachments
Screenshot_20230911-164941_Viber.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kućište zvucnika.

Post by mbole »

Isuvise nepoznatih za bilo kakvu racunicu:)

Posto je sve ostalo proizvoljno... da kazemo da je ovaj crtez nacrtan proporcionalno.
Tako da uz malo zezanja sa modeliranjem...

Evo crteza boka sa merama.
Presek.jpg
Ovo su unutrasnje mere, koje daju unutrasnju zapreminu 43.5 litara
Naravno, zaokruzices neke od mera, posto dal je 18.35 ili 18.3 ili 18.4cm... nece doneti znacajne promene zapremine, a iskreno... mene je mrzelo da to zaokruzujem, i uvek bi neka mera ispala "leva".

Ponesto ces morati da uklapas na licu mesta, kako bi dobio donju i gornju stranu u vinklu sa prednjom, i zadnju paralelnu sa prednjom.
Iscrtas bok, tako sto krenes od prednje ivice, dodas gornju i donju da budu u vinklu sa prednjom, dodas jednu kosu pod odgovarajucim uglom, dodas zadnju da bude paralelna sa prednjom, pa druga kosa koliko ispadne.
Posle sa toga skines mere za plafon, dno...
Online
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Kućište zvucnika.

Post by maricaiivica »

Bole, zar nije bilo lakse to podeliti na dva pravougaonika i dva trougla, pa odatle dalje?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Kućište zvucnika.

Post by mbole »

Kada bi postojao jos neki zadati podatak.. imalo bi smisla
Ovako... Jedna jednacina sa 6 nepoznatih :)

Posto je sve proizvoljno, sem sirine i zapremine, to moze da bude metar duboko, i 10cm visoko (ili koliko mu vec treba da bi dobio zapreminu).
Ili da bude metar visoko i 10cm duboko
Ili da gornja kosina bude mnogo duza od donje, ili obrnuto...

Meni je jednostavnije da u solidu uvezem sliku, zadam kolika je poznata dimenzija kako bi ostale bile proporcionalne, iscrtam po konturama boka 6 linija, izvucem telo u prostor za zadatih 37cm, i vidim kolika mu je zapremina.
Ako je manja od zadate, pocetnu konturu razvucem u svim pravcima za neku otprilike vrednost (zadam offset cini mi se da je ovde nesto oko 3-4cm, vec sam zaboravio). Ili ako je veca zadam negativan offset. Vidim gde je sad zapremina.
Iz dve-tri iteracije... tu sam u pola litra :)

Posao od 5 minuta, max :)
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Re: Kućište zvucnika.

Post by GERSIVARIUS »

Hvala drugari.
Post Reply