Svetlarnik

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Svetlarnik

Post by bozama »

Pozdrav svima !
Image
Treba mi pomoć Vas iskusnih i proverenih majstora! Ovo je slika iz moje dnevne sobe. To je pregradna polica koja deli dnevnu sobu na dva dela, želeo bih da ovaj deo koji je na fotki pretvorim u svetlarnik, znači iščupao bih ove stare police i gipsanu ploču i uradio nešto slično ovome...
Image
Police bih možda stavio sa druge strane svetlarnika, staklo bih prelepio folijom tako da izgleda kao da je peskareno.
E sad glavno pitanje je kako to uraditi? Da li ići na varijantu MDF pa urezivati okna i žljebove za staklo ili koristiti masiv nešto treće...a što da ne i četvrto :)?
Ajd sad da Vas vidim ;)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Ako su ti mogućnosti da obradiš masiv onda to uradi od punog drveta sa ljepim lajsnicama koje će ti držati staklo i to će izgledati super.Neznam dali je to stabilno ili pomično nisam te skonto oko toga?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Neznam dali je to stabilno ili pomično nisam te skonto oko toga?
Mislio sam da bude fiksirano na postojeće fosne. Evo šta su mi prioriteti za ovaj projekat: Da je pre svega jeftino i lepo :D (skromno nema šta). Odmah da kažem da sam u životu radio samo sa univer pločama i to par komada nameštaja (čisto da shvatite skim imate posla) tako da nemam pojma kako da pristupim celom projektu.

Pozdrav!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Po mom mišljenju najjeftinije bi ti bilo od jelovih letava npr. 5x8 cm a njih imaš za kupiti i gotove onako lepo pohoblane tako da nemaš puno posla oko njih,jer po meni da staviš jednu ploču od medijapana pa da izrezuješ otvore za stakalca to ti je bacaje materijala i skupo.Stoga ja ti govorim šta bih ja na tvom mjestu napravio.Znači letve 5x8 i od njih napraviti okvir i pregrade na razmake kako želiš i onda lajsnice jednu stranu odmah pribiješ a drugu pripremiš pa kad staviš staklo onda i njih i sve ljepo polakirati i to je to netreba ti nešto preterano alata ni mašina ustvari sve možeš da sklopiš sa bušilicom ručnom pilicom i gerom za lajsnice i malo šmirgle.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Ok, recimo da uradim od letvi a jel bih mogle one da se spajaju keksima (od skora sam privatizovao keksaricu)? Važan mi je estetski dojam, znači bez šrafova. A da zaboravih mere, od poda do plafona 248cm a širina (spoljašne mere fosni) 99cm.
E sad koja je max. dužina letvi da bih to mogao sa poda da ispravim i ušrafim, hoću što manje lufta da bude?.
Ipak mi se nekako čini da je debljina od 5cm previše ili se varam?! Oće li sa tanjim letvama biti dovoljno čvrsta i sigurna cela konstrukcija?

Pozdrav!
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

bozama wrote:Ok, recimo da uradim od letvi a jel bih mogle one da se spajaju keksima (od skora sam privatizovao keksaricu)? .........
Moze, ako ti negde keks proviri zato sto je prevelik... odseci i osmirglaj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E sad koja je max. dužina letvi da bih to mogao sa poda da ispravim i ušrafim, hoću što manje lufta da bude?.
Letvi imas dovoljno dugackih da se kupi (osim ako ti je plafon starinski 3.5m, mada i to bi moglo da se nadje samo bi trebalo da se trazi), ako sam dobro razumeo pitanje.

Jel hoces da ga srafis za tu policu sto ce biti sa druge strane ili za zid?
Ako mislis da srafis za zid, onda je mozda bolje da to lepo zalijes pur penom, i po ivicama stavis pervajz. Tako ce biti sasvim cvrsto, relativno jednostavno za skidanje (samo iseces penu), i potpuno nevidljivo.
Naravno mozes i da tiplujes u zid, pa isto da stavis pervajz, ili da pravis tesno prema otvoru u zidu, pa da rupe zapunis akrilnim kitom.
Ako srfais za policu, letve mogu da budu dosta tanke (polica ce da ih ucvrsti), ali ako je "samonosivo" ja bih isao na min 3cm.

Sad videh da si napisao da ti je plafon 248. Ima tako dugackih letvi.
Last edited by mbole on 15 Dec 2008 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Moze, ako ti negde keks proviri zato sto je prevelik... odseci i osmirglaj.
Sad sam se setio da je širina reza keksarice za one najveće kekse (20) 7-8 cm ako uzmem letve širine 8cm biće knap? Boogy jeste li koristili manje kekse, pitam čisto zbog širine reza? Dali u opšte razmišljati o manjim, ne bih da to bude landaravo nego da stoji :)
za Mbole: To će da se pričvrsti na postojeće fosne pokrivaće ih, mislio sam i da uglavljujem između njih ali su krive pa je to komplikovano.
Hvala Vam na angažovanju! :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sad sam se setio da je širina reza keksarice za one najveće kekse (20) 7-8 cm ako uzmem letve širine 8cm biće knap?
Zar nisi kupio skoro glodalicu? Eto prilike da je iskoristiš ;) Napraviš kanale kroz letve u koje uglavljuješ police. Ravno glodalo i udri. Malo pre toga vežbaj na nekom škartu. Da ti se ne bi cepala letva, na izlaznoj strani prisloni još neli otpadni komad.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

bozama wrote:
Moze, ako ti negde keks proviri zato sto je prevelik... odseci i osmirglaj.
Sad sam se setio da je širina reza keksarice za one najveće kekse (20) 7-8 cm ako uzmem letve širine 8cm biće knap? Boogy jeste li koristili manje kekse, pitam čisto zbog širine reza? Dali u opšte razmišljati o manjim, ne bih da to bude landaravo nego da stoji :)
.........
ja bi to radio standardnim keksicima... ne zbog neke preterano vece cvrstine (ako landara kad se spaja keksanjem, onda nije ni spojeno)
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Ok slika cele priče mi postaje jasnija u glavi, odprilike znam šta i kako nego ne znam gde da uzmem ove letve mislim znam da ih ima u Uradi sam i Merkuru ali ima li negde povoljnije u Novom Sadu? Stvarno nikad u životu nisam kupovao bilo kakvu drvenu građu univer ploče ne računam.
Sad se setih, koje letvice da uzmem za lajsnice, one za parket? :rolleyes:

Pozdrav! :D
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sad se setih, koje letvice da uzmem za lajsnice, one za parket?
Tamo gde se prodaju letve obično se prodaju i lajsne raznih profila. Te za parket su ti malo velike za ovo što ti treba. Lajsne su obično od čamovine. Lajsne za parket su kod nas od bukve i hrasta.
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Mislim da je covek mislio na viner lajsne (za parket coklu). Cudi me da niko nije predlozio furnirani materijal (ivericu, medijapan), kad vec covek nema mnogo uslova za obradu , a izgleda isto kao i masiv...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lajsnice najbolje L profila. Dimenzije lajsni biras prema debljini letvi i debljini stakla.
Znaci da ti unutrasnja strana L profila bude (debljina daske-debljina stakla-1mm)/2
User avatar
bane
Precizni šegrt
Posts: 69
Joined: 12 Nov 2008 18:35
Location: Stockholm

Post by bane »

Ja sam letos pravio svetlarnik dugacak 3 metra sa letvama 50 puta 70, stabilan je ko zemlja
tako da sa debljinom od 50mm neces imati problema, a holsrafe mozes da sakrijes tako sto ces konstrukciju da srafis sa one strane koja se tipluje u zid. Mislim da su ti camove letve najeftinija varijanta a i pravo da ti kazem nigde nisam video svetlarnik od iverice.
Post Reply