Izrada stola i bijeljenje hrasta ?

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Izrada stola i bijeljenje hrasta ?

Post by Bagrovinje »

Pozdrav svima!

započeo sam izradu stola koji ide na terasu na vikendici na moru.
Dimenzije ploče stola su 2250x950.

Stol će stajati na natkrivenoj terasi 365 dana u godini, a možda i neće je će se moći rastaviti i pospremiti.

Noge stola su hrast 90x90 s okvirom na koji ide ploča. To bi trebalo izgledati ovako:
Image

Ploča će bi trebala izgledati kao stara vrata. Ideja je na šperu 12mm složiti daske hrastovog brodskog poda u obliku kao na slici. Daske bih zalijepio dvokomponenetnim epoxy ljepilom za parket i po potrebi šarafio s donje strane kroz šperu. Dodatno bih stavio kutni željezni profil po cijeloj dužini stola kojim bih pričvrstio ploču za donji okvir (raspon je 2250mm), a koja bi trebala dodatno spriječiti uvijanje ploče.
Image

Daske hrastovog brodskog poda bih spajao neprecizno tj. tako da ostaju namjerne rupe u spojevima sa što više kvrgi i oštećenja koja će biti popunjena kristalnim UV stabilnim epoxydom u boji.

Želio bih hrast izbijeliti koliko je moguće da kontrast između efekt epoxyda i drveta bude čim veći. Zapravo je ideja da taj stol izgleda kao da tamo stoji već 30 godina. Ne želim ga četkati već želim da površine budu glatke. Znači pikiram samo na boju tipa močvarnog sivog drveta. Ovi dijelovi popunjeni epoxidom u boji bi trebali biti diskretni, maksimalno do 5mm. Ideja je da na kraju izgledaju kao ostaci boje u nepravilnim spojevima između daski.
Volio bih dobiti ovako nešto:
Image

Završna obrada je planirano Osmo polyx ulje
prvo wood protector https://osmouk.com/product/wood-protector/ pa tri puta https://osmouk.com/product/polyx-oil-original/

Lakiranje nije opcija. Želim neku ulje/vosak završnu i otvoren sam za prijedloge.

Glavno pitanje je kako izbijeliti / posiviti hrast ? Gledam opcije s vodikovim peroksidom / hidrogen, ali nemam s tim nikakvog iskustva. Malo sam se raspitivao i ne znam ni kako nabaviti peroksid u većem postotku. Apoteke prodaju 3% u DM-u ima pasta i do 12% , ali mislim da je pasta problem za takvu površinu. Ne mislim sam raditi hidrogen.

Opcija B: običan izbjeljivač za rublje. Ima ga svugdje. Ove dvije opcije ću sigurno isprobati.

Opcija C: bijeli bajc. Mogu ga razrijediti i miksati po želji, već sam to radio, ali je završna bila lak, a ne ulje tj. polyx. Ne znam što bi se s čim poklalo u toj kombinaciji? Osmo radi i tonirana ulja, ali meni je dostupno samo bezbojno. Barem sam do sad samo bezbojno pronašao. ..u Zagrebu sam.

Opcija D: Igram se i sam kombinacijom čelične vune u octu, pa ću i to isprobati, ali mislim da će to ispasti previše tamno.

Slušam prijedloge i vičite di sam zabrijao!!!
Last edited by Bagrovinje on 19 Apr 2021 12:28, edited 1 time in total.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Celicna vuna i sirce tj. feroacetat, daju bas taman ton, cak potpuno crn, zavisno od toga koliko ima tanina, a u hrastu ga ima.... ihaaaaj.

Hidrogen veceg procenta, ponekad mozes da kupis u apoteci, samo moras bas da trazis takav.
I nece svuda da ga prodaju.
Moras i da objasnis zasta ti treba, da bi pristali.
Ja sam uspeo da nagovorim apotekarku da mi proda litar onog od 30%.
Tako da... obigraj vise apoteka, ukljuci sarm na max... :)

Ne znam koliko godina imas, tu je obicno bolja varijanta stariji gospodin, nego mladac, posto delujes ozbiljnije i manja je verovatnoca da ces praviti pizdarije sa tim hidrogenom.

Naravno... pri radu sa njim, ekstra oprez.
Naocari obavezno, jos bolje onaj stitnik koji pokriva celo lice, debele gumene rukavice, najlonska kecelja (zbudzis od museme)...

Da budem iskren... nisam ga probao na hrastu, meni se nekako ne dopada ta moda "od novog staro"...
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

30% hidrogen se kupuje "na dobar dan" u frizerskoj zadruzi :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

Odkantali me frizeri i apotekarke. Valjda izgledam ko Bin Laden u najboljim danima!? 😁
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako imas nekog ko skoro nailazi za Bg, javi se pa da ti posaljem flasicu (cenim da je nesto tipa 2dl dovoljno).

Nazalost, ne sme postom.
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Sebi sam vrata radio nesto slicno. Tj bela boja, bez sive. Tikurila uljama baza, neuobicajeno se sporo susio. Radio sam i jasen sa vodenim lakom (neki italijanski sad ne mogu da se setim imena, pa onda nasumicno jace i slabije ga smirglao. Osmo, zar nema u V. Gorici... Po secanju....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U medjuvremenu sam probao hidrogen na hrastu.

Neces dobiti "belo", bice bledje, svetlije, ali ne bela boja, vec boja drveta, samo "beldunjava"
Post Reply