Čudan 'ormar'

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
MortLemurović
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 26 Dec 2020 17:16
Location: Zagreb

Čudan 'ormar'

Post by MortLemurović »

Pozdrav svima!

Novi član ovdje, prvi post :)

U stanu je bio ugradbeni ormar kojeg više nema, sad treba taj prostor (ugrubo Å xDxV 800x600x2590) unutar neobrađenih zidova ponovo iskoristiti.

Izvrsna prilika za još jedan projekt :)

Da bi trošak bio čim manji, odlučio sam napraviti 'kostur' od 150x22mm dasaka od smreke kojeg ću pričvrstiti za zid i poravnati da sve bude pod 90°.
Kad kostur bude gotov, unutrašnjost ću obložiti 3mm MDFom, ubaciti dvije police u gornji dio i onda preostaje najlakši dio: vrata :groota:
Materijal vrata bi bila 18mm iverica. Od 4 vrata, oba donja i lijeva gornja vrata bi prekrivala (koliko je moguće) rub drvenog kostura (full overlay šarke), dok bi gornja desna bila unutar kostura (inset šarke).
Kretenski postavljena plinska cijev onemogućuje da sistem otvaranja tih vrata bude kao na ostalim vratima te su ona odmaknuta za dodatnih 22mm prema unutra.
To u kombinaciji s inset šarkom omogućuje da se ta vrata otvore blizu 90° (paralelno s cijevi). Ako zafali koji mm, možda nađem još koju daščicu debljine 10mm

Donja vrata su visine 1600mm i imat će po tri šarke, gornja su 980mm i imat će po dvije šarke.
Moram još izmjeriti koliko od ruba vrata treba biti centar 35mm rupe.

Ne isplati mi se kupovati forstner svrdlo od 35mm samo za ovu svrhu pa ću rupe za šarke pokušati čim točnije izglodati glodalicom.

Unaprijed zahvaljujem ako imate kakav savjet ili korisnu informaciju :)

Evo gruba skica:
Image
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

U zavisnosti od predmeta koje nameravas tu da drzis, t.j. bilo gde - savet - ako ikako moze - uvek je bolja otvorena polica nego zatvorena kutija.
Naime, kada imas neki ormar / regal / sanduk / bilo kakvu zatvorenu kutiju - kada tu kutiju bila ona przna ili puna stavis u prostor - ona trajno udgrize ceo taj prostor - za svoju celokupnu zapreminu. Znaci za sve vreme boravka te kutije - tvoj zivotni prostor (ili radni) je smanjen za tu zapreminu. E sad, ako si neki od Lui-eva, tipa lui 125.-i, onda se nema problema sa velicinom stambenog (i ne-radnog) prostora - pa te bas briga. No - ako spadas u vecinu nas globalne populacije - znaci zivis u stanu od 50-100kvm (ova druga cak vrlo retko) - to je onda tako kako sam opisao.
Ako imas svu nosecu povrsinu te neke kutije, - ali bez oplate - dakle - skroz otvoreno, ili sto otvorenije - sve vreme dok to ne popunis full do te neke zamisljene zapremine - taj predmet ti odgriza manji deo zivotnog prostora. U principu vidis "kroz" njega, periferni vid sve vreme to registruje, i svest (siguran sam) ima percepciju - aha, super, siroka je soba - samo je ovo malo ubaceno tu (za razliku od sifonjera, gde je, opet sam siguran, podsvesni stav: -aha, ovo parce sobe vise NE postoji za mene).
Tako da bi -cak i ovako kako je (sa tri strane zid) - ostavio nezatvoreno tim vratima.
Opet kazem, ako predmeti koje tu nameravas da drzis to dozvoljavaju.
E sad, ako si nauceni stolar, i naucen onome cemu je ogromna vecina njih naucena (a to je : namestaj se pravi tako i tako - jer je neko, koga nikada nisam sreo u zivotu - tako rekao) - onda ovo sve sto sam napisao, u principu zvuci kao klasicno laprdanje.
regularan tip skroz
User avatar
MortLemurović
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 26 Dec 2020 17:16
Location: Zagreb

Post by MortLemurović »

7
drBouz wrote:U zavisnosti od predmeta koje nameravas tu da drzis, t.j. bilo gde - savet - ako ikako moze - uvek je bolja otvorena polica nego zatvorena kutija.
Naime, kada imas neki ormar / regal / sanduk / bilo kakvu zatvorenu kutiju - kada tu kutiju bila ona przna ili puna stavis u prostor - ona trajno udgrize ceo taj prostor - za svoju celokupnu zapreminu. Znaci za sve vreme boravka te kutije - tvoj zivotni prostor (ili radni) je smanjen za tu zapreminu. E sad, ako si neki od Lui-eva, tipa lui 125.-i, onda se nema problema sa velicinom stambenog (i ne-radnog) prostora - pa te bas briga. No - ako spadas u vecinu nas globalne populacije - znaci zivis u stanu od 50-100kvm (ova druga cak vrlo retko) - to je onda tako kako sam opisao.
Ako imas svu nosecu povrsinu te neke kutije, - ali bez oplate - dakle - skroz otvoreno, ili sto otvorenije - sve vreme dok to ne popunis full do te neke zamisljene zapremine - taj predmet ti odgriza manji deo zivotnog prostora. U principu vidis "kroz" njega, periferni vid sve vreme to registruje, i svest (siguran sam) ima percepciju - aha, super, siroka je soba - samo je ovo malo ubaceno tu (za razliku od sifonjera, gde je, opet sam siguran, podsvesni stav: -aha, ovo parce sobe vise NE postoji za mene).
Tako da bi -cak i ovako kako je (sa tri strane zid) - ostavio nezatvoreno tim vratima.
Opet kazem, ako predmeti koje tu nameravas da drzis to dozvoljavaju.
E sad, ako si nauceni stolar, i naucen onome cemu je ogromna vecina njih naucena (a to je : namestaj se pravi tako i tako - jer je neko, koga nikada nisam sreo u zivotu - tako rekao) - onda ovo sve sto sam napisao, u principu zvuci kao klasicno laprdanje.
Nisam razmišljao u stilu da je 'zatvoren prostor oduzet prostor', ali razumijem što misliš.
Pomislio sam prvo napraviti samo police. Puno jednostavnije, cijena je tu negdje. No, zbog djeteta moraju biti vrata.
Čak i da ostavim samo donja vrata, mislim si kad ću njih, idem i gore.
A i pošto će biti puno do vrha, nekako mi djeluje sigurnije kad je to sve iza vrata nego da se nešto sruši.

Nisam stolar, ali volim raditi s drvom. Ovo mi je prvi projekt sa 'namještajskim' šarkama i moram priznati da me taj dio najviše brine :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja bih na tvom mjestu prvo poravnao zid. Baglama će ti pokriti dio daske kostura, u najboljem slučaju čitavu, ali neće pokriti kajle za ravnanje. Ako ne odradiš zidove moraćeš stavljati lajsne preko, koje se možda slažu sa vratima, a možda i ne slažu. A zid nije teško poravnati.
I kupi borer za baglame. Wolfcraft nije skup a dobro radi.
User avatar
MortLemurović
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 26 Dec 2020 17:16
Location: Zagreb

Post by MortLemurović »

sasasasa wrote:Ja bih na tvom mjestu prvo poravnao zid. Baglama će ti pokriti dio daske kostura, u najboljem slučaju čitavu, ali neće pokriti kajle za ravnanje. Ako ne odradiš zidove moraćeš stavljati lajsne preko, koje se možda slažu sa vratima, a možda i ne slažu. A zid nije teško poravnati.
I kupi borer za baglame. Wolfcraft nije skup a dobro radi.
Hm, tu imam dva razmišljanja:
1. Zračnost između zida i daske sam nakon učvršćivanja mislio popuniti. Kako će daska biti poravnata, imat ću dobru referencu da to što budem popunjavao također bude sve ravno.
2. Prije početka radova namjestiti privremeno dasku, prostor između nje i zida popuniti sa materijalom. Kad se osuši, potencijalno imam ravnu površinu na koju će nalijegati kostur. Samo mi preostaje zatiplsti za zid. Mana ovog je da će trebati više materijala za popunjavanje.

To krpanje zida će samo biti s prednje lijeve strane ormara, desna strana ima glazuru prema unutrašnjosti ormara nekih 20-30cm. Većinom su to zračnosti 1-2cm max.

Sve izvana vidljive dijelove ormara će biti bijele boje da budu u skladu sa zidom.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Daske od smreke i lesonit 3 mm jeftinija opcija?!...ne baš. Jeftinija i puno bolja opcija zbog jednostavnosti izrade je obični bijeli iveral 18mm za unutrašnjost. Sa daskama će ti puno teže biti sve poravnati pod pravi kut, lesonit u unutrašnjosti će se na mjestima gdje se ne oslanja na daske stalno kriviti i imati ćeš "trbuhe" unutra. Daska od smreke za razliku od iverala stalno "radi" pod utjecajem vlage i temperature u zraku i nikada ti zazori između vrata neće biti poravnati. Kupi ili posudi svrdlo za šarke.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Burgija za sarke je nekih 650 din, da kazemo 5.5 Eur...

Ne treba ti extra/turbo/top... model, za tih 6-7 rupa, kinez ce zavrsiti posao (pretpostavljam da i u Zagrebu imate lokalnu varijantu WobyHouse-a)

Sto se tice zidova... zalepi na njih knauf. Ne treba ti konstrukcija, samo nasljapas "tufne" i tablu zalepis na zid.
Tako si dobio fine, prave zidove po 90, nisi izgubio mnogo prostora (rekao bih da ces taman da se svedes u "normalnih" 80cm sirine, zaobidjes glupu cev od plina...

A onda napravis "obican" orman od univera i samo ga ubacis unutra.

Sutra je jednostavno promeniti taj orman, preseliti ga negde, na to mesto postaviti nesto drugo...
User avatar
MortLemurović
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 26 Dec 2020 17:16
Location: Zagreb

Post by MortLemurović »

Gospodo, hvala na savjetima. Pokušat ću nabaviti svrdlo. One koje sam uspio naći na webu su sve 17-20€.

A možda uopće ne koristiti lesonit nego samo kostur da drži vrata. Zidove iznutra s gipsom ili nečim jeftinim proći samo da nisu oštri bridovi betona i cigle. Znam da bi bubrio jer bi ga većinom pričvrstio na vertikale kostura. Ali bez njega je još jednostavnije i jeftinije. Jedna od prvotne ideje od koje sam odustao, a sad mi je opet primamljiva možda baš zbog komentara ST STOLARA :)

Ta 'abominacija' od prostora gdje sad to pravim je potpuno nepraktična i kroz koju godinu ću rušiti to i spajati sa susjednom prostorijom. (Unutarnji i lijevi zid nestaju, a gdjesu vrata ormara ide zid). Da nije tako, išao bi drugačijim pristupom, ovako mi je cilj to zatvoriti da liči na nešto, da posluži koju godinu, a nakon toga sve van i štemerica u ruke.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U takvoj varijanti (par godina, pa stemajz), ne bih se uopste preterano zamarao.

Kostur od letvi 5x5, ko da pravis police za podrum/garazu... lesonit na bokove i ledja da ga ukruti i da ne ispadaju stvari napolje, pervajz lajsne da pokriju rupu izmedju police i zida, police od bilo cega.

Uopste se ne zamaraj popunjavanjem rupe izmedju zida i police. Ostavi santimetar-dva, da policu mozes da napravis i uguras u rupu. Samo pokrijes lajsnom.

Vrata, kakva nadjes i bude ti najzgodnije da napravis.
Sarke... koje ti budu najzgodnije, nejjeftinije... recimo klavir sarke ili tako nesto.
User avatar
MortLemurović
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 26 Dec 2020 17:16
Location: Zagreb

Post by MortLemurović »

Hvala još jednom na savjetima.
Nažalost daske za kostur su ranije kupljene pa moram s njima.
35mm svrdlo je naručeno pa kad stigne, nastavak radova 🙂
Post Reply