Kuhinjsko ostrvo, pokretno, kolica

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

No, back to the subject
Evo otprilike skica, koja je otprilike i u proporciji. Ovo gore levo je supermenski pogled na stolic odozgo a ona druga dva (tri) su dakle nosece stranice. Licno i dalje vise naginjem na svoje razmisljanje - da gore napravim sanducic - prostor 15ak cm dubine, i da gornja ploca bude na sarku/poklopac, posto je to nekih 0.38kvm povrsine, a ja tih kuhinjarija imam onako bas poprilicno. Neke nisam nikad ni koristio u realnom zivotu (pripremanja klope) - nego samo kao rekvizite za fotografisanje je l'.
I ideja mi je da kad ga grubo sklopim - da stoji, onda odlucim da li pored te jos dve, ili mozda cak i tri police. Mislim, neke stvari mogu da vizualizujem dok ih ne vidim, ali ovo mislim da je pametnije tako - da eventualno skontam tacno sta ce biti najdeblji/najvisi predmet koji cu tu da drzim, i da tu onda skontam sta cu i kako cu.

https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=60036977
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cisto da napravis sebi odstupnicu...

Nemoj lepiti ili ubacivati u zljeb dno tog "sanduka" na vrhu.
nabaci neke lajsnice u krug sa unutrasnje strane suknjice, i spusti dno na njih, eventualno privij iznutra sa dva srafceta, koliko da ne landara.

Tako sutra mozes da maknes dno ako se ne pokaze funkcionalno.

A kao bonus, ne moras da ides celom dubinom suknjice. Moze da ti to sandce bude recimo samo do pola dubine.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da da, tako sam nekako mislio i ja. Nece to da bude neki teret bog zna koliki - deset-petnaest nozekanja, poneki cekic za meso (koji se u realnom zivotu NE koristi (ako znate da spremite meso)), poneki brusni kamencic, varjacica, hvataljke, dascica za seckanje... ni tre'es kila :) :)
Mislim moja koncepcija, zivotna, je hippy/indijanska. Posto me seljakanje nesto bas krenulo u poslednjih nekoliko godina - dakle zivotna praksa je pokazala da je "oborim vigvam, sa sve stvarima - vezem na dve pritke, za vernoga mustanga, i begaj u brda od bledolikih / dalje za bizonima..." - vrlo funkcionalna.
*Napravio sam neke police jos pre nekoliko godina - stolari bi mi umrli od smeha i pljuvanja/povracanja, ko god je video od obicnih civila, rekao je doco ti si moj heroj, realnost je verovatno negde izmedju :) -rasrafio sam ih evo nedavno po treci i zasrafio po 4. x -za oko prebrzo, na vecoj je noseca povrsina oko 80x85cm, od paletnih dascica, nicim fiksiranih. (spak-ljive na paketice od kol'ko ti odgovara). Otprilike 4.2kv.m na cca 0.8 kv.m.
Evo ovde nas junak prosusuje dascice, u skladu sa mogucnostima:
https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=600327D0
a ovde je napravio:
https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=60045760

Imao sam tada i dva neka sifonjera, napravio jedan odlican majstor, vrlo starog kova, preminuo je ove godine, - od univera, bas danas stavih tockice na 1 od 2 sanduka koje je napravio (oni su od drveta) - e pa te sifonjere nisam cak ni pokusao ponovo da sklopim.. Pri tom, one ploce/stranice su naravno povelike, i nisu bas ni lagane, a ni zgodne za nosanje.
Tako da u tom smislu se sad premisljam, da li ovu konstrukciju uopste lepiti/tiplovati ili prosto usrafiti srafovima, a u smislu dizanja sidra i neke ponovne selidbe.
*donesoh inace gredice evo 'vamo na gajbu, pa cu sutra pokusati pogledom i snagom volje da ih iseckam, pa ako ne uspem, a javlja mi se da necu - ako bude ona rosulja kisica, kao fol od magle - nije to magla - to ja placem od muke :)
No, jedno je sigurno - kad budem napravio - bice mi bas drago sto sam napravio - posto ce da bude realno olaksanje u realnom zivotu realnog pravitelja klope i prozdrljivca. (ilustracija kol'ko ja toga zapravo imam - evo jedna polica od gorepomenute dve mi je skroz puna kuhinjarijama, i pored nje su jos 5 kutija onih povelikih za banane, punih neraspakovanih, a kuhinja je vec prilicno puna k'o oko... mislim da mi ustvari treba jos jedno deset ovakvih pokretnih stoloova. Ili jos dve gajbe...
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Policama fale samo dve dijagonale da ih ukrute.
I dalje ce biti lako raskolopljivo (imaces 4 srafa i dve letve vise), a nestace 99% klackanja.
Dijagonale ne moraju da budu bukvalno dijagonale, mogu da budu recimo i duzine vertikalnih stubova, pa da krenu malo iznad donjeg levog coska i zavrse malo ispod gornjeg levog.
Postavis ih na strane police koje su do zida, da ne smetaju pristupu.
malo "advanced" varijanta je da ih uvuces to jest poravnas sa zadnjim ramom, pa za toliko useces daske koje su same police, da ne bi imao "rupu" iza.

E sad... nazad na trenutnu zanimaciju.
Postoji vise nacina da se to napravi rastavljivo, a da i dalje bude utegnuto.
Jedan je da pocnes da se druzis sa japancima i kinezima, sto je jako interesantno, ali i trazi puno vremena i vezbanja.
Pogledaj recimo: https://www.youtube.com/channel/UCRGV5Y ... pfreload=1

Druga varijanta je da koristis nekakav komercijalni okov.
E kod okova ima prilicno "igranja".
Neke prostije varijante rade dobro samo u tvrdom drvetu, a u camovini i slicnom mekom drvetu se brzo rasklackaju.

Npr, prost sraf i valjak matica, ce raditi sasvim OK u nekoj bukvi ili hrastovini, ali u camovini ces morati da ih dotezes svaki cas. Jednostavno su povrsine koje okov pritiska male, a to camovina ne moze da podnese pa se sabije, spoj dobije luft, sada imas jos manju povrsinu koju pritiska, pritisak raste...
Naravno, moguce je ulepiti nekakve umetke od tvrdog drveta, pa da oni trpe pritsak, al to je prilicno zezanje.

Iskreno, ne znam za neki koji lepo radi u mekom drvetu,sto naravno ne znaci da ne postoji (nije me bas zanimalo previse pa nisam ni istrazivao).

Treca i naravno najprostija opcija su obicni srafovi.
Oni generalno nisu problem za rastavi-sastavi, ako pri sastavljanju vodis racuna da potrefis navoj od prethodnog puta.

Tu ima jos jedna stavka, kojiu vecina zanemaruje, i koja nije vezana sa rastavljivost:
Sraf sa navojem pune duzine treba zabraniti zakonom :)
To naravno nije "zgodno", posto onda moras imati razlicite srafove za razlicite debljine materijala, a to je "skupo" :)
Pored toga, nije ih bas lako naci, posto su ovi sa punim navojem preplavili trziste, a niko i ne razmislja cemu sluzi to da sraf nema navoj na delu do glave.

No... posto je gomila "majstora" priucena, preskocili su lekciju koja kaze da za svaku debljinu materijala postoji i sraf odgovarajuce duzine.
Najpre, materijal je debeo toliko i toliko zato sto treba da istrpi neko opterecenje. Sto je vece opterecenje, mora da bude deblji i materijal. Shodno tome, mora da bude i duzi sraf koji ce povezati taj materijal, da bi uhvatio na vecoj povrsini (ovo je kod metala sasvim drugacije, al ovde pricamo o drvetu).
Pa onda imas standardne dimenzije srafova, koji imaju tacno odredjenu duzinu dela bez navoja, prema debljinama dasaka (1/2", 3/4", 1", 2"... odnosno prevedeno na metricki sistem 12, 19, 25, 50mm...) i odgovarajucu duzinu dela sa navojem koji ce izdrzati opterecenje primereno takvoj dasci.
Ostatak se resava brojem i precnikom srafa.

Nazad na to zasto sraf punog navoja ne valja.
Kada srafis dve daske najcesce se busi jedna pilot rupa kroz obe (ili se ne busi uopste, vec samo direktno uvije sraf).
Kada koristis sraf punog navoja tada bi trebalo prosiriti rupu u delu koji je do glave srafa, tako da sraf moze slobodno da prolazi kroz nju, sto naravno niko ne radi, a u slucaju direktnog zavijanja je tek nemoguce.

Kada tako privijes dve daske, pritisak izmedju njih NE zavisi od toga koliko si stegao sraf. On je onoliki koliko si ti stegao daske prilikom srafljenja, plus nesto malo usled deformisanja.
Kada na istom mestu upotrebis sraf sa delimicnim navojem, on je taj koji ce na kraju stegnuti dve daske punom silom kojom si ga zavio. Cak i kada srafis direktno, bez predbusenja.
Skoro videh jedan klip koji je to lepo objasnio, probacu da ga nadjem.

Nadjoh... nazalost, nema prevoda, al samo gledaj slikice :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4kVvhBiN6fM[/youtube]
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

E, nisam stavio bas diagonale, ali sam na kraju stavio dascice dve malo da ojacam konstrukciju - na fazon gorepomenute suknjice na stolovima.
A i nije mi tad bas bila situacija zivotna kao danas (gajba je doduse bila veca u kojoj sam je sklopio) - tad sam jos vise nemao pojma nego danas i t.d. Recimo tad nisam imao ni alatkice proste za da usecem te diagonale - a to bi danas izveo, cak dosta precizno cini mi se, cak i ovim alaticima koje sad imam.
*mislim, realno, sve u svemu sam zadovoljan tim policicama, a ako je musterija zadovoljna - znak je da smo dobro uradili :) :) -cisto sam stavio u smislu konceptualnog objasnjenja, o kakvom "majstoru" je rec :) :) :)

Eno bili u lidlu pre nedelju dana srafovi. U jednom paketicu sto ih ima nekoliko velicina imaju jedni koji su sa tim ravnim krajem. Pretpostavljam da je jeftinije napraviti ove sa punim navojem, tipa nula zarez nula nimalo jedan $/kom. -pa su onda zato ti sa punim navojem popularniji. Posto sam primetio da kada god postoji neko resenje, i glupo resenje - to glupo je na snazi zbog profita. Fazon - nije globalna populacija toliko ni glupa, koliko su donosioci odluka gramzivi i pokvareni, a ta, generalna populacija je samo kuroboljiva. Nekako vise voli kurobolju, pa posle ceskanje, nego testiranje cvrstoce svojih butnih kostiju recimo, metodom prelamanja preko kolena vec ko treba da se nalomi :)
*recimo ona moja polica bi u startu bila cvrsca, a i preciznija da sam koristio ravne srafove, ili makar dovoljno stegica da pritegnem daske pre busenja i srafljenja.
Gledao sam par klipova ovog baticu doriana, do jaja je, mada ja sam bas jako jako daleko od njega pre svega vestinom, a i alatima cini mi se.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema tu nekog posebnog alata.
Otprilike dve testere, par dleta i strajhmaz (paralelni obelezivac je rogobatan naziv koji smo mu dali).
Tu i tamo jos poneka specificna testera, ali samo kod ponekog spoja.

E vestina je druga stvar, ali verovao ili ne prilicno brzo se stice.

Sto se tice cene jednog i drugog srafa... nije nemoguce, mada nije u pitanju cena proizvodnje.
Oba se prave od maltene istog blanka, valjanjem, sto je ekstremno brza i jeftina operacija.
Jedino mesto koje vidim da moze da se strpne neka para je logistika.
Ali u prodaji kostaju identicno.
Npr:
https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... /104404891
i
https://webshop.schachermayer.com/cat/s ... /104405760

Opet sa druge strane, prisecajuci se svog razmisljanja dok sam bio "mlad, prebrz i neukusan", islo je otprilike: sto da kupjem tri razlicite vrste ovih sa delimicnim navojem, kad mogu jednu sa punim?
Posle nekog vremena, ukapiras da ustvari i dalje kupujes iste te tri dimenzije :)
Al navika je cudo.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

drBouz wrote:..........................

.................................... jedan odlican majstor, vrlo starog kova, preminuo je ove godine, - od univera....................
U prvom momentu sam pomislio bukvalno .............:forvonad:
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ma i meni je kad sam kontrolno-procitao palo napamet - eto, sahranih ja "dedu" Tomu univerom :) :)
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Mbole, vidim ovi srafovi sto si linkovao, imaju i fizicku radnju tamo pred batajnicom iz smera bgd-a. -da li mozda znas - da li je i prodavnica, ili je samo lager. U smislu - dal' mogu s rukama u dzepovima da odem i kupim, ili su samo online.
*sto cu doduse moci saznati i za jedno pola sata-sat ipo telefonom, al' eto nas vredni junak ustao je rano...
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pozovi, bio je neki zez sa tim srafovima kod njih, tipa da je najmanje pakovanje 500 kom ili slicno.
Davno sam bio zadnji put, stvarno se ne secam.
Uz to, cini mi se da su VP.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Aha. O.k. -fala. - eto, odveo me zivot tu negde oko pocetaka radnih vremena tamo gde ja nisam 'teo, tako da cu sutra da zovem (i podnesem izvestaj, mozda jos nekom bude interesantno, je l').
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Samo na kutiju..
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pih, kakvi su. dok sve kupim, ispasce me .... ni deset puta jeftinije nego da sam kupio gotovo :) :) :)
*jedino sto bi to kupovno, eventualno bilo kako bog miluje, a ovako ce biti kako bouz siluje :) :) :)
regularan tip skroz
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

*Update situacije: zvao sam ove ljude za spax srafove - kaze moze i na malo (sto je meni i dalje puno - tipa 1000 kom.), ali me covek pitao "a gde zivite" - paralelno sa mojim pitanjem "a da li mozda mozete da mi preporucite nekoga ko uzima od vas za maloprodaju u bgd" :) -uglavnom, uzeh dakle te (i imali su samo jednu duzinu tih sa delimicnim navojem) srafove koje je mbole rekao - ono bre... tol'ko dobro - to gre'ota uvrnuti. razmisljam da odustanem od projekta - i da ih stavim u staklenu teglicu i lepo na astal da ih gledam :) . -Ovo stvarno puno lakse/bolje ide od ovih nekih (svih) koje imam po kuci. Tako da fala mbole za tip.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

PA ti se i drze u tregli.. A uvrces one iz Linde. da ih ne gledas. Sad kuj pukne, pukne.

No, jos lepse kad ih uvrnes. Gledas sta si napravio, vidis sve greske, al znas kakva se lepota krije ispod :D
Post Reply