Kuhinjsko ostrvo, pokretno, kolica

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Kuhinjsko ostrvo, pokretno, kolica

Post by drBouz »

Preselih se ja dakle u manju gajbu. I sad, posto nije moguce izmisliti prostor osvajam visine i zidove...
E sad, em pravim klopu (za svoj ukus doduse :) :) ) bas dobro, em volim da pravim klopu, a i da klopam (mada, retko klopam :) ), a i tu klopu dosta i slikam. I sad, kuhinja u ovoj gajbi je naprosto premala. A i malo brat-stolar koji je konstruisao kuhinju (ono lavabo/sudopera, radna ploca, elementi ispod, viseci elementi... - kapiram da ama bas nikada nije proveo recimo nedelju dana - da svu klopu spremi sam. Ustvari, mislim da mu je u tome najdalji domet nasecanje 'leba, i otvaranje konzerve :)
No kakogod, posto mi fali prostora, zakljucio sam da cu da napravim pokretni stolic. Ove mere dakle na skici nisu definitivne, to je poslednje sto cu da preciziram. kwd za slike je "kitchen island cart" recimo.
Pretpostavljam da cu plocu zakaciti nekim sarkama, znaci gore kao neki sanducic da mogu da odlozim tu poneki predmet koji mi povremeno ustreba, i ispod dva-tri sprata. To inace zato sto mi je lakse tako, a i ne umem da napravim fioku, a trenutno nemam ni prostor da krenem da se bavim tim eksperimentom. Plus sto moj mozak radi prilicno razlicito od vecine ljudi koje poznajem, a kada su neke forme u pitanju.

https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=600021D4


I sad se premisljam - kako taj noseci deo konstruisati. Pretpostavljam da cu ove 4 vertikalne nosece da napravim od gredica onih 5x8. Plocu gornju vec imam - od prethodnog nekog radnog stola za komp sto sam napravio pre 15ak godina 4cm je debela, i poteska - ona se bukvalno nece ulegnuti ni da je samo na centru oslonjena.
Dakle pitanje je - da li te spratove -ici okolo daskama ono sto primetih da ameri cesto rade, posto ako ima 3 ili 4 sprata - a sirina ce cini mi se biti recimo 85cm - to bi trebalo da je vec dovoljno cvrsto.
Ili da ipak napravim ovako kao na skici - od krovne letve, posto mi je to prvo bilo na pameti, ali sam se onda setio da imam u podrumu negde i gredice/stafle kako se vec zovu one 5x8, i da mi je tako mozda jednostavnije.
Sto se forme tice dakle - treba da bude cvrsto, i mora da bude mobilno (imam i neke tockice sa kocnicama). To sto ce da se ljulja malo jer je na tockicima, me ne pogadja preterano, posto sam vrlo spretan sa nozekanjom, tako da kapiram da cu jos dugo klopati paprikas i pasulj bez mojih prstica... -doduse, za sve postoji prvi put.

Image

edit: evo ubacio sam i neku sliku, okvirno sta mi je na pameti. S tim sto dakle se ne bi zezao sa fiokama gore.
Last edited by drBouz on 17 Dec 2020 10:45, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Podizanje ploce na sarkama... jako diskutabilo...
Korist je minimalna, posto da bi uzeo bilo sta odatle, moras da rascicstis bukvalno sve sa ploce, sto ce se desiti: otprilike nikad :)

A i nema svrhe za tih par cm, posto mozes da tu visinu iskoristis "odozdo".

Umesto gornjeg pravougaonika od letvi, stavi daske koje su visine reda 15-tak cm. To ce uz 5X8 nogare dovoljno ukrutiti konstrukciju da ti bokovi ne trebaju.
Bas kao na ovoj fotki, samo sto neces praviti fioke.

Onda lepo imas pristup policama sa svih strana, a na tu poslednju policu mozes da "zavuces" stvari koje su vislje.

E sad...
Ovako spojeno samo srafovima... bojim se da bas i nece biti dovoljno kruto. Tu bi trebalo napraviti nesto tipa cep i rupa, i fino ulepiti.
Nije to uopste tako tesko ko sto deluje na prvi pogled.
Treba malo vezbanja, al bar letve nisu skupe.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa kad ne umem da napravim fioku :) . -inace da, znaci neki predmeti koje i ne koristim tako cesto. Recimo nozekanja za filetiranje, nju uzmem jednom mesecno, i jos gomila nozekanja - a realno, radim sve sa dva-tri, onaj k'o zarezac za olovku - samo za sargarepu, i tako te neke gluposti koje bas retko koristim - ali koristim. *Podrazumevano je stanje da mora sve da se skloni - i da nesto bas i ne nameravam na njemu da drzim predmete. (napravio sam neke police za to).
Da, i to kako si rekao (da nema uopste gore spratic, nego samo te daske) je opcija. Isto sam mislio da izbusim rupe, i kucnem i one drvene tiplove/cepove, i da zalepim. One tackice na skici sam imao drvene tiplove na pameti dok sam skicirao/bistrio.
*javlja mi se doduse da ce mi sluziti kao stolic za pivo/vino - posto je ova gajba bas visoko, i ima (meni) simpatican pogled, a primetio sam da kad crknem tokom dana, imam obicaj da tako sednem i malo oda'nem dusicom uz flajku piva/casu rujnog vina i da blenem kroz prozor.
regularan tip skroz
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

A sta te koci da naucis da napravis fioku, ali ne znaci da necu da probam i da naucim, pa makar skembao 2 3. Nekako uvek volim sa svojim stvarima da ucim nego na tudjim.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa iskreno, trenutno me malo koci prostor pre svega. A i trenutni afiniteti, i uopste, da tako kazem filozofski pristup zivotu (pa i radu sa drvetom, dizajnu recimo i tako dalje). Recimo da mi trenutno to nije vredno tog parceta zivota koje treba da ulozim da skontam da napravim tako kako (ja mislim da) bi trebalo.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

drBouz wrote:... *Podrazumevano je stanje da mora sve da se skloni - i da nesto bas i ne nameravam na njemu da drzim predmete. (napravio sam neke police za to).
...
Ajd u tri piva da ta povrsina nikada nece biti slobodna :)
Jel imas bio koju horizontalnu povrsinu u kuci a da njoj nema necega?
To je jednostavno u ljudskoj psihi.

Ne znam sta sve vreme zoves "spratic".

Ajde da gledamo ovu fotku.
Ona se od tvoje skice prvenstveno razlikuje po tome sto ima gore "suknjicu" (apron), a ne gredice. Fioke zanemari, nije bitno da li ih ima ili ne.
Suknjica sluzi da ukruti konstrukciju, posto sa 15cm visine, imas dva puta manju polugu nego sa 8cm gredicom. Debljina suknjice nije mnogo bitna (naravno ne moze da bude 3mm debela), i obicno se pravi od necega sto je tanje od nogu (tipa noge su 5x5 a suknjica je 2X15)
Ona je konstruktivni element na svakom stolu, bio on pokretan ili ne, ako sto nema stranice (pisaci sto recimo ima, sto za rucavanje nema stranice).
Tebi je zgodnije da ih nemas, kako bi imao pristup policama sa svih strana.

Dalje, kada je osnovna konstrukcija zavrsena, postavljas police.
Jednu, dve... koliko ih vec zelis...
Poslednja (skroz gore), polica ce prividno imati manje mesta po visini zbog suknjice, ali ispod suknjice je prazan prostor, tako da mozes recimo da zavuces flasu pa da joj grlic bude "unutra".

Ja bih na policama napravio "ogradice", posto ce cela prica biti mrdabilna, cisto da ne juris stvari po sobi, nakon naglijeg starta ili kocenja.

PS
Sad malo obratih paznju na ovu fotku...
Jbt... mrzelo ih je da stave pravi escajg, case i flase za fotkanje nego su ih fotosopovali preko astalceta :)
Cak su i gornju plocu fotosopovali.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Cek, cek, polako.
Aj prvo da se dogovorimo oko nekih stvari:
-gde da ti donesem ta tri piva? :) :)
o.k. naravno da ce uvek da bude nesto, ali tog nesto ce u principu da bude par predmeta koje brzinski i sklonis, 'ocu da kazem, nece da bude kao na magarcu - kao sto je sad na ovom stolu na kome kucam, i na onom na kome je radni komp, i evo na pojacalu, i evo na ovom sanduku pored (kome je poklopac onaj krivi :) ) i na onoj lajsnici kraj prozora iznad radijatora... i na policama.. i na neraspakovanim kutijama... :)

Ne baratam jeli stolarskom terminologijom, spratic = nivo/polica, koji ce imati dno, na koje mogu da se stave kojekakvi predmeti.
Skica je bila startno razmisljanje, pa sam posle skontao da je ustvari cvrsca konstrukcija sa tim gredicama, nego od krovnih letvi. Sa tim eto suknjicama (kazem, ne baratam terminologijom bas onako k'o pravi - jer i nisam ni blizu k'o pravog :) ). -Ovo sto si i ti lepo objasnio, a i tamo na onoj jednoj temi nedavno za komp-radni sto.
Fioke nista, jer je to, prakticno kutija u kutiji, a ako imas kutiju u kutiji, oduzeo si zapreminu necemu sto moze da stoji u samo jednoj, onoj keva - kutiji (a kada to ima smisla -a ovde ima smisla). Plus konstrukcija, i moja trenutna ne-vestina, sto vec navedoh iznad, da se ne ponavljam.
Da da, stranice necu iz dva razloga prvi - navedeni - da bi mogao da zadjem rukom iz svih smerova i posegnem za vec necim, i drugi - nulti, po meni, izuzetno vazan - a to je - da kada nesto ima stranicu/je na neki nacin zatvoreno, pa makar i samo sa jedne strane - to nesto, iz tog smera kad ga gledas je progutalo prostor. O.k. nije sad bas da sedimo po kuci i gledamo u predmete, u nedostatku neke zanimljivije aktivnosti :) -ali periferni vid to sve registruje, i siguran sam da reaguje i svest.
Lupam, ako imas recimo one regale, sifonjere, ormare po kuci - i u njima predmete - oni su trajno, zauvek, pojeli zapreminu zivotnog prostora. -Zivis u zauvek manjem prostoru, i ako nije neka normalna velika gajba - prakticno si stesnjen. -ako ti isti predmeti stoje na otvorenim policama (dakle na nosecim povrsinama sifonjera/regala, samo bez oplate) - iako su predmeti tu, i jedu prostor - svest to ne shvata tako. (t.j. mislim podsvest) - nego fazon, zivis u vecem prostoru. Recimo moj kompovski radni sto ima samo plocu i pet neznih nogica, ogroman je. kad udjes u sobu nemas utisak da ju je pojeo. Duplo manji svojevremeno pisaci stolic sto su mi kupili kad sam isao u skolu - ima fioku pod plocom i dve sa strane, i prakticno su stranice konstrukcija - taj je vala jeo "pola sobe".
Ogradice su naravno obavezne, posto znam sebe - sigurno cu spustiti i neku nozekanju, a nozevi mi svi, u principu briju (bukvalno), "ova moja" je smotana, i ono - dovoljno sa pola metra da ti padne noz na nogu, i nece da valja. Plus navedeni sport lova predmeta po podu... - u tom smislu sam i mislio tu gore suknjicu, a i dole, na najdonjem nivou - da odma iskoristim i kao ogradicu, a zato i onda gore otvaranje ploce koje spomenuh.
Evo okvirno preliminarna skica dakle. Zanemaricemo proporcije, i to sto nisam nacrtao te police, ali konta se sta sam mislio/gde nameravam da ih stavim. *bitno: ako izgleda kao da mi je grunf pomagao, ili ja njemu - meni je to skroz o.k. licno se zgrazam ostre ivice, 90.000 stepeni ugla, i tako toga :). Znaci funkcionalnost - da, a ta, ja je zovem "nemacka estetika" (na koju se bas mnogo ljudi, a izuzetno mnogo stolara pali - dakle insistiranje na preciznoj formi od 90 stepeni, pri tom na necemu sto je ultra-ruzno :) ) - to mi je bas onako neinteresantno. -a da napravim k'o italijani - to (jos) ne umem :)

https://scontent.fbeg7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=6003092B

*pazi kad su stvarno met'li i vino i escajg u ps-u :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo vec "pije vodu".
Mada imam utisak da su ti ogradice na donjoj i srednjoj polici malo previsoke.
Sto estetski, sto funkcionalno.
Ostaje premalo praznog prostora izmedju.
Recimo da bi trebalo da budu pola visine suknjice, sto je sasvim dovoljno da se nista ne otkotrlja, a ostavlja vise prostora za prilaz.

Jedan iskren savet: pocni od tog "ruznog sve u strogo 90", koliko god ti se ne svidjalo.
Posto da bi spojio kako treba nesto sto nije ravno i sve u 90, treba mnogo vise posla i mnoooogo vise znanja i iskustva.

Kad sve bude moglo da se sastavi "na suvo", onda mozes da se razigravas sa "formom" koliko god ti volja, krivis ivice, dodajes zaobljenja, pravis "dalijevske" detalje...

A :skool: ... na prolece, do tad sam u toplom brlogu, i izlazim samo ako je bas neophodno :)
Kad bih uspeo da odem u hibernaciju... niko srecniji od mene :happy:
Treba doneti neki zakon o ukidanju zime :pucko:
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Post by sonus70 »

mbole wrote:Ajde da gledamo ovu fotku.
.......
PS
Sad malo obratih paznju na ovu fotku...
Jbt... mrzelo ih je da stave pravi escajg, case i flase za fotkanje nego su ih fotosopovali preko astalceta :)
Cak su i gornju plocu fotosopovali.
Da su stavili prave stvari sve bi se pokrivilo od težine :skratta::skratta::skratta:
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

*ziveo godinu ipo u tropima, na 200m od moreta (na koje doduse kad sidjes, nema razlike a u odnosu da si recimo otisao na jezero - u parku 600m dalje, u suprotnom smeru :) ), total score u tropima oko 2 godine. (ono - pola tri nocu, kad malo zahladni - tricavih 27 stepeni :) - po meni, to treba zakonom uvesti svuda, kao i izlaz na more. Ako nema mora - iskopati fjordove - da svi imaju more :)
**Ma i ovo je samo skica, nego mi je ilustrator bezveze program, posto sam u corelu crtao 20ak godina, pa sam samo u smislu objasnjenja to tako nacrtao. Nepraktican je, pa mi treba puno vremena da lepo nacrtam. -Normalno da cemo da imamo neku formu, a i estetiku. -samo ona mozda odudara od... neke druge i forme i estetike, da se eto politicki korektno izrazim. p.s. ne sumnjam da cu nesto da zabrljam :) :)

Sonuse - mozda su hrom-molibdenske letvice samo furnirane pa moze i balonce vina od 5 l.
regularan tip skroz
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

drBouz

sta ko voli

Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Smrznem se samo kad pogledam sliku. Radije more...
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

*i ovo je korektno (fica). al' nekako mi je simpaticnije resavanje problema "kako ocuvati hladnocu piva" - dok one palmice cvrce od muke, a talasi suste, nego resavanje problema "kako ocuvati toplotu" -dok te gledaju kondori s pet kilometara, i cekaju da se malo prohladis - na prelepom belom pejzazu :)
Mislim, najbolje je biti bogatun - i onda u bilo kom trenutku mozes da biras godisnje doba u kome ces da budes :)
-dok mi sirotiLJa raja, jbg, mora a pravimo kuhinjske pokretne astale - od letvica - jer smo sirotilja da kupimo ove fotosopovane sa slike :)
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam samo jedno da izjaviim:
Mnogo vise njih je umrlo od nazeba, nego od suncanice :skratta:
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Jes' da nema veze s temom - MADA, posto se ipak radi o kuhinjskom elementu - bice negde sporet blizu, a gde je sporet, tu je i vrucina... - uglavnom, ZA mog lelemudanja tamo po tropskom moru NI JEDNOM, NULA PUTA DAKLE - nisam video rescue brodic da je krenuo u akciju. (vruce more :) ), nit' videh da je neko okin'o tamo na pesak i stene na vrlo vrucem suncu.
Sa druge strane, na Kopu - odem jedno jutro da se prosetam i rastreznim - i kao Teri moj drugar je na smeni tamo na jednoj stazi - u GSS-u - i banem mu tamo, kao di si, s'a ima? - dan bio k'o ovih dana u Beogradu (dakle prilicno maglovito) - kaze on - ma teraj ih u k... od jutros se samo krse k'o blesavi... petoricu sam od jutros izvukao...
Sad, da li u tropskom slucaju raja ume da pliva, pije pivo, iskusno cuva hlad, i hendluje suludu vrucinu i vlaznost vazduha - a u drugom raja usled hipotermije n'ume da vozi skije - znaj ga. -uglavnom gss vs sea/beach rescue= ~∞ : 0. :)
*secam se jednom u Thailandiji, nekih 42 stepena, uredno i tajci prokuvali :) - u gradskom brodicu jedna snajka, plava ona sluzbenicka kosulja, sakoic uredno prebacen preko jedne, drzi se drugom rukom gore za onaj koncic dok ga misko glisira po kanalu :) - i ispod pazuha tufnica mokra. Reko' "ovoj mojoj" - opalac, pazi ih i tajci procureli... (u isto vreme vrucoljubimljivi ja - uredno mi cela majica vlaznjikava, a ove evropske severnije belcuge - bukvalno se tope i crkavaju na ulici :) :) ).
Menjao bih glavu za glavu Kop za tajlandski zaliv :)
regularan tip skroz
Post Reply