Veliki radni sto za racunar

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Penitnent tangent
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 23 Nov 2020 21:27
Location: Novi Sad

Veliki radni sto za racunar

Post by Penitnent tangent »

Pozdrav, prvi put postujem ovde.

Pokusavam da napravim veliki radni sto (dimenzije ploce 2100x750). Ideja je da ima metalni ram kao noge.
Ram i plocu sam uspeo nabaviti, i kada sam ih samo polozio jedno da drugo ocevidno je da ce se sto "ljuljati" levo desno.

Da li ima neko predlog kako da ucvrstim ovu konstrukciju. Da li trebam da dodam neku poprecnu precku (koju nisam siguran kako da spojim sa glavnom, eventualno nekim spojnicama iz uradi sam).
Zahvalan sam za bilo kakve predloge ( na crtezu nisu bas alignovane nogare).

Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro dosao na forum.
Nemoj se muciti sa tim spojnicama iz Uradi Sam, imas kod Mareta, dole u farbari, vezace bas za tu namenu ;)
P. S. Upisi u svom profilu lokaciju stanovanja, obavezna je po pravilima ovog foruma, a i cesto vrlo korisna informacija
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto napica marica, upisi u profilu odakle si (pravila foruma).

Moras necim da ukrutis sto u vertikalnoj ravni.
Najjednostavnije resenje je tabla univera povezana za nogare sa zadnje strane, visine recimo 40-50cm (moze i vise, al ne bi valjalo manje).

Komplikovanije resenje, koje ne remeti izgled je da se na sredini tih nogara, gore horizontalno navari podebeo flah, kojim ces vezati nogare za plocu.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Ja zam razumeo da nije nedoumica da li ce mu se ploca ulegnuti na sredini/pri sredini zbog velikog eventualnog raspona - dakle smer gore-dole, t.j. -dole, posto je teret odozgo, nego da ce da mu se drmusa sto, da tako kazem da "mrda guzom" (smer crvenih strelica). Samo ne guzom, nego ceo sto. -A tu ce isto da pomogne gorepomenuto nesto preko cele duzine - sto ce na neki nacin da fiksira te noge malo cvrsce/kruce.

Ovih dana se selim, i bistrim da napravim sebi radni sto za fotografisanje - za komp sam napravio na ovu foru, sa 4 noge, one sto se usrafe, prvo sam imao pet, a onda sam kad sam se selio, drugacije rasporedio 4, ali to nemojte da me slusate niko, posto je meni to sto se sto malo drma totalno nebitno (da tako kazem - meni je to "forma"-koja ne utice na sustinu - a sustina je - radni ogroman sto na kome mi stoji komp i na kome radim.

E sad, taj za fotografisanje, naravno, bilo bi lepo da je od livenog celika ili betona, brat bratu jedno 500 g minimum :) -posto mi za detaljne video snimke, jer umem svasta nesto da radim, i to 'ocu da snimim :) - ako je kamera fiksna (na stativu) - treba i podloga da bude fiksna.
Kada sam bio u nemackoj, bio je jedan sto, jeste bio masiv, ali vrlo tanak, cak izuzetno elegantan za nemce :) - ja sam mogao da podignem stranu opusteno - al' da ga zadrmam kad stoji - no way. Bio je nesto 2 soma eura, i bilo je "u ovom stolu nema ni jedan jedini metalni deo - sve je holz". Naravno, nisam ga snimio, a imao sam fotoaparat kod sebe, a zaboravio sam kako su bile konstruisane noge, i kako su bile postavljene, u smislu da silu koja deluje na plocu iz bilo kog ugla - odvedu na stabilnu prepreku.
Moguce da su bile ukosene, mada, nema sansone da se setim, secam se da su bile 4 i bez ikakvih fiksatora/stabilizatora dole.
Sto bi se reklo: pratim temu, jer i mene interesuje.
Last edited by drBouz on 24 Nov 2020 10:05, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bilo koja konstrukcija, mora da ima u nekoj ravni dovoljno veliku plocu, odnosno dijagonalu, kako se ne bi "klatila".

Recimo, kad gledas orman spreda, on treba da bude parvougaonik.
AKo taj orman nema ledja, sile se prenose preko velikih poluga, i taj pravougaonik postaje romb.
Pluga ti je duzina stranice ormana prema debljini daske.
Daklem nesto tipa 2 metra, prema 2 santimetra, to jest 100:1

Da bi ti sprecio, neophodno je da napravis geometrijsku konstrukciju koja je stabilna, a jedina takva je trougao.
Kad stavis dijagonalu na taj orman, pretvorio si pravougaonik u dva trougla.

Isti posao obavljaju ledja ormana, bez obzira sto su tanka, posto ne trpe sile napred-nazad, vec preuzimaju samo to iskretanje na sebe, a u tom pravcu su "debela" koliko je sirok orman.
Ledjima u sustini pretvoris cetiri linije koje cine pravougaonik u kompletnu povrsinsku figuru.

E sad...
Astal je vec malo zaguljenija stvar, posto on nije ni pun pravougaonik.
Prvo resenej je da ga "pretvoris" u pravougaonik, dodavanjem ledja na zadnjoj strani, odnosno bocnih ploca da bi sprecio i klimanje napred-nazad (gomila kancelarijskih stolova koji su pravljeni da rade, a ne da "izgledaju" je napravljena upravo tako).

Drugo resenje je da nekako ukrutis dva "cvora" koji se nalaze u gornjim uglovima slova П.
U ovom slucaju, posto su noge metalne, zavaris flah (ili dva, tri...), koji ce biti relativno dugacak (tipa 20-30cm), i preneses taj moment koji se javlja u cvorovima, na plocu stola.

Istu stvar kod klasicnih stolova obavlja "suknjica". Jednostavno skracujes polugu, posto se sada nogar oslanja bokom na suknjicu koja je 20-tak cm visoka, a ne samo sirinom cela noge koje je nesto tipa 5cm, a onda suknjica dalje preuzima na sebe moment.
Post Reply