Drvena vrata za radionicu

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Drvena vrata za radionicu

Post by strom »

Imam jednu prostoriju koja će mi postati mala radionica, nemam ništa bolje, pa će i to poslužiti.

Zidana je i na jednoj strani ima otvor širine 1,9m i visine 1.85m, debljina otvora je cca 30cm (stara cigla jedinica).

Na taj otvor bih htio staviti neka vrata ali obzirom na stanje cijele prostorije i ograničene dimenzije (cca 15m2), ne bih ulagao u neka prava metalna vrata koja bi mi netko napravio po mjeri. Nemam novaca za to, dovoljno mi je nešto onako, da se koliko toliko prostor zatvori, kao što bi netko neku šupu zatvorio, mali lokot reda radi.

I tako sam došao na ideju da si sam napravim neka priručna vrata od drveta.

Na zidove sam prvi mislio pošarafiti 8x5 štafle koje bi mi glumile štok. Na njih bih stavio pante na koje bih vješao dva krila (svaki cca 85cm širine). Okvir krila bi bio recimo od letve 5x3cm, sa kosim ojačanjem, onako u slovo Z.

A u sredini, ispuna, ne znam... možda OSB ploča. Imam doma dosta 12.5mm i 22mm OSB ploča, obje s falcevima.

Sve bih to ofarbao nekoliko puta Sadolinom ili tako nekom lazurom, čisto zbog zaštite, iako bi ta vrata bila ispod cca 1m nadstrešnice pa kiša nikad ne bi direktno padala po njima, eventualno špricanje sa tla ili kada bi vjetar zanosio.

Eto, to je mora sirotinjska ideja... pa sad pucajte, je li to glupo ili bi moglo funkcionirat. Nisam niakda tako nešto radio pa ne znam da li sam nešto skroz pogriješio. Ne znam recimo hoće li ta jelovina previše raditi (vlaga, sušenje) pa da se svi ti spojevi raziđu, da vrata neće ni funkcionirati, zapinjati, zijevati...

Prihvaćam naravno i sve druge prijedloge i ideje za rješenja tih vrata, ovaj moj prijedlog je ono što je meni nekako izvedivo. Da mogu birati, radije bih da je to od željeza s nekim limom, ono baš kao za radione/garaže ali nemam švas aparat, ne znam švasati, i tako to...
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Mislim da ti je ideja sasvim u redu. Skrenuo bih pažnju na to da su OSB ploče relativno teške, pogotovo one od 22mm pa u skladu s tim trebaju biti i panti kao i okvir krila. Za štok bi možda bilo bolje staviti grede 10x10, jer ima više "mesa" za vijke za pante.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od cega ti je zid?
Ako je od supljeg bloka, mozda je bolje da te stafle/grede zalepis pur penom nego da ih srafis.
Nije problem u srafu, problem je u velikom opterecenju u par tacaka na bloku. Sraf/tipl drzi na samo jednom mestu, a pur pena na celoj povrsini.
Jedini problem sa njom je da ne "pobegne" to jest da ne uvije ili izgura grede, tako da moras dobro da ih fiksiras i podupres pre nanosenja pene.
I da... mora obavezno da se zastiti od direktnog suncevog svetla (UV je ubije cas posla).
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Bi li ipak dodao još i koji šaraf ili bi ostavio samo na PUR pjeni? Kad su krila otvorena to stvara relativno veliki moment. Misliš li da samo pur pjena to može držati sve zajedno na mjestu? Kod stolarije pjena prvenstveno služi brtvljenju (bar do sada je tako bilo) i privremeno učvršćenje, a vijci za "trajnu" montažu.
Ako ovo stvarno radi, to bi puno toga pojednostavnilo u "sam svoj majstor" izvedbi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To jeste uobicajeno gledanje na stvari, a ustvari je sasvim suprotno :)

Srafovi su tu samo da zadrze stok na mestu dok pena ekspandira i da daju "kontru" kajlicama kojima se stok centrira. Pena drzi daleko jace od srafova.

Ko ne veruje neka proba da prilepi iole vecu dasku na zid penom, pa da je odvoji posle par sati :)

Kao i kod svakog drugog lepka, i kod pene je bitna povrsina lepljenja. A ona je ovde jako velika.

Moment je isti i kad su vrata otvorena i kad su zatvorena, i kad su u bilo kom medjupolozaju samo je u razlicitom pravcu. Nece vrata ni da se skrate ni da olaksaju kad ih zatvoris :) a moment zavisi samo od dve stvari: rastojanja od tacke oslonca (sarke) i sile (tezine).
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

@šantjer, Hvala ti za preporuku, išao sam s varijantom 8x5 jer mi je to dostupno i osušeno a i otvor mi je malen (1.9m) pa ne bih gubio još 10cm. Ideja je da šarafim u ciglu kroz štaflu pa bih time dobio još mesa za šaraf, tipa 6x140 ili tako nešto.

@mbole, zid je od stare cigle "jedinice", ako se to tako zove, znaš one s kojima su se zidale stare kuće, štale, itd. i na to mislim da neće ići pur pjena, nema dovoljno kvalitetne površine. U pravu si da ona drži ludo i ja bih joj vjerovao bez problema (to je slično kao što ljepilo za drvo drži toliko jako da je ljudima teško povjerovati da će daska prije puknuti na drugom mjestu nego na ljepljenom). Ali, kažem, mislim da mi je površina koma i da je previše rupa između fuga, da sama cigla je već porozna itd. tako da bi išao na vijke. Mogu ih staviti više, 5-10, nema veze...
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

strom wrote:Ali, kažem, mislim da mi je površina koma i da je previše rupa između fuga, da sama cigla je već porozna itd. tako da bi išao na vijke. Mogu ih staviti više, 5-10, nema veze...
Pa taman da pjena uđe u fuge i bolje drži. Samo da ne razvali kad počne bubriti :o.
Ako je cigla tako loša kao što pišeš onda bi mogao imati prolema i prilikom bušenja i uvrtanja vijaka.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

šantjer wrote:
strom wrote:Ali, kažem, mislim da mi je površina koma i da je previše rupa između fuga, da sama cigla je već porozna itd. tako da bi išao na vijke. Mogu ih staviti više, 5-10, nema veze...
Pa taman da pjena uđe u fuge i bolje drži. Samo da ne razvali kad počne bubriti :o.
Ako je cigla tako loša kao što pišeš onda bi mogao imati prolema i prilikom bušenja i uvrtanja vijaka.
Bas tako ona " voli " takve neravne povrsine , svuda procuri i zavuce se i bolje vata :troona:

Prosto ne znam sa cime bi drugo i mogao bilo sta da zalepis na takvu podlogu osim purske-pene ::neznam::
Last edited by LepoJeBitiFin on 08 Oct 2020 18:17, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Å arafio sam već u tu ciglu, nije ona tako loša kada uđe dobra tipla duboko po sredini cigle, drži to bez problema. No, kako je ta cigla stara (sigurno 50-60 godina), njena površina nije više tako čvrsta, može se onako malo "odruniti" ako me razumijete. Fuge su ispunjene onim starinskim malterom, većinom je to pijesak, možeš ga prstom vaditi. I ne, neće to nikud :) netko bi na prvi pogled pomislio ode to kvragu na prvi povjetarac, ali tisuće štala i garaža i pomoćnih objekata su od toga sazidane i stoje godinama.

Dakle, to nije loše, drži se to, ali nisam siguran da bi pur pjena dobro primila na takvu površinu stare cigle i takve fuge.

Ali da duljim raspravu -- ja nisam protiv put pjene, dapače, to je dobra ideja i ja ću ju sigurno staviti, ali ću staviti i šarafe, jer mislim da možda sama pjena ne bi držala baš zbog kvalitete površine zida.

E sad, drugi dio -- ako ste se složili da mi osnovna ideja za krila drži vodu sa time da su okviri krila obične letve 5x3 a ispuna krila OSB 12mm, što predlažete za pante?


Ja sam mislio nešto poput ovoga: https://vidam.hr/pant-za-drvena-vrata-dugi-spojnica/
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

licno mislim da ako lepo odprasis te povrsine, i dalje vec koristis pur penu po uputstvu koje pise na njoj - da ce da drzi k'o blesava.
regularan tip skroz
User avatar
dragan2229
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 19 Sep 2020 07:58
Location: Kruševac

Post by dragan2229 »

strom wrote:kako je ta cigla stara (sigurno 50-60 godina), njena površina nije više tako čvrsta, može se onako malo "odruniti" ako me razumijete. Fuge su ispunjene onim starinskim malterom, većinom je to pijesak, možeš ga prstom vaditi.
I za to ima rešenje, kupi u farbari neku podlogu, ima i baš za tu namenu. Meni se malter na jednoj strani fasade tako skidao prstima ali su majstori pre postavljanja izolacije premazali nekom podlogom, posle si mogao nož da oštriš kao na betonu, ne bi se skinulo. Å to više naneseš, dublje prodre i bukvalno zalepi te trošne slojeve sa onim čvrstim u dubini.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

U redu za pur pjenu, stavit ću ju uz šarafe, uz otprašivanje i možda neki primjer/impreganicija. Pričamo o niskoekspandirajućoj ili neekspandirajućoj pjeni, je li tako? S njom sam lijepio lajsne štokova u stanu, drži luđački.

Nego -- što kažete za pante? Koji, kakvi? Može li ono što sam gore postavio link, tako nešto?
Last edited by strom on 12 Oct 2020 13:41, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Zasto bezis od " klasicne " - ekspandirajuce pur-pene ::neznam::
Last edited by LepoJeBitiFin on 12 Oct 2020 13:54, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Nije da bježim, nego ne vidim baš neki smisao obzirom da će taj štok biti NA cigli, sva ekspanzija će jednostavno otići van, dio će ući u fuge ali to će ući i neekspandirajuća. Radio sam s ovom ekspandirajućom kada sam montirao okvire prozora, e to je bilo ok, jer se pjena zavukla su sve rupe i prostore i baš je učvrstila kvadrat okvira. Ovdje pak mislim da će se sve samo napuhnuti i iscuriti van štoka.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ima razloga zasto.
Klasicna, visokoekspandirajuca, cas posla pokrivi sve zivo.
Sile koje ostvaruje pri sirenju/stvrdnjavanju su ogromne.

Nece sva ekspanzija otici napolje.
Pena se siri i nakon sto pocne da stvdnjava na povrsini.
Pa dobijes povrsinski sloj koji je otvrdnuo, i ne dozvoljava onome sto je zarobljeno unutra da izadje, ono unutra polako se i dalje siri i stvrdnjava...

Jeidno kada je to sto lepis penom dovoljno usko, moze da prodje a da nesto ne pokrivi.

I niskoekspandirajuca ce i te kako pouniti sve rupice, ne sekiraj se za to.
Post Reply