Spajanje stranica kreveta

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Spajanje stranica kreveta

Post by strom »

Planiram izradu bračnog kreveta i mučim se sa spajanjem stranica sa uzglavljem i podnožjem. Guglao sam i našao X varijanti spajanja ali s niti jednom ne mogu dobiti ono što sam zamislio. Pokušao sam i sam nešto kemijati ali mislim da idem kontra struke i izmišljam toplu vodu, pa bih rado čuo vaše savjete.

Kako bih vam olakšao razumijevanje mog pitanja, nacrtao sam ono što bih u konačnici volio postići, ako treba još neka informacija pitajte.

Par detalja o projektu, čisto da znate koje opcije uopće imam za obradu... krevet će biti od hrasta, posjedujem samo ručni alat (ručni cirkular, bušilicu, glodalicu, blanjalicu) i nemam dvije lijeve ruke :) snalazim se OK s obradom, nagledao sam se youtube filmića i znam napraviti i neke spojeve poput half-lap, cross-lap, mitered-lap, takve jednostavnije stvari.

Volio bih zadržati mogućnost rastavljanja kreveta na način da mogu skinuti stranice, iz tog razloga sam malo skeptičan oko rješavanja svega sa šarafima (ovdje bih išao npr. s onim pocket-hole). Gledao sam i okove ali kod nas nisam baš našao one koji se sklapaju tako da se jedan umetne u drugi što ameri rade (recimo kao ovi https://www.rockler.com/media/catalog/p ... 2-1000.jpg).

Razmišljao sam i da napravim falc/utor (ne znam kako se to zove), pa da stranica "uđe" u noge, ali to mi se čini teško izvesti da sjedne a bojim se da bih i dalje nečime morao sve to učvrstiti.

Dimenzije nisu još 100% određene ali recimo da su noge 8x8cm a stranice 4x20cm.

Evo kako bih volio u idealnom slučaju da to izgleda pa savjetujte nešto :) ako sam totalno krenuo krivo, prihvaćam i modifikacije dizajna, neću piš... u vjetar.

Image

Image
Last edited by strom on 23 Sep 2020 16:35, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nisi dovoljno trazio ;)
Wuerth u HR ima okov slican ovom koji si postavio, Schachermayer ima neki svoj, po meni i bolji,...
Ima toga jos, potrazi.

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... /103325335

https://eshop.wuerth.com.hr/A/hr-HR/Art ... kicama-3mm
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koristio sam ovaj iz schachermayera i odlicno se pokazao .
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

Vidio sam ove okove iz Schachermayera, no kako se on spaja bočno, nisam siguran imam li dovoljno "mesa" u nogi stola.

Na slici dizajna mojeg kreveta s unutarnje strane se vidi da tu ima cca 1 cm prostora, a okov je mislim 2-3cm širine.

Ovaj drugi iy Wuertha bi možda i stao, ne vidim mjere, izgleda uzak, ali opet, pitam se je li to uopće OK da na 0.5cm od ruba ide šaraf koji drži cijeli okov?

To je razlog zašto mi se jako svidio okov kojeg sam poslao u linku, jer se on ufrezava direktno u nogu po njenoj sredini i u samu stranicu pa stvarno izgleda super sa svih strana. Jedina mana koju ja ovako vidim je što se šarafi u endgrain, ali obzirom na sile koje djeluju na taj dio, mislim da nije problem.
Last edited by strom on 24 Sep 2020 11:49, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pokušaj skužiti ovo: https://photos.google.com/album/AF1QipP ... l3ekZx5T-b

Ovo s kutnikom i tiplama je valjda jasno. Dijana vijak sluši za pritezanje spoja u kombinaciji s maticom M8 koja se šerafi u rupi stranice kreveta prikazane na trećoj slici.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije dobar link ili nam daj sifru tvog google naloga ;)

@strom, wurth-ov okov je sirine 15mm. Prema tvojoj skici, ti imas 20mm prostora, srafis na 12mm od ivice, to ce biti dovoljno. Po meni, stranicu bi trebao jos da "izvuces" napolje i da sa spoljne strane ostavis damo 10mm nogara, mozda i neki mm manje.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

BILJEŽNIK wrote:Ovo s kutnikom i tiplama je valjda jasno. Dijana vijak sluši za pritezanje spoja u kombinaciji s maticom M8 koja se šerafi u rupi stranice kreveta prikazane na trećoj slici.
Tako se slično spaja IKEA namještaj, a toga sam se naspajao... sebi, mami, susjedima, ženi, ljubavnici... :)

Dobra je ideja, sviđa mi se. Ovako na prvi pogled, imam alat za sve to i kužim otprilike kako bih to trebalo ići, ali sa stolarijom sam se do sada kao amater uvjerio da je istina ona -- vrag je u detaljima.

Nisam siguran da bih to mogao dovoljno precizno napraviti i to još u hrastovini. Jedino ne kužim čemu još onaj metalni kutnik pored 6 tipli i dijana vijkom?

Pokušat ću 100% na nekim testnim uzorcima, volio bih ovladati takvim spojem jer mi djeluje čvrst i estetski je lijep, iz vana se ništa ne vidi.

Hvala ti za savjet!
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Post by strom »

maricaiivica wrote:@strom, wurth-ov okov je sirine 15mm. Prema tvojoj skici, ti imas 20mm prostora, srafis na 12mm od ivice, to ce biti dovoljno. Po meni, stranicu bi trebao jos da "izvuces" napolje i da sa spoljne strane ostavis damo 10mm nogara, mozda i neki mm manje.
Misliš zbog estetike da ju izvučem van? To ima smisla, dobra ideja... išao sam onda malo gledati okolo i zaista, većina ima samo mali zub, osjetno manji nego kako sam ja stavio na pola. Ako bih išao tako, ako bih još malo izvukao van, onda bih baš dobio ekstra prostora za taj okov. Hvala ti.

Taj okov, s tim zubima, kada uđu jedan u drugi, to ne mrda? Nema lufta, neće "klackati"?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na silu hoce, u realnoj eksploataciji nece.
Kada ga opteretis, a vec stranice, letvice i dusek su dobro opterecenje, nema kud
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

strom wrote:
BILJEŽNIK wrote:Ovo s kutnikom i tiplama je valjda jasno. Dijana vijak sluši za pritezanje spoja u kombinaciji s maticom M8 koja se šerafi u rupi stranice kreveta prikazane na trećoj slici.
Tako se slično spaja IKEA namještaj, a toga sam se naspajao... sebi, mami, susjedima, ženi, ljubavnici... :)

Jedino ne kužim čemu još onaj metalni kutnik pored 6 tipli i dijana vijkom?
D si vidio žensku za koju je krevet rađen, bilo bi ti jasnije :D
Post Reply