Prva kuhinja pomoc

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
nikolans123
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 Jul 2020 19:09
Location: Novi Sad

Prva kuhinja pomoc

Post by nikolans123 »

Pozdrav svima,

pratim ovaj furum vec duze od godinu dana i do sada sam napravio mali orman sa dve fioke i saveti odavde su mi pomogli jako puno.
Medjutim sad planiram da napram kuhinju za roditelje, nista komplikovano bice sve od iverice i lesonita pozadi.
Kuhinja je u L i planiram ugaoni gornji element 600x600 dobina 300. Bokovi ce ici izmedju dna i plafona, sa strane dolazi po jedan element sa jednim vratima.
Ono sto me muci je dimenzija vrata za taj element, po mojim proracunima trebalo bi da bude konacna mera 392mm, da li sam dobro izracunao(ostala vrata umanjujem za po 1,5mm sa obe strane)?
Image

Sarka za ova vrata bi trebala biti +45 ako sam dobro procitao?
Pored ove nepoznanice imam i jos par:
1. Za kacenje sam prvo mislio da uzmem L nosace, medjutim dobio sam info da je sina mozda prakticnija, sta bi ste mi kao pocetniku preporucili(zid je solidno prav)?
2. Na forumu sam procitao da gornje elemente treba povezati medjusobno pre kacenja(makar vecinu) stim u vezi jel onda laksa varijanta L ili sina?
3. Sudopera je u planu nasadna, e sad ona je 30mm a radna ploca koja im se svidja je 40mm, pored sudopere ide drugi element sa plocom, deluje mi da ce biti ruzno vrata do vrata
da su jedna kraca, osim da uzmem plocu od 30 da li ima drugo resenje?
4. Bojler ide ispod sudopere, da li je bolje da se kaci na zid ili za korpus elementa zbog vlage u samoj prostoriji bice potrebno povremeno izveci sudoperu na suncanje(jednom u dve godine)?
5. Korpus donjih elemenata u odnosu na radnu plocu i sudopru planiram da uvucem po 30mm sa obe strane, da li je to dovoljno?
6. Donji eleneti idu bokovi na dno, koliko da uvucem nogice da plasticna cokla bude u skladu, 50mm?
6. Sarke cu uzet blum-ove, obicne su oko 150 a sa usporivacima oko 500 din, da li osim usporivaca imaju jos neku prednost(stelovanje, kvalitet itd)?

Hvala svima na odgovorima i jedva cekam da pokazem svoj rad:D
Last edited by nikolans123 on 15 Jul 2020 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na visecim elementima dno i plafon stavljaj izmedju bokova. Tada sraf opterecujes na smicanje a u suprotnom na cupanje.
Dve sine za 3 elementa, po meni suludo.
Zakaci ugaoni pa dodaj druga dva i na kraju ih sve povezi medjusobno.
Tu sudoperu bi zakonom zabranio. Gde je njena prednost?
Ja sam bojler obicno kacio na korpus, kod mene je tako 15 godina. Nemam zamerku. Ako moras da izvlacis elemente, kaci na zid, tada je logicnije
User avatar
nikolans123
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 15 Jul 2020 19:09
Location: Novi Sad

Post by nikolans123 »

Pozdrav, hvala na odgovoru.
Nisu samo tri gornja elementa. Gorenji elementi su u L 2m i 1.8m.
Ista je cena usadna ili nasadna, stim da mi treba i radna ploca za okvir, pa mi je jeftinije, stim da pored sudoper ide radni element od 1 m ali posto planiram da se pomeraju elementi ne mogu da napravim iz jednog dela.
Post Reply