Polica za akvarijum

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Polica za akvarijum

Post by mezzano »

Kupio sam akvarijum dimeznija 60x30x30 cm (54 L)

Planiram da napravim ovakvu policu. Naravno, saviću vratanca, ovo je samo korpus.
Image



Materijal: univer 18mm.

Da li će biti dovoljno jaka, ili treba još neko ojačanje?

Sad kada sam postavio temi
Last edited by mezzano on 21 Jun 2020 17:58, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

54 litre sa poklopcima, pumpama i svime sto moze da dodje, izlazi na 100kg.
Puna ledja obavezno, 25mm univer pozeljno
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Hvala. Poklopac je plastičan (čitaj: lagan je), a pumpa i grejač, ne verujem da zajedno imaju pola kila, ali ipak, radi sigurnosti ću ići na tu deblju varijantu. A što se tiče same konstrukcije, da li je dobro zamišljena?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Znam da nije 100 kila ali je dobrih 80. Onda dodje komsija i nasloni se da gleda ribice...
Ja bi pravio vertikale da leze na dnu i eventualno dodao fiksne police. Tada dobijas zaista cvrstu konstrukciju.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Zaboraviste staklo, a ono nije mala stavka. U svakom slucaju sto cvrsca konstrukcija, 50l vode nije malo kada se prospe.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

ne zaboravi da ispod akvarijuma stavis stiropor.
takodjer, razmisljao bi pre u ovom pravcu - da ce sve skupa tezinom biti blize stotki, nego 54. posto je tu 50ak kg vode, plus staklo akvarijuma, plus kamencici/pesak na dnu ako budes stavio i t.d. - i nakupi se.
-znaci ako si tu negde oko stotkice - kad napravis - testiraj uz mere opreza (ako se skrsi pod tobom - da se ne skrsis i ti :) )

*sad mi pade na pamet, svojevremeno kod mene, sile haosa i bezumlja odluce da krece kucu. i ja reko' o.k. ispraznicu akvarijume i dovescu nekog da pomerimo postolje (metalno, za 2 aq 144l + externi filtri od po 20ak cini mi se), na dnu jedno 7cm sljunka i t.d. -i kaze moj komsa, ma jok to malo samo isprazni, pomericemo mi... -ja umro od smeha, reko' labude, ovo kad izbacim ovih 300l vode, pa cemo jedva pomeriti - i bi mi simpaticno kad su smekeri (znas oni asistenti/geniji kojih svako od nas ima po komsiluku i medju drugarima :) ) pokusali da ppodignu i pomere kad sam izbacio pola vode iz oba. (naravno, nisu pomerili ni za milimetar). e, da i puno srece sa akvarijumom/akvaristikom - lep je hobi, -licno sam posle te epizode raskockao bio akvarijume i poklonio, a postolje, izgleda mi, da cu pretvoriti u radni sto za moja hobi zezanja sa drvetom.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kamencici i pesak nisu cisti plus :)
Prostor koji oni zauzmu, ne moze da zauzme voda. Daklem imas vode manje za onoliko kolika je zapremina peska i kamencica.
OK, spec tezina kamencica je malo veca nego vode...
Ali ne moze da se racuna zapremina akvarijuma * 1kg + tezina peska i kamenja
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

pa dobro, to se podrazumeva da je minus za tolicno vodice - al', narocito kad posmatram iz vizure aq koje sam licno imao - to je bukvalno "vodica". pri tom, imajmo na umu da taj sljunak u akvarijumu nije iste mase kao kada je donosen do akvarijuma, posto je u kesi izmedju kamencica dosta lagani vazduh, nista da tako kazemo, a u akvarijumu je i sve sto nije sljunak u tom sljunku - voda.
tako da evo, nisu plus - al' su plusitj :) :)
(*trebalo je videti facu "ovog mog" sa tim standardnim nasim priuceni-majstor pristupom u sukobu sa prostom naukom (gravitacijom zapravo :) ) - ali pazi kad nije ni nanometar pomerio bio postolje :) (mislim samo to postolje dvojica bas jakih nose (kutije bravarske, jedno 5-6cm, moze se lako koristiti kao klocna za tenk :) )
edit: -a i rek'o sam pedesetak :) (doduse zato sto ga nikad jeli ne napunimo sad bas ono da preliva...)
Last edited by drBouz on 07 Oct 2020 09:49, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zakon o odrzanju mase, kaze da je masa tog sljunka u kesi, i masa tog sljunka potopljenogu u akvarijum i kad ga odneses na mesec, na alfu Kentauri i potopis u tecni metan... apsolutno identicna :)
Jedino da ga poteras brzinom koja je bliska brzini svetlosti, pa da se nesto promeni oko mase :)

Tezina mu je isto tako identicna, doduse ne kada ga odneses na mesec :)

Ne mesaj zapreminu i masu.

Zapremina sljunka nije ista kao zapremina koju zauzima u kesi, to jest dobar deo te zapremine zauzima vazduh. Ali to nema veze sa njegovom masom/tezinom.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

bio sam ubedjen da je iz kako sam napisao jasno da govorim o ovome kako je receno u tvojoj poslednjoj recenici. (u akvarijumu - do (pored) akvarijuma - posto je u oba slucaja sljunak-sljunak - ali kao deo veceg sistema/pojave - u akvarijumu sljunak plus voda, a pored akvarijuma - u kesi - sljunak plus vazduh.
ukratko - kesa blata od sljunka je teza od kese suvog sljunka :)
Last edited by drBouz on 08 Oct 2020 15:30, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pun akvarijum bez sljunka i pun akvarijum sa sljunkom se minimalno razlikuju u tezini.

Ne mozes ga porediti sa kesom mokrog sljunka, tu si u kesu dodao vodu, a kod akvarijuma si izbacio vodu.

Razlika u masi (ili tezini kako god hoces) je samo usled drugacije gustine (specificne tezine) sljunka. Pri tom, voda uopste nema malu gustinu.
Gustina sljunka je oko 1.6Kg/dm^3
Daklem onoliko vode koliko izbaci sljunak, puta 0.6 je tezi nego da je samo voda unutra (posto je gustina vode 1Kg/dm^3)

A ti neces napuniti pola zapremine akvarijuma sljunkom, vec ce upravo nejgova zapremna biti prilicno mala (bas zato sto je "supljikav"), iako deluje da ga ima mnogo u akvarijumu.

Jbg... zakoni fizike su neumoljivi :)

U sustini... zavitlavam se sve vreme, teram mak na konac... al sta ces... fizicari su takvi ... NHF
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

sustina prakse je sadrzana u prvoj recenici - cak i nevelik akvarijum, pun, im'o - nem'o sljunak - prilicno je tesko pomeriti, jerbo uopste nije lagan.
*ma daleko od hf - pa ne bi se ni upustao u polemiku da sam skontao trunku tog h (mislim, dugogodisnji sam internet-ovisnik, pa umem da prepoznam taj H, a i naucio sam da je jako pogresno imati HF prema ljudima koje ne poznajemo licno, samo na osnovu par recenica - u oko sto posto situacija je pogresno)
voda nije teska/gusta onome ko je don'o dve tri kisele vode odjednom kuci, za six-pack vec poneki pocnu da se ceskaju mao po glavi, - a ko je imao malo veci akvarijum, naucio je te neke detalje iz fizike u praksi - prvom prilikom kad je pokusao da pomeri aq.
meni eno na terasi pola tog sljunkica iz jednog aq u nekoj plasticnoj gajbo-kutiji - paaa, ne mogu bas olako da je podignem, doduse, mrsav sam i slabasan tip. nikakav da tako kazemo :) :)
regularan tip skroz
Post Reply