Polica za stripove

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Polica za stripove

Post by mezzano »

Planiram da pravim policu za stripove.

Visina 165 cm
Å irina 60 cm
Dubina 18 cm

Image

Hoće li biti stabilna sa samo 18 cm dubine (dublja mi ne treba, pošto su stripovi 15 cm širine), sa visinom od 165cm? Biće u sobi gde je tzv. "brodski pod" i malo je "talasast", pa se brinem za stabilnost. Na koji način bi mogao da povećam stabilnost, osim povećanjem dubine?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nece biti stabilna.
Na toj visini, nije stabilna ni kad je dosta dublja.
Prisrafi je za zid u gornjoj zoni, obicnim nosacima za kuhinjske elemente.
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Hvala na odgovoru. Izbegao bih šrafljenje, pošto će biti moguće da ću je pomerati, tj. neće stajati stalno na istom mestu. Postoji li neki odnos visina - dubina - širina koji je granica stabilnosti?
Recimo na 140 cm visine, koja bi bila minimalna dubina optimalna za stabilnost?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Morala bi da bude dosta dublja da bi bila stabilna.
Nesto tipa 30-40cm.
Plus, morao bi da dodas nogice i malo promenis konstrukciju, kako bi mogao da je lepo dovedes u vertikalu. Pogotovu sto ti pod nije bas...
Ne moraju velike nogice, 5cm je dovoljno. Mogu cak i oni srafovi za nivelisanje. Ali nemoj ih ubacivati u ovako konstruisanu policu, odozdo u bokove. Cas posla izvale univer (pitaj me kako znam :().

Licno, preselio bih dno i plafon da budu ispod/iznad bokova, stavio 4 nogice od 5cm, i najverovatnije radio policu iz dva dela po 80cm visine, spojena veznicima. Malkice skuplja varijanta (za jednu policu), ali mnogo kruca, laksa za manipulaciju, i sutra ako pozelis dobijes dve police.

Rupa na zidu se lako zakrpi :)
20 grama gipsa i gotovo.
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Ja sam debeli početnik, pa gledam da bude što jednostavnije.
Da li bi ovako imala zadovoljavajuću stabilnost?
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je mnogo teze izvesti nego da je pravis iz dva dela.
Kako da iskantujes ovaj unutrasnji ugao na boku?

Ako umes da je napravis iz jednog komada, umes i iz dva.

Jednostavno napravi ovaj donji dublji deo kao zaseban, a gornjem dodas jos jednu plocu kao dno.
Na kraju zasrafis jedan za drugi ovim: https://artinvesthome.com/product/spojn ... 6x30-nikl/

A kostace te isto, posto ovakav bok moras da platis cele sirine, samo ces dobiti dva otpadna komada.

Da li ce biti stabilna zavisi od previse faktora. Od tvog poda, materijala koji uzmes (nije svaki univer isti), kako bude rasporedjeno opterecenje...
Sve plitke police imaju problem sa stabilnoscu.
Ako ne bude na kraju dovoljno stabilna, jednostavno je prisrafi za zid u gornjoj zoni ko sto sam ti vec napisao. Jeda nosac bi trebalo da bude dovoljan da ne moze da se mrda, dva bi bila savrsena.
Ne kapiram sto se svi "plasite" rupa u zidu?
Jedan tipl fi 10mm, i ovo: https://artinvesthome.com/product/nosac ... ata-braon/

Ne zaboravi da zadnju nogicu odmaknes dovoljno od ledja police, da bi ona mogla da pridje skroz do zida (parket lajsna).
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Hvala mbole! Onda ću tako dva odvojena dela u dimenzijama sa slike 2. Možda čak i spustim visinu za jedno polje. Videću...

Koliko vidim spojnica ima zaobljena oba kraja, tako da će biti glava iznad površine. Da li je dozvoljeno da malo ubušim rupu da glava dođe u ravni sa površinom? I koliko da stavim 3 - 4 komada?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tvoja polica... sve je dozvoljeno :)
Ako se resis da ih upustas, kupi negde imbus masinske srafove sa konusnom glavom odgovarajuceg navoja i duzine (zavisi koje veznike uzmes, ima ih M4 i M5), upusti za konusnu glavu i stavi flekicu preko. Ovi imaju poluokruglu glavu, pa flekica nece lepo lezati, i nemas cime da lepo upustis da ostane ravna povrsina ispod.
Ili jednostavno usrafi obicnim srafovima za univer sa konusnom glavom, recimo 30X4.5, upusti za glavu i odozgo stavi flekicu.

Ja sam na svoje police za knjige stavljao samo po dva pozadi posto su bile i usrafljene u zid, pa su sluzili samo da uravnaju delove. Stavi 4 recimo u svaki ugao po jedan, ili 3 - dva pozadi i jedan napred, neces skakati po tim policama :)
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Posle malo razmišljanja, odlučio sam da ovako pravim. Kasnije ću dodati i gornje police, i ušrafiću ih za postojeće.

Image

Čime je najbolje da ih spajam.

1. Konfirmati vijkom (koja dimenzija)

2. "pocket hole" Image

3. Image

Ili neku kombinaciju?

Do sada sam radio jednu policu konfirmat vijkom, a drugu sa alatom sa slike 3
Last edited by mezzano on 26 Apr 2020 21:25, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najjednostavnije je konfirmatom, onim manjim (nikada necu zapamtiti dimenzije jednog i drugog).
Konstrukcija, ovakva sa slike je takva da srafovi u sustini nista ne nose, samo drze ploce da se ne razidju.

Police nemoj srafiti, stavi ih na nosace (tzv burenca). Visina police nije velika, tako da nije neophodno da je povezes na sredini kako se nebi izvili bokovi.
Em tako mozes da ih kasnije pomeris ako se ukaze potreba (samo izbusis nove rupe za burenca), em sama polica (u smislu daske, ne celog komada) je tako jaca, to jest niej oslabljena sraofm koji ide kroz nju.

Pocket hole nije bas za ivericu, on je pravljen za drvo, plus ovde je gotovo nemoguce pronaci srafove kakvi trea da idu u njega (sa poluokruglom glavom to jest ranvom odozdo, posto ono sa konusnom jednostavno rascepe dasku).

Tiplovima nista ne fali, ali trazi vise vremena, pazljivo busenje, ciscenje lepka...
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

To je konfirmat 5x50?

Ovaj deo nisam razumeo. Može li kratko objašnjenje šta je "tzv. burence", ili link da vidim kako izgleda? Hvala.
mbole wrote:Najjednostavnije je konfirmatom, onim manjim (nikada necu zapamtiti dimenzije jednog i drugog).

Police nemoj srafiti, stavi ih na nosace (tzv burenca). Visina police nije velika, tako da nije neophodno da je povezes na sredini kako se nebi izvili bokovi.
Em tako mozes da ih kasnije pomeris ako se ukaze potreba (samo izbusis nove rupe za burenca), em sama polica (u smislu daske, ne celog komada) je tako jaca, to jest niej oslabljena sraofm koji ide kroz nju.
.
Last edited by mezzano on 27 Apr 2020 08:32, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

Sad mislim da razumem šta je mbole hteo da mi preporuči. Hvala @ZASto.

Ako sam dobro razumeo, mbole predlaže da samo zašrafim bočne i gornju i donju stranu, a da 3 unutrašnje horizontalne ne šrafim, već da stavim u bokovima nosače, ta tzv. burenceta. Neće li police u tom slučaju da budu nestabilnije?

U kancelariji imam policu која је napravljena na tom principu (ili barem sličnom), ali me nervira što se neretko dešava, da kod izvlačenja predmeta (hrpe papira), pođe i sama horizontalna ploča i padne dole.

Image
Image
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@zasto
Ovo je veliki konfirmat, mali bi trebalo da je 5 na navoju, a 7 na kapici (na brzinu sam nasao mere, ko sto rekoh, nikad necu zapamtiti)

Image

Da, upravo na to sam mislio.
Da li ce polica da "bezi" zavisi od nekoliko faktora.

Ovo tvoje u kancelariji je najgori slucaj, gde ono sto je na polici lezi horizontalno, orman je visok...
Kada izvlacis nesto sto je slozeno vertikalno (knjige, stripovi...), izvlacis jednu ili par komada, sve ostale ostaju na polici i pritiskaju je na nosace, pa ne daju da polica klizne.
Drugo, visok orman, sa stranicama iz jednog komada i svim policama koje su slobodne (nepricvrscene za bokove) ima tendenciju da se rasiri na sredini, pa police budu labave izmedju bokova. Posto su tebi police male visine, stranice ce se mnogo manje izvijati (jos jedan razlog sto volim da visoke elemente radim iz vise delova).

Trece, burenca su samo najjeftiniji oblik ovih nosaca. Ima mnogo "pismenijih".

Imas i ovakve varijante, koja se stavljaju upravo u slucaju kao sto je ovaj orman u tvojoj kancelariji:
https://www.fer-shop.com/ArtikliDetaljno.aspx?IDa=3491
Image
ili
https://www.fer-shop.com/ArtikliDetaljno.aspx?IDa=3492
Image
User avatar
mezzano
Šegrt
Posts: 42
Joined: 28 Mar 2013 14:38
Location: Leskovac

Post by mezzano »

E to je već druga stvar.
Poslušaću te. Neću šrafiti horizontalne police, nego ću kupiti ove držače, pa ćemo videti šta će ispasti. :)

U radnji gde sam kupio materijal, nije bilo 5x50 iver vijka, pa sam uzeo 7x50. Može li sa njim da se radi ili da tražim 5x50?
Last edited by mezzano on 27 Apr 2020 15:03, edited 1 time in total.
Post Reply