Veliki ormar na "krivom parketu"

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Veliki ormar na "krivom parketu"

Post by mm031 »

Pozdrav,

Radim ormar dužine 270 cm, visine 300 cm i dubine 60 cm. Ukupna težina ormara je oko 400 kg (sa vratima spojnicima i svime).

Kako mi je pod dosta neravan i to najviše uz zid gdje ide ormar (starogradnja na gredama najveća razlika 3,5 cm) odlučio sam staviti ormar na PVC dvodjelne nogice h80 (-1.5 + 3.0), kako bi to izveo što bolje uzeo sam donju dasku kao "postolje" na koje ću slagati elemente.

E sad, ako imam "postolje" od 18mm iverala i dno elementa od 18mm da li smijem krajnje desne i lijeve nogice odmaknuti malo od ruba za cokl ili nije pametno?
(nemam baš iskustva s nogicama i coklom jer sam sve do sada radio direkt na podu jer mi je tako ljepše i ne gubim 10 cm dole)

Sve spajam sa 5x60 s pola navoja (i predbušenjem obje ploče sa 4mm borerom) pa bi trebalo biti dosta čvrsto, jedino me muči da li će te dvije ploče izdržati opterećenje bočne stranice ako nogica nije direktno ispod na kranjim lijevim i desnim elementima...

Nogice koje sam uzeo: https://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/no ... vc-h-80-mm i https://iverpan.hr/baza-za-rastavljivu-nogicu-pvc

Ormar skica:
Prednja strana (ovo lijevo sam za vrata mjerio gdje dođu spojnice):
Image

Stražnja strana (idu još i leđa ali nisam crtao jer je samo lesonit 2mm uvučen):
Image

Hvala na savjetima :D
Last edited by mm031 on 29 Jan 2020 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Nosilo bi to. Ja bih tu ipak dodao vanjske bokove pune visine i problem rješen. A i ne bi se vidjeli spojevi. Ako ti je jedna strana stisnuta uz zid, nije nužan ni vanjski bok pune dubine, dovoljna je bleda širine kojih 10 do 15 cm.
I ne trebaju ti ove traverze straga.
Last edited by BILJEŽNIK on 29 Jan 2020 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

Hvala na savjetu BILJEŽNIK

Desna strana ide do zida pa ću vidit kako će ispast, tamo čak ne bi stavljao ništa nego samo učvrstio stranicu u zid jer idu normalna vrata a ne klizna. Å to se tiče boka i to sam gledao ali taman gdje dođe lijevi kraj ormara je razlika u podu od 3,5 cm (od zida do 60 cm) zbog toga sam mislio složiti sve pa napraviti bok naknadno da ga mogu iskrojiti po krivulji poda. Jedino što je visina ormara 3m pa ne mogu iz komada nego bi pratio vrata (donja su 225 cm gornja 65 cm) pa bi napravio i taj bok iz dva djela i učvrstio ga iznutra sa šarafima 3,5x35 pa bi i ona preuzela dio težine ako dobro pogodim krivulju.

Odgađao sam dobrih godinu dana ovaj ormar jer me pod živcira i brine a kod renovacije nisam imao 10.000 EUR viška da ga ponovno radim :ironisk:

Traverze sam dodao jer sam imao viška materijala, mislio sam dodatno učvrstit za svaki slučaj... :D


Ovako nekako izgleda pod:
Image
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Donja daska je potpuno nepotrebna.
Bok takodje (osim estetike radi).

Sve elemente ispovezuj medjusobno, nakon sto ih fino ustelujes u horizontalu i vertikalu.

Nogice slobodno uvuci od ivice reda 2 cm.
Svaki elemnt ima svoje 4 nogice (zbog stelovanja), s tim da je dobro da srednji ima 6.

400kg uopste nije neka preterana tezina, posto je to rasporedjeno na prostoru od 3X0.6m
Kad to podelis na 18 nogica, izadje da svaka nosi oko 22 kila. Sica :)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

bas sam pre desetak dana napravio jedan slicne velicine ali na "L". prvo sam napravio postolje od letvi 60x28mm i stoji perferktno, a ovo sa nogicama tesko da ce proci bez problema.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A sta to moze da bude problem sa nogicama?

Uradio nekoliko slicnih, upravo sa nogicama (kao i uvek), i nikada nikakav problem.
Bilo i krivih podova (a koji je ravan), i upravo nogicama reseno.
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

Hvala ekipa za odgovore, nadam se da neću imat problema s nogicama...

Krenilo je slaganje i "postolje" mi je ok samo trebat će fino štelanje nogica kad dođe težina gore. Jedino me bilo strah da ne bi nogice šetale ali ormar će biti učvršćen na 4 ili 6 mjesta u zid iza.

Evo i malo slika slaganja:
(sry zbog veličine)
Image
Image
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sta se vidi na boku elementa, na drugoj slici u prethodnom postu?
Kucao si klamericom?
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

Nisam, to mi je postolje i otpadak od vrata koji sam stavio da lakše vidim koliko je ravno ili koliko nije ravno bolje rečeno :D

Klamericom sam mislio lesonit fiksirat da mi je lakše šarafat leđa... sve poštelat u vinkl, zakucat na 4 mjesta klamericom i onda šarafit
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

a ako misliš na ovo složeno i rupice, to je od šarafa... bušim sa 8mm za glavu šarafa 1-2mm i onda bušim sa 4 mm obje ploče i šarafim sa 5x60 pola navoja...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Valjda busis prvo sa 4mm pa onda upustas za glavu srafa
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

maricaiivica wrote:Valjda busis prvo sa 4mm pa onda upustas za glavu srafa
Pa tako sam probao pa mi je malo bježao veliki borer i onda sam skužio da ovaj ima špic koji napravi rupu taman za borer 4mm pa mi je zgodnije ovako.
Obilježim si gdje treba bušit (8mm od ruba) tu zabušim sa 8mm i onda mi taman 4mm legne u rupu od špica i nastavim.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

mm031 wrote:... bušim sa 8mm za glavu šarafa 1-2mm i onda bušim sa 4 mm obje ploče i šarafim sa 5x60 pola navoja................
A da nabavis ovako nesto , sebi olaksas i radis u jednom prolazu .

Image

I spajas sa ovim https://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/sp ... x-50-inbus

Ako kod vas ne moze da se nadje ovakva stepenasta burgija ( kod mene je ima i na buvljaku )

moze i ova sa ALIJA da posluzi https://www.aliexpress.com/item/3283070 ... 4c4dRY3Wxd

Image

Salju ovako u paru , za konfirmate 7x50 koristis ovu ( 5x7x10 ) a ovoj drugoj ( manjoj ) jos nisam pronasao

namenu :groota: ali nema veze ionako je cena smesna :D
Last edited by LepoJeBitiFin on 30 Jan 2020 21:49, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

Ma znam gledao sam te ali sad mi je zadnji ormar koji radm u stanu pa nisam htio prelazit na konfirmat (imao sam 150 šarafa pa da i to iskoristim).
Ako se opet odlučim nešto radit uzet ću konfirmat jer sam sad skužio da ovi šarafi malo mogu zezat ako je ploča lošija a ja naravno korpus radim od najjeftinijeg materijala.
User avatar
mm031
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2020 10:55
Location: Zagreb

Post by mm031 »

Evo mene opet, malo sam imao problema pa mi se odužilo sklapanje...

Za sada složen donji dio, trebam još posložiti gornji, povezat i zakačit vrata :D

Poslje ću gledat kako izvest desnu stranu (da se ne vide šarafi) i cokl neki ali da ga mogu rezat da prati pod (koji je kriv)

Evo dvije slike:

Image

Image
Post Reply