Ugradbeni ormar - savjeti

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Ugradbeni ormar - savjeti

Post by ivanzd »

Pozdrav,

evo nakon par manjih projekata i ove komode - http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=8057 dosao je na red veci projekt pa trebam savjete iskusnijih stolara.

Dakle zelim napraviti u sobi ugradbeni ormar, ali po mogucnosti sa sto manje iverala i sto vise drva ili barem mdf-a. S lijeve strane ormara je postojeci zid od sobe, a s desne strane bi dignuo zid od knaufa. Na slikama dolje prilazem screenshot nekog svog nacrta iz sketchup-a kako sam ja to zamislio. Na slicnu shemu sam vec napravio sebi jedan ugradbeni ormar na balkonu i pokazalo se ok ali ovo mi ipak ide u sobu i zelim to napraviti propisno.

Dakle, ukratko, ideja mi je napraviti drveni okvir koji bi se fiksirao za zid (tiplama), a unutar njega bih postavio od iverala vertikalne ploce i ove 2 horizontalne ploce (pod i gornja razina).

Image

Image

Vrata bi radio ili od MDF-a (izglodao bih utore za dekoracije i lakirao ga) ili mozda od pravog drva (sa okvirom i plocama unutra), nisam jos siguran.
Neki ogledni primjer prema kojem ciljam je na ovoj slici dolje (samo bezi ovih ukrasnih stukatura na vrhu).

Image

Znam da ova slika gore izgleda preambiciozno s obzirom da nemam jos toliko iskustva ali to je vise da vidite kako bi rasporedio vrata, ladice i slicno.

Ima li to ikakvog smisla po vama i mozete li mi unaprijed dat neki savjet prije nego bude kasno? :) Hvala
Last edited by ivanzd on 06 Jan 2020 17:19, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Vrata bi radio od mdf-a 10mm na koji bi zalepio šlajfne mdf-a 8mm, zagitovao, radijusi, obrusio,...
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Post by ivanzd »

A bili se mogla vrata napravit na nacin da se okvir napravi od letvi debljine 18mm i onda da se s unutarnje strane izglodaju rubovi za nekih 10mm dubine pa da onda ploca mdf-a (debljine tih 10mm) samo udje unutra i zalijepi se?
Last edited by ivanzd on 07 Jan 2020 09:08, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

maricaiivica wrote:Vrata bi radio od mdf-a 10mm na koji bi zalepio šlajfne mdf-a 8mm, zagitovao, radijusi, obrusio,...
Puno bolje ideja od one sa drvetom. Drvena vrata se lako bacaju, pogotovo na toj dužini. Pošto već kažeš da nemaš mnogo iskustva...
Mislim da za drvenim ramom nemaš potrebe, samo sebi komplikuješ posao.
Jesi li razmišljao kako ćeš pokriti neravnine zida?
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Post by ivanzd »

Ok, onda cu prema vasem savjetu za vrata.

Za neravnine zida sam mislio samo napraviti drvene lajsne od ~20mm sirine koje bih zalijepio sa svake strane (i na vrhu) da pokriju eventualne praznine izmedju zida i konstrukcije.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Možda i njih da napraviš od medijapana, boja zna ispasti drugačija kada farbaš različite materijale
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Post by ivanzd »

Za onu komodu koju sam naveo u linku gore sam istom bojom farbao i mdf i drvo i ispalo je isto pa mislim cak da nebi bilo problema (jednokomponenta na bazi vode), ali mozda napravim i od mdf-a, ionako cu vjerojatno imat dosta ostatkaod ploce mdf-a koju narucim pa da iskoristim.

A recite mi samo jos, sto se tice ove konstrukcije, jeli to ok tako, bili vi tu nesto drukcije mozda ili moze proci ovako?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve je to lepo, nego... kako/cime mislis da sastavis ovo?
Naime, kako ces ubaciti vertikale i povezati ih sa dnom, plafonom i policom na sredini?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ubacu dno na koje su vec zasrafljene vertikale i mala polica, usrafi kroz dno u ram. Ubaci veliku policu u koju je sa po jednim srafom po sredini fiksirana mala vertikala i kroz policu (kada zakrene gornje vertikale) zasrafi u donje vertikale i veze je za ram. Ostaje mu da doda po pvc ugaonik u zadnjoj zoni.
Ram na plafonu moze da se ubaci i zajedno sa gornjom policom
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:Ubacu dno na koje su vec zasrafljene vertikale i mala polica, usrafi kroz dno u ram.
Bice poprilican sex to izvesti uz ovu duzinu vertikala, a da se nista ne polomi :)
maricaiivica wrote:Ubaci veliku policu u koju je sa po jednim srafom po sredini fiksirana mala vertikala i kroz policu (kada zakrene gornje vertikale) zasrafi u donje vertikale i veze je za ram. Ostaje mu da doda po pvc ugaonik u zadnjoj zoni.
OK, mada opet problem balansiranja velikih komada, koji se drze na po jednom srafu...
maricaiivica wrote:Ram na plafonu moze da se ubaci i zajedno sa gornjom policom
Jedino tako, al onda treba povezati ram na plafonu sa vertkalama rama.

Sve u svemu meni konstrukcija deluje nepotrebno zakomplikovano.

Ako na gornjoj polici nece biti tegovi, ne vidim uopste svrhu srednjeg rama.
Jos manje, prekidanja vertikala od univera.

Daklem, ja bih nesto ovako:
Image

Napravi dva rama koji se vezuju direktno za bocne zidove. Ramovi imaju horizontale dole, u visini srednje police i gore.
Izbacujes dugacku horizontaluna mestu police.
Ram do plafona dobija jos dve precke na mestima gde idu vertikale (sa strane vertikala). Ne bi bilo lose da postoje i na donjem delu rama, cisto da se ne bi vremenom izvio ram.

Vertikale od univera radis iscela
Za pod ih vezujes ekscentrima (sasvim dovoljno, samo koliko da ne mogu da setaju levo-desno, opterecenje je ionako pravo na dole), za ram na plafonu ih srafis sa strane.

Polica je iz tri dela.
Varijanta 1.
Srednju policu smaknes po visini u odnosu na bocne za debljinu univera, i sve srafis (jednu stranu bocnih srafis za vertikalu, drugu za horizontalnu letvu rama koji je do zida). Kruta i cvrsta konstrukcija, sad... mozda se nekome ne dopada izgled.
Varijanta 2.
Srednju i bocne police vezujes opet ekscentrima za vertikale (prolazni pinovi za ekscentre), bice malo zezanja da se nabaci, al mislim da ima mesta. Mozes da prvo pinove uguras skroz ka srednjoj polci, postavis bocnu, vratis pinove da udju u bocnu, pa tek onda stavis ekscentar od srednje police.
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Post by ivanzd »

Svidja mi se ovaj prijedlog sa dvije precke na vrhu u koje bi se zavidale vertikale. Ali varijanta 1 gdje mi police nisu na istoj razini mi ne odgovara. U svakom slucaju vjerujem da cu se snaci oko montaze, trebam jos malo poslozit to sam sa sobom.
Spominjete ekscentre pa da vas pitam, do sad nisam nikad s njima radio jer nemam nikakve sablone za njih, jeli vi napravite svoje sablone ili znate za neku dobro komercijalnu sablonu a da joj nije cijena u nebesa?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pravo da ti kazem, nisam radio godinama sa ekscentrima, pa se bas i ne secam.
Al cini mi se da sam koristio kombinaciju ovog Hetich plavog sablonceta (koje je ustvari za sarke, al ima meru koja se uklapa) i KWB-ovog za tiplove.
Pri tom, ima nekoliko varijanti ekscentara, koji se razlikuju po duzini srafa, dubini samog ekscentra... tako da je najbolje probati na otpadnim komadima.

Image
User avatar
ivanzd
Šegrt
Posts: 21
Joined: 30 Dec 2019 09:21
Location: Zadar

Post by ivanzd »

Ok hvala, ako budem radio s ekscentrima probat cu slozit sam neku sablonu, ali svakako cu testirat prije na otpadu.
Post Reply