radni stol, vase misljenje :)

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Innuendo_st
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 14 Sep 2019 01:22
Location: Split, Hrvatska

radni stol, vase misljenje :)

Post by Innuendo_st »

Pozdrav, u fazi sam izrade radnog stola, sto mislite o samom dizajnu, strukturi i dimenzijama. Noge i postolje ce biti od borovih lameliranih greda (noge 120x100, donji razupori dugi 120x100, i kratki 100x100, gornji razupori 120x60) a vrh stola od dvije medjusobno ljepljene bukove ploce 3.8cm https://www.bauhaus.hr/radna-ploca-bukv ... 38-mm.html Poslje ce na stol doci stolarska morsa ilitiga skripac ilitiga stega kako se vec kaze :) sa dog holeovima.
linkovi sa slikama


Image


Image


Image


Image


Image

pozzz
Last edited by Innuendo_st on 03 Dec 2019 18:17, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ima ovde mnogo pitanja zasto bas tako. I mnogo problema o kojim a verovatno nisi razmisljao.

1. Da li tezga treba da stoji uza zid, ili na sredini prostora. Po tome sto ima prepust sa zadnje strane rako bih da je predvidjena da stoji uza zid. Ako je uza zid onda je debelo presiroka. Sve preko 60-65 cm ces tesko da dohvatis, i predstavlja bacenu povrsinu, koja samo uzima prostor. Ako joj prilazis sa svih strana, onda je problem nesto drugaciji.


2. Na osnovu iskustva razmislio bi da li povrsina tezge treba da bude iz jednog komada, ili iz dve povrsine, sa prostorom izmedju. Taj prostor je jako zgodan da kroz nejga provuces stegu kada nesto treba da fiksiras na tezgi, a ako ne, stavis dasku na dno, i imas prostor za sve sitnice koje bi inace padale sa povrsine. Gornja povrsina iz dva dela, sa medjurazmakom drasticno povecava upotrebljivost tezge.

3. Gornji kratki raspori su orjentisani pod 90 stepeni u odnosu na plocu stola. A onda si plocu pricvrstio cepovima. To su idealni uslovi da se ploca rascepi, posto ce da radi po sirini sa promenom vlage, i to i do nekoliko procenata a raspori ce je sprecavati u tome.

4. Cepovi na donjim rasporima i kratkim i dugacikim su presiroki. Mnogo je pametnije napraviti dva paralelna debela po 2cm sa 2 cm izmedju, nego jedan od 6cm. Imaces vecu povrsinu za lepljenje i cvrsci spoj, a i manje slabis vertikalu.

5. Na tezgi ja ne bi stavljao kratki raspor na istoj visini kao i dugacki, tako da oba imaju kratke cepove. To radi lepo samo ako koristis metalne elemente za stezanje. Mnogo je pametnije propustiti cep kroz celu nogu, pa ga osigurati tako sto ces ga prosiriti klinovima.

6. Stege na tezgi treba ukljuciti u konstrukciju pre nego sto napravis tezgu, inace ce kasnije namontirane da budu skarabudzevina, koja nece da radi onako dobro kao kada su ukljucene u pricu od pocetka. Ne znam kakvu stegu planiras na desnoj strani, za poduzno stezanje, ali mi je 350mm do noge malo kratko. Mislim da je neki minimum jedno 10 cm vise. Cak i za neku pravljenu vagonsku stegu teba ti barem 40 cm. Moze manje, ali ugrozavas hod stege.

7. Moje iskustvo je da je jako tesko napraviti dobru tezgu koja ukljucuje sve, a kraca je od 180 cm. Kada ukljucis zahtevani prepust, noge dodju jako blizu jedna drugoj.
Post Reply