Kako uzeti meru

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Kako uzeti meru

Post by vvladimirv »

Uzimanje mjera? Treba mi mala pomoc. Prilikom uzimanja mjera za kuhinju,trazi se najmanje rastojanje predpostavljam. Treba li od te mjere ostaviti dodatnih 1-2 cm,da tako kazem,za svaki sluca,ako su zidovi neravni. Isto ,ako se viseci elementi naslanjaju na plocice a idu do plafona,treba li gore ipak ostaviti malo prostora,ili gornja ploca dohvaca plafon i koliko su vrata kraca od korpusaa,da bi se mogla o tvarata a da ne zapinju. Valjda sam dobro objasnio sta me muci. :)
U svakom slucaju,hvala za savjete. Mislim da je forum odlican.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto nije imalo veze sa temom, prebaceno u novu.

Ne trazi se najmanje, trazi se najvece.
Ne postoji elektroda za drvo (nazalost), pa da dodas 2 cm koji ti fale. Mozes samo da skratis, ne mos da produzis :)
Pri tom uzmi u obzir da zidovi ne moraju da budu u obliku trapeza, mogu da budu i romboid (moj zajeb na drugoj kuhinji koju sam radio u zivotu, bratu od strica).

Ja jos cekam da vidim ravan zid, pod i plafon, na ovim prostorima, a da su u vinklu pretpostavljam da je previse da trazim :)

Tako da... zaboravi na to skroz do plafona.
Usput... ne vidim bas ni jedan razlog da se viseci elementi oslanjaju na plocice.
Dobri nosaci, kog god tipa bili, drze sve to bez ikakvih problema ako je zid iole pristojan.
A ako nije, ni te plocice se ne drze kao treba.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bole, procitaj ponovo sta si napisao, sigurno je bilo kasno :p
Ideja je da doneses element koji mozes da zavuces izmedju dva zida, a ne da ga vracas na skracivanje.
I da, kod drveta je lako, dodas jednu masku i produzio si element :D
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Image
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Evo jedne ideje. Od najmnje izmjerene visine sam oduzeo jos 0.5cm. Do te mjere ide ova ploca a do nje idu elementi. Vrata sam skratio isto za 0.5 cm u odnosu na visinu korpusa. Ili da jednostavno sve skratim za 2cm i to je to....ne znam kako ce to igledati. Misljenja?
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Image
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

isto sa mislio rijesiti i sa druge strane sa ovom gredom. Ili da za svaki slucaj drugacije kacim elemente i da izbacim plocice kao neta sto me ogranicava.
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Ovaj lijevi zid je citav od ventilacionih cijevi i dimnjaka( stan na zadnjem spratu). Predpostavljam da je sigurnje da se elementi oslanjaju na plocice.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

maricaiivica wrote:Bole, procitaj ponovo sta si napisao, sigurno je bilo kasno :p
Ideja je da doneses element koji mozes da zavuces izmedju dva zida, a ne da ga vracas na skracivanje.
I da, kod drveta je lako, dodas jednu masku i produzio si element :D
Znam sta sam napisao (iako jesto bilo rano :))

Kada uzimas mere, prvo te zanima koliko materijala treba da kupis.
Ako kupis po najkracoj meri... falice.
Ako kupis po najduzoj imaces sta da odseces.

Pisem ovo zato sto sam uslucaju koji sam pomenuo imao upravo romboid. Cistom srecom, uspela je lajsna da pokrije.

Samo izgleda da ja mislim na plocu, a vi na same korpuse.

A inace, dve ravne letve od 60 i 100 cm i sraf kroz obe na jednom kraju su nezamenjljiva alatka.
Uzmes tacne duzine i uglove , preneses na papir, ostavis par cm "lufta" i to ti je.

@ vladimir
5mm, nema sanse da uklopis. Bice stemovanja u coskovima.
Pogledaj prelaz zid plafon, pogledaj ugao gde se sastaju dva zida i plafon.
Osim ako nemas neku ludu srecu, garant ima jedno santimetar zaobljenja na svakom sastavu povrsina, a pogotovu u samom uglu.

Vrata se rade sa visinom 3-4mm manjom od visine korpusa (onoliko koliko su manja i po horizontali). Neko voli malo manje, neko malo vise... Najvise zavisi koliko je precizno rezanje.

Spusti plafon elemnata za 5-6cm ispod plafona, pa ako ti bas smeta rupa iznad, napravi posle masku koja ce to da pokrije, i koja je sada izbacena napred, a mozes i tacno da je prilagodis plafonu, sitne razlike pokrijes akrilnim kitom...

Taj zid ako ima u sta da se usrafi tipl, drzace. Ako nema, dzabe ti plocice.
No, kako je zid takav kakav je, mozda je bolje da ides na sinu, sa vecim brojem manjih tiplova, nego na nosace sa par velikih.
Vise malih tiplova drzi bolje nego jedan veliki (ako uobicajeno milsimo da je veliki jaci). Plus, moze da biras gde ces tiplove, raster ne sini je na 5-6cm, a kda imas nosace, mesta za tiplove su ti fiksirana.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bole, kada uzimas meru, znaci da kreces u izradu. Tada planiras dimenzije elemenata, i korpusa i ploce.
Mera mora biti manja od najmanje uzete (ili ista ako si blesav).
Na to sam ja ciljao...
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Ova gornja letva ne ide do zida,dubina je 10cm,mislim da se to vidi na prvoj slici. Tako sam mislim izbjegao zaobljenja na sastavima zida i plafona. Slazem se za sinu,mislim da cu to i uraditi. Nosaci za sinu se mislim mogu podesavati po visini za 1.5 cm. Hvala.
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Nosaci za elemente,koji idu na sinu. Ispravka.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek... a sto plafon elementa ne ide do zida?
Malo mi sasavo da imas rupu na vrhu elementa.

I sto ti je plafon elementa n aprvoj slici prepusten preko boka?
Estetski detalj, ili omaska u crtanju?

@ marica
Razumemo se samo razmisljamo na razlicite nacine :)
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Preko boka je greska...ispravio. Elementi idu do zida,ova dodatna lajsna gore je samo 10 cm dubine,zbog zaobljenja na sastavu plafon zid kako i napisaao. Estetski detalj i mislim da ce malo i ( ispraviti plafon) zbog vrata,dodati 1.8 cm razlike ismedju vrha vrata i plafona.
User avatar
vvladimirv
Šegrt
Posts: 45
Joined: 27 Aug 2019 19:08
Location: Istocno Sarajevo

Post by vvladimirv »

Image
Post Reply