Projekt - Radiona

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Projekt - Radiona

Post by borism25 »

Dakle imam par pitanja pa vjerujem da se netko susreo i da moze pomoc oko toga.

Trenutno u dvoristu imam štalu koja se nekoristi vec par godina osim djed za golubove, povrsina je u grubo 13 x 6,2m. Posto je zidano ciglom i u losem je stanju, kao i strop koji je od trske i blata a krov je vec poceo propadat s jedne strane. Odlucio sam da cu to srusiti do betonske deke te bi krenio ispocetka. Ono sto bi napravio je drvena podkonstrukcija i slagao sendvic panele horizontalno posto su tako laksi a pokriva se veca sirina pri montazi, e sad dali ici na vunu ili na pur. Dali mozda ako idem na grede 12x12cm okomite staviti s vanjske strane sendvic panel od 3cm pa izmedu greda ugurat vunu koju kasnije mogu OSB-om zatvoriti ili ici direktno odmah sa debljim profilom.

Druga stvar koja me zanima je nacin slaganja greda za krov, radio bi sve na jednu vodu, pa me ovdje zanima minimalni kut koji bi treba biti dovoljan za dobro sljevanje vode, koliko bi bilo pozeljno napustiti limeni krov u gornjem i donjem dijelu.

Ovo su neka moja trenutna pitanja no vjerujem da ce ih biti jos.


Cisto jos jedna stvar kad smo se vec dotakli ove gradnje u planu je srusiti isto tako stagalj koji je vise od 80 godina u opticaju malo po malo trska s krova je propala i sve je istrunilo. trebao bih malu pomoc oko projektiranja velicina je 5.5 x 6.5m. Dakle zamisljeno je na nacin da posto je dolje zemlja prvo izbetoniram dio na koji bi dosle grede (kasnije bi zvao mikser da mi istrese beton preko svega). imam nesto greda 14x14cm koje bi postavio okomito, duzina je ovdje 6.5m, spojio bi grede opcijom tenon/mortise (cep/rupa) a po kracoj strani po bokovima bi uzeo stafle pa ih urezao i ukriza te eventualno spojio jos koju gredu da izmedu imaju vezu. Na krov ide samo cisti lim te je ovdje po skici nacrtano svakih 60cm stafla, neznam dali je dovoljno. Po tome sto sam do sada vidio kako drugi imaju konstrukciju ali celicnu imaju daleko manje poprecnih pa im jos uvijek nije nista odletilo. Bocne strane bi zatvorio sa lamperijom posto imam dosta dobar rabat na nju.

evo i neke grube skice za štagalj.
Image Image Image
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nagib krova zavisi od pokrivaca, i mozes da ga nadjes u specifikacijama proizvodjaca, ali generalno neko iskustvo je da bez obzira sta proizvodjaci napisu ne treba ici ispod 11-12 stepeni, tj 20-21%. Kod niskih nagiba najveci problem je sneg i zima, ali i spoljna prljavstina koja usporava ocedjivanje, pa ocas posla dodje do prodora vode.

Deo sa horizontalno postavljenim sendvic panelima nisam ukapirao. Kako su laksi kada su horizontalno postavljeni? Nacin postavljanja nema ama bas nikakve veze sa tezinom, posto da bi pokrio istu povrsinu tezina ce uvek biti ista. A vertikalno postavljanje ima prednosti, opet u zastiti od vode.

Raspon od 6.2 m je malo veliki za klasicnu krovnu konstrukciju, neka LKV resetka bi vec mogla, ali prilicno gusto postavljena. Na tom rasponu, i sa nadvisenjem najmanjeg pada nemas mesta za bilo kakvu normalnu klasicnu krovnu konstrukciju, a ugibi ce ti biti poprilicni. Kao i dimenzije potrebnih greda.

Da sam na tvom mestu, pravio bi panele od talpi, recimo 5x12, 5x14, na rasponu od 40 cm, dugacke nekih 2m, pa ih podizao jedan do drugog, i ukrutio u gornjoj zoni sa istom takvom talpom postavljenom po duzini. Panel sirine 2, visine 3 m moze da napravis i u radionici, tj da napravis samo ram sa kosnicima. Kada ih postavis na mesto, vezes ih jedan za drugi srafovima, i ukrutis kljestima na vrhu. Sa spoljne strane sendvic panel, unutra kamena vuna, pa OSB. Ili jos bolje, dok su jos na zemlji spolja OSB, pa na njega stiropor mrezica i neki plasticni malter.

Sa obzirom na zid duzine 13 m ja bih predvideo i neku pregradu, koja bi imala svrhu ukrucenja, ili veci resetkasti nosac iste funkcije. Cisto da ukrutis bocne zidove po duzini.

Opet za stagalj, 5.5 m je poprilicno veliki raspon, tu stafle za krov bas i nece da te pokriju, a nece ni malo ozbiljnije grede. Treba ti poprilicna visina da bi to proslo. Jos kad padne malo snega....

Sad nesto prevrteh na brzinu, tesko da ces proci na tom rasponu bez talpe 20x5 cm, na svakih 60 cm. Sa samo 1.1 KN opterecenja od snega, bez vetra.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BR wrote:Da sam na tvom mestu, pravio bi panele od talpi, recimo 5x12, 5x14, na rasponu od 40 cm, dugacke nekih 2m, pa ih podizao jedan do drugog, i ukrutio u gornjoj zoni sa istom takvom talpom postavljenom po duzini. Panel sirine 2, visine 3 m moze da napravis i u radionici, tj da napravis samo ram sa kosnicima. Kada ih postavis na mesto, vezes ih jedan za drugi srafovima, i ukrutis kljestima na vrhu. Sa spoljne strane sendvic panel, unutra kamena vuna, pa OSB. Ili jos bolje, dok su jos na zemlji spolja OSB, pa na njega stiropor mrezica i neki plasticni malter.
Dali bi ti bio problem da mi bacis ovo na nekom papiru ili neka brza skica, tesko mi je vizualizirati ovo :)

E sad ako mi jedna voda pravi veliki problem jbg ici cemo na dvije vode, ali ono sto me zanima dali bi se u tom slucaju onda mogla primjeniti ovakva konstrukcija te dali bi to bilo puno bolje (u slucaju di je 13m x 6,2m)
Image Image

O ovom slucaju ako je i potrebno stavit cu kroz sredinu jos pojacanja kao u slici ispod

Image Image


Druga stvar kako mogu izracunati da ce biti nesto sigurno pod odredenim vjetrom i snijegom na samom krovu, dali postoji tablica po kojoj se ravnam te kako si recimo ti uspio doci do racunice od 1.1 KN

Hvala na pomoci :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Opterecenje odavde

https://hrcak.srce.hr/file/18625

Osjek zona jedan, nadmorska visina 90m, opterecenje od snega 1.09 Kn. Imas tabelu u testu.

To na slikama su LKV konstrukcije, upravo ono sto sam ti napisao. Trazis ponudu od nekoga za tvoj raspon i opterecenje, pa ti oni urade racunicu. Obicno je prilicno jeftinije nego klasicvna konstrukcija, a raspoini mogu da budu daleko veci. I moze na jednu vodu, samo i sa minimalnim padom nadvisenje ce ti biti poprilicno, tj na tom rasponu 1.3 metra.

Ako uvedes stubove u sredini, situacija se poprilicno popravlja, tj trebaju ti manje dimenzije nosaca za krov.

Trenutno nemam bas previse vremena da skeniram, al ako ne nadjemo sajt sa idejama, uradicu za koji dan. Dotle jedna slika, mozda ti pomogne.

Image

Ovde se odvojeni paneli ne vide najbolje, posto je cela strana iz jednog komada, ali mozes da ih pravis i krace, pa slazes jedan do drugog.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DoeEwBJJ5u8[/youtube]

Pogledaj video, bice ti jasnije. Jedina razlika je sto ne pravis celu stranu, nego panele u dimenziji koju mozes da savladas. Stavljas ih jedan do drugog, i medjusobno povezujes srafovima. Siguran sam da u radionici mozes da napravis panel 2x3 metra, sa 5 vertikala, i recimo dve horizontale, + jedan kosnik, da ga ukruti. Ako ga oblazes unutra sa OSB-om, uradis to dok je jos na zemlji, to ce da bude dovoljno ukrucenje, pa izolaciju postavljas spolja. otvore za prozore takodje pravis pre nego sto ga dignes u vertikalan polozaj, posle samo postavljas prozore.

Konstrukcija je recimo talpa 10x5, 12x5 cm.

Kada ih postavis, zaptijes dva susedna sa pur penom izmedju.

Ovo je najbrza i najlaksa konstrukcija za postavljanje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nego, pade mi na pamet, zar kod vas ne treba idejni projekat za pomocne zgrade. Ako je tako, onda ce morati neki biro da predje preko ovoga, pa neka urade i staticki proracun. Za LKV dobijes staticki proracun od firme koja ih isporucuje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Borise, a sta pise u katastru za tu stalu ? Mislim da je glupo umesto tog objekta stavljati montazni. Pre svega zidovi nisu skupi ni da se sazidaju od blokova, skuplji je krov. Ali sta god da radis, najbitniji ti je dobar temelj i dobra izolacija od vlage, imaj to na umu. Umesto tog manjeg objekta mozes napraviti dobru garazu na pr.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vidim sta je to "glupo" u montaznom objektu?
Sto je brzi za izradu?
Sto je termo izolacija "ugradjena" u njega?
Sto je izvodjenje svih instalacija mnogo lakse?

Za temelj i izolaciju od vlage se slazemo.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Manje više sve što je bole naveo mi igra ulogu pogotovo izolacija...A cijena po m2 mi je manja nego ruke majstora za fasadu...A ovdje imaš praktički gotovo riješenje. Kingspan profile gledam i kod njih je 0.032 a to mi skoro dođe isto kao u kući. Težina po m2 je max 15kg te mi mogu odrezat sve na mjeru kad je konstrukcija gotova samo naručim i organiziran ekipu za postavljanje.

No izgleda d da će najveći problem biti staticar koji ne razmišlja samo o celiku i betonu. Å to se tice manjeg objekta to će biti garaza za traktore i priključna sredstva. Sutra postavim sliku sadašnjih objekata koji idu u rušenje.

Cin dođem do kompjutera stavit ću par knjiga koje sam našao o vjerujem da će poslužiti i drugima koji imaju slične nedoumice.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Ne vidim sta je to "glupo" u montaznom objektu?
svako ima svoju racunicu, nije za skretanje teme.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slazem se, ali ti si taj koji je skrece :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Ja licno bih obnovio stalu ,mislim da je to najbolja opcija osim ako nije toliko oronula da je za rusenje :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Iskreno ako idem obnavljat stalu moram sve s krova skinuti a posto se mislim odmaknuti od kuce 1m kako bi napravio stepenice prema terasi dode mi skoro na isto, a i lakse mi je razmisljat kad to sve prvo maknem, misevi i parcovi su izbusili doslovno sve posto je na jednom dijelu prolaz u stari podrum. Stupovi su isto tako izbaceni do ruba betona dok je funkcija stale uvucena za 1,5m pa bi iovako morao pomicat zid za 1,5m na duzini od 13m i eto nas opet na pocetku :)
Kad stavim slike mislim da ce biti malo jasnije.

E sad kazu predstavnici za kingspan da naravno moze ici na 5-6° krov no po meni je to premalo kao sto je rekao BR treba to malo povecati. No sto sve vise razmisljam vise mi se svida ideja na 2 vode imat cu sve na istoj visini pa se nemoram zajebavat s visinama. E sad ono sto mene zanima je sto je BR pricao o panelima koji se mogu napraviti u radioni i to nije problem, dali je taj nacin konstrukcije dovoljno cvrsta, mada sam i prije gledao ruse koji prave na isti nacin kuce i to bude po 2 kata pa vjerujem da bi tebao i ovaj krov nositi bez problema :). tezina krova nebi bila teza od 2 tone na 100m2 no da budem siguran dodam jos 500kg. Paneli su teski od 12-15kg po m2 za krovni i koju kilu tezi ovi bocni zbog debljine pura.

Evo nesto stiva za citat :)

https://drive.google.com/file/d/1XbMI4v ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1yd8a6M ... sp=sharing
Last edited by borism25 on 06 Nov 2019 12:31, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pogledaj prvu sliku koju sam okacio, kucu na dva strata. Nartavno da moze da zadovolji zahtevano opterecenje. Vec samo jedna tapla 5x12 cm je jednaka gredi od 12x12 na 80 cm. A ne postavljas ih na tom rastojanju.

Sad tezina krova koju si izracunao, je potpuno pogresna. Moras u nju da uracunas i konstrukciju, i pokrivac. A onda dodas sva ostala opterecenja, osim pokretnog, koje racunas za najnepovoljniji slucaj. Na 100 kvadrata imas preko 10 tona snega. Treba dodati i opterecenje od vetra, koje je vrlo cesto na jednoj strani dvovodnog krova negativno a na drugoj pozitivno.

Staticki proracun, pa makar i okvirni je obavezan deo dokumentacije koja ce ti biti zahtevana od strane drzave. Tako da ne vredi da u pricu ulazis sam, ionako ce morati da je overi neko ko ima licencu. Osim ako nije situacija kao kod nas, pa se overava sve i svasta, cak i statika koja nema veze sa projektom.

Sto se tice krova na dve vode, postoje razliciti kreativnio nacini da se on uporsti. Jedan od njih je LKV, drugi je recimo metalna umesto drvene zatege, ili AB ploce ispod krova. O tome nema trunke u tim predavanjima. Inace, ako ides na krov na dve vode sa klasicnom konstrukcijom, neces moci da prodjes sa malim nagibima, posto takvi mali nagibi prave ogromne horizontalne sile i u rogovima, i u zatezi koja to treba da drzi. Povecas nagib, i zaobidjes probleme.

Za male nagibe samo laka restka.
Post Reply