Kućište za elektroniku

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Oddy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Oct 2019 18:25
Location: Kikinda

Kućište za elektroniku

Post by Oddy »

Odmah na početku da kažem da sam baš, baš početnik. Do ovog projekta nisam nikada nešto ozbiljnije pravio od drveta. Å to se mašina i alata tiče, radim u mašinskoj radionici i za početak sam uzeo samo onaj alat sa kojim bih mogao kako-tako odraditi ono što sam zamislio. Dakle, uzeo sam burgije, mala glodala (3mm), brusne trake granulacije 60 i 80, i nekoliko malo finijeg brusnog papira.

Ono što sam napravio i što mislim da pravim su kućišta za elektroniku i bateriju za elektronsku cigaretu. Dimenzije se kreću otprilike do: 100mm x 50mm x 30mm
Prvi koji sam napravio izgleda ovako:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... BllxQD4EEB
https://www.youtube.com/watch?v=lkdKYbSqR4g

Mašine i alati sa kojima i na kojima trenutno radim:

Image Image Image

Drvo koje sam koristio je cer, jer sam jedino njega imao suvog u daskama dovoljno debelim. Nisam hteo da kupujem kvalitetnije/finije drvo pošto nisam znao da li ću uopšte moći da odradim ono što sam zamislio. Predmet sam na kraju zaštitio Irkolin Gold osnovnom, prešao lazurom boje oraha. Kada se osušilo, ošmirglao finijom šmirglom te prešao ponovo. Podlogu sam naneo tako što sam predmet potopio, a lazuru sam nanosio krpicom u 2 tanja sloja.

E sad, interesuje me mišljenje iskusnih majstora na sve ovo. Na koji način bih mogao poboljšati, unaprediti ceo postupak? Na žalost nisam u finansijskoj mogućnosti da izdvojim veće količine novca za ozbiljnije mašine i alate. Kupovine sam mislio da uradim postepeno ako se pokaže da imam ikakvog talenta i istrajnosti :)

Znam da je diht abrihter osnovna stvar, međutim, za projekat su mi potrebni drveni...blokovi? koje bih oblikovao ručno, tako da su mi ravne strane u suštini potrebne samo kao polazna tačka kod merenja. Za "obično drvo" sam mislio da potražim kod stolara ako imaju možda orahovinu, višnju, trešnju ili slično te mi iseku blokove potrebnih dimenzija. Video sam i egzotičnije primerke poput stabilizovanog drveta, ali samo online kod stranaca. Ne znam da li bih tako nešto mogao naći kod nas?
Takođe ne znam koliko i da li mi je potrebna trakasta stona testera?
Ne znam koji je najbolji način da udubim mesto unutar drveta za elektroniku i žice? Trenutno radim na stubnoj bušilici kojoj planiram da dodam duplu stegu kako bih dobio dodatne 2 ose. Nije najsrećnije rešenje jer mi se desilo da ispadne konusna glava i upropasti mi posao.
I za kraj, šta je najbolje naneti kao zaštitu? Da li je ovo što sam uradio sa Irkolin gold ok, ili ima bolje rešenje? Da li je uopšte postupak bio ispravan? Znam da je drvo bilo potrebno "finije" ošmirglati, pošto se vide tragovi.

Hvala unapred na odgovorima. Svaka kritika i savet je dobrodošao. :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Busilica nije za takav posao.
Najpre, njeni lezajevi nisu pravljeni za iole veca bocna opterecenja kakva imas kod glodalice.
Drugo, ko sto si i sam video, morze konus i B konus na koje je okacen futer ne trpe uopste bocna opterecenja.

Za nuzdu, dok ne nabavis glodalicu, kupi forstner burgiju odgovarajuceg prcnika (trgovci je zovu glodalo za sarke), njom izbusi najveci deo materijala, a ostatak poravnas dletom.

I za ovu okruglu rupu ti je forstner bolji od ove "leptir" koju sad koristis. Postoje mnogo bolje za to, al em ih nema ovde, em su poskupe.
Napomena... kad kupis forstner, najcesce je tup ko asov, naostri ga, razlika u radu je drasticna.

Masine tipa abrihter, diht, trakasta su ti potrebne ako ces sam pripremati materijal. Prilicna su investicija, i traze dosta prostora. Ako ne budes imao bas razvijen posao, vise ti se isplati da ti lokalni stolar napravi repromaterijal.
Stabilizovano drvo ima ponekad da se nadje ovde, ali je cena paprena (posto je i repromaterijal skup i tesko dostupan, a i postupak je zaguljen). Tipa 40-50 evra za kocku 5x5x15cm

Irkolin Gold nije osnovna vec zavrsna (ustvari jedina). I on je lazura. Preko njega ne ide nista, ima voska u sebi, i sve sto naneses nece dobro uhvatiti.
User avatar
Oddy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Oct 2019 18:25
Location: Kikinda

Post by Oddy »

Hvala za odgovor i savete!

Å to se bušilice tiče, sve mi je jasno. Međutim, imam nekoliko stvari sa ovim. Gledao sam glodalicu za drvo, ručni ruter. Prvi problem je što su im stezne čaure 6 i 8mm, dok meni trebaju manja glodala koja su za 3mm. Drugi problem koji vidim sa ručnim glodalicama je što ili se vuku preko drveta ili se postave obrnuto za radni sto. Ni u jednoj varijanti mi ne odgovara kako bih precizno izdubio mesto za elektroniku na bloku drveta manjih dimenzija. Ovo sa stubnom varijantom mi je najprihvatljivije. Tu jedino rešenje koje vidim je stubni nosač za dremel/bijaks i pokretnom stegom u 2 ose. Opet, nemam toliko iskustva i verovatno grešim.

Leptir burgija... mi je bila najprihvatljivija jer su mere nestandardne i idu na pola (recimo 21.5mm, 24.5mm). Ovu burgiju stanjim na oba kraja do mere koja mi je potrebna i bude tačno. Bilo mi je najbrže i najjeftinije rešenje.

Za abrihter, diht, mi je jasno to što kažeš i slažem se. Verovatno ću pogledati kod stolara, ako uspem da nađem nekog da ima lepog drveta i da hoće da uradi 5-6 blokova 100mm x 60mm x 30mm za početak.

Za Irkolin Gold piše da treba podloga, koja se isto tako zove. Stim da je jedno osnovna, a drugo lazura. Ovde ne znam šta bi najbolje bilo, pošto će biti u rukama i često će dolaziti u dodir sa vlagom. Neki su mi čak preporučivali da drvo pređem epoksi. Ne znam ni da li bi varijanta poput samo lanenog ulja uradila posao. Video sam i da stranci koriste neko Dansko ulje... Kao što rekoh, baš sam početnik :)
Last edited by Oddy on 09 Oct 2019 16:35, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Manja glodala bez problema mogu da se montiraju u glodalice koje inace prihvataju glodala pre4cnika 6 i 8 mm. Uzme se nosac ER11 caure sa valjkastim prihvatom, precnika 8mm, koji se skrati i postavi u originalnu cauru. Kod kineza je reda 17 dolara sve sa setom ER 11 caura, od 1 do 7 mm. U sustini produzenje duzine moze da napravi problem, pogotovu kod jeftinijih glodalica kod kojih su tolerancije i bacanje vece, ali za tu velicinu, ne treba ti ni velika snaga, pa ni sama glodalica ne kosta previse.

Sto se tice preciznog vodjenja glodalice, itekako moze, sa odgovarajucim sablonom i vodecom caurom koja se postavi na glodalicu. Sablon i caura te sprecavaju da glodjes izvan onoga sto hoces da obradis. Druga varijanta je da improvizujes glodalicu, skoro videh relativno jeftin koordinatni sto sa linearnim lezajevima na KP, hodovi jesu mali, reda 110x50 mm, ali bi za tebe to bilo sasvim dovoljno. napravis iznad toga nosac za glodalicu za dr4vo, i imas nesto sto lici na masinsku glodalicu, i sasvim lepo radi komade kakve hoces.

Stabilisanog drveta ima, cak ima nekolicina koji ga prodaju i ovde, jedino se plasim da komadi i nisu previse atraktivni. Kada uzmes komad drveta koji izgleda fenomenalno na namestaju, pa od njega napravis nesto sto je relativno malo, vrlo cesto on izgleda kao da si stavio parce palete.

Vrhunskih komada drveta te velicine ima, ali i kostaju odgovarajuce.

Sto se tice finisirtanja, jedan od finisa koji se upotrebljava za slicne stvari je super lepak. Rezultat je povrsina koja izgleda kao da je plastificirana. Mozes da probas i sa ultrasjajnim osmo0m, mislim da on moze da se dobije i u jako malim paketima za prtobu, posto inace kosta poprilicno.
User avatar
Oddy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Oct 2019 18:25
Location: Kikinda

Post by Oddy »

BR Super za ER11, korisna informacija!
Hm...bacio si me sad u rebus sa glodalicom. Na osnovu ovog što si napisao, očigledno radi posao i za "sitne" komade. Za koordinanti sto, ako je problem da se linkuje na forumu, nadam se da nije problem da mi pošalješ link na PP. Interesuje me da vidim šta je.
Komadi drveta, prihvatio bih i orahovinu, višnju, trešnju... šta god je zahvalno za obradu i ovu namenu. Konktaktirao sam nekoliko lokalnih stolara, svi imaju iverice i čamovinu uglavnom. Ne znam da li bi stolari uopšte sekli na blokove ovako malih dimenzija?
Å to se super lepka tiče, malo sam skpetičan da se ne ulepim sav :D Ultra sjajni osmo0m ne mogu da pronađem preko googla, a nije mi poznato šta je. Vidim daje greška u kucanju, ali sve varijante koje sam probao preko pretraživača ne daju rezultat.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Oddy wrote:... Znam da je drvo bilo potrebno "finije" ošmirglati, pošto se vide tragovi. ...
treba da smirglas uzduz vene i odgovarajucom granulacijom i nece se videti ogrebotine.
Ako smirglas tom tracnom brusilicom sa slike, onda stavi smirglu granulacije 150, a ako smirglas rucno smirglom na tamponu, onda koristi 180.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Forstner sa radnom duzinom od npr 90mm je prava retkost kod nas. Njemu bi trebao 19mm u precniku.
Zna li neko gde ima toga?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne kapiram sta ce ti glodalo od 3mm?
Ovo na slici gore vise lici na 8, i rupa je nesto 5X2-3cm.
Ali nebitno, to sto je prihvat glodala 6 ili 8mm ne znaci da je i rezni deo glodala 6 ili 8. Imas ih od 3 pa do 30 i vise mm precnika. Ne gledaj glodala za metal, ona su drugacija.

Sablon za rucnu glodalicu koja bi radila ovo je krajnje prost i nisu potrebne ni caure ni bilo kakve dodatne kerefeke.
Napravis plocu u kojoj je rupa dimenzija tvog komada. Napravis nekakav oslonac za koji mozes da stegnes tvoj komad tako da mu je povrsina u ravni sa plocom, i da je tacno pozicioniran (dve letve sa donje strane ploce za koje pritegnes komad stegama).
Na ploci postavis granicnike, tako da glodalica ne moze da ide van njih. Iskopas sve gde glodalica moze da dobaci.

Dremel i biax nisu ni priblizno dovoljno efikasni za ovako nesto. Radices satima.

Dalje... redosled operacija. Prvo busis sve otvore, kopas udubljenja.... dok je komad jos kvadratan, ostrih ivica, pa mozes lako da ga pozicioniras i stegnes, tek posle toga izvodis krivine i obaras ivice.

Ko sto rekoh, dok ne dobacis do glodalice (to jest dok ne zakljucis da se isplati ulaganje) na istoj toj stubnoj, forstnerom izbusi rupe tako da iskopas najveci deo materijala. Ostatak skini dletom (mozes da napravis i neko sablonce, to jest granicnik od dasaka, da ti ogranici dokle dleto moze da ide).
Kada si iskopao najveci deo burgijom, skidanje ostataka dletom ide brzo.

Sta ce mu forstner od 90mm?
Ova okrugla rupa na vrhu je duboka reda 3-4cm. Ispod toga je iskopan "prozor".

Ustvari, sa slika se ne vidi bas najbolje kako izgleda cela igracka, mozda bi neki presek pomogao.

Sto se tice finisa, najjednostavnije i lako dostupno, uz pristojne rezultate je laneni firnajz.
Treba ti posuda koju mozes da hermeticki zatvoris.
Ulijes pola lanenog firnajza, pola terpentina, i bucnes gotov komad unutra na pola sata, sat (pritisnes ga necim da potone, i zatvoris posudu).
Izvadis, obrises i ostavis da se osusi par dana.
Gotovo.
Mnogo prijatnije pod rukom od bilo kog finisa sa "slojem".
Mana je sto zahteva jako fino osmirglanu povrsinu.

Par napomena.
Jedini firnajz koji je stvarno laneni na nasem trzistu, trenutno je zvezdin.
Umesto terpentina (takodje ga pravi zvezda), mozes da koristis uljani razredjivac, ali terpentin ima meni cak prijatan miris, dok to sa razredjivacem nije slucaj.
Krpe kojima brises firnajz, ili ostavi rasirene da se suse ili spali. Hoce da se zapale same od sebe.

Danish i slicno je sasvim OK, ali opet ga nema ovde.
User avatar
Oddy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 08 Oct 2019 18:25
Location: Kikinda

Post by Oddy »

Hvala MNOGO svima na savetim!

mbole, u prvom postu sam postavio video u kojem se vidi šta je tačno u pitanju.
Bušim 2 kanala/rupe, paralelna, sa gornje strane i sa donje. Jedan je prečnika 24mm dubine oko 40mm. Drugi je prečnika 21.5mm dubine oko 80mm. To radim sa leptir burgijama.
Sa prednje strane predmeta su napravljena vratanca na koja se iznutra naslanja displej i ispod 2 rupe za dugmiće. Ispod vratanca u samom komadu se buši prostor za elektroniku i pravi okvir debljine oko 3-4mm, dubine oko 5-7mm, na koje će da nalegnu vratanca. Bilo bi idealno da nema tih vratanaca, tj da je ceo predmet iz jednog komada. To bih mogao da izvedem tako što bih bušio prostor za elektroniku od nazad, ali na žalost nisam našao alat (glodala) koja bi mogla da idu u dubinu do 50mm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ok... skontao.

To sto je okvir za vratanca sirine 3-4mm ne znaci da ti treba tako malo glodalo.
Minimalni precnik glodala je odredjen poluprecnikom u uglu tog udubljenja (zaobljenje na cosku vratanaca).
Daklem ako je taj poluprecnik 3mm (sto je najvise sto moze ako je okvir 3mm), onda je najvece glodalo koje mozes da koristis precnika 6mm (to ne znaci da i prihvat mora da mu bude 6mm, moze da bude i 8 ili 12 ili colov..., samo radni deo mora da bude 6).
Ako je taj poluprecnik 4, onda mozes da koristis i glodalo od 8mm.
U principu mala glodala izbegavas ako je ikako moguce. Em ih nema svuda, em se jako lako lome.

Za tu rupu sa donje strane, nisam skapirao da je tolika (zaboravio na vidoje, gledao slike :)).
U principu nije mnogo komplikovano da ti neki strugar produzi forstner. E sad... naci ga u 21.5mm je gotovo nemoguce

Da li je bas 21.5 ili je malo tesnje odnosno sire? Pitam zato sto je 27/32 cola(inca) = 21.43 (mada to najcesce na netu iz meni nepoznatih razloga krste kao 21.3), a 55/64 cola je 21.8mm (sto na netu krste ko 22). Lako moze da se desi da je ta cevka sa zadnje strane pravljena upravo u colovnim merama.
Opet... i forstner 22mm moze da se obrusi na 21.5 bez nekih problema.

No... sva ta zanimacija sleduje nakon sto probas prvo na ovoj plicoj rupi kako forstner radi, posto je to standardna mera i ne treba nista dodatno da placas (osim mozda da ti ga neko naostri, ako je vidija). Ako ti se svidi, ima smisla igrati se dalje.
Post Reply