Projekat "Leptir" sto

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
PMilan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 18 Sep 2019 19:39
Location: Beograd

Projekat "Leptir" sto

Post by PMilan »

Vec duze vreme pokusavam da nadjem sklopivi sto da izgleda onako kako ja zelim. Svi su sa obicnim sarkama i kada se sklope izgledaju uzasno.

Pre par dana iskopao sam ovo i od tada razmisljam o tome da ga pravim jer kod nas se ne moze kupiti.
Image

Image

Najveci problem ovde je pronaci odgovarajuci mehanizam koji ce plocu koja se pomera podvuci pod plocu koja je fiksna i tako napraviti savrsenu ivicu. Narano kada je otvoren mora biti ravna povrsina.

Prvo sto mi je palo na pamet su sarke za kuhinjska vrata koja front uvlace u korpus, ali problem sa njima je kada su otvorena ne prave ravnu povrsinu.

Obisao sam par prodavnica okova i gvozdjara i nisam nasao nista sto bi mi odgovaralo. Nakon toga sam razmisljao da napravim klizac ispod fiksne ploce na koji ce biti fiksirana obicna sarka i to je jedno vreme se zadrzalo kao ideja koja bi mozda radila.

I nakon nekog vremena nadjem ovo
Image

Kada je otvorena ravna je i krajevi nosaca su siroki.
Image

A kada je zatvorena sarka se skroz skipi.
Image

Mislim da je ovo resenje mog problema. Sada je samo pitanje da li ovo ima gde da se kupi kod nas ili da porucujem sa Alija?

Ili ako ima neko neku bolju ideju da mi predlozi...

Pored sarki, kao sto se vidi na slikama, bice dodatna noga koja nosi sve to i eventualno sam planirao da usrafim po jedan amortizer radi lakseg otvaranja.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam svojevremeno napravio 2 komada, jedan od univera i jedan od smreke. Onaj od univera je bio mnooogo tezak za manipulaciju, camovina je taman kako treba.
Nisam pokusavao da podvucem ploce pod plocu.
Nemam slikano ali sam ovo kopirao
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Hm, mislim da je ovo izvodljivo. Upisujem autorska prava :)
http://www.green-line.co.rs/podizne-mak ... cilom.html
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Takve sarke ima Hettich, a siguran sam da sam ih video jos negde (u sustini svi veci proizvodjaci ih rade).
https://www.fer-shop.com/podgrupa.aspx?IDpg=26
User avatar
PMilan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 18 Sep 2019 19:39
Location: Beograd

Post by PMilan »

Da se i ja javim posle malo duzeg vremena. U medjuvrenemu sam kupio sarke i testirao na manjim delovima iverice koje sam imao u kuci. Nakon testnog sklapanja i testiranja sarke su ispale kao najbolje resenje.
Usledilo je crtanje stola, racunanje dimenzija, porucivanje iverice i konacno juce i danas sklapanje.

Prvo sam sklopio centralni deo stola, glavne "noge" stola.

Image

Pa onda rezanje stranica gde treba da prodju sarke.

Image
Image

Nakon toga na red su dosle noge koje drze stranice stola u otvorenom polozaju.
Image

Unutrasnje police...
Image

Iiii gotovo :)
Image
Image
Image

Na kraju odlicno se uklopio kao dodatak na TV komodu.
Image
Image

Sveukupno sam jako zadovoljan. Kada se otvori nije bas sampion cvrstoce ali sasvim korektno.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Zdravo, lepo je ispalo na kraju :)

U cilju upotrebe u narednim recinicama, nazovimo ovaj deo svetlije boje koji se podize na gore "krilo", a deo konstrukcije koji se zakrece i podupire ga - "vrata".
Ne mogu da procenim sa slika da li su ova "vrata" mogla da budu duza? Ovako deluje da se krilo oslanja na manje od pola svoje duzine.
Bice problem ako se kum osloni na celo stola dok ustaje posle 4. piva (a dovoljno je i kuma posle drugog).

Zakaci ovako nesto sa donje strane (na stacionarnom delu i na "vrata") da manje grebes parket.
https://artinvesthome.com/product/stopi ... aona-crna/
http://www.green-line.co.rs/proizvodi/r ... l?___SID=U
User avatar
PMilan
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 18 Sep 2019 19:39
Location: Beograd

Post by PMilan »

Hvala, hvala :)

Ovaj deo koji podupire plocu jeste mogao biti malo duzi ali u tom slucaju bi morao biti srafljen blize ivici stola sto bi onda smanjilo prostor za noge osobi koja sedi sa te strane.
Ploca koja se otvara je 73, a ploca koja je podupire je 40. Podupiruca ploca nikada ne stoji pod pravim uglom vec uvek pod nekom kosinom tako da je negde na polovini krila.

No, eto ideje za sledecu reviziju stola :D napraviti zglob na podupirucoj ploci i imati potporu celom duzinom krila :)
A do tada se pobrinuti da kum sedi sa strane stola dok pije pivo :skratta:

Sa donje strane sam ukucao ovakav tip "stope" da se ne grebe parket..
Image
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

"leptir" koji sam ja pravio je imao podupirac sirine celog stola i bio je jedan granicnik sa donje strane ploce stola koji ga je fiksirao kada je otvoren.
Post Reply