Projekt kuhinja no.1

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ZASto wrote:... kroz nulti provodnik, u slučaju da opterećenja nisu izbalansirana, jednaka struji najopterećenije faze...
Koliko je meni poznato, ovo nije tacno.
Struja ce okvirno biti struja najopterecenije faze umanjena za najmanje opterecenu fazu.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

Da se priključim raspravi:


čitav sadržaj teme na linku:


:pljesk: https://kgrant.ru/hr/connecting-the-hob ... -yourself/:pljesk:


Kako spojiti pećnicu

Spojite električnu pećnicu vlastitim rukama nigdje nije jednostavnije. Trebam samo euro čep u utičnicu za euro. Maksimalno je potrebno zamijeniti izlaz starog uzorka novim. Ali važno je razmotriti sljedeće stavke:

1. Zbog vaše sigurnosti potrebno je da se uzemljivi kontakti priključe na izlaz odvojenom vodiču s električne ploče. A to se ne može učiniti ako imate staru 2-žični sustav. važna, tako da je kabel za napajanje na pećnici priključen na električnu ploču.
2.U pravilu, potrošena snaga pećnice ne prelazi 3,5 kilovata, stoga za njegov rad postoji dovoljno običnih električnih ožičenja. Svakako provjerite vrijednost putovnice maksimalne potrošnje energije ako je veća od 3,5 kW, ali manje od 5 kilovata, tada je potrebno izgraditi zasebni kabel s električne ploče od 3x2,5 četvornih metara. milimetar i spojite ga na stroj s 25 ampera.
3. Najbolja opcija, kada je pećnica spojena na zasebni stroj, jer zbog velike snage koju je potrošila tijekom rada, praktički je nemoguće raditi zajedno s drugim električnim aparatima. Na primjer, ako radite pećnicu, uključite električni aparat za kuhanje ili neki drugi manje moćan aparat za kućanstvo, tada će ugasiti uređaj.

Kako spojiti električnu ploču za kuhanje

S priključkom kuhališta, sve je puno složenije. Pa ako imate stan bez plinovoda, tada će u kuhinji biti instalirana velika električna utičnica, posebno izrađena za električnu peć. Trebat ćete samo kupiti kompatibilni utikač i spojiti ga. Ako nije, tada će biti nužno dovesti struju s električne ploče na ploču za kuhanje zasebnim bakrenim kabelom marke BBGng s poprečnim presjekom venama od najmanje 4 mm2, a poželjno 6 mm². Pri tome je potrebno spojiti na zasebni automatski uređaj za 32 Amp (za 4 mm²) ili 40 A (za 6 mm²).

Tko je koristio kuhanje električna ploča, zna o njegovoj udobnosti, ploča za kuhanje odmah se zagrijava. Ali to se postiže zbog velike potrošnje energije na ploči za kuhanje. Obično je potrebno od mreže više od 7 kilovata. Stoga su proizvedeni mnogi modeli s mogućnošću ne samo povezivanja s jednomfaznom mrežom od 220 V, već i dva ili trofazna napajanja za 380 V. Stoga prije spajanja provjerite krug u priključnoj kutiji. Ali obično iz tvornice ide spojeni priključak na 220 volti. Izgleda kao Bosch ploča za kuhanje kako slijedi.
Image

Prva tri kontakta s njima s jumperom povezuju faznu žicu (u mom slučaju sive). Četvrti i peti kontakt sa zasebnim skakačem na njih povezuju neutralni vodič plave boje.

Spajanje je uzemljenja ispod odvojenog vijka s pripadajućom ikonom u blizini ulazne točke kabela u priključnoj kutiji (na samom vrhu u sredini).

Ako je imate stan, onda ne morate mijenjati ništa, jer se možete spojiti samo na jednofazni izvor napajanja od 220 V.

Ako je, međutim, imate privatnu kuću s ulazom od 380 volti, a zatim distribuirati opterećenje u fazama, preporučujem povezivanje ploče za kuhanje na 2, a po mogućnosti 3 faze. Da biste to učinili, bit će potrebno ukloniti skakače prema shemama iz putovnice. Razmislite o tome kako spojiti primjer Boscheve ploče za kuhanje.
Image

1. Gornji krug 1N- jednofazno spajanje za 220 volti.
2. Prosječna shema 2N- dvostupanjski spoj za 380 volti. Bit će potrebno skinuti skakač između drugog i trećeg kontakta. Dva različita od njih su spojena na 3 L2 kontakta i na 2 L1 kontakta. - na 5. kontaktu. Potrebno će se fleksibilni 4-žični kabel PVS razreda 4x4 mm2.
3. Donji 3N- trofazni priključak za 380 volti. Preklopnici između 1, 2 i 3 igle uklanjaju se. Također povezuju 3 različite faze - L1, L2, L3. Redoslijed nije bitan. Na 5. kontaktu, sve je također nula. Potrebno je fleksibilno 5-žični kabel PVS 5x4 mm2.
Kada je spojen na 380 VBudite oprezni da ne biljka fazu na nulu ili uzemljenje kontakt je ispunjen kada je pojava sloma ili strujni udar.

Iz nekih modela ploča za kuhanje izlazni 5 jezgreni kabel, u kojem će dvije parice biti spojene u paru. Primjer na slici.

Image

Ako se pogleda na etiketi da je električni kabel, to će biti jasno da kad je spojen na 220 Volt par plave i sive će biti spojen na nulu, i crne korichnevogo- par po fazi i jedan žuto-zeleno-na masu. Ako se trebate spojiti na 380 volti, trebate odspojiti parove i spojiti u skladu s krugom u uputama na ploči.

Nakon što utvrdite povezni dijagram, potrebno je spojiti utikač i, ako je potrebno, utičnicu, Kako se spojiti utikač i utičnicu 380 V vidjeti, i priključak na 220 V za ploču za kuhanje će biti slična kao za elektroplity- vidjeti korisnički priručnik.

Neki ljudi uvelike pojednostavljuju vezu, čineći ga bez utičnice i utikača, Istodobno, kabel koji napušta ploču izravno je priključen na ožičenje kroz mali plastični štitnik ili kutiju s vijčanim stezaljkama.

Image

Ja, kao iskusni električni instalater, preporučujem da i dalje spojite pomoću utičnica i utikača. Tako se ispostavlja lijepo, pouzdano i praktično.

Na prvom ukljuèivanju, posebno pećnica može dobiti neugodan miris iz tvornice. Ne brinite, to će na kraju nestati.

Povezani materijali.

Kod popravaka u kuhinji, u pravilu, postoji novi kuhinjski set, pećnica i ploča za kuhanje. Trenutačno postoje dvije izmjene peći i ploče za kuhanje:

nezavisni uređaji;
integrirana slušalica.
Ugrađena ploča za kuhanje i pećnica

Glavna razlika je u tome što su neovisni uređaji izravno pećnica bez ploče za kuhanje, pri čemu se ugradnja može izvesti bilo gdje.

Kompleksni uređaji uključuju pećnicu i ploču za kuhanje u jednom kućištu s kontrolama na prednjoj strani uređaja. U izgledu nalikuju klasičnim električnim štednjama, gdje se pećnica nalazi odozdo, a na vrhu je ploča za kuhanje.

Mjesto kabineta
Za spajanje potrebno je pripremiti radno mjesto za pećnicu, odnosno posebnu nišu u kuhinjskom ormaru, sa sljedećim parametrima:

Nemojte dopustiti da se površina postrojenja bude iskrivljena. S neujednačenim položajem pećnice, unutar uređaja je neravnomjerna raspodjela toplinske energije, što zauzvrat može dovesti do lomljenja.
Obvezna prisutnost praznina između površine kuhinjskog sita i peći. Razlog tome je da zagrijavanje tijela uređaja i obilni oslobađanje toplinske energije javljaju tijekom rada.
Udaljenosti od zidova niša do kabineta:

od bočne stijenke do ormara pećnice - 5 cm;
od dna do baze uređaja 8-10 cm;
jaz za ventilaciju od 4 cm između zida i stražnjeg poklopca.

Image


:pljesk: čitav sadržaj teme na linku: https://kgrant.ru/hr/connecting-the-hob ... -yourself/:pljesk:
Last edited by Andrija on 12 May 2019 09:12, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

E ova poslednja slika...
O tome sam pricao kad sam rekao da obicno na vrhu rerne ima mesta za uticnicu ili spojnu kutiju.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

mbole wrote:E ova poslednja slika...
O tome sam pricao kad sam rekao da obicno na vrhu rerne ima mesta za uticnicu ili spojnu kutiju.
Nesto slicno:

Image
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Napravismo te mu od prostih stvari.
Ovde je ploča na monofaznu ili trofaznu.
Rerna se prodaje uvek sa monofaznim kablom. Odsečeš viljušku gubiš garanciju
Ponekad se naleti I na ploču sa ugradjenim kablom I uvek je i on monofazni.
Ok je što bole kaže za kabli u gornjoj zoni .... medjutim ima jedno ali.... vrlo je nezgodno uključiti . Kabli je toliko dugačak da je kod nekih modela i nemoguće.
NPR.
Rerna firme ZIGMUND I STEIN ima kabli dužine 0,7 metra. I izlazi u dnu . Predpostavimo da je dubina kuhinskog elementa standardnih 56 cm. Rerunu moraš staviti na pod ispred elementa, uključiti kabli zatim ubaciti rernu u elemenat. Kako to uraditi?
Ponavljam najbolje rešenje na podu i zatvoriti coklom
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ja mislim da ova tema suviše dugo ide. Do sada bi Andrija sklopio kuhinju, a umesto toga gubi vreme ...
Kupiš ugradnu tehniku i otvoriš a unitra ima malo papira na kojima piše uputstvo za montažu, garantni list I adrese servisnih centra. Jednostavno pročitati pažljivo uslove garancije. Zato što kod nekih firmi garancija važi samo ako ovlašćeni majstor uključi tehniku u struju
Last edited by daleko on 12 May 2019 10:29, edited 1 time in total.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

daleko wrote:Ja mislim da ova tema suviše dugo ide. Do sada bi Andrija sklopio kuhinju, a umesto toga gubi vreme ...
Kupiš ugradnu tehniku i otvoriš a unitra ima malo papira na kojima piše uputstvo za montažu, garantni list I adrese servisnih centra. Jednostavno pročitati pažljivo uslove garancije. Zato što kod nekih firmi garancija važi samo ako ovlašćeni majstor uključi tehniku u struju
Slažem se malo se je tema zagužvala na rerni :D:pljesk: ..

A i to je bitno, spajanje i ugradnja kuhinjskih uređaja.

Sklapanje kuhinje ce za 2-3tjedna. Ovaj tj. cu keramiku rj.

I onda pješke korpus po korpus krojne mjere i materijal izvuc.

Evo jos primjera koji dođu sa uređajem:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa zameni ceo gajtan, stavi duzi bez viljuske. Ne verujem da je zapunktovan u rerni.
Ti sa "ovlascenim" majstorom koji gurne utikac u steker, je tesko proseravanje, i direktno otimanje para.
"Strucna" osoba je vise nego dovoljna (svako ko je zavrsio srednju elektrotehnicku je po definiciji strucan).

Meni se dopada Andrijin pristup, i uopste ne mislim da gubi vreme, naprotiv.

Najpre, covek nije "u poslu", pa da napamet zna sta kuda kako... gde ima prostora kod koje rerne, kako ce da se uklopi ovo ili ono...
Seti se svoje prve kuhinje :)

Drugo, na crtezu mozes da pravis greske do mile volje, ne kosta nista. Kad se zeznes sa stvarnim elementom, to kosta i materijala i vremena. Svaki sat potrosen na projektovanje se isplati trostruko pri izradi.

Na kraju, radi sebi, nema rok, ne ceka ga naredna musterija, nista ga ne kosta da se igra i isprobava sve varijante danima, moze samo da dobije.
Naravno, kada se neko ovim bavi kao poslom, to je sasvim druga prica.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

Baš tako ne žuri mi se, što detaljnije razradit sve to manja mogucnost da dode do greške.
I kada se sve završi opet ce bit mogao sam ovako :D .

Evo još neki primjeri izrade korpusa:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

@maricaiivica

Nema problema kod povezivanja 5-žilnog kabla na šporet. Tako se radi oduvek i radiće se i dalje, ALI... Ja imam nekoliko "razloga" zašto radim sa više žila;

1. Pitanje bezbednosti, ALI bezbednosti samog uređaja! Pre dobrih 15 godina, čovek je sticajem nekih okolnosti izgubio nulu na 3-faznom šporetu. Žena je uključila rernu i najveću ploču i šta se desilo? I rerna i ploča su izgorele! E sad, zamisli da kupiš 2-faznu ploču od 70 ili više hiljada! Zamisli da ne daj bože sticajem neverovatnih okolnosti izgubiš nulu... E sad, to je jedan od 3000 slučaja, ali opet se dešava!

Mom kolegi koji živi u Pančevu je pre neku godinu izgorela glavna nula na kući! A čovek se oženio 3 meseca pre toga, podigao kredit da bi renovirao stan, kupio nove uređaje... Jbg, sranja se događaju...

2. Mnogo je lakše povezivanje. U smislu da ne spajam dve ili više licnastih žica sa jednom žicom punog preseka. Postoji X pogrešnih načina i većina radi te pogrešne...

3. Ako uređaj ima dva kontakta za nulu(koje se obično kratko spoje mostom) zašto da ih ne spojim sa dve nule ako ih imam? Nije greška ni sa jednom, ali opet se vraćamo na 1. razlog...

4. Nikad ne znam koje će uređaje mušterija uzeti! Možda čovek kupi uređaje sa 3-faznim grejačima, možda hoće dve rerne i grejnu ploču. Ja ne volim iznenađenja, pa taman vukao jedan kabl džabe... I ljudima preporučujem N2XH kablove za u zid. Jeste da su skuplji, jeste da je muka sa njima raditi, ali su bolji...

@Daleko

Ako uređaj stigne sa kablom, a on je u donjoj zoni i kratak je, iz zida izvučem gumeni kabl sa utičnicom. I uglavnom ima mesta da se unutra ti kablovi spakuju, samo ne praviti prevelike krivine... Ako nema, onda mora u pod, mada to izbegavam na sve načine...
Last edited by elektrolog on 12 May 2019 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Uh, pa koliko kablova dovuces do table? :D
Salim se malo, predostroznost jeste :prsgore:
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Evo ja skoro povezao ploču dvofazno i rernu na treću fazu :)
Kada izgubiš GLAVNU nulu onda ti ni kožne gaće ne pomažu, osim FID-ovke.
Ako baš hoćemo o sigurnosti.

Tebi, ako mušterija hoće 2 rerne, za svaku rernu postaviš odvojeni kabl (3x2.5) sa pripadajućim osiguračem, poseban kabl za ploču (5x2.5) sa pripadajućim trofaznim osiguračem.

I dalje tvrdim da struja kroz nulti provodnik NE MOŽE BITI VEĆA od struje najopterećenije faze. Prosto vektorsko sabiranje struja u trofaznom sistemu napajanja gde su faze pomerene za 120 stepeni.
Last edited by ZASto on 12 May 2019 13:33, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

@ZASto - pa ja kad znam, to jest kad mušterija zna šta hoće od početka onda je lako, predvidiš za svaki potrošač poseban kabl i ćao. ALI, ako nema pojma šta hoće, onda moraš da se osiguraš...

A FID-ovka je must have, ja je uvek preporučim, ali je ne žele svi...
Last edited by elektrolog on 12 May 2019 13:49, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ZASto wrote:...
Kada izgubiš GLAVNU nulu onda ti ni kožne gaće ne pomažu, osim FID-ovke.
Ako baš hoćemo o sigurnosti.
...
Jok, nece fidovka nista pomoci, nece ni izbaciti ;)
Fidovka uporedjuje zbir struja kroz faze i nule. Ako postoji razlika u tom zbiru, to znaci da deo struje otice ka zemlji i tada izbacuje fid sklopka.
U slucaju gubitka nule, struja ce da tece od faze, kroz npr plocu, pa kroz rernu i ka drugoj fazi. Tada ce da izgori rerna i struja ce prestati da tece. Fidovka nece zabeleziti "curenje" struje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ZASto wrote:...
I dalje tvrdim da struja kroz nulti provodnik NE MOŽE BITI VEĆA od struje najopterećenije faze. Prosto vektorsko sabiranje struja u trofaznom sistemu napajanja gde su faze pomerene za 120 stepeni.
Ovo je donekle tacno ali si u prethodnom postu drugacije napisao.
Struja kroz nulu ce biti jednaka opterecenoj fazi ako druge dve nisu uopste opterecene. Ako i kroz druge potece struja, struja kroz nulu se smanjuje.
ZASto wrote:...
Nego, da li znaš da je kroz nulti provodnik, u slučaju da opterećenja nisu izbalansirana, jednaka struji najopterećenije faze.
...
Ovo bi bilo tacno samo ako druge dve faze nemaju potrosaca
Post Reply