Projekt kuhinja no.1

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

Zanimljiv link: Kako ispravno spojiti kuhalo i peći

https://gicco.ru/hr/how-to-connect-the- ... -and-oven/

Kutija za fiksni spoj:

Image

Postoje plosnati utikači i utičnice:

Image

Image

Image
Last edited by Andrija on 10 May 2019 09:59, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

DataS wrote:Pretpostavljam da je i kod električnog šporeta kao jedinstvenog uređaja takva raspodela, dve faze za ringle, jedna za rernu.
Dve faze i max. snaga svih ringli zadovoljavaju tehničke uslove, pa makar i ovako nategnuto. U realnom radu je mala verovatnoća da će sve ringle biti uključene istovremeno i još da rade sve maksimalnom snagom.
Verovatnije je da će biti istovremeno uključena rerna i neka kombinacija ringli.
Veći problem je kada u kombinaciji rerna+ringle, rerna bude trofazna, a ima ih u toj izvedbi.
Za el. šporet se najčešće dovede trofazni kabl gde su osigurači 3x16A i pitanje je kako uraditi raspodelu opterećenja kod 3F rerne i 2F ringli.
Zbog svega ovog mislim da je fiksni spoj bolje rešenje od 3F utičnica+utikač kojim se izbegava prelazni otpor kontakata koji je veliki potencijalni problem.
Uz 3f rernu ide i 3f ringla.
A 3f podrazumeva 400V i manju struju za istu snagu. Generalno, bolje resenje za danasnje limitatore i sl.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Imalo bi smisla kada bi svi grejači bili na 400V.
To što je trofazna ploča i rerna ne znači da su i grejači na 400 V, već da ukupna snaga rerne (kod ploče je neminovno) veća od snage koju može isporućiti jedna faza 230V i 16A, pa se mora koristiti još jedna faza.
Grejači na 400 V su najčešće onda kada su veće snage. Ne znam da li postoji neka granica, recimo do 2.4 kW su na 230V, a veće snage su na 400V.
Retki su uređaji u domaćinstvu koji su na 400V (el. kotao, bojler većeg kapaciteta, toplotna pumpa...)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nece moci na 400V :)
Posto onda nikako ne bi mogao da istu plocu spojis i na monofaznu, a to je slucaj kod svih koje sam video.
Mislim mogao bi, ali bi onda dobio oko tri puta manju snagu grejaca.

Mozda postoje "industrijske" predvidjene samo za 3 faze (odnosno barem 2).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja pricam o kucnim koje ne koriste nulu i svi grejaci su na 400V
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne secam se sam video takvu, sto naravno ne znaci da ne postoje.
Sve ove "normalne" o kojima smo pricali su na 230V, koriste nulu, ali im je snaga na ivici kada su na 2 faze.

Kad smo vec kod toga... imas neki primer tih na 400V, stvarno me zanima. Posto je to generalno mnogo zdravija opcija od n*230V
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ja sam pre 2 meseca povezivao takvu rernu i ringle ali staru sigurno 20 godina. Znam da Bosh ima takvih modela, vidjao sam.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Viđao sam i ja Bosch grejač 2800 W na 400V, kao za gril kod rerne, ali nisam siguran da li je za obični šporet ili neki profesionalni uređaj.
Verovatno postoje el. šporeti na 400V, ali mislim da je to izuzetak.
Dosta domaćinstava koristi monofazni priključak.
Last edited by DataS on 11 May 2019 14:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Misa mu... ja od 70 neke na ovamo, mislim da sam video ukupno tri kuce koje su imale samo monofaznu.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

Stigle ladice, u dolasku jos metabox i tandem.

Image

Image


Link / montaza ladice::pljesk: https://www.youtube.com/watch?v=XuqQ65ZjsVQ:pljesk:





Image
Last edited by Andrija on 12 May 2019 11:17, edited 1 time in total.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Na NBG, iza kineskog trznog centra stanovi u neboderima iza imaju monofazne priključke.
Upravo kod poznanika koji je tu iznajmljivao stan je bio problem iskakanja osigurača kod korištenja el. šporeta.
Pre 4-5 godina smo u kraju dobili mrežu, novo naselje. Poznanik uzeo monofazni priključak iako sam ga upozorio na probleme.
Nadam se da nismo upropastili temu Andriji.
Dobre fioke (ladice). Ja sam kod sebe koristio FGV, bile na akciji. Pravio sam i obične fioke sa boljim klizačima, ali je ovo rešenje bolje.
Obrati pažnju na ogradice i malo dublje fioke.
Last edited by DataS on 11 May 2019 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
Andrija
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 29 Apr 2019 21:01
Location: Zagreb

Post by Andrija »

DataS wrote:Na NBG, iza kineskog trznog centra stanovi u neboderima iza imaju monofazne priključke.
Upravo kod poznanika koji je tu iznajmljivao stan je bio problem iskakanja osigurača kod korištenja el. šporeta.
Pre 4-5 godina smo u kraju dobili mrežu, novo naselje. Poznanik uzeo monofazni priključak iako sam ga upozorio na probleme.
Nadam se da nismo upropastili temu Andriji.
Dobre fioke (ladice). Ja sam kod sebe koristio FGV, bile na akciji. Pravio sam i obične fioke sa boljim klizačima, ali je ovo rešenje bolje.
Obrati pažnju na ogradice i malo dublje fioke.
Ma što više toga u temi to bolje :)

Buduci da mi je ovo prvi projekt kuhinje, digao sam temu na forumu s ciljem da sebi, a i drugima pomognem u izgradnji kuhinje.

Jedan koristan link:

https://www.youtube.com/watch?v=6cF6hwkJXNM


Primjer kuhinje:

Image
Image
Image
Image
Last edited by Andrija on 11 May 2019 19:51, edited 1 time in total.
User avatar
elektrolog
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 230
Joined: 15 Sep 2015 15:37
Location: Beograd Voždovac

Post by elektrolog »

Generalno, postoji X tipova šporeta i rerni, ne ulazim u to, ALI... Siguran sam da je trofazni priključak za šporet ili posebno ploča i rerna previše "tanak". Ja kod razvoda nove instalacije u kuhinju SAMO za šporet "vučem" 7x2,5 ili dva kabla; 5x2,5 + 3x2,5

Mnogo ljudi ne zna, ali i nulu treba rasteretiti, ne samo fazu, tako da sa 7 ili 8 žica mogu to lepo i sigurno da povežem, koja god da je varijanta u pitanju. U tom slučaju naravno ne ide trofazni šuko već se sve povezuje preko klema(ubodnih ili keramičkih)
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

@elektrolog: ima se može se :)
Nego, da li znaš da je kroz nulti provodnik, u slučaju da opterećenja nisu izbalansirana, jednaka struji najopterećenije faze.
U sistemu koji je potpuno izbalansiran, i pri 1MW struja kroz nulti provodnik je 0A (nula).
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@elektrolog
Kabl od 2.5 kvadrata tera 16A, u praksi i mnogo vise ali da ostanemo na 16A.
Zasto rasterecujes nulu?
Daj mi problematican primer povezivanja sporeta na 5x2.5mm2
Post Reply