Mali fiokar

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Bojanic
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 29 Nov 2018 16:05
Location: Novi Beograd

Mali fiokar

Post by Bojanic »

Pozdrav,

želeo bih da napravim mali fiokar za neke sitnice koje skupljam.
Nemam velik budžet, radio bih sam šta mogu, a obradu punog drveta u radionici.

Opis komada:
oko 35x45cm osnova
visina oko 35cm
6 fioka, visine po oko 5cm.

Ideja kako bih napravio:
- fioke bih pravio od špera 10mm, koji bi posle lakirao.
na dno fioke bih postavio neki materijal poput čoje, ili itisona

- telo fiokara bih pravio od iverice 18mm

- Mehanizam fioke: ne bih išao na klizače jer su preveliki i preteški, stavio bih bočne lajsne sa stoperom.

- front fioka bih pravio od punog drveta, zaobljenih ivica, lakiran

- Opciono: da gornji deo ima prozor, ivicu od nekih 5-6cm sa svake strane.
Ranije sam radio slično sa ivericom, CNC-om su napravili otvor i spustili traku širine 1cm i 3mm dubine za staklo.
Sad bih to radije uradio od punog drveta, sa oborenim ivicama i u tonu sa fiokama.

Pitanja:
- Da li znate radionicu na Novom Beogradu/Zemunu koja bi moglo povoljno da uradi frontove za fiokice i gornju ploču sa otvorom za staklo?
Porudžbina je sitna, ispadne oko 1/4 m2 ploče.

- čime preporučujete lakiranje? Da li u obzir dolazi ulje za drvo? Skoro sam premazivao Ikeinu stolicu/merdevine sa uljem i dopao mi se rezultat. Više volim mat sjaj i prirodnu hrapavost od sjajnog laka.

- nisam ranije radio sa šperom. Da li je moguće ivice fioka debljine 10mm pričvrstiti npr šrafovima 4x40? (uz prethodno bušenje, naravno). Tako sam ranije radio sa ivericom 10mm, dobro drži ali je potrebno precizno bušenje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bojanic wrote:Pitanja:
- Da li znate radionicu na Novom Beogradu/Zemunu koja bi moglo povoljno da uradi frontove za fiokice i gornju ploču sa otvorom za staklo?
Porudžbina je sitna, ispadne oko 1/4 m2 ploče.
...
- nisam ranije radio sa šperom. Da li je moguće ivice fioka debljine 10mm pričvrstiti npr šrafovima 4x40? (uz prethodno bušenje, naravno). Tako sam ranije radio sa ivericom 10mm, dobro drži ali je potrebno precizno bušenje.
ako imas glodalicu, mogao bi sve sam da uradis, nije komplikovano. Materijal imas u uradi sam, do Rode ( https://uradi-sam.rs/index.php?mod=cata ... mo&filters[category][]=Plo%C4%8Dasti%20materijal&category_id=175&filters[Robna%20marka][]=&filters[][]=&filters[stock][]=true ), uzmes i jednu borovu dasku debljine 28mm za frontale, iseces i isfrezujes za stakla. Za dno treba napraviti utore na stranicama i posle lepljenja, na kraju, ga uguras (s'oprostenjem) od pozadi. :D zadnja strana fijoke treba da je kraca odozdo, dovoljno da moze dno da udje u utore stranica i odozdo se ukuca eksercicima i to je sve. Fijoke ne moras ni da lakiras, samo frontove.
User avatar
Bojanic
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 29 Nov 2018 16:05
Location: Novi Beograd

Post by Bojanic »

Pezzo,

Hvala na odgovoru.
Nemam glodalicu, tako da.mi treba neko ko to može da uradi.
Videću kakve su ove daske u Uradi sam.

Å to se tiče dna fioke, vidim da objašnjavate varijantu sa tanjim dnom. Ja sam pre pravio dno isto od iverice 10mm, tako je dno vrlo čvrsto, a fioka ne može da se iskrivi i razlabavi.
User avatar
Bojanic
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 29 Nov 2018 16:05
Location: Novi Beograd

Post by Bojanic »

Ove daske u Uradi sam izgledaju OK, debljine 18mm. Cena i veličina odgovaraju.

Da li znate nekog sa glodalicom ko bi to mogao da obradi te komade?
Post Reply