Popravak nosivog stupa

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Popravak nosivog stupa

Post by šantjer »

Kako biste sanirali ovaj stup? Donji dio mu je kao što se vidi, truo.

Image Image Image

Ne mogu ih nažalost zarotirati

***mbole***
Sredjene slike
***mbile***
Last edited by šantjer on 08 Sep 2018 15:05, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pogledaj http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=7525
A za stub... javice se neko, ja nemam bas ideju.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Da, kako god sliku zarotiram, na jednu ili drugu stranu, jednako se ovdje prikazuje. Jedino možda da probam na mobitelu isključiti rotaciju pa onda fotografirati.
Ako neko ima ideju za stup (a da to nije ruši i gradi novo :skratta:) dobrodošao je iznijeti svoje mišljenje :).
Last edited by šantjer on 08 Sep 2018 07:23, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Na zalost, ovde je najverovatnije jedino resenje zamena. Italijani su imali neka resenja za ojacanje trulog drveta sa ampulama koje se utiskuju u njega i lome, ali se to koristi na elementima koji nisu nosivi, i kosta djavo ipo.

Sta je sa druge strane zida?

Generalno, ovde mora prvo da se podupre konstrukcija privremenim stubovima, otvore zidovi koji se naslanjaju na njega, i zameni stub. (Pogledaj zid desno, sa kratkim horizontalama, izgkleda kao da je vec secen blizu stuba, i da je ovo vec popravljano) Drugog, dobrog resenja nema.

Sto se podupiranja konstrukcije tice, proseces otvore ispod grede koja se oslanja na stub, tolike da prodju kratke gredice, postavis stubove podupirace, i podigles sve klinovima. Izgleda komplikovano, ali nije toliko.

Od koje vrste drveta je stub?
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Taj stup je na "tromeđi". S druge strane je vanjski prostor i na taj stup okomiti zid. S vanjske strane mu je dostupna polovica (uzdužno naravno). Druga polovica je zaposjednuta spomenutim zidom.
Ovo što pišeš "zid desno" s kratkim horizontalama si valjda mislio lijevo. Desno je prozor i horizontale ispod njega.
Vrsta drveta je neka crnogorica, jelovina valjda.

E sad, imam ideju, ali sam mislio da možda neko ima još neku pa da izaberem što je bolje. Moja je da pomoću bravarije premostim truli dio. Srećom mogu "protezu" :D koju napravim nasloniti dolje na temeljni zid. Probušio bih stup skroz na dva do tri mjesta na gornjem dijelu gdje je zdrav i sa beskonačnim vijcimam stegnuo. Kad stup tako osiguram onda još ove grede koje su donje horizontalne iznad temeljnog zida moram nekako "riješiti jer je dio truo ali još ne znam koliko. Na prvi pogled bih rekao da je četvrtina presjeka propala.

Gledao sam na internetu neke ideje sa ulijevanjem epoksida u bušotine ali mislim da to ne pije vodu jer epoksid prebrzo steže da bi ga drvo moglo stići upiti u dovoljnoj mjeri.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Verujem da misli na zid desno i na elemente ispod prozora. Deluje da je tu nesto radjeno nekada.
Resenje sa bravarijom mi nije savrseno ali bi funkcionisalo. Problem je smicanje oslonca i pricvrscenje.
Mislis da nema nacina da se tavanica privremeno podkajluje i da se zameni greda?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj neku skicu kako cela stvar izgleda ili barem slike sa svih strana.
Ovako nabadamo sa poluinformacijama.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To sa stakom, ako je podlozna greda trula nece da radi. Nemas na sta da oslonis staku. I jeste, mislio sam na te kratke daske levo.

NEgo, kako se tu oslanja plafon? Jel ti nije tesko da slikas? Ako je onako kako mislim, sve mi se cini da to ipak moze da se potkajluje. To je i najjeftinije, i najdugotrajnije resenje.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Evo skica

Image

Å taku kanim osloniti na beton. Evo dolje slika dna stupa.

Image

To bi moralo biti u redu. Zamjena mi je trenutno komplicirana jer bi onda morao zadirati i u drugu prostoriju. Ako bi se baš moralo onda druga stvar ali nekako mi se čini da je ovo što sam zamislio najjednostavnije. Nakon što ga učvrstim mislio sam očistiti trulež i namazati s fungicidom, tamo gdje je previše čak i odrezati pa zamijeniti. Sad kad sam stup donekle ogolio i dobio bolji uvid, većim problemom mi se čini ova horizontalna greda na čiji se kraj predmetni stup naslanja (vidi se na zadnjoj slici). Ali možda čak ni ona neće biti veliki problem jer kad riješim stup, ona više neće trpiti njegov teret, već samo ovog zida u kojem je prozor.
Slika spoja zida i plafona ništa ne govori jer izgleda jednako kao u bilo kojoj zidanoj kući (žbuka na zidu i na stropu, pravi kut, malo zaobljen). I još mi problem pravi plinska cijev. Al evo i slika, nadam se da je neće zarotirati kako ne treba :).

Image


Ipak ju je zakrenuo. Morat ćeš vježbati vrat :D
Last edited by šantjer on 09 Sep 2018 01:49, edited 1 time in total.
User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Bok, nisam siguran koliko ti je ovaj prijedlog prihvatljiv, ali imao sam sličan slučaj u potkrovlju stare dalmatinske kuće, greda krova i stup koji ju podupire. Rješenje sanacije je bilo dorada metalnog "U" profila u škveru sa navojnom šipkom, sa jedne strane varena za profil a sa druge pločica i matica. U građevini to zovemo spregnuta konstrukcija". Dakle nešto kao tvoj prijedlog. Od postavljanja 2002. do danas nosi i krov i dva potresa bez greške. Sličan slučaj na drugoj lokaciji, samo stupa, na zdravom dijelu stupa probili rupu i u istu ubacili punu metalnu šipku koju pridržavaju podupirači sa obje strane zida. Neposredno uz stup vertikalno na razmaku od cca 2cm položili dvije četvrtane letvice 50/10mm kao vodilice preko kojih smo ručnim frezerom(većim) ukopali stup do dubine od 5-7cm nakon čega je bio "relativno zdrav". Na isti nanijeli PU ljepilo kao pjena(u spreju kao montažna pur pjena samo ljepilo) i položili novu hrastovu fosnu. Ljepilo drži odlično, tim više što malo ekspandira i sigurno uhvati za obje površine bez obzira što nije idealno sljubljeno. Istu dodatno fiksirali sa nekoliko inox vijaka 10/100mm i ko bog. Nadam se da je pomoglo u razmišljanju ako ni u čemu drugom. Sretno.
Tko spava, nije budan!
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Nažalost, ja ne mogu staviti U profil. Ono što mogu je s unutrašnje strane staviti "flah" (rigeta dalmatinski) - jer zauzima najmanje prostora i poslije preko toga mogu staviti neki završni sloj tipa pločice, žbuka ili sl. , a s vanjske strane imam prostora između štoka prozora i zida kuće nekih 7cm što je dovoljno da stane L profil 60x60 vanjskom stranom naslonjen na stup. Zamisao je flah i L profil pritegnuti tako da stup bude između njih. Pritegnuti s nekoliko šarafa na zdravom dijelu stupa.
Dolje kod samog temeljnog zida imam mogućnost spojiti flah i L. Još ne znam kako ali može se (kombinacija varenja i šarafa). Zna li tko koliki bi preklop zdravog dijela stupa i ove skalamerije bio dovoljan (znam da je što dulje to bolje al opet, da ne skidam žbuku sa stupa baš do stropa).
Kao najveći problem u svemu ovome vidim to kako pogoditi da rupe u flahu i L profilu budu točno (koliko je moguće) jedna nasuprot drugoj. U stvari to i mogu jer ih mogu priljubiti jednog uz drugog pa probušiti ali teško će biti probušiti kroz gredu ravno tako da se poslije, prilikom montaže, rupe u bravariji pogode. Dakle, da vijak pogodi s jedne strane na drugu kroz sve rupe (s jednom još nekako i izađeš na kraj ali što kad ih je 3 do 4 :skratta:). S vanjske strane nemam baš previše manipulativnog prostora za bušenje. Mogu bušiti uglavnom na sredini onih 7 cm koji su još k tome otprilikr isto toliko upušteni između prozora i zida. Zna li tko kakav trik :)?

Evo slika da vidite o čemu pišem.

Image
Last edited by šantjer on 10 Sep 2018 12:47, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

pa ako stavis flah i L profil jedno preko drugog i busis direktno iste rupe kroz obadva materijala, kasnije ti kad probusis prvu rupu bilo preko flaha ili l profila, ostale rupe ce ti se same pokazat. Ja bi radio na nacin da busim pola s jedne strane pola s druge, pod vaservagu bi stavio flah i l profil, nakon prve izbusene rupe. i Mislim da nebi bilo problema.
User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Moja iskustva su, sa ovim "problemima" slijedeća. Masivniji "L" profil izbušiš na stupnoj bušilici, isti nasloniš uz stup izvana, sa unutarrnje strane umjesto flaha sa dva drvena vijka prišvrstiš dasčicu širine i debljine veće od flaha. Onda izvana direktno kroz L profil bušiš stup i daščicu iznutar. Skineš daščicu i položiš na flah sa dvije stege i probušiš isti. Sve sjeda idealno i jednostavno, naravno širina rupe u metalu minimalno šira od one u drvenom stupu. ;)
Tko spava, nije budan!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa i te grede u temelju su prilicno trule, svuda gde je dopirala voda. Trebalo bi prvo skinuti te daske sa zida, sve ispod slavine za vodu i odvodne cevi i videti iznutra koliko je ostecen stub. Najbolje bi bilo da iznajmis metalne podupirace, ima ih po stovaristima gradjevinskog materijala, poduprti grede od vencanice i lepo zameniti i te temeljne trule grede i taj stub sa nekim od bagrema na primer i premazati vrucim firnisom. Vodovod i ovod vode ne sme da curi na takvim mestima i treba ih dobro popraviti i izolovati da ne bi preko zime mrzli. Resenje sa metalnim profilima moze pomoci u nekim slucajevima, sve zavisi od masivnosti i jacine i nacina postavljanja i oslanjanja na temelj, a ovde je temelj - trula greda...
Last edited by Pezzo on 10 Sep 2018 17:08, edited 1 time in total.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Evo nešto se i napravilo
Image

Image


Između greda ću ubaciti izolaciju.
Image

U stvari već jesam ali nemam sliku trenutno.

Na grede ću staviti OSB ploče pa na njih laminat.

Do sada sam postavljao OSB u dva navrata kao sloj na betonskoj podlozi ispod laminata. Nisam ih ničime pričvršćivao za podlogu i ostavljao sam nekakav razmak do zida. Više se ne sjećam koliko. Ovdje bi ih zašarafio za grede ali hoće li se tada pojaviti naprezanje između tih točaka uslijed širenja i skupljanja. Na intenretu se nađe nešto o tome ali upravo to je kontardiktorno. Prvo te turpijaju s tim da se ostavlja razmak između ploče i zida kao i između ploča međusobno (slično kao kod laminata ali manje izraženo), a onda pak da se svakih recimo 15 - 20 cm zakuju za štaflu, gredu ili na čemu su već. E tu mi je nejasno, zašto ostavljati neki razmak da nesmetano "dišu", a onda ih pak fiksno učvrstiti u barem dvije točke. Pa između tih točaka mora doći do naprezanja.

Kakva su vam iskustva s tim?
Last edited by šantjer on 01 Oct 2018 23:46, edited 1 time in total.
Post Reply