montazne kuce - jednostavne

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

montazne kuce - jednostavne

Post by ZAAK »

pozdrav ekipa, razumije li se tko u tematiku - problematiku?

Dakle odmah u smamome startu. Nemam namjeru raditi montazne kuce za trziste niti raditi neku u kojoj bi stanovao. Razmisljam o necemu jednostavnijem povrsine cca 35m2. Takva kuca tj kucica bi sluzila kao neka vikendica nazovimo ju tako.

Pod ovime "montazna kuca" podrazumijevam zid od drvenih letvi, oblozen OSB-om, sa vanjske strane navucen stiropor kao fasada i knauf ploce unutra. Nedavno su od prijatelja prijatelji tako nesto kupili pa sam imao priliku gledati par slika sa montaze.
Tu me buni par stvari tj. nesto je radjeno drugacije od onoga sto vidim po netu pa ....
Konstrukciju poda su sa gornje strane oblozili OSB-om ali sa donje strane ( prema zemlji ) je isla samo PVC folija ( i izolacija u sredinu ). Malo me buni da je kompletan donji dio zasticen samo sa PVC folijom
OSB je stavljan samo na vanjski dio zida, ne iznutra kao sto vidim da drugi rade. Ovo mi se cak cini i OK jer je sama drvena konstrukcija vise nego dovoljna da nosi Knauf ploce.
Izvana je stavljen cca 7cm stiropor ali bez izolacije u samome zidu. Ako bi kucica trebala biti solidno izolirana ali ne niskoenergetska ili pogootvo pasivna koliko je izolacije dovoljno?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Moraju da se racunaju gubitci, prema obliku kuce, ali definitivno 7cm stirpora je jako tanko. Ne znam ni podatke o klimatskim uslovima, no za klimatske uslove Srbije, za prosst i efikasan oblik (najveca zapremina sa najmanje spoljnih povrsina), nekih 12 cm je minimum na zidu od bloka. Dodaj i to sto nemas zid od bloka, nego samo OSB, pa ti treba jos nekih 3-4 cm, da to pokrijes.

Sve to cisto orijentaciono, u Evropio ne smnatraju da bacaju pare kada stave i ukupno 45 cm izolacije u krovnim prostorima.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ajmo pitanje ovako postaviti
Obicno u konstrukciju zida stavljaju izolaciju ( tipa mineralne vune ) i izvana stavljaju stiropor ( ili nesto bolje od njega )
Kako ove dvije izolacije utjecu jedna na drugu tj u kakvom su odnosu? Oba materijala imati podjednako ili .....
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

ZAAK wrote:Konstrukciju poda su sa gornje strane oblozili OSB-om ali sa donje strane ( prema zemlji ) je isla samo PVC folija ( i izolacija u sredinu ). Malo me buni da je kompletan donji dio zasticen samo sa PVC folijom
OSB je stavljan samo na vanjski dio zida, ne iznutra kao sto vidim da drugi rade. Ovo mi se cak cini i OK jer je sama drvena konstrukcija vise nego dovoljna da nosi Knauf ploce.
Izvana je stavljen cca 7cm stiropor ali bez izolacije u samome zidu. Ako bi kucica trebala biti solidno izolirana ali ne niskoenergetska ili pogootvo pasivna koliko je izolacije dovoljno?
PVC folija je stavljena kao parna brana iznutra prema izolatoru (stiropor). Stiropor je valjda na temeljnoj ploči. Dakle slojevi bi bili (iznutra prema vani):
1. OSB
2. PVC folija
3. Stiropor unutar potkonstrukcije na koju su položene OSB ploče
4. Nešto na čemu je stiropor - betonska temeljna ploča)
Ovo je sve općenito OK osim što bi još ako je stiropor položen na temeljnu ploču trebala na istoj biti hidroizolacija.

Ovo što pišeš da je izvana stavljen stiropor debljine 7cm ali bez izolacije u samom zidu. Nije točno da nema izolacije. Izolacija je upravo tih 7 cm stiropora izvana, a to što oni nisu umetnuli još i izolaciju unutar konstrukcije zida, tako su htjeli zbog troškova ili im se nije radilo i sl. Bilo bi bolje izolirano da je ima.

Stiropor i mineralna vuna imaju otprilike jednako dobra izolacijska svojstva. Stiropor međutim gori, za razliku od vune koja to ne čini, a ima još nekih lošijih karakteristika. Zato je i jeftiniji.
Stiropor također ne bi smio biti u doticaju s PVC - om (navodno kemijski reagiraju jedni s drugim pa nastaje nešto treće :)) - to bi bila greška u podu na toj kućici koju si gledao.
Općenito gledano 7cm je dobra izolacija. Kad bi betonsku kuću obukao kompletnu u sloj stiropora debljine 7cm, potrošnju ogrijeva bi više nego prepolovio. S druge pak strane, ovakva kućica nema masu kao betonska koja bi akumulirala toplinu pa bi za nju, da se to kompenzira trebalo malo podebljati izolaciju (recimo na 10cm). Otprilike 13cm pa na više je u skladu s tehničkim propisima koji su zadnjih godina prilično postroženi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Termo inercija betona ne moze da se kompenzira dodatnom izolacijom. Niti je to za kucu koja se ne koristi stalno bilo kakava mana, naprotiv, prednost je imati kucu koja ima malu inerciju, pa se brzo zagreje, posto ne treba grejati kompletnu masu betona.

Niti je 7 cm stiropora, ili mineralne vune dovoljno po bilo kom savremenom standardu. Sam beton predstavlja dodatnu izolaciju, naravno kada se prebaci u ekvivalentnu debljinu izolacionog materijala jako malu.

U realnim uslovima, kada se dodaju gubici prozora, i oblika objekta, 13 cm retko zadovolji savremene standarde. 15 je primerenije. Takodje, ne postoji predebela izolacija, svaki cm koji se doda je samo dodatna usteda.
User avatar
duxy
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 04 Sep 2015 10:52
Location: Pancevo

Post by duxy »

Najbitnija razlika izmedju stiropora i kamene vune je paropropusnost, tj. difuzija vodene pare.. Jako bitno za prostor u kojem se zivi, a nije na odmet ispostovati to i u objektima gde se sezonski boravi,ako nista onda zbog manje mogucnosti pojave budji itd.
Cisto radi poredjenja, ako je referentna vrednost za paropropusnost =1, onda kamena vuna=1,5 a stiropor=30.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada u konstrukciju ukljucis parnu branu, koeficient difuzije pare je nebitan. Dodatno u pojedinim slucajevima, manja paropropusnost stiropora je cak i povoljna osobina.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

BR wrote:Termo inercija betona ne moze da se kompenzira dodatnom izolacijom. Niti je to za kucu koja se ne koristi stalno bilo kakava mana, naprotiv, prednost je imati kucu koja ima malu inerciju, pa se brzo zagreje, posto ne treba grejati kompletnu masu betona.

Niti je 7 cm stiropora, ili mineralne vune dovoljno po bilo kom savremenom standardu. Sam beton predstavlja dodatnu izolaciju, naravno kada se prebaci u ekvivalentnu debljinu izolacionog materijala jako malu.

U realnim uslovima, kada se dodaju gubici prozora, i oblika objekta, 13 cm retko zadovolji savremene standarde. 15 je primerenije. Takodje, ne postoji predebela izolacija, svaki cm koji se doda je samo dodatna usteda.
Sve je ovo što si napisao točno.

Termoinercija betona se ne može kompenzirati debljinom izolacije ali se dodatnim centimetrima još uspori njeno bježanje izvan kuće. Time se ublažava nedostatak povoljnog djelovanje zagrijane mase. Slično tome je ovo što bi ti u realnim uvjetima debljom izolacijom kompenzirao nepovoljan faktor oblika (nepovoljnije je sve što nije oblika kocke već razlomljenije jer povećava površine kroz koje toplina bježi van).
7cm na betonu sam naveo samo da se dobije osjećaj jer čini mi se da ZAAKA upravo to muči, tj. ne zna koliko bi stavio, a ne želi trošiti kao za niskoenergetsku kuću.
Istih 7cm na cigli bi značilo prilično manje, na siporeksu još manje itd. Toplinski otpor 20cm betona je malen u usporedbi s toplinskim otporom samo tih 7cm stiropora, a spojeni su serijski u ovom slučaju. Kad bi maknuo beton, a ostavio samo tih 7cm stiropora, situacija bi bila debelo povoljnija nego samo s betonom.
Također, ako bi 7cm na betonu od npr 20cm debljine duplo smanjilo potrošnju od one koja bi bila samo s betonom, dodatnih 7cm (sada ukupno 14) ne bi ponovo smanjilo potrošnju duplo u odnosu na onu sa samo prvih 7cm itd. Hoću reći da ušteda nije proporcionalna debljini izolacije, pa zato postoji neki optimum. Besmisleno je dodavati centimetre izolacije kad oni neće polučiti adekvatnu uštedu. Bolje je pažnju posvetiti korektnoj izvedbi, da se ploče izolatora uredno slažu jedna do druge, koriste materijali koji su kompatibilni jedni drugima, ne ostavljaju pukotine u kutovima i drugim zakučastim mjestima ili uz štafle u konstrukciji zida, pravilno slože slojevi po redosljedu i sl.
Å to se tiče standarda, 15cm ne da je primjerenije nego sigurno zadovoljava tehnički propis (za HR, iako, zadnjih godinu i po ne pratim novitete u ovome pa je moguće da je opet došlo do promjene zakona i "debljanja" izolacije) u smislu postizanja najmanjeg toplinskog otpora vanjskog zida i to ne ovisi o razlomljenosti kuće. Naravno da ako želiš manju potrošnju, a imaš razlomljenu kuću, morat ćeš staviti još deblju izolaciju da bi kompenzirao tu razlomljenost.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Covek pravi vikendicu od 35 kvadrata, u kojoj ce se povremeno pojavljivati.
1. Koliko god da stavi izolacije, ukupna cifra nece biti prevelika, iz prostog razlioga sto je povrsina mala.
2. Debljina izolacije je samo deo troskova postavljanja izolacije. Sve ostalo je isto bez obzira dal si stavio 5, 10 ili 50cm (lepak, mrezica, skela, postavljanje...)
3. Posto nije u pitanju objekat koji se stalno greje/hladi, troskovi tog grejanja/hladjenja su po meni u drugom planu. U prvom je udobnost, to jest da postigne brzo zagrevanje/hladjenje (ne zaboravite da je u pitanju Rijeka, i da je verovatno teze ohladiti je nego ugrejati, mada ne znamo dal je i vikendica tamo ili je recimo u Gorskom Kotaru).
4. Meni se kao veci problem cini dobro regulisan odvod pare/vlage, upravo zbog toga sto se tamo retko boravi.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

nazovimo "vikendica" ce biti relativno blizu mora i u 90% slucajeva ce se koristiti ljeti ( eventualno proljeće i jesen ). Svakako ce primarno istu biti hladiti ( umjesto grijati ). Obzirom da ce se u njoj boraviti recimo 30-ak dana godisnje trosak ( energije ) za hladjenje nije primaran ali svakako je ugodnije boraviti u kvalitetno izoliranome prostoru.

U osnovi je Å antjer dobro doformulirao moje pitanje, koliko i kakvu izolaciju staviti da sve to skupa bude dobro ali da kucica ne bude niti niskoenergetska niti pasivna?

Koliko sam malo proucavao izgleda da bi konstrukcija zida od letvi 10x5cm bila sasvim dovoljna. E sada kada je vec zid debel 10cm sa koliko debelom mineralnom vunom unutra? Isto 10cm?
I izvana na to onda stiropor, nekako sam vas pohvatao da bi sa 7-8cm to vec bilo jako dobro, ili grijesim?
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Razlika u stiroporu po m2 je cca 6-7kn (8cm -> 10cm) ja bi rade išao na 10cm...ako hoćeš kolega mi ima firmu i ogromno skladište kukuljanovo-> Rijeka, može ti dat informacije iz prve ruke.

Trenutno mu radim web stranicu pa možeš i gore naći podatke www.bigbau.hr
Last edited by borism25 on 21 Jul 2018 18:47, edited 1 time in total.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

borism25 wrote:Razlika u stiroporu po m2 je cca 6-7kn (8cm -> 10cm) ja bi rade išao na 10cm...ako hoćeš kolega mi ima firmu i ogromno skladište kukuljanovo-> Rijeka, može ti dat informacije iz prve ruke.

Trenutno mu radim web stranicu pa možeš i gore naći podatke www.bigbau.hr
oni su malo prije JAF-a , prolazim pored njih par puta tjedno ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Planiras li da koristis klimu u toj kuci?

Za ilustraciju, planirao sam da radim malu radionicu, 24 kvadratna metra. Leti su uslovi manje vise isti kao kod vas, a zimi je necu koristiti. I ne planiram da stavljam klimu, ideja mi je da pasivnim merama, skoro bez izolacije resim sve probleme pregrevanja, i da je koliko toliko drzim na temperaturi okolnog vazduha.

To planiram da postignem dvostrukim krovnim pokrivacem, sa ventilacijom izmedju, dvostrukim zidovima sa ventilacijom izmedju na juznoj strani, pravilnim resavanjem zasenjivanja prozora, i ventilacijom.

Tako da za ono sto planiras, 7 cm stiropora je vise nego dovoljno.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

ZAAK wrote:OSB je stavljan samo na vanjski dio zida, ne iznutra kao sto vidim da drugi rade. Ovo mi se cak cini i OK jer je sama drvena konstrukcija vise nego dovoljna da nosi Knauf ploce.
Izvana je stavljen cca 7cm stiropor ali bez izolacije u samome zidu. Ako bi kucica trebala biti solidno izolirana ali ne niskoenergetska ili pogootvo pasivna koliko je izolacije dovoljno?
Ako ja ovo dobro razumijem, slojevi vanjskog zida iznutra prema van su sljedeći:
1. knauf - recimo 12mm
2. zrak unutar drvene konstrukcije zida (dio u koji kako kažeš nisu stavili izolaciju) - recimo da je to nekih 8cm koliko je npr. širina štafle
3. OSB ploća - recimo 12mm
4. Stiropor debljine 7cm odnosno tzv. ETICS fasada koja uključuje neku mrežicu, ljepilo, stiropor i na koncu neki završni sloj od 2 do 3 mm (neki silikat ili slično)

To je ukupno oko 18 cm debljine vanjskog zida, od čega je 7 stiropor kao izolacija

Ti gore pak pišeš da bi ti ti vanjski zid trebao biti napravljen od četvrtki 10x5 cm. Dakle drvo. Čemu na to nanositi ETICS fasadu kad imaš savršenu priliku ugurati u konstrukciju vunu debljine 10 cm. S unutrašnje strane stavi knauf, a s vanjske bih ja stavio neku ovješenu fasadu (sa zračnim slojem kako je napisao BR) u vidu dasaka na utor i pero kojih imaš gotovih kupiti (oblih ili ne). Te daske se pričvrste na prethodno okomito pribijene letve na one 10x5 četvrtke. E sad ako ne želiš da se izvana vidi drvo (jer kod nas u tim podnebljima nema te navike), onda na one uzdužno pribijene (ili zašarafljene) letve stavi OSB kojeg ćeš obojati kvalitetnom bojom da ga ne uništavaju sunce i kiša, bijelom npr. koja je najčešća uz more.
Krov bih isto napravio s vunom između rogova i zračnim slojem iznad toga (to ti je ljeti najbitniji dio u konstrukciji krova)
Post Reply