Strug za izradu plovaka za pecanje

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Strug za izradu plovaka za pecanje

Post by mickinis »

Pozdrav svima na forumu.
Imam jedan problem.
Napravio sam CNC mašinu za izradu plovaka za pecanje ( CNC strug ).po struci sam elktronac,pa mi malo teže ide oko mašinskih delova.
Naime nosač glave je napravljen od punog gvožđa 1530 na njemu imam dva ležaja FAG 6017-C3 dim 85-130-22.
Kroz ležaj prolazi osovina koja okreće matrijal.(Vidi slike )
Problem je u tome što se ležajevi nenormalno pregrejavaju. merio sam termometrom koji je ograničen na 70°C,Verujem da temp. u lagrima još veća.
I osovina i kućište su precizno obrađeni ( rađeni na glodalu i brušeni ).
Može li mi iko reći u čemu je problem.
Hvala i još veći pozdrav.

Image

Image

Image
Last edited by mickinis on 09 Apr 2018 05:51, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najpre, popuni u profilu odalkel si (pravila foruma, a i pise velikim slovima na vrhu strane).

Kako su lezajevi povezani sa kucistem? Utisnuti sa zadorom?
Kako si resio podesavanje napona izmedju dva lezaja? Nekako mi lici da ti je problem u prevelikom naponu.
Koliko obrtaja se vrti osovina?
Da li kada okreces rukom, osovina ide glatko, bez zapinjanja, i bez velikog otpora?

To inace nije dobar izbor lezajeva za tu namenu. Trebalo je da ides ili na lezajeve sa kontaktom pod uglom, ili bolje na konusne.
Ti lezajevi su radijalni, i mogu da trpe jako mala aksialna opterecenja, a na strugu ih uvek imas.

PS
1530 je celik, nije gvozdje :)
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Post by mickinis »

Izvinjavam se na propustu.to je najmanje sto sam mogao da uradim i ispravio sam.
Lezajevi su ubaceni u kuciste i izmedju lagera postoji odstojnik (postavio sam sliku radi boljeg prikaza ). Precnik rupe lezaja je uradjen na -0.01mm,kao i spoljni precnik osovinine.Pretegnuti nisu ,sto se rucnog okretanja ,cini mi se da je ok . Ni lagano ali ni tesko . Onako kako se novi lezajevi okrecu.
E sad ,morali bi ste mi prvo objasniti sta su to naponi izmedju lagera, mehanika nije jaca strana.
I ja sam mislio da bi dvoredni lezajevi lepse legli,ali obzirom da obradjuje meko drvo nisam racunao na aksijalna opterecenja pa sam se vodio drugacijom logikom.
Hvala.

Image
Last edited by mickinis on 09 Apr 2018 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto svaki lezaj ima nekakav zazor (koliko god on bio mali), kada idu u paru, treba ga nekako eliminisati.
Princip je isti kod svih tipova lezajeva, a konkretnih resenja ima vise.

U sutini treba recimo unutrasnje kosuljice dva lezaja "pritisnuti" jednu prema drugoj, toliko da se eliminise zazor, ali da se ne pretegne previse.
Ako dobro shvatam, tebi je rupa u nosacu za lezaj za 1 stotu manja od spoljasnjeg precnika lezaja (utiskuje se sa zadorom), a osovina je za 1 stotu manja od unutrasnjeg precnika lezaja, pa tu imas fini zazor.
No to jos nista ne govori o tome kako je reseno aksijalno pozicioniranje i prednapon.

Sa slike se vidi da imas ovaj "zub" u nosacu koji ne dozvoljava spoljasnjim kosuljicama da se utisnu dublje, ali ne vidimo dal nesto postoji izmedju unutrasnjih kosuljica ili su one "slobodne". Kakva je uopste veza izmedju unutrasnje kosuljice i osovine?
Sa slika deluje ko da je osovina samo ubacena, to jest ne vidi se sta drzi osovinu da ne ispadne iz lezajeva?

Generalno, padaju mi napamet samo dve varijante:
1. prevelik prednapon
2. rupe lezajeva u nosacu koje nisu tacno u osi (mada ne bi trebalo kako si opisao da je radjeno).

Ne napisa koliko se vrti ta osovina?
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Post by mickinis »

Osovinu drzi seger koji nije na slici jer ga nisa ni namontirao .prilicno je veliki pa izbegavan bespotrebno cimanje oko istog...Motor je 0.55Kw 2700 obrtaja dok je na remenici glave nesto vise oko 2850. kako bih mogao da eliminesem taj prednapon ...da li bih mogao kompletan problem da prevazidjem ako bih zamenio postojece lezaje sa lezajevima 1215 K SAMO STELUJUCI DVOREDNI LEZAJEVI.
Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo polako...

Ne kapiram bas kakvo je cimanje sa zegerom, al ajd...
Mislis nisi ga namontirao uopste? Pa onda ti bas nista ne drzi osovinu u lezajevima, i lezajevi uopste nemaju prednapona. Naravno ovo sve vazi ako je tacna moja pretpostavka da osovina ima 1 stotu zazora do unutrasnje kosuljice.
Kako ti ne izleti cela osovina napolje kad pocne obrada ako nema zegera?

Brzina nije problem, posto je 6107 predvidjen za duplo veci broj obrtaja.

Samopodesavajuci lezajevi ti nece pomoci. Njihovo samopodesavanje je po uglu, a uz to pomenuti 1215K ima i konusnu unutrasnju kosuljicu.

Sad, ako taj zeger ne ulazi bas ekstra tesno, tipa da moras da ga ukucas da legne do kraja, ne bi trebalo da imas preveliki prednapon. Cak obrnuto verovatno je premali.
Ne treba da eliminises prednapon, on treba da postoji, samo ne sme da bude preveliki.

Ovakva veza osovine i lezajeva (zeger) se koristi tamo gde postoje iskljucivo radijalna opterecenja, i gde prednapon uopste i ne mora da postoji. Nebitno sto je u pitanju meko drvo. Sila koja deluje na lezajeve je ista ona kojom bi ti morao da delujes da odseces parce od te daske. A kada ides nozem u celo daske, ona nije bas mala.

Kad skines kais i zavrtis rukom osovinu, da li nastavlja da se vrti ili odmah sama stane?

Usput, nisam pominjao dvoredne lezajeve vec lezajeve sa kontaktom pod uglom (npr: http://www.skf.com/group/products/beari ... index.html ). Dvoredni generalno jesu cesto takve konstrukcije, ali ne i obavezno. Daklem za ovo bi se koristila dva jednoredna lezaja sa kontaktom pod uglom, ili jos bolje dva konusna valjkasta lezaja.

Cela veza osovine i lezajeva bi po meni trebalo da bude potpuno drugacija.
Recimo, jedno od resenja je da se napravi prsten od polietilena ili poliamida, koji su relativno mekani, i donekle mogu da se deformisu. Taj prsten ide izmedju dve unutrasnje kosuljice. Sa zadnje strane osovine spolja se nareze navoj, i tu dodju dve matice "na kontru". Postoje posebne matice bas za takvu namenu (recimo: http://www.skf.com/group/products/beari ... index.html )
Plasticni prsten je za recimo destu veci nego sto bi trebalo, i kako pritezes maticom unutrasnje kosuljice, on se sabija, tako zazor u lezajevima pada, dok ga ne dovedes na nulu, ali da jos nisi "pretegao" to jest da se lezaj i dalje lako okrece. Tada osiguras drugom kontra maticom i to je to.
To je generalno "sirotinjsko" resenje, al posto nisi industrija, nisu ti dostupne kalibrisane tanke podloske kojima se taj prednapon podesava. One se koriste u kombinaciji sa metalnim prstenom. No za ovu namenu resenje sa plastikom savrseno radi.

Rekao si na pocetku da su dosedi lezajeva uradjeni na glodalici i da su posle toga bruseni. To samo po sebi ne mora da znaci i da je to uradjeno kako treba, to jest da oba lezista imaju poravnate ose. To pogotovu dolazi do izrazaja ako je rastojanje izmedju lezajeva ovako malo (po meni premalo, al ajd sad... verovatno si imao neki razlog sto je samo toliko). Iskreno, ne vidim neku potrebu za brusenjem tih doseda, al opet... ne boli.
Problem ume da nastane ako masina na kojoj je to radjeno nije perfektna, i/ili majstora mrzi da se bakce sa preciznim pozicioniranjem u drugom hvatu, pogotovu kada je rastojanje izmedju lezajeva ovako malo.

Dosta je tesko dati neku iole pametnu dijagnozu ovako "na daljinu". Bar u Nisu bi trebalo da ima dobrih alatnicara, imali ste celu industriju, vidi sa nekim da to pogleda na licu mesta.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mickinis wrote:Problem je u tome što se ležajevi nenormalno pregrejavaju. merio sam termometrom koji je ograničen na 70°C,Verujem da temp. u lagrima još veća.
I osovina i kućište su precizno obrađeni ( rađeni na glodalu i brušeni ).
Može li mi iko reći u čemu je problem.
Svi se greju (neko na ugalj, neko na drva :) ), a sta je nenormalno je relativno i od slucaja do slucaja. Proveri kako se obrce bez remena i da li je remen mozda prenategnut.
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Post by mickinis »

Evo ovako...
Posle niza pitanja na koje sam pokusavao da nadjem odgovore...nasao sam da i kod prodavaca lagera dolazi do velikih dezinformacija.
Na zvanicnom sajtu FAG stoji da ovaj tip( 6017-2RSR) lagera ne moze preko 2700 obrtaja. Dok na nekim ( i to ozbiljnim ,amazon) stoji da guraju i preko 6000 obrtaja.mada uglavnom su se nasli na oko 3200. :-( Na veliku, moju , zalost.
Veliko hvala Profesoru na iscrpnim informacijama i trudu ali izgleda da sam 500€ bacio u vodu i moracu sve ponovo!
Jos jednom se zahvaljujem svima na odgovorima.
Veliki pozdrav od kude NIÅ .
Last edited by mickinis on 23 Apr 2018 22:40, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisi na pocetku napisao koji je tacno tip lezaja (ovo 2RSR), a moja je greska sto na to nisam obratio paznju.
SKF ima malo drugaciju oznaku za zaptivene lezajeve (2RS1), a oni imaju "limiting speed" 3000 obrtaja.
Ostali imaju vece brzine: blindirani (2Z) 5300, a "goli", 6700

Postoje dve brzine u tabelama lezaja. Jedna je takozvana referentna brzina, i druga "granicna" ("limiting speed"). Ova druga je skoro uvek dosta manja, i to je tih 3000 za pomenuti lezaj.
Detalje o tome imas ovde: http://www.skf.com/group/products/beari ... oss_rank=2


Mada generalno ni taj 2RSR, to jest sa semeringom, cak i kad bi mogao da trpi brzinu, nije bas za uslove prasine kakvu pravi strug. Mnogo bi bolje bilo tu napraviti lavirint, i ici sa "golim" ili eventualno blindiranim lezajem al to je tesko spakovati u ovako malo prostora, i nije bas jednostavno da se uradi.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Za izradu predmeta malih precnika je sasvim dovoljno i 2500 obrtaja, jednostavnije je smanjiti brzinu.
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Post by mickinis »

Nije bas tako...meka balsa se obradjuje lepo i na ovoj brzini ,a kada naidje tvrdja onda ostavlja tragove(sitne brazdice) na telu plovka...popuni se to gruntom ali sama obrada daleko vise traje .
Moram da postavim jedno ,mozda, glupo pitanje .
Ako bih skinuo gumeni zaptivak na unutrusnjoj strani lezaja ( sumnjam da prasina moze da prodre unutar same glave i dodje do kuglicnih lezajeva) da li bih time mogao da povecam broj obrtaja na lagru i da li je uopste pametno da razmisljam o tome.?!
Profesore ,niste vi krivi ...krivica je moja jer se nisam informisao na pravom mestu pre nego sto sam pazario lezajeve i narucio kod strugara sta da mi se radi. A osim toga nekoliko web strana daje totalno krivu informaciju . Ne, referentnu brzinu vec navode da je brzina ogranicena daleko veca nego sto jeste. Sta da se radi -svaka skola se placa-
Image
Image
Image
Last edited by mickinis on 24 Apr 2018 22:10, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nije bas tako... koristi se i sitna smirgla na kraju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pezzo... tvoja poruka lako moze da se shvati kao: sto je precnik veci potreban je veci broj obrtaja, sto naravno nije tacno, vec je upravo obrnuto.
Sad koliko je tacno potrebno, ako si to hteo da kazes, zaista ne znam (a mrzi me da racunam).

Usput, covek prica o CNC strugu... kakva sitna smirgla? Cela poenta CNC struga je da "sve radi sam" :)

mickinis... trgovci ko trgovci... uvek ce precutati ono sto im ne ide u prilog a istaci sve drugo da proizvod koji prodaju prikazu u najboljem svetlu. Uvek se trudi da dobacis do podataka proizvodjaca. U tehnickom delu, obicno tu nema zezanja.

Skidanje unutrasnjeg "semeringa" ne bi nista doprinelo. Recimo za SKF 6017-RS1 koji fabricki ima semering samo sa jedne strane, granicna brzina je isto 3000 obrtaja kao i za 2RS1. Nazalost, koliko znam, taj lezaj se ne pravi u "low friction" varijanti, odnosno sa semeringom koji nema kontakt vec lavirint, pa je granicna brzina kod njega veca.

Nesto ces morati da preradjujes/doradjujes. Sad dal rupu ili da nabacujes neki prsten na osovinu... zavisi sta od lezajeva i po kojoj ceni nadjes.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Nece nista samo da se radi, to su zablude. Imate na youtube dosta primera kako se ljudi dovijaju sa plovcima i olovkama, ne stancuju se bas ko ekseri. To sto sam napisao je tacno, a moze da tumaci ko kako zeli, to ja nikome ne mogu zabraniti.
https://www.youtube.com/watch?v=hRf4h2YQiSM
https://www.youtube.com/watch?v=SQ8CtqpovQg
https://www.youtube.com/watch?v=6PiYS5sLyFM
User avatar
mickinis
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2018 05:05
Location: Niš

Post by mickinis »

To sto si nam ti predstavio rade hoby proizvodjaci ...moja masina je kapaciteta 1000-1500 komada dnevno. Nema tu mesta za sitne i krupne smirgle...A bas se ko ekseri stancuju.
Pogledaj video.
https://youtu.be/gOCfnHKCPpg
Post Reply