Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Posle vece pauze (radilo se ,pravilo ..) jedna bizarna po mene kao laika situacija , naime poslusao sam savete i uzeo da razvodim kablove sam a elektricar da poveze u ormaru medjutim:
Krenuo da razvedem za sijalice sa kabla 3x2,5 -na 3kabla 3x1.5 za tri sijalice .
Luster klemom spojio faze i nule i ajd reko da proverim kad ono svetli probna lampa na uzemljenju !!??
Uzemljenje uopste nije nigde povezano -kabal uzemljenja je bukvalno u vazduhu nigde nije spojen !
Pomislio probio kabal , medjutim na 3 trozilna kabla ista prica , negde svetli i nula !
Gde gresim ?
Last edited by venzinatiko on 05 Oct 2017 20:43, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Gresis u tome sto neces da platis elektricaru da uradi sve.
Svako treba da radi svoj posao
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

daleko wrote:Gresis u tome sto neces da platis elektricaru da uradi sve.
Svako treba da radi svoj posao
Hvala na iscpnom objasnjenju .
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

venzinatiko wrote:Posle vece pauze (radilo se ,pravilo ..) jedna bizarna po mene kao laika situacija , naime poslusao sam savete i uzeo da razvodim kablove sam a elektricar da poveze u ormaru medjutim:
Krenuo da razvedem za sijalice sa kabla 3x2,5 -na 3kabla 3x1.5 za tri sijalice .
Luster klemom spojio faze i nule i ajd reko da proverim kad ono svetli probna lampa na uzemljenju !!??
Uzemljenje uopste nije nigde povezano -kabal uzemljenja je bukvalno u vazduhu nigde nije spojen !
Pomislio probio kabal , medjutim na 3 trozilna kabla ista prica , negde svetli i nula !
Gde gresim ?
Svetli li i na 3x2.5 kablu zamlja?
Slikaj te kleme kako su spojene?
Samo da vidimo pa da ti damo logicno objasnjenje
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Ma da i na njemu svetli . Uzmem skinem taj isti kabal stavim viljusku i ukljucim( u kuci gde nista ja nisam razvodio) ali bez uzemljenja(msm kuca ima naravno uzemljenje nego ga na viljusku nisam povezivao) ,na ktaju provodnika proverim probnom lampom -svetli uzemljenje !
Uzmem drugi kabl kupljen juce i isto uradim -opet svetli na uzemljenju .
Al mi j...no nije jasno kako kad sa jednog kabla samo fazu povezes na druga tri kabla-kao produzni mu dodje svetli uzemljenje i nula ?
Pre par meseci su nam pomerili strujomere sa kuce na bandere..da nije tad nesto pokarabudzeno ?

Pojeo sam govno sto sam uzeo sam ,vidim i ja.. Sad bi ko baba platio 2din da izadjem iz kola al sam se pogodio sa majstorom koga bole ruke i ne moze da razvodi tj vrv nece da se bakce jer radi ozbiljnije stvari mnogo ... Zvao bih drugog da uradi sve al K sad 😈
Last edited by venzinatiko on 06 Oct 2017 06:53, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sve je to normalno ali da bi bili sigurni, povezi zemlju na tom kablu ka kuci. Tada bi trebalo da prestane da svetli, mozda jedva da tinja. Povezi jednu sijalicu (najslabiju koju imas) izmedju nule i zemlje. Nece svetleti.
To je indukcija :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Idi begaj 😊 ,odlepio sam juce zbog toga-reko dal je moguce jbt jer nikad nisam ni cuo ni video ovakav slucaj..Probacu danas .
Hvala puno .
User avatar
zec
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Dec 2015 16:18
Location: Beograd

Post by zec »

A hteo sam da napisem poruku i pomenem uzemljenje, izjednacavanje potencijala, zastitu od napona dodira, ali pomislih da ce doci elektricar i resiti to kako treba. Ako otpor uzemljivaca ne odgovara, dodace novi i bice ok...
Da ne pominjem slucaj kada uzmljenje kuce pretrpi kvar, a dodje do nekog proboja u radionici pa cela instalacija kuce dodje pod napon... Ok preterujem sada.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije preterivanje, to su realni moguci problemi
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Doci ce elektricar u svakom slucaju , moje je bilo samo da isprovlacim kablove ,vezem uticnice i za sijalice tako da ce se on zezati sa tim na kraju . Ja sam povezao sve po ps-u a sto tinja na uzemljenju,nuli je ocigledno do voda iz kuce .
Necu sebe i imovinu izlagati riziku za 50e .
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Mozes da uradis i nulovano uzemljenje na tabli.
Ali bolje pozovi profesionalca da uradi kako treba.
Igras se vatrom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nesto ja ovde ne shvatam.
Ako ti samo razvlacis kablove, a majstor povezuje, sta koji djavo vezujes luster kleme i cackas?
Razvuces gajtane, dovuces ih do kutije i ne prilazis dalje.

Inace 99% je u pitanju indukcija, posto zica za uzemljenje "visi".

Mada.... kako si pokusavao da vezes one trofazne osigurace... dok ne slikas, nista nije iskljuceno :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Ljudi opusteno ,doci ce profesionalac :)
Samo sam postavio ormar i iz njega razvukao kablove za uticnice i za osvetljenje (tu sam koristio luster kleme jer na jedan kabal vezem 4 sijalice ) i to je to . Ako sam nesto i zasrao ispravice on . Ne pustam u pogon dok ne proveri on :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Luster kleme se ne koriste za to. Kabl se ogoli 6-7cm i umota skupa sa drugima. Sve se lepo izoluje i spakuje u doznu.
Sa klemama bi radilo max godinu dana, dok oksidacija ne ukaki stvar. Drugi problem je mala kontaktna povrsina pa bi se to grejalo, moguce i izazvalo nesto mnogo gore.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

maricaiivica wrote:Luster kleme se ne koriste za to. Kabl se ogoli 6-7cm i umota skupa sa drugima. Sve se lepo izoluje i spakuje u doznu.
Sa klemama bi radilo max godinu dana, dok oksidacija ne ukaki stvar. Drugi problem je mala kontaktna povrsina pa bi se to grejalo, moguce i izazvalo nesto mnogo gore.
potpisujem . . .

ne igrajte se sa luster klemama posebno kad su veci potrosai u pitanju .

Meni je jedan " majstor " tako nastavljao kabal od boilera , bude jedno vreme dobro a onda . . . . . . . . . . . . .

Image
Image

Ruku na srce , tu je jos malo zakomplikovalo stvar sto nastavljani kablovi bili Al i Cu
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
Post Reply