Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

@venzinatiko

ja u radionici drzim 2 aparata za gasenje S9 na oba kraja(radionica je ~ 120m2)

naravno i kutiju sa prvom pomoci(jedino sto nije po ps-u u metalnom ormaricu okacena na zid):)

barem toliko....
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Problem je u nacinu na koji je on hteo da stavi limce, to jest sta je njime hteo da poveze, posto je tako video na klipu.
A na klipu su tri monofazna osiguraca, koji daju istu fazu.
On je hteo da ih stavi na ulaz trofaznih osiguraca, na koje dovede samo po jednu fazu. sto bi uzrokovalo ispustanje belog dima od strane motora koji povezes na taj "trofazni" izlaz (koji tako povezan nije trofazni nego trostruki monofazni). Ili u najboljem slucaju iskakanje zastite motora, mada nisam siguran da bi ona uopste odreagovala na nesto takvo, posto nije pravljena za pogresno vezanu instalaciju.

Ajde kad vec prcamo, vodi racuna da ti na uticnicama faze idu uvek istim redosledom.
Ako menjas redosled, dobices uticnice u koje kad ukljucis cirkular u jednu, motor ce se vrteti u desno, a kad ukljucis u drugu pocece da se vrti u levo. A to se lako ne primeti, i onda imas sve sanse da se odvije matica koja drzi list. Dalje vec znas sta se desava.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada smo kod belog dima, kako se on vraca nazad u motor. Posto bez njega nikako ne ide, kada izadje, elektrika vise ne radi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod cika viklera :)
On ima neke alate kojima se ubaci novi beli dim. Jedino sto je taj beli dim tesko dostupan na sirokom trzistu. Cuvaju majstori samo za sebe :)
Mada... zadnje vreme izgleda da nema bas kvalitetnog belog dima da se kupi, pa se desava da ga motor ponovo ispusti pre nego sto bi trebalo. Ili majstor ne zadihtuje dobro.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Ako ja dobro kapiram maricu, on kaze sledece:
Na ulaze FID sklopke dovodis fazu i nulu sa kutije sa osiguracima
Sa izlaza FID sklopke vodis fazu i nulu ka bojleru.
Uzemljenje odvojis za sticeni krug PRE nego sto nula dodje do ulaza FID sklopke.

Nikada ovo nisam probao, ali trebalo bi da je sistem ovakav:
FID meri struju koja prolazi na fazu (ili faze) i poredi je sa strujom koja izlazi kroz nulu. Dok je sve u redu, struja ide samo sa faze, kroz potrosac i nazad na nulu, razlike nema, sve radi.
Ako negde u potrosacu, faza probije na masu, ta struja ce poteci nazad kroz nulovano uzemljenje, ali posto je ono povezano pre ulaza u FID, nece teci kroz FID, pa ce FID videti razliku izmedju ulaza i izlaza i izbaciti.
Isto ce se desiti i ako deo struje potece kroz "Peru" prema zemlji.

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/30_fid_sklopka.jpg[/url]
Samo me mbole razume :P
Da, neko ce ti sve to objasniti kroz razliku potencijala, 50V,...ali sve je to ista price, diferencija...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ups... nisam bas siguran kako bi reagovala naponska sklopka. Ova strujna (sto je danas uobicajeno kad se kaze FID), ovako radi, a za naponsku iskreno... nisam bas ni siguran kako funkcionise (nije me preterano zanimalo).
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Dakle, shema je na onoj sličici koju je Bole postavio.
Da li ti je kojim sretnim slučajem bojler poseban strujni krug koji ide direktno od razdjelnika s osiguračima?.
Ako je, tada umjesto osigurača montiraj kombinaciju osigurača i FID sklopke (ima samo 1 modul više od jednopolnog osigurača) ili ako ima mjesta, uz osigurač bojlera u razdjelniku dodaj FID sklopku (malo jeftinije). Preduvjet za to je da je od razdjelnika do bojlera položen trožilni kabel.
Ako nije, tada (tako bih ja) iz one podžbukne kutije izvuci samo napajanje bojlera na klasičnu FID sklopku koju montiraš u malo veću razvodnu kutiju pokraj postojeće u koju sklopka može stati. Ovo će raditi i ako od razdjelnika do bjlera imaš samo dvije žice ali u tom slučaju nulu moraš prije FID razdvojiti na nulu i zaštitu (N i PE) kao na Boletovoj slici te još proštemati odatle do bojlera za zeleno žutu žicu (barem nju ako na za cijeli kabel). To bi se dalo uredno napraviti, a vrlo je malo posla i prljanja. Bit je u tome da od FID do trošila imaš tri žile. FID bi noramalno trebala biti u razdjelniku ali u posebnim slučajevima može funkcionirati i ovako :).

Majstori ti kažu da ne može ako je nulovano. Točno, ne može bez štemanja za treću, zaštitnu žilu. A kako se obično stavlja jedna FID za cijeli stan (ili dvije s onom u kupaoni) i to na centralno mjesto, u razdjelnik, to bi značilo da treba cijeli stan "razoriti" jer svakom trošilu moraš dovući treću žilu (od razdjelnika pa do svake svjetiljke, utičnice i dr.). Ali samo za ovaj tvoj bojler je izvedivo s malo rada kako već napisah.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

šantjer, covek je napisao da je po zidu, u kanalicama, razvucen petozilni kabl za kupatilo. Znaci da moze celo kupatilo na fid sklopku :)
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

LepoJeBitiFin wrote:Do boilera ide kabal 3x2,5 direkto ( upleten ) iz ove kutije . ( onaj beli krug u hodniku oznacen sa strelicom )
Naime , menjali smo instalaciju u stanu , ( stara bila AL ) i tom prilikom smo u kupatilu uradili spolja ( da ne lupamo plocice ) i ja sam maskirao ovim kanalicama . ( kupatilo ceka generalni remont ali otom potom )
Ovo sam napisao , nije petozilni .

Dakle , od razvodne table ide poseban kabal koji je u onom krugu iznad vrata kupatila presecen a zatim upleten ponovo sa trozilnim kablom koji ide direktno do boilera .

E sad se pitate zasto je kidan . . . . . . . . nisam hteo da davim pa sam taj deo preskocio .

Naime menjana je instalacija u celom stanu , osim u kupatilu gde je ostala stara Al ( da ne bi lupali plocice ionako je planirana kompletna rekonstrukcija ali pitanje je kada . . . . . . . . ) , i spajanje je stare i nove je uradjeno u onom krugu iznad kupatila
Image
I sta dalje biva , boiler koji je takodje u medjuvremenu zamenjen vise nije mogao direktno da se veze sa aluminijumskim kablom koji izlazi iz zida pa je dodat nastavak od bakarnog kabla . Elektricari dalje vec sami pogadjaju , na tom mestu gde je napravljen spoj Al I CU dolazi do grejanja.

Image
Image
Image
I onda ja ponovo pozovem elektricara , on probusi rupu kroz doznu , udje u kupatilo i u kanalice ( koje sam postavio ) postavi nov bakarni trozilni
kabal sve do boilera i vise ne postoji spoj AL-Cu i nema grejanja .
Image
Image
Koliko sam razumeo FID sklopku je moguce postaviti u bliyini ove kutije iznad vrata kupatila a moguce je i u razvodnoj tabli gde je osigurac za boiler , umesto njega ili pored njega ?
Uh oduzi se ova saga . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 03 Sep 2017 23:30, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Odlično. Ako sam te dobro razumio, imaš direktan priključak bojlera sa razdjelnika trožilnim kabelom. Ako u razdjelniku ima mjesta za još dva modula (18mm svaki standardno), jer toliko je široka dvopolna FID sklopka, možeš ju montirati na šinu u razdjelnik. Ne mora biti tik do osigurača bojlera. U tom slučaju će ti zaštitni uređaji za sk. bojlera zauzimati ukupno 3modula (osigurač 1 i Fid 2).
Ako slučajno imaš mjesto za samo još jedan modul, onda zamijeniš osigurač bojlera kombinacijom osigurača i fid sklopke u istom kućištu. To je jedan uređaj širine 2 modula.
A ako se uopće više ništa ne može montirati u razdjelnik, onda nekako uz njega treba dograditi najmanji mogući razdjelnik sa šinom za montažu te sklopke.
Kabelima prespoje napraviš kroz stijenke jednog i drugog razdjelnika i gotovo. Nema štemanja.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ima mesta sigurno za jos jedan osigurac .
znaci morace kombinacija osiguraca i fid sklopke .
Da su malo bolje poslozeni od pocetka osiguraci bilo bi i vise mesta
Evo detalja. . . .Image

Samo jos da nadjem elektricara koji se razume u materiju i zna sta trazim ( da odradi )
S tim u vezi sam i pitao za semu koja sve ovo objasnjava ( da mu lepo pokazem )

Mi za sada obavezno iskljucujemo ( na prekidacu ) boiler prilikom koriscenja , kolko je to pouzdana zastita ?
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dovoljno je ako gasis i kada udjes da operes ruke...a to sigurno zaboravis...
Ja mislim da fid sklopku svako treba da ima u tabli sa osiguracima
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Čini mi se da ima mjesta i za dva osigurača. Može se to i sada malo bolje složiti pa će stati. Ne vidim donji red. Ako ipak ne stane u gornji, možda će u donji.
Isključivanje je jako pouzdana zaštita ako prekidač isključuje fazu :).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:Problem je u nacinu na koji je on hteo da stavi limce, to jest sta je njime hteo da poveze, posto je tako video na klipu.
A na klipu su tri monofazna osiguraca, koji daju istu fazu.
On je hteo da ih stavi na ulaz trofaznih osiguraca, na koje dovede samo po jednu fazu. sto bi uzrokovalo ispustanje belog dima od strane motora koji povezes na taj "trofazni" izlaz (koji tako povezan nije trofazni nego trostruki monofazni). Ili u najboljem slucaju iskakanje zastite motora, mada nisam siguran da bi ona uopste odreagovala na nesto takvo, posto nije pravljena za pogresno vezanu instalaciju.

...
off topic
mbole, znam da nisi elektricar ali znam i da toliko znas :)
Da je tako povezao, motor bi stajao i nista vise, bez belog dima. U trouglu bi namotaji bili povezani izmedju iste faze (kao i da nisu) a u zvezdi bi svaki namotaj "dobio" 220V ali bez faznog pomeraja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ups... u pravu si, sve bi bilo na jednoj fazi a posto nigde nema nule, niti neke od druge dve faze, sve se zajedno ponasa kao da je samo produzena zica.

Eto, cak i kad znas kako stvari funkcionisu, cas posla se zeznes. Na srecu na "pravu stranu" to jest ovako pogresno razmisljanje ne bi imalo posledica :)
Post Reply