Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@ venzinatiko

Miroko radi industrijske hale. Dule-suvlasnik mi je dobar ortak i ako se predomislis posalji PM.

@mbole+
Plus... internet je pun i prepun neopisive kolicine djubreta, koje se prikazuje kao znanje, a ustvari je samo delimicno ispravno ili cak potpuno netacno. I jos cesce, daje pogresno objasnjenje zasto je to tako, pa kad to pokusas da primenis na drugaciji slucaj, dobijes totalnu papazjaniju.
Evo primer bole: Pravljenje orahovog bajca (mastila za kaligrafiju) - ima recepata koliko ti dusa hoce. Znam da niko nije pravio ozbiljnu kolicinu inace bi rekao koji konzervans mora da se upotrebi ili da se drzi u frizideru inace pocne da truli i smrdi kao les. (belancevine)

Sto se struje tice - zavrsio sam ETF-BG i opet ne pipam 220 ni lud iako teorijski veoma dobro znam.

Jedna stvar pogotovu kod 380 - kad podje naopako nema "Undo".
Last edited by momirz on 01 Sep 2017 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Nezgodna stvar sa strujom je sto moras da budes siguran sta ce da se desi pre nego sto kliknes glavni prekidac. Posle je kasno, i obicno posledice nisu bas tako naivne.

E taj "detalj" zahteva dosta vise od par klipova.

Sto bi rekli... tvoja radnja, tvoja glava, tvoje zice... radi kako hoces. Moze da ti se desi da "ubodes", al moze i da ozbiljno zeznes stvar.
Pa @Zec je potpuno u pravu i jasno je napisao u vezi misljenja sa foruma. Onaj ko pise po internetu nema nikakve odgovornosti i nije obavezan ni da napise istinu, niti da da detaljna objasnjenja. A na youtube sve izgleda jako jednostavno i ljudi se uglavnom upecaju na to kako se sve lako i jednostavno. Sve bi to mogli da gledamo na nacin kako smo sami sebi dovoljni i sve mozemo sami. Ali ipak nije tako ! Na primer, odes kupis osigurace, ne znas kakvog su kvaliteta i da li ce se tokom upotrebe blokirati, koliko su pouzdani. Kupis kablove, ne znas da li ti ta vrsta kablova zadovoljava ili ce im se izolacija zapaliti zbog neodgovarajuceg opterecenja i izolacije. Znaci, taj elektricar, koji radi neke naizgled jednostavne radnje koje mi vidimo, zna koji su dobri materijali i pouzdani, zna gde ce koje debljine kablova i kako da postavi i sa kakvom izolacijom i gde idu nazidni a gde uzidni kablovi i kakvi. To na youtube ne spominju. Elektricarski zanat pocinje od blankiranja zice i nacina spajanja zica i izolovanja tih spojeva. Kablovi se postavljaju po odredjenim standardima na odredjenim rastojanjima od poda i plafona, pa se preracunava raspored osiguraca po fazama i potrosacima.
Znaci, prostorija u kojoj se postavlja el. instalacija mora biti uradjena po vazecim standardima, kako bi to bilo sigurno svim ljudima koji se tu mogu zadesiti i kako prilikom koriscenja nebi dolazilo do pregrevanja kablova i ostalih ugradjenih elemenata i pozara ili da negde ne izbije na masu uredjaja (desavale su se pogibije i u kadi u kupatilu). Znaci akcenat je na bezbednost ljudi i imovine.
A da sve izgleda prosto, to jeste tacno. Gletovao sam i ja ceo svoj stan, sam (jer su bile postavljene tapete preko negletovanih zidova), ali od toga niko nece da pogine i ako nije dobro. Takvi poslovi nisu za poredjenje.
A na internetu pise svasta, isto kao i na tarabama :) i sve to treba uzimati sa rezervom i preispitivanjima. I ja za sve sto sam do sada napisao na ovom forumu, imam i sada isto misljenje. I sto se tice lakiranja u vezi kojih sam ulazio cesto u diskusije, moze svako pokusati ali ne verujem da ce proci bez teskoca i muka, jer teorija je jedno a praksa je drugo. Desavalo mi se da odem na sajam namestaja i od svih domacih izlagaca nadjem samo na dva standa dobro izlakirane proizvode. Kako to da tumacim, da je sve to jednostavno i da moze svako ? Pa moze, ali cesto je evidentno sta su radili dobri majstori, nije sve bas tako prosto, ali ipak treba imati iskustva.
Ja sam jednom prijatelju menjao tablu sa osiguracima jer su mu cesto crkavali kad ukljuci sporet i bojler i sve sam prevezao da vise nisu crkavali. A posle sam kod sebe morao da menjam iz nekih razloga preuredjenja u stanu, pa sam pozvao komsiju elektricara da mi pomogne. Pa je covek samnom isao u prodavnicu da ne pogresim u izboru materijala pri kupovini i sve mi je uradio. Ja tu nisam sujetan, on to radi svakodnevno i ucinio mi je veliku uslugu. Ja sada sa el. instalacijom nemam nikakvih problema.

Sva ova diskusija mislim da moze biti korisna, bar kao nacin razmisljanja. Svi mi rezonujemo, ali svako bar malo drugacije. Ali, ni jedan zanat nije za potcenjivanje i ne mozemo biti strucnjaci za sve i svasta.
Last edited by Pezzo on 01 Sep 2017 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

p.s.

zaboravih da spomenem bivsu diskoteku "Kontrast" u Novom Sadu, cela javnost je bila zaprepascena kad se desila tragedija. I prvo su elektricara za uvo pa na sud, pa onda redom i gazdu i inspekcije koje su im dale dozvolu za rad. Eto sta moze da izazove nepravilno izvedena elektricna instalacija.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@pezzo

Nema probanja. Ili je ispravno ili nije. Pitanje je kad (ne ako) ce da krene nesto...

@venzinatiko svrati do mene (u KG-u si) i ako imas hrabrosti pitaj mog komsiju preko puta kako je izgubio sina...

Znam (znao sam) vise ljudi koji su izgubili zivot od struje nego od metka iako je ovaj potonji smatran kao puno opasniji.
(a nije da ih nisam video oko sebe)

Jedino je heroin gori mada puno sporiji.

I ja cu ovde da stanem.
Last edited by momirz on 01 Sep 2017 15:15, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Misljenje je ko dupe :skool:
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

@maricaiivica
Misljenje je ko dupe
Nedovrseno ili ???
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

momirz wrote:@maricaiivica
Misljenje je ko dupe
Nedovrseno ili ???
Svako ga ima :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

venzinatiko,
ako ipak budes sam radio, jako je vazno da svi spojevi (kontakti) budu kvalitetni, da bi se eliminisalo zagrevanje, varnica,...
Na svakom osiguracu/fid sklopki izmeri dubinu kontakta u koji se ubacuje kabl, blankiraj izolaciju za 2mm vise od toga kako bi celom povrsinom kontakt pritegao kabl a da izolacija ostane van.
Na klemama gde sraf pritiska kabl, nemoj pretezanjem da precvikujes zicu. Zategni valjano ali nemoj preterati.
Uslikaj tablu pre nego je zatvoris, cisto da proverimo
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

maricaiivica wrote:
momirz wrote:@maricaiivica
Misljenje je ko dupe
Nedovrseno ili ???
Svako ga ima :)
Ali je tesko da stojis iza svog dupeta :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

momirz wrote:
maricaiivica wrote:
momirz wrote:@maricaiivica

Nedovrseno ili ???
Svako ga ima :)
Ali je tesko da stojis iza svog dupeta :)
To prakticno nije moguce :prsgore:
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Jedno pitanje iz ove teme .

Ukoliko je nulovan sistem , ima li neki nacin da se ipak postavi FID sklopka ? ( i da ona radi )

Radi se o stanu , pa bih ako je to moguce postavio jednu bar za kupatilo .
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Koliko vas ima senzor dima i pp aparat u radionici ?Vrv 10% ili manje .. Pozar ce pre nastati od milion drugih faktora u radionici nego od struje...
Poslusacu vas vrv na kraju ali cu ipak sam da probam .
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako se razdvoji nula u stanu, nakon fid sklopke, moguce je. Naravno, podrazumeva se da u stanu imas instalaciju sa 3 zice.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Hvala , da li o tome govori ova sema ?
Image
I jos jedno pitanje , da li je moguce postaviti FID sklopku samo za kupatilo ( NULOVAN SISTEM )

Ako bi ta FID sklopka mogla da se montira u neku manju kutiju ( kao za 3,4 osiguraca) i da bude blizu ovog kruga ( tu su inace zice od kupatila ) da ne kopam mnogo . . . . . . . . . znaci odvojena od table sa osiguracima ?

Image

Mislio sam samo boiler da obezbedim . . . . . . ves masina nije u kupatilu
Last edited by LepoJeBitiFin on 01 Sep 2017 19:19, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Tebi je bitan bojler, eventualno i neka grejalica.
Ako je zuto-zelena zica provucena do bojlera, desi se da se "probusi" grejac i faza kroz vodu dodje do uzemljenja, pojavljuje se razlika u struji koja tece kroz fazu i kroz nulu. Deo struje ce da se vrati ka nuli zuto-zelenom zicom, ali pre fid sklopke. Veca struja ce proteci kroz fazu nego nulu (kroz fid) i ona ce registrovati "curenje" i izbaciti.
Da, moguce je odvojiti kupatilo. Pitanje je koliki je posao.
Pretpostavljam da je kabl ka bojleru direktan pa bi to bilo jednostavno.
Post Reply