Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Post by venzinatiko »

Dovodim struju u radionicu sa kablom 5x4mm( odakle cu nemam pojma ali to cu elektricaru da prepustim) .
Odradio bih sam sve ostalo tj postavljanje :
Fid sklopke 40A vreme odaziva tj gasenja... 0.3A
U planu su dva kabla trofazna 5x2.5 (za abrihtet,bansek..)
. dva monofazna 3x2.5 ( za rucne alate)
. jedan monofazni 3x1.5 (osvetljenje).
Da li je ovo na slici OK ovako povezati ?
Image
Last edited by venzinatiko on 30 Aug 2017 21:09, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nije vreme odziva vec razlika izmedju struje kroz nulu i zbira struja kroz faze...0,3A
Setove sa po 3 osiguraca za napajanje 5x2.5 kablova povezujes tako sto na svaki osigurac dovedes njegovu fazu.
Razdvoj svetlo na jednu a 3x2.5 na drugu i trecu fazu.

Sa fidovke ce prva faza ici na prve osigurace ka 5x2.5 i na osigurac za svetlo, druga faza na druge osigurace ka 5x2.5 i na osigurac ka jednom 3x2.5 i treca na trece + na drugi kabl 3x2.5

Za svetlo, na kablu 3x1.5 bi trebao biti osigurac 6A. Ako instalacija nije dugacka, moze i 10A ali je to maximum za bakarni kabl (znam, i ja bi tuda proterao autobus, ali standardi su sa razlogom smisljeni). Sa 6A mozes da upogonis mnogo neonske rasvete :)

Jak srafciger i dobro stegni SVAKU klemu. Da li ces imati dozne sa spojevima vertikale i horizontale?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Last edited by Pezzo on 31 Aug 2017 00:07, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na trofazne motore ne vodis nulu, samo tri faze i uzemljenje. Tako da je tu generalno dosta 4 zice. Samo je pitanje sta od kablova mozes lakse da nadjes i sta je jeftinije.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bole, sutra ce da kupi masinu sa frekventnim regulatorom koji zahteva nulu. Sta da ustedi, jednu zicu?
Moj savet je da, ako kabl ide u zid, provuce kroz buzir sa sve celicnom zicom, da sutra moze da doda jos neku zicu/kabl :) Ovo vazi za prostor koji prostorno dozvoljava dodavanje jos neke masine.

Pezzo se, po pravilu, seti vaznih detalja!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Fakat.

Jedino sto tu celicnu zicu nikako ne volem :)

Najpre, da bi provukao posle jos nesto, mora staviti dovoljno veliki buzir. A svi stavljaju najmanji koji je moguc, posto naravno tako ima manje kopanja. A ako je buzir dovoljno sirok, bez problema se posle provuce plasticna sajla.
Drugo, uglovi moraju biti dovoljno blagi da bi zica/kabl mogla da prodje kroz njih.
Trece, ako se vec stavlja nesto, nikako celik ili bilo koji drugi metal koji pri provlacenju moze lako da osteti izolaciju na vec postojecim kablovima. Deblji najlon.
Na kraju, pri provlacenju korisitti malo tecnog deterdzenta za sudove (bukvalno ga sunes malo u buzir). Neopisivo olaksava.

No... koliko se secam, njemu je radionica montaznog tipa, sa necim slicnim OSB ploci iznutra ili tako nesto, pa ce u svakom slucaju voditi kablove po zidu.
A za radionicu, gde je estetika skoro pa nebitan moment, nazidna instalacija je inace daleko zgodnija, upravo zbog dodavanja, izmena...
Ako se bas hoce izgled, tu su kanalice.
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Jel si ovako mislio maricaiivica ?
I da li je dovoljna jedna zica sa fid sklopke u trofazni osigurac kao dovod . Msm ne mora u sve tri rupe da ima dovod ako me razumes 😊?
Image
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

mbole wrote:Na trofazne motore ne vodis nulu, samo tri faze i uzemljenje. Tako da je tu generalno dosta 4 zice. Samo je pitanje sta od kablova mozes lakse da nadjes i sta je jeftinije.
Ostalo je od gradnje kuce 5x2.5 20metara tako da mi nije frka :)
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Povezivanje mi je odradio elektricar ovako ( samo sam za to puko 50€) zato i gledam ako mogu sam nesto manje komplikovano .
Image

Smejao mi se sto nisam samo obicnu grebenastu stavio , kao ovo niko ne stavlja na stolarske masine 😊
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Trofazni osigurac kontrolise 3 faze i ako na nekoj predje limit, iskljucuje sve tri. Inace, u pitanju su 3 osiguraca, mehanicki spojena zbog iskakanja sve tri faze. Moras ga napojiti sa sve tri faze, svakom svoju fazu.
Procitaj ponovo moj prethodni post.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Iz telefona...
Image
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

venzinatiko wrote:Povezivanje mi je odradio elektricar ovako ( samo sam za to puko 50€) zato i gledam ako mogu sam nesto manje komplikovano .
Smejao mi se sto nisam samo obicnu grebenastu stavio , kao ovo niko ne stavlja na stolarske masine 😊
Privremena i mobilna resenja se koriste za terenski rad (ali i u tom slucaju instalacija mora biti sigurna i pouzdana), a kada se postavlja fiksna instalacija u radionici, to mora da bude izvedeno po svim propisima bez obzira na cenu, jer lose projektovana i/ili lose izvedena instalacija moze daleko vise da te kosta nego sto ti to sada moze pasti na pamet, tu je cena zanemarljiva u odnosu na sve moguce posledice.

Ja jesam u mojoj radionici sam postavljao instalaciju, ali za to imam dovoljno iskustva, a i potreban materijal sam kupovao bez obzira na cenu, sa odgovarajucom zastitom od vlage, prasine, sprejeva i isparenja od hemikalija, postavio nazidne PGP kablove, industrijske uticnice i prekidace sa zastitom od vlage, zastitne sklopke i sve na 1,5m visine, neonsko osvetljenje U zastitnim kucistima sa podesavanjem visine i td. i sve sam predvideo za maksimalno opterecenje, tako da mogu svi potrosaci da se ukljuce istovremeno bez problema.
Na izvodjenju el.instalacije i kvalitetu materijala za ugradnju se ne stedi, jer ne daj Boze da ti se neko povrediili izgine, ili izgori neka masina ili uredjaj, ili izazove pozar...
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Skapirao 😊
Kako se zovu one plocice sto se povezuju osiguraci odozdo od fid sklopke ?
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Pezzo wrote:
venzinatiko wrote:Povezivanje mi je odradio elektricar ovako ( samo sam za to puko 50€) zato i gledam ako mogu sam nesto manje komplikovano .
Smejao mi se sto nisam samo obicnu grebenastu stavio , kao ovo niko ne stavlja na stolarske masine 😊
Privremena i mobilna resenja se koriste za terenski rad (ali i u tom slucaju instalacija mora biti sigurna i pouzdana), a kada se postavlja fiksna instalacija u radionici, to mora da bude izvedeno po svim propisima bez obzira na cenu, jer lose projektovana i/ili lose izvedena instalacija moze daleko vise da te kosta nego sto ti to sada moze pasti na pamet, tu je cena zanemarljiva u odnosu na sve moguce posledice.

Ja jesam u mojoj radionici sam postavljao instalaciju, ali za to imam dovoljno iskustva, a i potreban materijal sam kupovao bez obzira na cenu, sa odgovarajucom zastitom od vlage, prasine, sprejeva i isparenja od hemikalija, postavio nazidne PGP kablove, industrijske uticnice i prekidace sa zastitom od vlage, zastitne sklopke i sve na 1,5m visine, neonsko osvetljenje U zastitnim kucistima sa podesavanjem visine i td. i sve sam predvideo za maksimalno opterecenje, tako da mogu svi potrosaci da se ukljuce istovremeno bez problema.
Na izvodjenju el.instalacije i kvalitetu materijala za ugradnju se ne stedi, jer ne daj Boze da ti se neko povrediili izgine, ili izgori neka masina ili uredjaj, ili izazove pozar...
U pitpunosti se slazem da struja nije za svakoga ali mislim da za ovako relativno proste stvari( dve uticnice trofazne i 3-4 monofazne i jedan kabal za 3-4 sijalice ) nije potreban ETF da uradis .
Ni ja se ne razumem u struju skoro nista sem osnovnih stvari ali uz par tekstova edukacije na netu i malo po forumima moze da se nauci i uradi bez majstora .
Za neke slozenije stvari se slazem da ne treba petljati sam niti je moguce da uradis kad se ne razumes . To bi bilo kao kad bi me neko stavio u avion i rekao :vozi !
Ja merim po 15 puta za stvari u koje nisam siguran pa secem .
U svakom poslu ima tolerancije pa i u struji .
Tebi hvala na savetu u svakom slucaju ,nisam ga shvatio zlonamerno vec samo izneo svoje misljenje .
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa nema tu mnogo tolerancije, ili je po propisu i funkcionise kako treba ili nije. Majstoru je to mozda pola dnevnice, a tebi je to cela sigurnost i samim tim to je i najveca usteda, kako na vremenu tako i na kvalitetu. Kad majstor dodje na lice mesta i sagleda situaciju, on ce ti odmah i predloziti najbolja resenja, a sigurno poznaje i lokalno trziste, pa ce te uputiti sta je najbolje da kupis i gde.
Post Reply