Struja za radionicu-dovod i osiguraci .

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kabl za bojler verovatno nije u toj dozni. Treba biti u dozni 100x100. Sklopku treba staviti u ili pored table sa osiguracima. Odatle ide 5x2.5 kabl za celo kupatilo.
...Verovatno...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Do boilera ide kabal 3x2,5 direkto ( upleten ) iz ove kutije . ( onaj beli krug u hodniku oznacen sa strelicom )
Naime , menjali smo instalaciju u stanu , ( stara bila AL ) i tom prilikom smo u kupatilu uradili spolja ( da ne lupamo plocice ) i ja sam maskirao ovim kanalicama . ( kupatilo ceka generalni remont ali otom potom )
Image
Kabal od boilera ima 40tak cm viske i ako je potrebno moze da se izvuce spolja iz kutije
Image

Pitanje je kada ce rekonstrukcija kupatila , pa sam mislio da se u medjuvremenu zastitimo sa sto manje nekog kopanja po zidu ?
Pominjao sam ja ovu soluciju elektricaru koji mi je radio i jos nekima ali svima je bio odgovor da u NULOVANOM sistemu FID sklopka ne reaguje ?
Ako moze nekia sema ili skica kako ovo da se odradi da me elektricari vise ne driblaju kad im to pomenem . ( naravno radice neki majstor )

Da napomenem , ovo je stan , vertikala za kupatila je zajednicka , ima 4 stana u jednoj vertikali , i svojevremno smo menjali glavnu dovodnu cev za vodu koja je bila pocinkovana a nova je sada PVC , i u ponekim stanovima se oseca neprijatno peckanje na bateriji iznad kade ? Valjda nije odradjeno izjednacavanje potencijala ili sl ?
Hvala
Last edited by LepoJeBitiFin on 01 Sep 2017 19:54, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pri kontaktu nule sa uzemljenjem, fidova sklopka momentalno iskljucuje struju. Znaci da nula i uzemljenje moraju biti odvojeni.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pezzo wrote:Pri kontaktu nule sa uzemljenjem, fidova sklopka momentalno iskljucuje struju. Znaci da nula i uzemljenje moraju biti odvojeni.
Pricas o kontaktu posle fid sklopke.
Nula i zemlja su svakako spojene u trafo stanici, ako ne i kasnije
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kroz fid sklopku tece struja ka potrosacima. Kada postoji razlika izmedju struje kroz nulu i zbira struja kroz faze, sklopka izbaci. Razlika struja potrebna za izbacivanje je deklarisana na sklopci, tipa 20mA. Ta razlika bude struja koja ode ka uzemljenju, zuto-zelenom zicom ili kroz telo coveka koji se uvatio za cesmu :)
To je cela filozofija.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

maricaiivica wrote:Pricas o kontaktu posle fid sklopke.
Nula i zemlja su svakako spojene u trafo stanici, ako ne i kasnije
Kakve veze ima gde su spojene, ako su spojene ? Uzemljenje ne prolazi kroz sklopku.
evo pogledaj sta kaze elektricar:
https://www.youtube.com/watch?v=k5vdIy7ag5I
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pezzo wrote:
maricaiivica wrote:Pricas o kontaktu posle fid sklopke.
Nula i zemlja su svakako spojene u trafo stanici, ako ne i kasnije
Kakve veze ima gde su spojene, ako su spojene ? Uzemljenje ne prolazi kroz sklopku.
evo pogledaj sta kaze elektricar:
https://www.youtube.com/watch?v=k5vdIy7ag5I
Sam si rekao, par postova ranije, da je YT pun losih informacija :)
Ne, ovo je potpuno tacno, zato sam i napisao na pocetku ove price da nulovan sistem mora da se razdvoji posle sklopke. Pre nje nije vazno
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

maricaiivica wrote:Sam si rekao, par postova ranije, da je YT pun losih informacija :)
Ne, ovo je potpuno tacno, zato sam i napisao na pocetku ove price da nulovan sistem mora da se razdvoji posle sklopke. Pre nje nije vazno
Pa ne mogu sad da trazim sta sam vec napisao, mislim da sam rekao u smislu da sve sa neta treba uzimati sa rezervom jer ima puno nepotpunih informacija. A ima i losih primera, mada je na ovom videu ocigledan primer sa eksperimentom.
Kakva bi zastita bila da uzemljena nula prolazi kroz fid sklopku, to mozemo da nagadjamo i pretpostavljamo. Mislim da mu majstori nisu rekli pogresno.

p.s.

a napisao je:

"Pominjao sam ja ovu soluciju elektricaru koji mi je radio i jos nekima ali svima je bio odgovor da u NULOVANOM sistemu FID sklopka ne reaguje ?"
Last edited by Pezzo on 01 Sep 2017 20:42, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Opet misljenje :) a sam kazes da nagadjas i pretpostavljas.
Ja cu morati da napravim jedan snimak, da demonstriram oba primera
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ja bar napisem sta pretpostavljam, a ne razumem tvoju tvrdnju gde kazes:

"zato sam i napisao na pocetku ove price da nulovan sistem mora da se razdvoji posle sklopke. Pre nje nije vazno".
Mislim da je sve jedno gde je nula uzemljena ako jeste, ispravi me ako gresim.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A mozda platiti nekom elektricaru?
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

LepoJeBitiFin wrote:Do boilera ide kabal 3x2,5 direkto ( upleten ) iz ove kutije . ( onaj beli krug u hodniku oznacen sa strelicom )
Naime , menjali smo instalaciju u stanu , ( stara bila AL ) i tom prilikom smo u kupatilu uradili spolja ( da ne lupamo plocice ) i ja sam maskirao ovim kanalicama . ( kupatilo ceka generalni remont ali otom potom )
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2452_img_9932.jpg[/url]
Kabal od boilera ima 40tak cm viske i ako je potrebno moze da se izvuce spolja iz kutije
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2452_img_9933.jpg[/url]

Pitanje je kada ce rekonstrukcija kupatila , pa sam mislio da se u medjuvremenu zastitimo sa sto manje nekog kopanja po zidu ?
Pominjao sam ja ovu soluciju elektricaru koji mi je radio i jos nekima ali svima je bio odgovor da u NULOVANOM sistemu FID sklopka ne reaguje ?
Ako moze nekia sema ili skica kako ovo da se odradi da me elektricari vise ne driblaju kad im to pomenem . ( naravno radice neki majstor )

Da napomenem , ovo je stan , vertikala za kupatila je zajednicka , ima 4 stana u jednoj vertikali , i svojevremno smo menjali glavnu dovodnu cev za vodu koja je bila pocinkovana a nova je sada PVC , i u ponekim stanovima se oseca neprijatno peckanje na bateriji iznad kade ? Valjda nije odradjeno izjednacavanje potencijala ili sl ?
Hvala
peckanje stuje :smejanje: u kuci kojoj sam ziveo peckanja struje na instalacijama vode i jos nekim uredjajima nije bilo ni malo prijatno .....
izvor peckanja sam osetio pod nogama dok sam bos zalivao terasu u suterenu usi mi samo nisu otpale :D
cika koji je vezao struju umesto na nulu sve potrosace vezao na uzemnjenje a traka za uzenjenje vodi bas ispod terase
Last edited by art of wood on 01 Sep 2017 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Nemojte ljudi ko boga vas molim. Ako dobro ne znate sta radite. Mogu sad da vam razvezem pricu ali nije to sustina.
Ono sto sam hteo da istaknem je da ako ja kao inzenjer ETF-a pustam profesionalcima da urade, pa valjda ima neki razlog.
Ili mi status na forumu prebacite na GLUP.

Nikad nije pitanje "hoce li" samo kad ce.

I jel treba da vristim. Hocu i to. "NEMA UNDO"
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako ja dobro kapiram maricu, on kaze sledece:
Na ulaze FID sklopke dovodis fazu i nulu sa kutije sa osiguracima
Sa izlaza FID sklopke vodis fazu i nulu ka bojleru.
Uzemljenje odvojis za sticeni krug PRE nego sto nula dodje do ulaza FID sklopke.

Nikada ovo nisam probao, ali trebalo bi da je sistem ovakav:
FID meri struju koja prolazi na fazu (ili faze) i poredi je sa strujom koja izlazi kroz nulu. Dok je sve u redu, struja ide samo sa faze, kroz potrosac i nazad na nulu, razlike nema, sve radi.
Ako negde u potrosacu, faza probije na masu, ta struja ce poteci nazad kroz nulovano uzemljenje, ali posto je ono povezano pre ulaza u FID, nece teci kroz FID, pa ce FID videti razliku izmedju ulaza i izlaza i izbaciti.
Isto ce se desiti i ako deo struje potece kroz "Peru" prema zemlji.

Image
User avatar
bumbus
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 29 Nov 2011 13:24
Location: Vojvodina

Post by bumbus »

@venzinatiko Koliko filozofije :) Ako se slabo razumes u ovu tematiku preporucujem ti ovo sto je art of wood napisao, da razvedes po radionici a tablu da prepustis elektricaru.
Na ove savete dodao bih jos:
Spominjes "lim" sa kojim povezujes osigurace... treba ti, samo ne jednopolna, nego trofazna bakarna sabirnica (savet da stavis, nemoj koristiti zice, obezbedjuju odlican kontakt a nije skupo). Ne znam kakve su ti mogucnosti i za sta ces da koristis ali ako imas u planu neka prosirenja, odmah tako dimenzionisi, npr. ako su ti glavni osiguraci >25A ili dosta udaljeni (odn. imas i pad napona) stavi 5x6mm2, stavi razvodni ormar takav da imas rezerve mesta za nove osigurace, tajmere, itd. Ako ces neki od ovih trofaznih izlaza koristiti samo za neku masinu mozes staviti i zastitni osigurac za motor.

Koji tip diferencijalne sklopke, i koji tip osiguraca si nameravao da stavis?

P.S. Kod mene ima 5 monofaznih uticnica u radionici i nekad ni to nije dosta (naravno, ne protice struja kroz sve, ali mi je smaranje da izvucem jedan da bi stavio nesto drugo) tako da ti savetujem da stavis vise uticnica. Nekad je jedna uticnica bila vise nego dovoljna po sobi, a sad...
Post Reply