Moja prva kuhinja

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Moja prva kuhinja

Post by Computerman »

Evo došlo je vrijeme da i ja sklepam svoju prvu kuhinjicu. Kako sam je crtao, usput sam i učio raditi u skečap-u, tako da je crtanje malo potrajalo dok nisam pohvatao logiku navedenog programa.
Kuhinja je mala 2250 x 2210, van svakog standarda + još ima i kut vertikalu gdje prolaze cijevi za odušak nape. Kako nemamo špajzu, zbuksao sam je na 3 strane tako da nam sve stane u tih 5 kvadrata.

Pa eto par slikica i link za download skečap fajla. Jedino nisam ucrtao šporet koji ide na onaj srednji element sa ladicama, i sudoper koji ide u kutni element desno. Napa je tu onako nacrtana zbog dimenzija da vidim hoće li se moći otvoriti vrata gornjih ormarića :) Eh da, nema ni cokle ni nogica, nije mi se dalo crtati :)

Image

Image

Image

http://www.ingtel.hr/kuhinja/kuhinja.skp

Korpusi iveral 18mm (WSM ili sl...), fronte od akrila, radna ploča ne znam još, leđa 3mm na "tupo" jer nemam s čime napraviti falceve. Okovi sve blum, za ladice tandembox, aventof HF za one viseće desno i HK za onaj viseći u kutu lijevo. Nema nigdje ručkica, sve su gola profili a jedan dio fronti je TIP-ON otvaranje...

Materijal se nadam naručiti sljedeći tjedan, pa ako ima koja dobra duša da baci oko na moj superfantastični uradak i da mi ukaže ako sam štogod zeznuo (a jesam sigurno), a i svaki prijedlog je više nego dobrodošao.

Ono što me zbilja muči su blende na kutevima lijevo i desno, ne znam da li je ovako ok ili se to radi nekako drukčije?

Pozz i hvala svima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nemam sketchup, mijenjao OS pa još nisam stavio, ali ovako sa fotografija:

Nećeš valjda vrata staviti do zemlje?
Å ta su blende?
Ako hoćeš da te posavjetujemo bolje stavi fotografije kostura. Å to se tiče izgleda tu postavljaš stvari kako ti hoćeš.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Akril + tip on = stalno brisanje frontova :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

na cemu stoji kuh?
ne zelis nogice i soklu ili si zaboravio
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa mrzelo ga da crta nogice, napisao je na pocetku.
Sve u svemu, mislim da ce taj prostor biti mnogo pretrpan. Ako u stanu postoji neka ostava, bilo bi bolje da se smanji broj elemenata.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Computerman wrote:... Kako nemamo špajzu, zbuksao sam je na 3 strane tako da nam sve stane u tih 5 kvadrata.

...
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Post by Computerman »

Je, nogice nisam nacrtao tako da se po ovom nacrtu dolnji elementi podižu za 10cm i dolazi sokla. Bilo mi je bitno nacrtati elemente radi krojne liste, a i prvi put radim u sketchupu tako da su mi neke stvari u tom programu malo konfuzne, kao npr. pomicanje komponenti i grupa... Uglavnom, kombiniram sketchup i Blumov Dynalog koji je super jer mi da pozicije za bušenje rupa za njihove okove... Za nas amatere odlično.

Prostor nije pretrpan, ali je jednostavno skučen. I nažalost takav mora biti jer nam kuhinja osim za kuhanje, služi i za čuvanje namirnica (nema ostave ni sličnog prostora). Susjeda iznad je napravila slično, i mogu vam reći da je skroz ok za raditi. Ali samo ako je u kuhinji jedna osoba :)

Evo slika blende, ne znam drugi izraz za to. Taj dio me muči konstrukcijski, ali drukčije ne znam kako da ga izvedem. Pogotovo sa ovim L profilima umjesto ručkica...

Image

Image

Image

Image

Nadalje, kažu mi da je za korpuse narančina kora puno bolja od običnog bijelog WSM-a. Ne sviđa mi se narančina kora jer s vremenom u nju ulazi prljavština, no s druge strane ako je čvršća od obične korpus iverice, onda nema dileme.
Å to vi mislite?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Krojna lista ti zavisi od pravilnog nacrta. Ako ispod elementa stavljaš coklu od 10 cm stranice moraš produžiti za tih 10 cm, inače nemaš na šta staviti coklu. Osim ako ne planiraš na elemente staviti nogice od 10 cm pa coklu preko njih. Druga opcija ti je da napraviš postolje sa coklom visoko 10 cm i na njega postaviš elemente, ali to ti je previše posla ni oko čega. Ako nisi siguran napiši dimenzije vrata pa ćemo ti dati dimenzije za ostalo.

Da li sam loše vidio ili su ti stranice lijevog elementa iste visine kao i ploča elementa koji ide pod 90 stepeni u odnosu na njega? (Prva fotografija) Ploča se postavlja na stranice, ako je uradiš kao na nacrtu desna ploča će ti biti viša od lijeve...

Zašto postavljaš čitavu stranicu preko dijela kuhinje koji je pokriven stranicom drugog elementa (zadnja fotografija). Taj dio ti je nepotreban. I zašto usijecaš stranice?

Koliko razumijem, blenda je maska koja pokriva prazan prostor između dva elementa postavljena pod 90 stepeni? O njoj ne trebaš puno razmišljati, pričvrsti je kad postaviš kuhinju. Inače je teško sračunati jer ne postoje idealno ravni zidovi. Kad postaviš kuhinju izmjeriš prazan prostor i izrežeš sebi lajsnu po tim mjerama.

Zašto zarezuješ stranice na vrhu?

Ili nisi baš najbolje nacrtao elemente ili ja ne tumačim nacrt kako treba, ali ovdje vidim previše grešaka. Možda da počneš iznova? Ne bih želio da pogrešno izrežeš komade pa da moraš uzimati druge.

Inače izbjegavam "narančinu koru" jer se više krza. Opet, možda je do proizvođača...
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Post by Computerman »

Å teta da nemaš Sketchup jer se tamo lijepo sve vidi. Ovako mi je malo teško da uploadam hrpu slika iz raznih perspektiva da bi se baš sve vidjelo kako treba. Ploča tako izgleda zbog perspektive, inače je na stranicama.

Elementi su dubine 560, visine je 760 + nogice 100 + 38mm radne ploče = cca 900 mm radna visina.

Stranice su zarezane jer 57 x 26mm jer se u njih umeće gola L profil. Dakle nema ručkica... Evo skica za ugradnju

Image

Fronte su visine 720, što daje cca 20mm za rukohvate. Vidio sam na nekim brendiranim kuhinjama da ostavljaju i manje cca 10mm ali ovo moje mi se čini komotnije za uhvatiti frontu.


Evo skice jednog od elemenata bez frontova i nogica.

Image

Stranice su 560 x 742 postavljene na dno, straga je traverza koja drži element. Na stranicama se vide usjeci za L profil gore i C profil u sredini.

Na sve ide radna ploča naravno...
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Post by Computerman »

Eh da, blende će biti isto kao i fronte od akrila. Skup materijal a nisam stolar i nemam baš previše stolarskog alata pa te blende trebam skrojiti unaprijed. Ostavio sam si toleranciju od zidova cca 10mm da mogu sve poštimati kako je zamišljeno.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisam nikad stavljao L profile tako da ti moram vjerovati na riječ. Ako radiš po specifikacijama proizvođača ne bi trebalo biti problema.
Å to se tiče blendi, ipak ti savjetujem da ih naknadno izrežeš. Bez obzira što su skupe ne mogu te puno izaći. Kvadrat akrila je oko 20 eura (bar ovdje), a tebi ne treba ni pola. Ako pogriješiš ostaće ti rupe u sastavima koje ćeš morati gledati slijedećih 10-15 godina a sve zbog 10-ak eura... To je pod uslovom da materijal kupuješ na kvadrat. U slučaju da ga kupuješ na ploču još manje će te izaći jer ti mora ostati nekoliko komada koje naknadno odneseš da ti srežu i okantaju. Ako odneseš pivo radnicima uradiće ti to za 10-ak minuta.
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Post by Computerman »

Hvala na savjetu, i meni je plan bio rezati ih kasnije. Fora je što imaju čudna pravila prodaje (Elgrad), moraš kupiti trećinu ploče i slično. A kvadrat akrila je 50 eura, + rezanje i kantiranje. A pilana mi je na 100 km, tako da ispadne lijepa cifra samo za blende. Ako fulam u proračunu, ne znam da li blanjalicom mogu skidati višak od nekoliko mm na blendama po širini na spojevima. Ne znam hoće li blanjalica krzati akril hmm...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

50 eura kvadrat iverice????????? Napravi kuhinju od mahagonija, taman bi se mogao uklopiti u cijenu...

Blanjalica dosta krza ivericu, ali začudo ručna renda (ne električna) ostavlja idealno obrađenu površinu , ako se malo potrudiš
User avatar
Computerman
Šegrt
Posts: 28
Joined: 06 Feb 2017 08:56
Location: Umag

Post by Computerman »

Nije iverica nego akril na MDF-u i ide samo za fronte i ove dvije blende
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

cao , interesantna kuhinja , koliko te je izneo materijal ?
Post Reply