Natkrivanje terase

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Natkrivanje terase

Post by djuro2 »

Nije me vec dugo tu bilo radilo se sve i svasta samo ne uz drvo. Dosao je nared jedan prilicno veliki projekt za mene pa bih trebao pomoc ljudi koji to razumiju bolje nego ja.
Radi se o terasi duzine cca. 8,5m x 4m Kao sto vidite iz prilozenih slika voda je ucinila svoje i nekako doslo je vrijeme za natkrivanje.

Image

Pokrov koji sam odlucio bio bi polikarbonatna ploca debljine 10mm.

Konstrukciju vazem dal bi zeljeznu ili drvenu. Evo skice drvene konstrukcije.

Image

Stupove sam stavio debljine 10 x 14 cm a rogove (ako sam se dobro izrazio) 6 x 12 cm.

Za sada jedino pitanje je jesam li odredio dobru dimenziju drva za kunstrukciju i raspon koji zelim postici?
Razmak izedju rogova bi bio 60 do 70 cm.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nagib mi deluje nekako mali za kolicinu snega koju bih rekao da imas u Krizevcima.
Pogotovu kad se taj sneg sjuri sa dosta nagnutog krova.
Takodje, fali ti par kosnika u pravcu napred-nazad da bi konstrukcija bila potpuno samonosiva. Mozes da ih izbegnes vezivanjem stubova za fasadu, al ako vec pravis ovakvu konstrukciju...
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Nagib mi deluje nekako mali za kolicinu snega koju bih rekao da imas u Krizevcima.
Pogotovu kad se taj sneg sjuri sa dosta nagnutog krova.
Takodje, fali ti par kosnika u pravcu napred-nazad da bi konstrukcija bila potpuno samonosiva. Mozes da ih izbegnes vezivanjem stubova za fasadu, al ako vec pravis ovakvu konstrukciju...
Planiranu konstrukciju bi morao povezati sa rogom na krovu i povezao bi ju i sa balkonom + dio nastresnice bi i bio objesen na balkon pa bi i to dodatno ucvrstio konstrukciju.
Sad pak mislim bi li balkon bio dosta jak da nosi dio nadstresnice?

Nagib koji sam napravio je 5 stupnjeva. U tehnickim uputstvima za polikarbonat ploce sam nasao da nagib treba biti minimalno 5 stupnjeva, mogu to i povecati ako treba.

Sto je sa debljinama drva koje sam odabrao, jesu li dovoljnih dimenzija ili treba to pojacati jos?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni deluje da su dimenzije sasvim ok.
Nazalost BR nam se skita po svetu, pa redje navraca, a ovo je ipak njegov domen.

Sto se tice nagiba... tih 5 stepeni je bas to... minimum. Tj, koliko da se kisa sliva sa njega.
Na brzinu preracunato, posto ti je visina do krova 405, dubina terase 377, i ako ostavis da je najnizi deo nadstresnice 260 sto je otprilike normalan plafon, dobijes ugao od oko 21 stepen, sto bi trebalo da je dovoljno da se sneg ne zadrzava na glatkoj polikarbonatnoj ploci.

20cm snega na ovoj povrsini ima nesto preko tonu i to za "prosecan" sneg.
Pri proracunima se, ako se ne varam uzima da je moguca tezina snega reda 130kg/m^2
Na tvojih 30 i kusur kvadrata, daklem lepih 4 tone.
Tako da bi kako ja kontam, bilo jako pozeljno da nagibom osiguras da se sneg ne zadrzava.

U krajnjoj liniji, kad su ti projektovali kucu, nisu dzabe stavili ovoliki nagib na krovu.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Meni deluje da su dimenzije sasvim ok.
Nazalost BR nam se skita po svetu, pa redje navraca, a ovo je ipak njegov domen.

Sto se tice nagiba... tih 5 stepeni je bas to... minimum. Tj, koliko da se kisa sliva sa njega.
Na brzinu preracunato, posto ti je visina do krova 405, dubina terase 377, i ako ostavis da je najnizi deo nadstresnice 260 sto je otprilike normalan plafon, dobijes ugao od oko 21 stepen, sto bi trebalo da je dovoljno da se sneg ne zadrzava na glatkoj polikarbonatnoj ploci.

20cm snega na ovoj povrsini ima nesto preko tonu i to za "prosecan" sneg.
Pri proracunima se, ako se ne varam uzima da je moguca tezina snega reda 130kg/m^2
Na tvojih 30 i kusur kvadrata, daklem lepih 4 tone.
Tako da bi kako ja kontam, bilo jako pozeljno da nagibom osiguras da se sneg ne zadrzava.

U krajnjoj liniji, kad su ti projektovali kucu, nisu dzabe stavili ovoliki nagib na krovu.
Hvala na komentarima. Znam u kojem smjeru moram dalje gledati.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole je u pravu, nemam odavde nista da dodam. Da sam u Srbiji, mogao bi da pogledam sto se tice proracuna, ovako odokativno zvuci OK, uz povecan nagib. Ovde nemam ni jednu tablicu sa podacima, a nesto bas i nemam vremena. Za polikarbonat negde imas tablice opterecenja, pogledaj po uputstvima proizvodjaca, oni obicno daju odokatvine tablice. Razmak rogova je otprilike OK, samo vodi racuna kako idu rebra u polikarbonatu, poprecno ili poduuzno. Koliko se secam, opterecenje od snega je bilo 0.75 KN na 20 stepeni nagiba, kada uzmes faktor sigurnosti, u zavisnosti od toga koji profil polikarbonata koristis, mislim da ces mozda trebati da ides na raspon manji od 60, ako je ploca postavljena poduzno u odnosu na pravac rogova. Poprecno si OK, ostaje prica oko curenja na spojevima ploca.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Dogovaram prijevoz materijala i za sad sam u mogucnosti voziti duzinu do 5m pa zato i ovakvo pitanje. Smijem li spojiti gredu u ovom crvenom podrucju? Raspon bi bio 141 cm te bi dva roga teretila spoj? Samo da jos jednom napisem pokrov je polikarbonat ploca. Ako smijem na koji nacin bi bilo najbolje obaviti tu vrstu spoja?

Image
Last edited by djuro2 on 03 Jul 2017 13:03, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

naravno da mozes,neka ti spoj bude barem 40cm(preklop)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Uh ok posto moram samo jedan takav spoj napraviti ako nema druge bit ce ovaj prvi spoj.
Nego nesto sam gledao spojeve po nadstresnicam u okolici sebe i naisao na ovaj spoj dvaju greda


Image

Ove crvene strelice oznacavaju mjesta gdje bi ubacio ove vijke https://goo.gl/ovzi7M debljina 8mm. Bi li to mozda bilo prihvatljivo za ovu namjenu? Sveukupno bi islo 8 vijaka na taj spoj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze i tako, samo sto mi je malo prekratko 28cm za te dimenzije grede. Otprilike bi duzina spoja trebao da bude 4 puta debljina grede.

Fakat, ovaj "japanac" sa crteza je sigurno teze napraviti, ali nije ne znam koja nauka (cim sam ja uspeo da ga napravim), a sam se "zakljucava" i daleko bolje prenosi opterecenje u obe ravni.

Plus.... mozes da se hvalis pred lokalnim majstorima :)
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Moze i tako, samo sto mi je malo prekratko 28cm za te dimenzije grede. Otprilike bi duzina spoja trebao da bude 4 puta debljina grede.

Fakat, ovaj "japanac" sa crteza je sigurno teze napraviti, ali nije ne znam koja nauka (cim sam ja uspeo da ga napravim), a sam se "zakljucava" i daleko bolje prenosi opterecenje u obe ravni.

Plus.... mozes da se hvalis pred lokalnim majstorima :)
Tih 28cm sam stavio tek toliko da nacrtam nesto. Ok ako ce biti taj spoj stavit cu onda 4x debljina grede ko sto si napisao, a ko zna mozda i nesto od ovog drugog probam napraviti :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sinoc sam pisao malo napamet, sad sam pogledao u knjigicu (nisam sinoc mogao da je nadjem).
Duzina spoja treba da je 3 do 3.5 debljine grede (ako stoji ovako ko na tvom crtezu, debljina je vertikalna dimenzija grede).
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Sinoc sam pisao malo napamet, sad sam pogledao u knjigicu (nisam sinoc mogao da je nadjem).
Duzina spoja treba da je 3 do 3.5 debljine grede (ako stoji ovako ko na tvom crtezu, debljina je vertikalna dimenzija grede).
Probao naci negdje knjige vezane uz tesarstvo na netu al nisam uspio. Ima ko kakva link na knjige srednje skole il nesto tome slicno?
Post Reply