Izrada kauča - početnik traži savjet iskusnijih

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
Anawim
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 25 May 2017 18:35
Location: Ivankovo

Izrada kauča - početnik traži savjet iskusnijih

Post by Anawim »

Poštovanje narode.
Volio bih vam se prvo zahvaliti na sajtu i forumu koji su mi bili uvod u traženje informacija iz prve ruke.

Na internetu sam vidio zanimljivu skicu kauča, više bih rekao sjedeće garniture. I tražio sam nešto što bi mogao poslije posla istraživati i raditi pa mi je palo na pamet da si sam "napravim" viđeno. Napravim je pod znakom navodnika s obzirom da sam u stanu, i nemam alata niti uvjeta, ali bi volio sudjelovati u procesu osmišljavanja i sklapanja na kraju krajeva. Znači dao bi shemu i da se po tome isjeku željeni oblici koje bi ja sastavio.

Nije stvar novaca da me izađe jeftinije, mislim da bi ovo moglo i skuplje koštati nego da sam kupovao iz trgovine, već popunjavanje vremena nečim novim i meni zanimljivim (a bome i curi).

Sjedeća garnitura izgleda ovako, pronašao na stranici nekog japanskog proizvođača. Izgled mi odgovara zbog malog stana u kojem zivim.

Image

Shema

Image

Moja pitanja:

1) na koje stvari pripaziti, tj. o čemu voditi računa - koje ja kao početnik ne vidim?
2) od kojeg drveta bi bilo najbolje izraditi a da konstrukcija bude čvrsta, a da nije preteška?
3) koje spojeve koristiti? da li je to utor pero, vijci za drvo, kutnici metalni?

U principu je konstrukcija jednostavna, ili se meni tako čini :). Napravio sam je brzinski u Fusion 360 koji sam prvi puta koristio i malo učio preko tutorial-a na internetu, vrlo sam zadovoljan s njim. Model koji sam napravio je isfušaren nedostatkom vremena i znanja, ali mislim da dobro prikazuje kauč bez onih jastuka s originalne slike.

Image

Hvala na utrošenom vremenu.

Lp
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A joj...
Bočne stranice nemaju dovoljnu potporu, rasklimaće se.
Noge nemaju potporu, raspale bi se nakon 7 dana.
Pričam o crtežu, naravno. Noge bi se dale lako riješiti ali nisam siguran za stranice. Jeste da ih ojačava naslon za ruku, ali je pitanje kako ga spojiti da izdrži i pritisak na gore (kad se neko nasloni na ploču sa druge strane) i na stranu (kad se neko izvali na kauč)
Pretpostavljam da si ove dvije dake u naslonu planirao staviti čitavom dužinom, nisam siguran zbog crteža.
Mada izgleda jednostavno, kad malo uđeš u detalje problemi samo iskaču. Kako učvrstiti ovo, kako ono...
User avatar
Anawim
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 25 May 2017 18:35
Location: Ivankovo

Post by Anawim »

Hvala puno na odgovoru. Raspitivao sam se malo okolo i odgovor je bio da je super jednostavno i da nema problema, što mi je isprva bilo čudno.

Stranice za naslon sam u biti precrtao sa original sheme ne razmisljajuci previse o tome.

Da li je zgodno staviti nogice i ispod bočnih strana po cijeloj dužini, a ostale dvije nogice ravnomjerno rasporediti ispod?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Dobro su ti rekli. I jeste super jednostavno napraviti. A kad se raspadne to i tako nije njihov problem jer si ti sastavljao element :)

Bilo bi dobro od donjih prečki napraviti postolje u vidu kvadra (pravougaonika) radi povećanja stabilnosti. Samo malo šire. Na njih sam mislio kad sam spomenuo noge. Zadnje dvije "noge" ti u tom slučaju i nisu problem jer ne drže kauč, već samo ploču stola.

Za stranice mi i dalje ne pada ništa na pamet.

Drvo možeš koristiti bilo koje, pod uslovom da je čvrsto drvo (znači ne: jelovina, smreka, bor i sl...)

Ne vidim gdje bi mogao koristiti utor - pero spoj. Sam utor bi mogao (pogledaj na netu -dado, groove- puno su jači) Većinu ostalog vijcima - najpraktičniji su.
Osim ploče stola, nju bi morao spajati na poseban način da ne bi ispucala.

Ukucaj na youtube breadboard ends - naći ćeš dosta snimaka koji objašnjavaju kako se pravi i zašto. Opet, pitanje je, imaš li tako nešto čim napraviti
User avatar
Anawim
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 25 May 2017 18:35
Location: Ivankovo

Post by Anawim »

Za alat neće biti problem.
Za sada mi je najveći problem vezan uz tu bočnu stranicu i izbor i pronalazak adekvatnog drveta.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Uzmi hrast, njega imaš svuda
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

bocne stranice i ne nose nista dovolljno je sto su pricvrscene na ledja (koja stoje ukoso) i dno kreveta , ploca stola ima svoju potporu tako da vise obrati paznju na dno od kutije kreveta jer su noge pod njim ( sedis na njemu)

utor pero mozes koristiti za spoj stranice i rukonaslona i rukonaslona i ploce stola

kritican spoj u ovoj konsrtukciji ti je spoj ledja kreveta i stranica on drzi vinklu celoj kostrukciji spoj koji ces koristiti zavisi od vrste materijala i debljine istog

ne kazem da je tako ,to je samo moje misljenje

na sajtu kojem si video sliku pinte....t da ga ne reklamiram sad .krevet je napravljen od neke jelke :D
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

art - u pravu si u svemu osim u jednom - nisi uzeo u obzir na koji će se način koristiti dvosjed. Kad se neko izvrne na dvosjed naslanjaće se na stranicu, a to je već prejak potisni pritisak za obični spoj. Okretanje, prebacivanje, podbačanje i sl još više (iako na kratko) pojačavaju pritisak te će se vremenom razglabati spojevi. S druge strane, ako bi se na dvosjedu samo sjedilo, ne bi trebalo biti nikakvih problema ali opet: ko još sjedi na dvosjedu? Još kad uzmeš u obzir da momak u djevojka žive u tom stanu.... Kad se sjetim sebe u tom periodu, ja bih i željezni razvalio... :D
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

da i upiranje nogu u slucaju da nije izvrnut sam na krevetu :D
salu na stranu ,stranice su visoke u odnosu na sedalo mislim da ce i ruke tesko da drzi na samoj stranici ,bilo kakav vezac koji bi stavio izmedju stranica pokvario bi izgled i zamisao ovog kreveta ,tako da ako ce ovaj model ...... ::neznam::
Image
mozda su japanci pazljiviji s namestajem
User avatar
Anawim
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 25 May 2017 18:35
Location: Ivankovo

Post by Anawim »

Hvala na angažmanu.
Pada mi na pamet još eventualno staviti i neke bočne police iako bi mi to bitno narušilo koncepciju.

Ili eventualno napraviti neke stupove na krajevima uz one dvije nogice
Post Reply