Savet za izradu ramova za kosnice..

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
MilanTosicUsce
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 24 Apr 2017 11:47
Location: Usce, Kraljevo

Savet za izradu ramova za kosnice..

Post by MilanTosicUsce »

Zdravo svima,

Od masina posedujem frezer, cirkular, mali abrihter i diht...pravim kosnice za svoje potrebe i ponekad i za prijatelje, sad bih hteo da se upustim u proizvodnju ramova, pa me zanima na koji nacin se pravi suzenje na satonosi gde ulazi bocna letvica ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Milane, popuni u profilu odakle si (polje lokacija, pravila foruma, a i pise na vrhu stranice)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Vjerujem da ce i drugima pomoci pa evo da ima sve na jednom mjestu

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Pčelari se slažu samo u jednoj stvari...a to je "Košnici se prilazi sa zadnje strane!". Sve ostalo je predmet oštrih polemika među pčelarima...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

suzenje pravis glodalom od 8mm montiranim naj bolje na cirkular nastelujes visinu ,uzduzni granicnik na recimo 25mm ,ne znam koje ramove pravis . naredjas par komada uz porecni granicnik i to je to jedna pa druga strana i gotovo :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako glodalo od 8mm montirati na cirkular?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Moze se montirati na cirkular koji ima plocu (tj poklopac oko lista ili kako vec) koja se skida i onda je moguce montirati i neka glodala :)
Kod mene to recimo nije slucaj pa radim na sledeci nacin:
Na frezer montiram glodalo 8mm pa ga probijem daskom i namestim da viri 2.5mm (ovo zavisi od toga kolko treba suziti satonosu tj kolko je siroki prorez na bocnoj letvici) i podignem glodalo na 24mm (vrh zuba).
onda na tu probijenu dasku stegom pricvrstim komad iverice i uzimam po 4 satonose koje naslonim da bih bio siguran da su u vinku i onda tako drzeci ih vertikalno guram 4 komada odjednim.
Ide dosta brzo samo treba biti pazljiv i nikako ne raditi bez te probijene daske !
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

kako i rece kole ,ako ima takav cirkular ,glodalo dovoljno da izviri par milimetara koliko je i dovoljno za taj nut na satonosi
naj lakse je tako jer u jednom hodu ,ako ima pokretni sto moze da uradi desetak satonosa odjedamput
Last edited by art of wood on 24 Apr 2017 22:25, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:)
Vi pricate o sirini glodala 8mm, a ja sve vreme mislim na precnik.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

mislio sam da ne treba objasnjavati u detalje jer vec radi kosnice i ramove
ko se bavi s tim vec zna koja glodala treba da ima da bi ubrzao rad jer u protivnom nema mnogo zarade od dvadeset koji din po ramu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma jasno, nego mi hobisti kad pomenes glodalo mislimo na rucnu glodalicu, a vi sto imate radionice na veliki frezer
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Kole-Stolar wrote:Moze se montirati na cirkular koji ima plocu (tj poklopac oko lista ili kako vec) koja se skida i onda je moguce montirati i neka glodala :)
Kod mene to recimo nije slucaj pa radim na sledeci nacin:
Na frezer montiram glodalo 8mm pa ga probijem daskom i namestim da viri 2.5mm (ovo zavisi od toga kolko treba suziti satonosu tj kolko je siroki prorez na bocnoj letvici) i podignem glodalo na 24mm (vrh zuba).
onda na tu probijenu dasku stegom pricvrstim komad iverice i uzimam po 4 satonose koje naslonim da bih bio siguran da su u vinku i onda tako drzeci ih vertikalno guram 4 komada odjednim.
Ide dosta brzo samo treba biti pazljiv i nikako ne raditi bez te probijene daske !
Dali imas mozda neku sliku?
Post Reply