Veranda

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Veranda

Post by drvengrad »

Voleo bih da napravim verandu, malu pored vikendice (ako se to tako uopšte zove). Ima li nekih ideja ili slika? Nemojte samo da mešaljetena američke sajtove jer sa engleskim slabo stojim. Ako ima puno slika onda OK, ali ovako.... Zato se i radujem ovom sajtu jer ne mora da mi metak bude stalno uključen.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Jest kolega zove se veranda a može i ganak kako kažu u mom kraju.Trebao bih malo detaljnije da opišeš kako to izgleda ili neka slikica,hoću reći dole ti je betonska ploča pa na nju hoćeš dograditi verandu(naravno drvenu).Imaš nekoliko opicija,a sada sve ovisi o tebi šta je tvoja stvarna želja i potreba.A usput pogledaj na forumu pod temom projekti bilo je tamo riječi o izgradnji radionica i imaš dosta objašnjenja i raznih mišljenja.U ostalom pogledaj pa se uvjeri sam.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Pored vikendice imam prostora za roštilj, a trebalo bi da bude tu negde i ganak (veranda), sa stolom za 8 osoba, jedno 3*3 m. Bila bi četvrtasta, sa krovom na dve vode. Cela konstrukcija treba da stoji na 6 betonskih stubova (do visine zemlje). Dakle, bez klasičnih temelja i ploča. Zidovi bi išli do visine za sedenje, bez prozora i vrata.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam dobro ukapirao, to bi trebalo da se zove venjak. Imam negde par planova, potrazicu za vikend (jesu americki, al u sustini tebi treba slika, a ona je ista na svim jezicima)
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

mbole wrote:Ako sam dobro ukapirao, to bi trebalo da se zove venjak. Imam negde par planova, potrazicu za vikend (jesu americki, al u sustini tebi treba slika, a ona je ista na svim jezicima)
Bio bih ti jako zahvalan. Nadam se da sam bio jasan.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa to ti nije onda toliko komplicirano.Na ove betonske stupove postavi nosače za koje ćeš pričvrstiti gornje drvene stupove.Po vrhu stupove povežeš gredama tzv. podrožnice a i možeš ih još učvrstiti sa tzv.škarama koje spajaju stupove sa podrožnicom.Rogovi znači grede na koje idu letve i crijep ti mogu biti dugi oko 2.5 metara kad uzmeš kosinu krova i napust (onaj dio rogova koji ti prelazi van zidova) kad sve to dobro učvrstiš i naravno dobro i ljepo obradiš te zaštitiš nekim premazom onda stavi po cijeloj površini krova lamperiju ili ako ti je ona skupa možeš i OSB ploče da je sa donje strane ljepše za vidjeti.Kad si sa time gotov prema odabranom pokrovu pribajaš letve koje nose pokrov odnosno crijep ili po tvom odabiru.Nadam se da sam bio dovoljno razumljiv.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Å TRKIĆ wrote:Pa to ti nije onda toliko komplicirano.Na ove betonske stupove postavi nosače za koje ćeš pričvrstiti gornje drvene stupove.Po vrhu stupove povežeš gredama tzv. podrožnice a i možeš ih još učvrstiti sa tzv.škarama koje spajaju stupove sa podrožnicom.Rogovi znači grede na koje idu letve i crijep ti mogu biti dugi oko 2.5 metara kad uzmeš kosinu krova i napust (onaj dio rogova koji ti prelazi van zidova) kad sve to dobro učvrstiš i naravno dobro i ljepo obradiš te zaštitiš nekim premazom onda stavi po cijeloj površini krova lamperiju ili ako ti je ona skupa možeš i OSB ploče da je sa donje strane ljepše za vidjeti.Kad si sa time gotov prema odabranom pokrovu pribajaš letve koje nose pokrov odnosno crijep ili po tvom odabiru.Nadam se da sam bio dovoljno razumljiv.
Pa otprilike :rolleyes: Ali bih ipak voleo i neku skicu ...
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

E sori ja sam ti radio sa jednim majstorom na jedno petnaestak krovova i tako da mi je to sve u glavi a što se tiče skica nemam ti ama baš ništa vidim da su se već neki od kolega ponudili za skice pa ćeš ih vidjeti.Pozdrav i sretno u gradnji.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
drvengrad
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 02 Oct 2008 18:34
Location: bgd

Post by drvengrad »

Kakav je princip "vešanja" ?
Da li se prvo stavljaju uspravne grede kao nosioci konstrukcije, ili horizontalne, pa se na njih oslanja cela konstrukcija od gore?
Zaboravio sam i ovo da kažem. Unutra, pod krovom, bi se sedelo na klupama, bez stolica. Klupe bi bile naslonjene na zidove.
Da li je potrebno ispod verande staviti neko platno da ubije rastinje? Da li se cela veranda pravi pod nekim nagibom (zbog padavina)?
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Čuj,smatram da bi ti bilo najbolje da ti ipak napraviš klasično prvo iskopaj temelj pa to zalij betonom ostavi žice odnosno armaturu iz temelja za te stupove koje planiraš zatim njih zaliješ betonom i u svakom slučaju dok je beton frižak u njega uroni neke nosače za gornje drvene stupove.Tih nosača imaš i gotovih za kupiti ili ih napravi tako da za njih možeš učvrstiti drvene stupove onda sve stupove (drvene)po vrhu povezuješ sa gredom onom na koju će se oslanjati rogovi (one grede koje čine kosinu krova).Bolje ti je betonirati ispod verande jer ti je lakše za čistiti i nemaš raslinja tj. trave ispod nogu niti blata poslje kiše.:|
Last edited by Strkic on 05 Oct 2008 17:18, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bio sam malo zauzet preko vikenda, ali iskopao sam ponesto.

Evo najpre slikice, a plan cu ti poslati na mail (.pdf, ne moze da se okaci ovde).
Image

Malkice sam googlao, i evo par linkova koji mogu da ti budu interesantni:
http://www.buildeazy.com/fp_gazebo_0.html
http://www.blocklayer.com/gazebo.aspx
http://www.mitre10.com.au/DIY-Central/M ... -a-gazebo/
User avatar
GORAN
Precizni šegrt
Posts: 90
Joined: 26 Sep 2008 07:45
Location: BEOGRAD

Post by GORAN »

Ja sam pre 8-9 godina krenuo raditi ovakav kao na slici i na kraju mi ga je ćale zbog komšija sklonio!
Ni šestougaoni letnjikovac nije loš!
Prvo sam napravio betonsku ploču iz koje sam ostavio 6 brezona!
Posle nabavio grede i od lima savio 6 u profila!
Probušio dole da može brezon proći i sastrane da mogu učvrstiti gredu!
To postavio i povezao gore sa gredama!
E onda mi je ćale srušio

Grede još uvek imam i te U profile
Bez alata nema zanata
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo uz Metabovu pomoc i ostatka slika:
Image Image Image Image

Image Image Image Image

Image Image Image
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Lepo. To se zove timski rad na daljinu. :)
User avatar
grunf21
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 25 Sep 2009 01:54
Location: Zrenjanin

Post by grunf21 »

Naisao sam na ovu malo staru temu, posto nesto slicno planiram da radim potrebna mi je pomoc nekog ko ima malo vise iskustva od mene. Za pocetak bi mi znacile preporuke kako uopste da izvedem? Evo prilazem sliku pa bi voleo da dobijem misljenja da li da:

-bude jednostavnija varijanta, gornja vodoravna greda da ide ispod `korena` gornje terase i da bude iz jednog dela (ili nastavljena u istoj liniji)?

-gornja greda krece sa kraja terase a da se deo krova sa leve i desne strane gornje terase `pusti` do zida kuce? U tom slucaju bi ploca gornje terase ujedno i bila delimicno `plafon` donje a ostatak bi se pokrio.

Nadam se da se razume sta je pisac hteo da kaze :rolleyes:

Image

Ova druga varijanta je bila u planu kada se pravila terasa ali nikako nisam shvatio kako? Gradjevinac koji mi je pravio terasu, i koji je trebao i da je pokrije uvek je imao odgovor `ne brini se , videces, uradicemo i sl.` Planiram da je sam radim, cim dodje lepo vreme, ali mi je potreban savet jer ipak treba da nosi tezinu 350 kom crepa M222 koji i nije bas lagan!
Znam da bi trebalo rastojanje izmedju rogova da bode max 80cm e sad da li je potrebno da budu 4 vertikalna stuba (kao sto su ostavljene kvadratne cevi iz ploce) ili donja vodoravna greda moze umesto na 4. stub da se osloni za zid? Da dodam da ce najverovatnije preko rogova ici OSB ploca ili u drugoj varijanti lamperija ili u trecoj colovna daska. Ne planiram da je zatvaram , mozda samo neka ogradica kao kod onih montaznih kuca, znaci ostaje otvorena varijanta i ta konstrukcija ostaje tako kako se uradi. Koju debljinu greda bih trebao da uzmem za grede, koju za stubove a koju za rogove?
Eto poprilicno pitanja, nadam se da ce biti raspolozenih za diskusiju, cini mi se da je ovo vrlo cest slucaj kako se `uz kucu` pravi terasa i koji se moze primeniti na mnogo slicnih situacija.
Last edited by grunf21 on 26 Dec 2009 18:56, edited 1 time in total.
Post Reply