Susionica za meso

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako ja shvatam stvari (nisam nikada susio meso, samo slusam razlicite price), izgleda da postoje dve "skole".

Jedni koji dime "za sve pare", i drugi koji dime jako malo, a suse dugo.

Iz onoga sto sam uspeo da pohvatam, svrha dimljenja, je da stvori tanak sloj na povrsini, koji ce zastititi meso od insekata i budji.
Dalje gubljenje vode to jest susenje se postize cistom promajom.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Pri ovakvom sistemu filter za dim otpada posto mislim da dim ne bi mogao da se podigne kako treba. Ako mi verujes dim je sasvim hladan kada se penje do mesa iako je razmak samo oko 20 cm. Piljevina tinja a ne gori. Recnuo sam jedno parcence, probao i dim se uopste ne oseca, vec je ukus slicniji pravoj prsuti. Naravno jos ima vlage u mesu i treba da prodje ceo proces susenja. Bilo je oko 20 dana u suvoj salamuri, pa onda prva nedelja 4 dimljenja i sad susenje jos 3-4 nedelje. Onda vakumiranje i zrenje u vakumu bar mesec dana. E tada bi trebala da padne degustacija. Inace za deblje komade kao sunka i slicno ovaj proces traje i godinu dana. Kod kobasice je to krace i to je oko mesec dana. Njih sam susio u drugoj pusnici od bureta sa odvojenim lozistem da se dim ohladi i sa filterom od opranog sljunka. Tu je najveci problem bila kondenzacija i topliji dim, pa sam zato i napravio novu pusnicu koja je izolovana i sa drugacijim sistemom za dim. Ukus mesa je mnogo lepsi iz nove.
Last edited by ivanob1 on 06 Mar 2017 00:09, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

mbole wrote:Iz onoga sto sam uspeo da pohvatam, svrha dimljenja, je da stvori tanak sloj na povrsini, koji ce zastititi meso od insekata i budji.
Dalje gubljenje vode to jest susenje se postize cistom promajom.
I tu ima caka. Dimljenje ide postepeno sa 24-satnim odmorima da bi dim prodreo i unutar mesa. Promaju treba izbegavati jer se tako brzo osusi spoljasnji sloj mesa i napravi barijeru. Na taj nacin unutrasnji ne moze da se osusi i moze doci i do kvarenja. Zato je bitno odrzavati od 70-80% vlaznosti da meso nebi brzo gubilo istu. I jedino tako moze postepeno i dugo da se susi. Naravno i temperatura ne bi smela da bude visoka preko 15 stepeni jer slanina pocinje da se znoji i dobija onako uzegli ukus.

Ima i video klip sa Memedovicem gde se kulen susi na tavanu i okacena je kesa koja mora da ostane mirna tj da nema promaje.
Last edited by ivanob1 on 06 Mar 2017 00:01, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR- a šmek???? Zar to nije jedan od ljepših dijelova suvine?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Probaj smek prsute susene samo na vazduhu, koja je fermentirala kako treba, pa ce ti biti jasno da je dim nepotreban. A i stetan je.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Možda je stvar navike. Ovde se i štrudle prave na dimu :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

mozda je stvar razlicitih proizvoda , aligator i krokodil lice ali su ipak dve razlicite zivotinje :smejanje:

sunka je dimnjena prsut nije ,i jos bih dodao svako podneblje ima nesto specificno za sebe i tako treba da ostane *da se sacuva tradicija* svakako to ne znaci da ne treba probati i druge recepte za konzerviranje zadnje noge od svinje

koliko se u gradu ljudi truju smogom zanemarljiva je otrvnost dimnjene sunke a i toliko je skupa da.......
Last edited by art of wood on 07 Mar 2017 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

"sunka je dimnjena prsut nije"
Nisi ti probao prsut 😎
Nemoj samo g Stari da te cuje :)
User avatar
kriviekser
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 231
Joined: 15 Oct 2008 09:07
Location: Beograd

Post by kriviekser »

Ivane, zivis u delu Srbije koji je mozda i najpodobniji za susenje mesa. Brdasca i udaljenost od vecih vodenih povrsina uz nadmorsku visinu su odlicni uslovi. Savetovao bih ti da slanine ne seces u kaiseve (kao i sunku, sunka je najsladja u komadu, mada kad se razbije na ruže ispadne super) u fazi dimljenja vec u komadima. Pred vakumiranje ih tek iseci na kaiseve. Obavezno ostavi duze na vetru (tavanu) sa umerenom promajom ako mozes da ju doziras. Moje meso susim u ravnici, okolina Bg, gde je vlaznost prevelika tj svi gore pomenuti uslovi su dosta losi, ali meso ispadne savrseno, uz dosta cinculiranja sa nekim spansko-italijanskim forama.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Å unka,pršut, Hamon..... sve to ide na jedno mesto
Post Reply