Pocetnik - polica

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovaj zadnji video bas ne valja. Prvi problem je sama kolicina alata, koja pred pocetnikom stvara utisak da se bez toga ne moze, i da alat, sam po sebi, resava probleme, sto je jako, jako pogresno. Dugi problem je i sama konstrukcija, koja je puna gresaka. Sraf u endgrain nikada nije bilo ni dobro, ni dugotrajno resenje.

U sustini, za pravljenje ovakv police, uz odredjena ogranicenja, je dovoljno jako, jako malo alata, i nesto vise materijala, da bi se vezbalo. I apsolutno nista vise. Obicna rucna testera, sa hardpoint zubima, jedno dleto od 12mm, cekic, dva trogla iz papirnice, jedan veliki i jedan mali, skalpel, olovka i metar, keramicka ploca ili pace stakla i smirgla, i jedno klupce kanapa. Jedini dodatak moze da bude sire dleto, sve ostalo je jednostavno, luksuz.

Nekoliko mesici dobre volje da se savlada ovih nekoliko prostih alata se podrazumevaju, a za pocetak, kao materijal, treba koristiti vec gotova gazista iz uradi sama, i obradjene letve. Tih nekoliko mesici slobodnog vremena ce na kraju itekako da se isplate, posto se pravljenje ovakve police i uz sve masine, onako kako treba ne razlikuje bez obzira na kolicinu dostupnog alata. A vestine koje se steknu sa minimumom alata su neprocenjive.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A uz to, kad vidim "rustic" u naslovu, to u 98% slucajeva znaci traljavo uradjen posao, pa je pokrice "to smo bas tako hteli" :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nista pocetnice,
ako nemas desetak hiljada eura u alatu i masinama ili 6 meseci slobodnog vremena, nemoj ni da se upustas u izradu. Idi u jysk i kupi gotovu, temo je zaista rusticna.
Dajte momci, pustite coveka da uci i gresi
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Ovdje se vidi kako se radi x spoj, koji se može napraviti i ručnim alatima kao što je i napisao kolega BR.
https://www.youtube.com/watch?v=nNj5va40spo
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Stvarno, prepascete covjeka.
Nije ova polica teska za napraviti. A ako i ne bude sve "pod spagu" kakve veze ima?

Cronnin, zasto ne bi pokusao napraviti takvu istu policu, samo bez x spoja o kome svi govore. Za pocetak bi trebalo biti dovoljno. Ako vidis da ti ide lako, na slijedecoj ubaci i x spoj. Ako ipak zapne trazi praktican savjet, u tome smo dobri. Ali jedan po jedan, inace ce te ubiti komplikovanjem :)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

sta ce bez tih letvica ,bez cepova drzati formu rama ? srafovi?
ma i ako se bude malo klimala kake veze ima :smejanje:
kad vidim onog majstora na jutubetu kako sve resava srafovima i to jos u jelovini sramota me sto se bavim ovim poslom :skratta:
Last edited by art of wood on 08 Jan 2017 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
cronnin
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2017 01:05
Location: Beograd

Post by cronnin »

Najpre da kažem da ne mora to obavezno da bude ovakva polica. To je samo prva simpatična stvar koju sam izvukao. Å to se tiče izrade, probaću (kao što je neko predložio) prvo da iscrtam i sastavim dve identične bočne stranice, pa ako mi to uspe onda ćemo videti kasnije za same police.

Našao sam na netu i ono mesto dole pored luke, koje je neko pomenuo, a i neka stovarišta u MML i Zemunu, pa ćemo videti. Za sad mi je, što se tiče drveta, najinteresantnije njegovo spaljivanje :) i dok ne prođe ova zima, malo zaustavljam svaku šetnju po stovarištima.

Å to se tiče predloga da radim mortise/tenon spoj ( ne znam kako se ovde to zove) nabavio sam dleta, brusni kamen, finu šmirglu i par letvica, pa ću, dok ne prođe ova zima, taman malo probati da vidim kako mi ide. Za sada učim kako se oštre :)


Da, i mene je najviše plašio taj X spoj, pogotovo ako ga rade kao na Damirovom videu, mada mi se na nekim od slika originalne police čini da nisu usecali letvice, nego da su ih bukvalno presekli na po pola. Ako savladam ovaj spoj koji ArtOfWood pominje , možda uradim kako je sasasasa rekao - bez X spoja.
Last edited by cronnin on 08 Jan 2017 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad malo citam od pocetka, i stvarno moze da se shvati da te odgovaram(o) od toga da krenes u izradu, iako mi(nam) to nijebila namera.

Al izgleda da si dobro shvatio.

Meni je cilj bio da te odgovorim da se u ovo zaletis na "ura ura" i razocaras, vec da krenes postepeno i sa sansom za uspeh.
Nacin na koji si sada krenuo je po meni najispravniji (eksperimenti se rade na misevi, ne na zivi ljudi :)).

Mortice/tennon je cep i rupa.

Pored toga sto si uzeo kupi i jednu ovakvu testeru: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... tem=520502
To je otprilike najbolje sto mozes da nadjes kod nas za izradu spojeva (ne mora bas konkretno ta, mislim da i Baxco ima pristojan model, al nemoj bas womax). Ubodna nije za ovakve stvari.

Iako ne volim ovog dedu, prvi mi je pao napamet, a ovde imas prilicno lepo objasnjenu osnovnu tehniku izrade nekih spojeva (ne kupuj zdravo za gotovo sve sto deda kaze, voli on i da mulja, tako da je kriticko razmisljanje neophodno):
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 332C7FB168

X spoj nije komplikovan, samo zahteva tacan redosled operacija, i prenosenje mera na licu mesta. Daklem ne meris metrom, nego kad sastavis osnovni ram na suvo, direktno prenosis mere sa njega. Naravno zahteva i vestinu za samu izradu, tj. rezanje testerom i uklanjanje viska dletom, al to se uvezba.

Kad pocnes da se igras, pa ako nesto ne ide kako bi trebalo, pitaj. Sve sto znamo, pomoci cemo.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mbole, sta fali dedi? Covjek bas ima razmisljanje nekih starijih (ili pokojnih) majstora s ovih prostora. Sto jednostavnije, a da radi posao... Ili sam nesto propustio?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Deda voli da folira i da da poluinformaciju, a za ostatak svrati kod njega na casove da platis.
A ume i da lupi onako iz sve snage.

BR se vise zanima njegovim ispadima, pa moze da pruzi detaljnije informacije.
Ja ga slabo gledam, izmedju ostalog nervira me njegov stav: ma to je sve prosto i ja tako radim, i tako se radi zato sto ja tako kazem.

Nisam bas ljubitelj "sto jednostavnije, a da radi posao". Posto obicno "radi posao" ispadne "jedva ga radi, a dokle ce ne znamo", ili se svede na "sta hoces za te pare..."
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, kao sto Bole napisa, samo bih ja rekao malo gore, matori je foler, koji krije ozbiljnu informaciju, ili jos gore, jako puno ne zna, pa odvali potpuno pogresno.

Njegov najveci biser je u videu o pravljenju Scrub rendeta, u kome rende na No 4 brusi na tocilu, pa ga naravno spali u jednoj trecini sirine. I komentarise, ovo sto je poplavelo nema veze, to ce da se skine u prvom ostrenju, i ona nece smetati. Naravno da ce smetati, sve to sto je poplavelo je debelo pregrejano i otpusteno, i ne sluzi nicemu.

Ima on jos bisera ima i gomile videa drugih ljudi koji ga hvataju u lazima i prevarama, ali je uz to i licemeran, posto se stalno zalaze za sto jeftinije alate, a onda umesto recimo Record 43 plug rendeta, koje u Engleskoj kosta koliko i karta za bioskop aradi posao ako znas, kad god radi zljebove iizvuce Veritasov mali plug, koji kosta nekoliko stotina eura. Tj, kada znam da mogu da uradim nesto jeftinim alatom onda su mi puna usta pljuvanja skupog, kada ne znam, onda uzmem skupi alat, pa se pravim pametan.

Zahvaljujuci svojoj populanosti, i izjavama koje olako daje, on gomilu ljudi navice na ozbiljne greske. Nikada ne nauce zanat, a i ne znaju da rese problem koji se pojavio.
User avatar
PorterCable
Šegrt
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2012 21:57
Location: Makedonija

Post by PorterCable »

BR wrote:Ima on jos bisera ima i gomile videa drugih ljudi koji ga hvataju u lazima i prevarama, ali je uz to i licemeran, posto se stalno zalaze za sto jeftinije alate,
Mozes li postirati neki linkove sa tim videa gde drugi ljudi komentiraju to?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ti koji ga hvataju u lazima i prevarama su malo inteligentniji, i ne citiraju ga direktno. Imas video Richarda Maquirea kao odgovor na komentare o visini tezge bez direktnog pominjanja, a imas i komentare DC u LN videima koji su dati pod "znam neke koji rade ovako, to je besmisleno zbog a. , b. , c., " pa ko prepozna, prepoznao je. On tako oplete i CS, bez problema. Treba samo pazljivo pratiti videa koji traju po nekoliko sati, posto mu komentari promaknu uzgred. Ima i drugih, na slican nacin, naravno dovoljno pametnih da direktno ne pocinju svadje na koje bsmisleno gube energiju.

Derek Cohen je na jednom mestu, po forumima pravio analizu bezsmislenih madjionicarskih trikova, sa rendetom bez pritiska koje se vuce odnapred, a sv sa svrhom dokazivanja da rende ne mora da se pritiska pa samim tim tezga treba da bude visoka.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Derek Cohen? Aj baci neki link, ja samo vidim ragbistu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Post Reply