Pocetnik - polica

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
cronnin
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2017 01:05
Location: Beograd

Pocetnik - polica

Post by cronnin »

Došao sam na ideju da probam nešto sam da napravim, a to bi mogla biti jedna ovakva drvena polica.

Image


Kako sam potpuni početnik zanimalo bi me dosta stvari, a izvinjavam se na linkovima ako nisu dozvoljeni.

1. Gde da nađem obrađene daske? Svuda ih prodaju na kubik.

2. Čime da spajam daske sa nogicama? Drveni tiplovi, vijci, nešto treće?

3. Našao sam na netu ovaj alat, to bi trebalo da mi pomogne oko bušenja vertikalnih rupa?
http://www.odigledolokomotive.rs/produc ... 170711.jpg

4. Kako da izradim ove bočne iks ukrase. Imam ubodnu testeru, ali nisam siguran da njome treba da pravim useke na gredicama?
Kako uopšte da isečem ove kose ivice na tim gredicama. Nije probelm ako su 45 stepeni, ali šta kada nisu?

5. Da li bi mi nešto od ovoga koristilo, ili treba da uzmem jače stege?
http://www.alatioprema.com/kategorija-p ... grtaljkom/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Jedino da ih narucis kod nekog stolara. Ima po nesto u uradi sam i slicnim centrima, ali je preskupo i kilavo (smreka, uglavnom izitoperena).

2. Tiplovi ili srafovi - pitanje estetike. Srafovi se vide, tiplovi ne. Ako hoces jaci spoj, ispod police zalepis letvu, pa onda policu lepis na letvu (ili je srafis za letvu posto se tada srafovi ne vide, a dobijes mogucnost da je rastavis). Ovo na slici je najverovatnije srafljeno, pa onda preko srafova zalepljene ili uglavljene drvene kapice.

3. Ovo je sablon za tiplovanje. Ali pretpostavljam da si na to mislio.

4. Jedini iole dobar nacin koji mi pada napamet, a da ne kupujes alat od vise stotina evra je rucna testera i dleto. Plus, malo vezbanja na otpadnim komadima.

5. Nije kod ovih stega toliko problem u jacini, koliko u malom rasponu. Da bi recimo sastavio nogare, to jest njihove horizontale i vertikale, treba ti stega koja moze da obuhvati horizontalu + dve debljine vertikala.
User avatar
cronnin
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2017 01:05
Location: Beograd

Post by cronnin »

1. Ako je toliko komplikovano, može onda neki univer. Da li se to odmah seče i kantuje na licu mesta, koja je procedura? Ne znam koja je razlika - traka, ABS, melamin, mada mi trenutno nije ni bitno da znam, samo mi recite šta da tražima da stave? :)

2. Å to se tiče jačine spoja nema veze da li su tiplovi ili šrafovi? Ako idem kroz drvene nogicu u ivericu, koje tačno šrafove da uzmem? Koji tip, i koliko mm treba da udju u police?

3. Pa nešto da mi pomogne da udarim sve rupe na istim mestima i da vodi burgiju vertikalno. Pogotovo ako bušim police, deluje mi nemoguće da nabodem da ide ravno bez neke pomoći:
http://www.mojaradionica.com/Slike/Poli ... sacima.jpg

4. Ti bočni elementi nisu funkcionalno bitno, pa ću da probam da se igram. Ako ne budem uspeo, možda ću uzeti tanje letve i samo proći po centru sa nekom osovinicom:
http://www.ana-white.com/sites/default/ ... le%207.jpg

5. Onda, može nešto ovako?
http://www.kupujemprodajem.com/Stega-st ... -oglas.htm
Last edited by cronnin on 05 Jan 2017 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

kod masiva sve izgleda kao da se igras ,ali u stvari nije :smejanje: pocetnicima izgleda kao prosta stvar ali da bi izgledalo kao na slici treba da je ,gerovano , tiplovano ,farbano......svasta nesto :D
bocne stranice drze formu nikako nemogu da izgledaju kao na slici a da su pravljene od univera
kada bih ja pozeleo da naparvim nesto slicno probao bih da napravim ram (stranicu ) od letava sto je i najveci izazov u celoj prici ,ako uspes da ga smajstoris s tiplama srafovima....onda si pola posla uradio stege mogu da pomognu ali ti za ovu pricu treba vise GER nego ista drugo :oskyldig:
ako su stranice klimave nema nista od stalaze dzaba ih uvrces u police i dalje ce se sve klimati i ti bocni elementi funkcionalno drze stranicu da je u vinkli i bitni su
Last edited by art of wood on 05 Jan 2017 21:51, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Huh...
Aj da probam da pojednostavim.

Kad pocinjes, i jos uvek ne znas gomilu stvari, ili nadji neki plan i striktno se drzi njega, ili kreni da ucis sta kako, kojim alatom... pa onda pokusas da sam smislis nesto. Pri cemu je to vrlo dugotrajan proces (veruj mi, svi smo kroz to prosli)
Ovako: svidja mi se kako izgleda, al ja bih to malo da modifikujem, nema sanse da uspes.

Ovo ti pisem, posto iz tvojih pitanja se vidi da ne poznajes neke osnovne stvari (tipa dal sraf ili tipl, i kakva je razlika), ovaj na slici busi rupu za nevidljive nosace koja je duboka 7-8cm, a ti ces busiti rupu za tipl koja je reda 1.5, sablon za tiplove nema sanse da ti obezbeedi vertikalnost na velikoj duzini, ne vidis osnovne konstruktivne elemnte (poput tih letvica na bokovima, i ove dve pozadi)...

Recimo, dal moze ova stega sa linka zavisi koliko ti je duboka polica. Ne znam dal je pravis da bude 40, 50, 60cm duboka... Plus stege koje su nazivno 500mm, obicno ne mogu da stegnu toliko, vec im je toliko dugacka sipka, a sam kapacitet stezanja je manji (klasicne trgovacke finte).
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

cronin - definitivno pokusaj. Ne znaci da ces uspjeti iz prve, ali niko se naucen nije rodio.
Ja bih za početak krenuo sa vijcima, jednostavnije je.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Cekajte ljudi.
Nema veze koliko godina ima cronin, definitivno ima zelju da uradi nesto od stolarskih poslova i definitivno ne zna nista o ovome.
Ali, verovatno je nesto vec gledao na YT ili neke slike onoga sto treba da pravi i kako se eventualno to radi.

Znaci - po meni - cronin, kreni sa letvom za bocne strane, a za pregrade ivericu.
Za ivericu ces lako - odes, narucis onu debljine 18 ili 19 mm i oni iseku po tvojim dimenzijama i kantuju gde ti kazes (ja bih samo prednju duzu stranu).
Sto se tice daske - kupis letvu preseka npr. 50x25 mm, koja ide na metar. Prethodno izmeris koliko ti treba. Vodi racuna da su one oko 4 m duzine i koliko ces imati otpada.

Skrojis sve to po tvojim merama rucnom testerom i pre sastavljanja smirglu za drvo u sake i trljaj do besvesti. Onoliko koliko smirglas - toliko ce ti i biti ravno. Jos bolje, ako pre toga imas neko rende, bar rucno, cime ces dosta poravnati izbocine na letvi.
Mala preporuka - nemoj samo smirglu da drzis u ruci, nego uzmi deo otpadne letve i obavij je smirglom.

Spajanje definitivno vijcima i lepkom i nikako bez neke vinkle, zbog pravog ugla i za secenje i za spajanje.
Za spajanje iverice obavezno konfirmat vijcima. Znaci obavezna ti je i neka busilica sa burgilama.

PA PROBAJ, kao sto rece sasasasa. Na sopstvenim greskama se najbolje i najbrze uci.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nadji prvo gde ces kupiti materijal za ovu policu i njegove tacne dimenzije. Camovina u Uradi Sam nije najbolje resenje ali u nedostatku drugog i detaljno prebiranje, zavrsice posao. Merkur je imao bolji kvalitet ali nisam tamo svracao neko vreme.
Nacrtaj ove stranice i izracunaj tacne dimenzije i uglove svih elemenata. Prenesi to na materijal i testeru u ruke.
Spajaj lepkom i srafovima uz obavezno busenje pilot rupe a kada sve bude sklopljeno, one koji se vide zameni tiplovima.
Zelim ti puno srece i uspeha
Edit: micha56 me pretece ali ti sve lepo napisa. Ivericu kantuj sa abs 2mm na vidnim stranama i 0,4mm za one bocne, skrivene
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Na luci beograd je postojalo jedno stovariste na kome su mogli i da obrade kupljenu robu. Paning se zvase. Mozda mozes tamo. Ako treba tacna lokacija, pisi
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Ako se ne varam ovo je polica iz JYSK-a, kod njih na sajtu imaš uputsvo za montažu sa tehničkim crtežom i tačnim dimenzijama, pogledaj to možda pomogne
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Last edited by micha56 on 06 Jan 2017 13:59, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ja mislim da je cika profesor upravu :D
totalni laik nebi trebalo za prvi rad da uzme nesto suvise komplikovano
ako pricamo o tome da napravi nesto sto ce samo da lici na to sa slike onada ok
neznam koji je spoj u jysku ali bih ja svakako taj ram pre cepovao nego tiplovao srafio ......
ako vec uci onda bi trebalo i da nauci kako treba ,a ne da fuserira :D
Image
sto ne bi naucio odma kako treba kad vec uci ;) a ne odma precicama ....srafovima i vinklicama
i letva ne moze samo da se smirgla mora da se dovede u meru i vinklu
mislim da je neki komsija stolar idealno resenje za nabavku materijala usput mozes i ponesto i da ga pitas
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kako god i od cega god da ga napravi ima dobre sanse da proizvod bude kvalitetniji od onog iz jyska.
Ja mislim da je cepovanje previse za nekoga ko se sa ovim zanatom prvi put susrece i ni tiplovanje mu nije do kraja jasno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mlad - star - negde izmedju... nema nikakve razlike (barem ne sto se ovoga tice :)).
Ne radi se o tome, vec o onome sto znas i sta bi hteo da uradis.

Naravno da je moguce ovu policicu i skovati ekserima, od camovine kupljene na lokalnom gradjevinskom stovaristu, i reci: eto, vidis da moze da se napravi.
Ako ce da stoji u nekom podrumu, i da na nju budu nabacane stare plasticne igracke... nikakav problem, radice savrseno.

Ali... meni lici da ovo treba da stoji u nekakvom stambenom prostoru, daklem da treba na nesto i da lici.
I najverovatnije na nju nece biti smesten jedan casopis, slikica i dve sveske (ko na reklamama), vec ce biti zatrpana kojecime.

Postoji gomila nacina da se ovo napravi, neki su kvalitetniji, neki slabiji, neki tezi za izvodjenje, neki prosti.

Ramovi sa strane, sami po sebi, kako god ih radio, i cime god ih spajao, imaju barem jedan deo koji je pocetniku nezgodan za izradu. Upravo pomenute letvice koje idu unakrst, i koje ukrucuju celu konstrukciju.
Traze da budu jako precizno izrezane i uklopljene, a ni sama njihova montaza nije bas najprostija. Ustvari, ako nisi industrija, sa unapred precizno nastelovanim masinama, nema sanse da ih izrezes tako da budu tacne, vec moraju da se pasuju.

Naravno to nije jedini nacin da se ukruti stranica, ali ako to sklonis i stavis nesto drugo, polica vise ne lici na sebe.

Sve ostalo na polici je manje vise: zalepi, zasrafi, ili sta god vec ti je pri ruci ili kako ti se svidja. (doduse ima ukrstene letvice i pozadi, ali posto to nije bas direktno vidljivo, one mogu i jednostavnije da se izvedu).

Objasnjavanje, kako tacno odraditi ovu policu, da izgleda ovako ko na slici (ili barem dovoljno slicno), bi se pretvorilo u osrednji kurs stolarije.
Ne bi bio problem, da onaj kome se objasnjava ima neki osrednji nivo znanja i alata, otprilike: ovde utipluj, ovo razrezi ovako, ovde zarezi do pola i ostatak iskopaj dletom, ovedde uzmi glodalicu i useci kanal...

Ali.. na osnovu pitanja koja su postavljena, taj nivo je veoma nizak (mozda gresim, to je samo moj utisak, mada je covek i napisao da je totalni pocetnik), i onda treba objasnjavati od samih pocetaka: kupi dleto, naostri ga (kako), kupi testericu, obelezi nozem gde da seces, zaseci (kako, ni obelezavanje i zasecanje nije prosto ako neces da to izgelda ko da je motorkom radjeno), ovako koristis sablon za tiplove, lepak mazi ovde, a ne onde, kada odseces letvu za nogu, krajeve joj obradis ovako... ovde smirglas ovako, lakiras ovim, al ja sam video da to izgleda onako i hteo bih bas to, moze al onda idi prvo na kurs kod farbara, ili se spremi da bacis par kila razlicitih fabi, dok isprobavas na otpadnim komadima (ili ako si preterano samouveren, da tri put pravi policu)...

I sve ovo nije ni mali deo onoga sto je potrebno da bi se od "neznam nista" doslo do "uradio sam ga i zadovoljan sam".

Sad, mozda su neciji kriterijumi da bude zadovoljan daleko nizi... ne branim.

Zato sam i napisao: nadji negde kompletne planove, neceg slicnog, koji su pravljeni sa kompletnim objasnjenjima, pa onda onaj deo koji ne znas kako, ili nemas cime da izvedes, ili pitaj ovde ili potrazi na netu kako se to izvodi.

Ne diraj konstrukciju, dok ne budes tacno znao sta radis (a za to treba puno vremena, ucenja, iskustva...). Sta god pricali, konstrukcija je najslozeniji deo stolarskog zanata. Mnogo se teze uci kako treba da bude spojeno nesto da bi radilo, nego sto se uci kako da to izdeljes iz daske.
Naopak utisak je stecen usled prilicno jednostavnih konstrukcija sa plocastim materijalima kakve su uobicajene. Promasi ugao na stolici za 2 stepena i ta stolica ce biti neudobna za sedenje. Pomeri na njoj strecer dva santimetra gore, i nece trajati.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Post Reply