Pomoc forumasa oko izrade trema

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
kajcho
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 23 Aug 2016 10:04
Location: Čačak

Post by kajcho »

Nesto je skuplja daska od OSB, pritom na OSB insekti ne napadaju pa ne moram da je štitim. Sa unutrašnje strane se neće videti crep, stavicemo mrezicu, stiropor, i fasadnu boju, posto je gornja terasa tako uradjena. Da uparim, a i jako lepo izgleda.

Otac je tražio da podaščamo zbog cvrstine konstrukcije i zbog izolacije. Ako je 9mm malo, jel 11 dovoljno? Nisam koristio OSB ploče nikad, ne znam šta da očekujem. Mislio sam da je 9 mm dovoljno, jer su rogovi blizu, a OSB ne nosi maltene nista osim svoje tezine.

Ovo je slika stope. Iz dva dela je, samo ima dodatnu rupu na dnu (za ankere za beton) i jos dve rupe sa strane (za vezivanje na stub).

Posto se stopa sastoji iz dva dela, na svaki deo idu po dva ankera da se veze za beton, dakle po stopi (tj. stubu) četiri komada ankera. Uzeo sam sidrene ankere, 10 cm duzine i 10 mm precnik. U rupe cu da nalijem sika ankerfix, za svaki slučaj. Stopu na stubu drze tri navojne sipke koje prolaze kroz gredu celom sirinom, fi 10mm, pa cu posl3e da stegnem maticama kada namontiram sape.

Image
Last edited by kajcho on 03 Oct 2016 16:33, edited 1 time in total.
Lepota će spasiti svet. Spašavam svet.

Čačanin na privremenom radu u Beogradu
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Opet da pitam. Cemu izolacija? Izolujes spoljni vazduh od spoljnog vazduha? OSB+ Izolacija+ mrezica+ boja te kostaju sigurno 25-30 eura po kvadratnom metru, a pravis nesto sto je potpuno nepotrebno, posto tu nema sta da se izoluje, niti je konstrukciji potrebna takva vrsta ukrucenja. A pravis sebi ceo niz problema sa odrzavanjem tog koiva, koji moze samo jos vise da te kosta. Ostaje pitanje i kako planiras da zakacis taj stiropor na OSB sa donje strane, i sta ce da drzi mreziu. Ili ces preko svega da postavis jos jedan sloj OSB-a sa donje strane, na njega samo farbu, ili mrezicu + lepak bez stiropora, ali opet, prvi prodor vlage, i imaces opustenu donju stranu krova.

U tom slucaju, bilo bi ti dovoljno 9mm, ali ce sve to drzati vodu godinu dve.

Pusti nerelane zelje na stranu.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

postoji i gips za spoljnu upotrebu .cemu sve ako vec postoji nacin kako se to radi a uz to je ubedljivo najeftinije resenje ,da ne kazem i najlakse za postavljanje :D i pritom insekti ne ulaze u gips a lepo se i fasadna boja prima na njega nezaboravi podlogu i paro ne propustnu foliju .
User avatar
kajcho
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 23 Aug 2016 10:04
Location: Čačak

Post by kajcho »

Ako nema nikakva izolacija ispod trema, koliko sam primetio, leti bude visa temperatura ispod trena, nego sto je temperatura vazduha, tako da nije namena izolovanje vazduha od vazduha. Ako nista drugo, od toplote koju crep emituje kada se przi na suncu 12 sati.

Ne znam kako je radjeno na gornjoj terasi, nisam bio prisutan, morao bih da pitam majstora koji je postavljao, njega sam mislio da zovem kad postavim trem. Pre nego sto je on zavrsio taj deo posla na gornjoj terasi, takodje se video crep sa donje strane. Pretpostavljam nesto slicno kao sto je i opsivka pod strehom.

Sta bi onda zapravo bila preporuka da se uradi? A da ima potrebnu izolaciju? Opet kazem - potrebnu. I u cemu je svrha paronepropusne folije ovde?

Ne znam dal smo se razumeli, poenta je da se sa donje strane vide rogovi, a izmedju njih da bude prostor popunjen, da se ne vide crepovi od trema. Stavio sam sliku u prilogu, nemam bolju ovde nazalost.

Image
Lepota će spasiti svet. Spašavam svet.

Čačanin na privremenom radu u Beogradu
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

gips rekoh ti lak je jeftin mozes staviti stiropor , kamenu vunu ,trsku ,sta ti je dostupnije ,iznad njega pa paronepropustnu foliju i zatim gips .konstrukciju radis od UD ....profila za gips izmedju drvenih greda , prosto brzo trajno.ali gips za spoljnu upotrebu
Last edited by art of wood on 03 Oct 2016 22:41, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Koja je svrha paronepropusne folije ispod izolacije kada su i jedna i druga strana na istoj temperaturi i vlaznosti vazduha? Osim naravno bacanja novca. Paronepropusna folija ima svoju svrhu samo kada su temeprature na dve strane razlicite, pa samim tim i relativne vlaznosti vazduha, i tada sprecava kondenzaciju. Neke stvari ne mogu mehanicki da se ponavljaju, mora nesto i da se zna.


Ta izolacija nema preteanu svrhu od sprecavanja grejanja ispod crepa. Ako hoces da specis grejanje zbog radijacije od usijanog crepa,m dovoljno je na donju stranu rogova postaviti gips kartonsu plocu, ili najtanji OSB, i ostaviti vetreni prostor izmedju crepa i tog gips kartona. Ne treba ti stiropor, pogotovu sto se stiropor ne postavlja ispod krovova, posto j nepostojan na visokim temepraturama, a i generalno, mora da bude zatvoren sa svih stana. Kamna vuna na tom mestu opet ne vrsi nikakvu funkciju, ali je bolji izbor od stiropora.

Ako crep koji hoces da koristis ima tipski ventilacioni element, najbolje bi bilo da takv elemente postavis uz sleme, da bi osigurao siguno provetravanje konstrukcije.

No i dalje mislim da za to nema potrebe, temepraturne razlike su toliko minimalne i odmah ispodcrepa, a kamoli pola metra nize, da taj donji materijal ne opravdava svoju cenu. Vetreni crep na letvi na tom mestu, bz icega ispod je najbolje i najeftinije resenje. I neces imati ni jedan od problema koje donosi ta opsivka.

Stravicno je skrnavljenje konstruktivnih tehnika koje su se na ovim protrima ravijale poduze, i dokazale u praksi, sa savremenim nadrizidarima.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

hoce da ispostuje izgled gornje terase ,folija ne zbog temeraturne razlike vec ako ikad prokisne crep trska je trajno resene i u nju ne ulaze insekti ...traje sto godina,ali nemaju svi novca za trsku
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

kod nas u vojvodini trska je tradicionalni materijal i gotovo da se nalazi u svakoj staroj kuci na tavanici ,njene osobine nemogu da se mere ni sa jednim novim materijalom i da ima funciju ispod vrelog crepa ja je imam na tavanici iznad terase u kojoj je bio pako pre nego sto sam je stavio
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajde razmisli, gde ce ta voda koja padne na foliju, preko koje je izolacija, u ovakvom krovu, sa zatvorenom opsiivkom strehe? ako se postavlja folija sa svrhom sprecavanja prodora vode "ako prokisne, ona ima samo jedno mesto, na daskama koje idu preko rogova, ispod letvi, i iznad vetrenog sloja. Inace zadzava vodu, koju u slucaju propustanja vode kroz crep zelis sto pre napolje, a ne uvucenu u konstukciju.

Ovde nema potrebe ni za jednim od elemenata o kojima pricas. Niti za izolacijom, a obloga je diskutabilna, i moze da bude samo estetski element Folija moze da se postavi samo ako se postavi i odgovarajuci odvod vode sa nje, no na ovom mestu ionako mora da ide gips za spoljnu upotrebu, tako da za folijom nema potrebe. Cela ta konstrukcija sa izolacijom, koja kosta barem 25 eura po kvadratnom metru, ovde nma nikakvu svrhu.

Generalno, od trske treba bezati u savremenim objektima. Ekoloski materijali zvuce mnogo lepo na savetovanjima, u marketinskom materijalu i onima koje treba zadiviti, ali ne i korisniku takih prostora. Trska donosi svoje probleme sa insektima i misevima koji se jako lepo gnjezde u njoj, a jedino resenje sa hemijom, cini prostor prilicno nezdravim za vlasnika, mnogo nezdravijim nego kada se upotrebe "neekoloski" materijali.

Probacu sutra da stignem da skiciram smisljeno resenje sa oblogiom, ali uprosceno, na oom mestu je odozgo na dole crep, letva, rog, i donja obloga kacena na letve bocno a crep, ako vec insistiras. Opsivka strehe, i sleme bi trebali da imaju otvore za provetravanje.

No, da ja pravim taj krov na svojoj kuci, postavio bih konstrukciju potpuno drugacije.

Ako bas hoces oblogu,
Crep, letvu za crep u horizontalnom pravcu, poduznu letvu na rogu koja ti obezbedjuje vetreni sloj od 3cm, vise nego dovoljan da te zastiti od grejanja, oblogu od tanke OSB ploce, rog. I kraj. Sva voda koja prodj oticice napolje najkracim putem, tako da nema potrebe za folijom, ciji je zivotni vek u takvim uslovima diskutabilan.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

ovde se prica izgleda da bi se pricalo. ajde prvo ovako nemora ta skupa folija od 60din m2
trska 5cm presovana kosata 2 evra za m2 i za tvoju imformaciju u nju ne ulazre misevi i insekti to je provereno o tome netreba diskutovsati godine upotrebe govore u prilog tome ,a svu trsku izvozimo jer je to los materijal i sva ode u zapadnu evropu jer oni nemaju miseva :smejanje:
gips kosta 275 din m2 a OSB ploca 400 i neki din .gips ne ogranicavaju spojevi jer se bandaziraju i gpsuju nema otpada ...osb ploca ?
za gips taqkodje postoje profili koji resavaju sav problem postavljanja kostura bez po muke uz minimum alata .
radio sam i jedno i drugo imama iskustva tako da nepricam pausalno ni o cenama ni o poslu
tako da mislim da treba baratati cinjenicama
takodje covek nesto zeli nemozes ga ubediti da uradi kako ti hoces ,ja sam samo spomenuo da izolacija ako je vec stavlja bolje da ide na gips ili osb plocu nego ispod nje ,lakse je i tako se radi .ako nekad zatvori terasu a ne satavi tu skupu foliju :D onda ce se verovatno popeti na krov skinuti ventilacioni crep i ocas posla staviti je .jer kondezacija se najmanje manifestuje u objektima tipa zatvorena terasa :smejanje: tu su temperaturne razlike najmanje
i ako ce mo vec o normama i propisima gradja se prvo podasca pa se tek onda stavlju letve tako da i nema potrebe za svim onim o cemu smo pisali
Last edited by art of wood on 04 Oct 2016 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

kajcho wrote:Ako nema nikakva izolacija ispod trema, koliko sam primetio, leti bude visa temperatura ispod trena, nego sto je temperatura vazduha, tako da nije namena izolovanje vazduha od vazduha. Ako nista drugo, od toplote koju crep emituje kada se przi na suncu 12 sati.

Ne znam kako je radjeno na gornjoj terasi, nisam bio prisutan, morao bih da pitam majstora koji je postavljao, njega sam mislio da zovem kad postavim trem. Pre nego sto je on zavrsio taj deo posla na gornjoj terasi, takodje se video crep sa donje strane. Pretpostavljam nesto slicno kao sto je i opsivka pod strehom.

Sta bi onda zapravo bila preporuka da se uradi? A da ima potrebnu izolaciju? Opet kazem - potrebnu. I u cemu je svrha paronepropusne folije ovde?

Ne znam dal smo se razumeli, poenta je da se sa donje strane vide rogovi, a izmedju njih da bude prostor popunjen, da se ne vide crepovi od trema. Stavio sam sliku u prilogu, nemam bolju ovde nazalost.

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9218_rogovi.jpg[/url]
Terasa ce ti biti otvorena i svaki novcic koji ulozis u bilo kakav izolacijski materijal ce ti biti bacen novac, zato sto ce ti se vjerovatno i same plocice ili nek idrugi materijal grijat i ta temperatura ce se ponovo dizat prema gore.

Ukoliko zelis da ti gornji sloj bude nesto hladniji to mozes postici da na same rogove slozis OSB plocu ili Jelove daske, Kontra letva i onda letva s time ces dobiti zracni most i on ce ti odnijeti toplinu sa crijepova, u ljetu kad je super vruce to neznaci da ce crijep biti hladan ali cim se sunce malo sakrije puno ce se brze od vjetra ohladiti crijepovi, no opet kazem nema potrebe kao prvo nadstresnica/terasa je na otvorenom i vjerujem da ce ti biti vislja od 2,2m.

Ukoliko se radi o zatvorenim prostorima prica se prosiruje i nevrijede sva pravila isto za svaki objekat.

Evo ovo je moja, usarafili smo gredu u zid i stavili 3 stupa na drugu stranu na to smo slozili rogove i preko toga sve brodski pod + šindra
https://goo.gl/photos/BjZ2pyV3gUy1y7tM6
Last edited by borism25 on 04 Oct 2016 13:26, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Borise, u pravu si, to je upravo opis konstrukcije koji sam postavio gore.
art of wood wrote:ovde se prica izgleda da bi se pricalo. ajde prvo ovako nemora ta skupa folija od 60din m2
trska 5cm presovana kosata 2 evra za m2 i za tvoju imformaciju u nju ne ulazre misevi i insekti to je provereno o tome netreba diskutovsati godine upotrebe govore u prilog tome ,a svu trsku izvozimo jer je to los materijal i sva ode u zapadnu evropu jer oni nemaju miseva :smejanje:
gips kosta 275 din m2 a OSB ploca 400 i neki din .gips ne ogranicavaju spojevi jer se bandaziraju i gpsuju nema otpada ...osb ploca ?
za gips taqkodje postoje profili koji resavaju sav problem postavljanja kostura bez po muke uz minimum alata .
radio sam i jedno i drugo imama iskustva tako da nepricam pausalno ni o cenama ni o poslu
tako da mislim da treba baratati cinjenicama
takodje covek nesto zeli nemozes ga ubediti da uradi kako ti hoces ,ja sam samo spomenuo da izolacija ako je vec stavlja bolje da ide na gips ili osb plocu nego ispod nje ,lakse je i tako se radi .ako nekad zatvori terasu a ne satavi tu skupu foliju :D onda ce se verovatno popeti na krov skinuti ventilacioni crep i ocas posla staviti je .jer kondezacija se najmanje manifestuje u objektima tipa zatvorena terasa :smejanje: tu su temperaturne razlike najmanje
i ako ce mo vec o normama i propisima gradja se prvo podasca pa se tek onda stavlju letve tako da i nema potrebe za svim onim o cemu smo pisali
Vrlo je lepo sto dajes savete o materiji o kojoj nemas nikakva znanja. Prvo nisi ni procitao projektni zadatak, koji je vrlo jasan, a to je da se vide rogovi, a poznavanje tehnickih karakteristika materijala je jos losije. U nekoj skoli se to zove sedi jedan.

Ulazni zahtvi su da se opsivka sa donj strane nalazi izmdju rogova, postavljenih na rastojanju od 60 cm. Proizvodjaci gipsa, u tehnickim opisima daju maksimalni raspon podkonstukcije za opterecenja manja od 30 kg/m2 od 420 mm, i to za dvoslojnu plocu od 12mm, u mnogo povoljnijem slucaju kontinualnog opterecenja nego sto je to ovde slucaj. Ako je raspon rogova 60cm, siina gips kartonske ploce bi bila 50 cm, sto je vec vece od ogranicenja koje je proizvodjac postavio za dvoslojnu plocu. Da postavi gips po tvom savetu, automatski bi dobio tavanicu koja bi se ulegla, cak i u najidealnijim uslovima.

Sa jednoslojnom plocom, i spoljnim montiranjem, najveci raspon izmedju oslonaca ne bi trebao da bude veci od 25 cm, i to samo na oovu aproksimacije, zato sto proizvodjac gips kartonskih ploca ne predvidja takav nacin montaze, niti je gips katonska ploca predvidjena za tako nesto. Prakticno, da bi cela prica stajala, iznad gips kartonske ploce, mora da se postavi dodatni poduzni nosac, na polovini raposna izmedju rogova, ili da se nosenje gipsa resava poprecnim nosacima, koji idu od roga do roga, sto je tek zurka bez kraja.

Ajmo malo o trsci, posto o njoj postoji jako mnogo zabluda.

Trska je sve osim sto je dobar izolacioni materijal. Cak po striktnoj definiciji izolacionog materijala, trska to nije. Jedina prednost trske i razlog zasto se ona koristi u zemljama Zapadne Evrope je to sto trska ima nulti uticaj na emisiju CO2. Apsolutno ni jedna druga karakteristika trske ne opavdava njemo koriscenje.

O izolacionim sposobnostima trske postoji nekoliko istrazivanja, ali ajmo da kao referentna uzmemo litvanska, estonska, finska i engleska. Koeficient provodljivosti trske, u litvanskom istrazivanju, koje je najpovoljnije za trsku kao izolacioni materijal j 0.085 W/(Mk). Kamena vuna ima koeficient 0.035 W/(Mk). Prakicno, po litvanskim testovima, koj je izveo Vilnius Gediminas Technical University, da bi trska obezbedila jednaku izolaciju kao i kamena vina, mora da bude 2.42 puta deblja.

No, estonska ispitivanja, sa zidovima razlicitih debljina, daju jos gore podatke. Samo je panel, debljine 38cm od trske zadovoljio uslove postavljne standandadima, a koji se ispunjavaju sa 10 cm kamene vune.

Britanski standardi su prihvatili odnos 3:1 za trsku prema kamnoj vuni, pa posto je to neka srednja vrednost, da je pihvatimo. No, da bi smo dobili uobicajene uslove standardnog projekta u Srbiji, za izolaciju zidova nam treba 25cm trske, bez ijednog drugog sloja, za krov 30, pa nadalje, u zavisnosti od konstruktivnih i projektantskih resenja objekta.

A onda dolazimo do ozbiljnih problema sa trskom. Trsku ne napadaju misevi i insekti, no oni je koriste kao idealnu zivotnu sredinu, mnogo prijatniju od kamene vune. Ptice takodje prave gnjezda od nje, a i najmanji prodor vod dovodi do pojav budji, za sta je trska idealna sredina.

I na kraju najozbiljniji problem, a to je pozarna otponost trske koja je nepostojeca.

Problmi koriscenjem trske se resavaju obaveznim zatvaranjem trske unutar slojeva zida, ona se ne koristi na vtrenim fasadama, ali oni pamtni je jednostavno zaobidju. Da nije misije CO2, koja je ozbiljan poblem u zemljama Zapadne evrope, koje su svoje kvote emisije odavno potrosile, trska se ne bi koristila ni za sta, osim pivremnih objekata u etno stilu.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

vidi se da si postavvio mnogo gipas .cd i ud profili omogucuju da se gips postavi na zadati razmaka oslonaca i da se postavi izmedju rogova , bez poprecnih profila .nemoze se preko gugla uciti o materijalima ,treba ici u skolu za to
covek hoce da oboji plafon fasadnom bojom i ispostuje izgled vec uradjene terase vi mu predlazete osb plocu?
da li ce stavljati izolaciju ne zanima me . rekao sam gde se postavlja na osb plocu ili sta mu je tavanica
trska ah ta trska ako nije iz bg i srbiju nemoz da valja :D druze trecina kuca vojvodine ima tavanice od trske ,nemas pojma o cemu pricas ako nadjes gnjezdo misa u tvrdo presovanoj trsci ja cu ga pojhesti sa sve misevima ,
istrazivanja nekih naucnika kazu da je to najzdraviji izolator em prirodan em obnovljiv em trajan em paropropustan elem kako ko voli
ali opste je poznato da misevi neidu u tvrdo presovanu trsku ostra je i nije im pogodno staniste
u zemljama zapadne evrope emisija co2 je problem ali kod nas njie kod nas je ko na zlatiboru ,fabrike koriste filtere idila jedna ero 4 motori ,zasto bi marili
trosice mo nase prirodne resurse i izvozili ih dok evropa svoje cuva i obnavlja , stiropor cak nije ni jeftiniji od trske ,o njegovoj zdravoj proizvodnji i upotrebi i trajnosti moglo bi se diskutovati .mislim da budj obozava stiropor a ne trsku :D
ali ko sam ja grafikoni i istrazivanja velikih korporacija koje vrse distribuciju vestackih materijala kazu da sam u krivu :smejanje:
nadam se da nece izmisliti vestacke materijale koji ce skroz istisnuti drvo iz upotrebe u pravljenju namestaja ,mada je vec u debelom minusu i sve manje se koristi u seriskoj proizvodnji ,zivi bili pa videli mozda ce mo ovde raspravljati na kraju da li je iverica bolja od drveta ,i da u drvetu zive crvi a u iverici ne :smejanje:
Last edited by art of wood on 04 Oct 2016 21:29, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Imam trsku 5icu poslaganu po ploci na tavanu vec 4 godine...mis ne moze da udje u trsku zato sto je previse ostra...znam zato sto sam se isekao deset puta dok sam ukrajao table :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nema svrhe raspravljati se sa vama. Umsto ozbiljnih naucnih ispitivanja, i citiranja izvora, odgovor je kafansko ma to samo Srbina da zajebu. Sa tabulom razom nema rsvrhe razgovarati, posto je cilj da ostane prazna.

Nikola, imam negde zbornik sa savetovanja u Freiburgu, iz 2002 o kome je o flori i fauni koja nastanjuje nezatvorenu trsku ozbiljno raspravljano, sa vrlo ozbiljnim zakljucima. Cini mi se da je rad bio ceski, a posledice su preporuke da se trska koristi samo u zatvorenim konstrukcijama, izuzimajuci krovne pokrivace, koji mogu da se odvoje od ostatka konstrukcije.
Post Reply