Mere i standardi

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Mere i standardi

Post by metabo »

Kad čovek krene da pravi neki komad nameštaja prva stvar koju uradi je da to nacrta, skicira, isplanira materijal... A zatim sledi pitanje da li je to "u standardu". Ovde na forumu je na mnogim mestima ta tema bila dodirnuta, ali nigde nije to znanje objedinjeno. Na primer:

- Koliko rastojanje treba ostaviti oko trpezarijskog stola i stolica, šporeta, frižidera, veš-mašine...
- Koliko visoki treba da budu kuhinjski elementi
- Koliko je visoka sokla
- Koliko je rastojanje između donjih i gornjih elemenata u kuhinji
- Koliko lufta treba ostaviti za montažu vrata klap šarkama
- Na kojoj visini se stavlja sedalni deo kod stolica, klupa
- Koliko je visok trpezarijski sto, a koliko klub-sto u dnevnoj sobi
- Kakve su standardne dimenzije kod kreveta
- Koliki je nagib naslona (u stepenima) kod stolica, klupa
- Koliko duboki treba da budu pojedini komadi nameštaja
- Kakve su mere za vodovodne instalacije na koje treba misliti pri planiranju kuhinje ili nameštaja za kupatilo

itd, itd...

Evo i primer kako to izgleda na B&D sajtu sa američkim nerama:
http://www.blackanddecker.com/ProjectCe ... 18552.html
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Evo i mog doprinosa od brace Rusa. Bar su sa nama bliskim merama.
Image
Image
Image
Image


To sam trazio kad sam pravio sto (na slici)
Image
Last edited by velja on 13 Sep 2008 10:24, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Veljo care, jedna slika govori više nego 1000 reči!
Zaboravio sam da napomenem da bi bilo dobro i znati gde čovek u zidu može da očekuje struju ili neku cev pri montaži elemenata. To "može da očekuje" je vrlo rastegljiv pojam u našim kućama i stanovima, pa nije na odmet veeeliki oprez. Danas nije skupa investicija "metal-detektor" i mislim da bi on trebao da bude obavezan alat pri montaži.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

velja wrote:Evo i mog doprinosa od brace Rusa. Bar su a nama bliskim merama.
Bravo Veljo za ovaj podatak.

PS. Sa njime si me još dodatno "unapredio" u pred-majstorsko zvanje (mada mi to nije bila namera) !
Last edited by yetta on 13 Sep 2008 09:19, edited 1 time in total.
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Verovatno ste primetili da je figura muskarca na prvoj slici kotirana sa 1740mm. Danas je prosecna visina muskarca veca pa sve treba pomalo uvecati. Tu teoriju sam cuo pre par godina kad su na TV-u pricali o konfekcijskim brojevima odece cije mere nisu menjane 50-60 godina i sad su u ozbiljnom raskoraku sa realnoscu. Takodje, klupe za djake-prvake su vec male a da ne govorimo o starijim razredima, pa ims e krive ledja, itd, itd.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Da citiram sajt http://www.serbianfurniture.org/sprski/ ... menata.htm

Standardne dimenzije kuhinjskih elemenata:

Svi kuhinjski elementi trebali bi biti radjeni po nekim standardnim merama, zbog širine šporeta, dubine sudopera, dužine mašine za pranje sudova i slično. Neke stroge standardne dimenzije i u milimetar tačnih podataka nema, važno je da nameštaj nije uži, širi ili drugačiji od ugradnog aparata, stoga eto nekih okvirnih mera na koje biste trebali obratiti pažnju prilikom planiranja i opremanja vaše nove kuhinje.

a) donji elementi (sa ili bez ugradjenih el. aparata)
• dubina: 60 cm,
• visina: 85-88 cm sa radnom pločom,
• širina: 15, 25, 30, 40, 45, 60, 80, 90, 120 cm.

b) gornji viseći elementi
• dubina: 35 cm,
• visina: 60 – 98 cm,
• širina: 15, 25, 30, 40, 45, 60, 80, 90, 120 cm.

c) visoki ormari (sa ili bez ugradenih aparata)
• dubina: 35 ili 60 cm,
• visina: 200 - 240 cm,
• širina: 30, 45, 60, 90 cm.

Svi elementi s radnim pločama bi trebali biti uvučeni u visini poda za najmanje 76mm (prostor za stopala)
Za većinu domaćica najprikladnija je visina nameštaja s radnom pločom 810 mm (dubina 610 mm)
Zadnji rub kuhinjskih elemenata treba ograditi plastičnom letvicom da se rastresite namirnice i tečnosti ne bi prelivale preko ruba.
Najpraktičniji prostor za ostavu nalazi se iznad radne ploče, na tom mestu učvrstite na zid prilagodljive police dubine 100 mm.
Zidni elementi (ormarići) možete postaviti od 410 mm iznad radne ploče i ne bi smeli biti dublji od 350 mm, što je otprilike polovina radne ploče.
Najviša polica u zidnom ormariću ne bi se smela prelaziti više od 1,7 m iznad poda, a vrh ormarića 1,90 m iznad poda.
U prostor izmedu ormarića i poda postavite vertikalnu ploču koja se nalazi u ravni sa rubom radne ploče (donjeg elementa). Na taj način dobija se koristan prostor za prikrivanje ventilacionih cevi, noževa za meso, friteza, a za ploču se s unutrašnje strane mogu pričvrstiti rasvetna tela koja osvetljuju radnu površinu.
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Simpaticni standardi , samo ih u dosadasnjem (profi) radu jos nisam video uzivo. Standardna visina radnih (donjih) el. jeste 850 mm , sto se moze proveriti merenjem visine klasicnog el. stednjaka. Danas se sve vise rade u visini 900mm , pa cak i 950 mm , posto se sve vise koristi ugradna bela tehnika. Uvlacenje cokle ispod donjeg el. je obicno 15-20 mm u odnosu na ivicu korpusa , ili se ne stavlja cokla (sve vise se elementi postavljaju na plasticne-metalne nogice) , radi brisanja poda ispod elemenata.
Dubina visecih (gornjih) el. je (po JUS - u) 280 mm + debljina vrata , ali se danas rade na dubinu od 300mm (+ debljina vrata). Dubinu od 350 mm nisam video (osim u par posebnih slucajeva) , a ima i ergonomskih razloga za to.
Uobicajen razmak izmedju radne ploce i vis. elemenata je 600 mm (+ - 50 mm), za sta postoje ergonomski razlozi takodje.
Sto se tice sirine elemenata (gornjih i donjih), navedene mere su tacne (uglavnom zato sto su logicne) i ne treba praviti elemenat siri od 800 mm, zbog cvrstine materijala (univer se pod opterecenjem krivi).
Visina gornjih el. je takodje data standardima , ali ,kao i sve gore navedeno, vise zavisi od zahteva klijenta , nego od slova standarda ( u visece delove koji su van dohvata prosecne domacice se , obicno, stavljaju stvari/ posudje koje se retko koristi , umesto , kao ranije, redjanja kartonskih kutija na elementima).
Standardi se , kod nas , uglavnom koriste za serijsku proizvodnju, a mnogo manje za izradu po meri prostora. Inace , standard kod nas je prepisan iz starog JUS-a , a u praksi se koriste svi moguci (i nemoguci) standardi , posto tezimo za standardom ISO 9000 , a jos nije uradjena standardizacija (prakticno niceg) jer to iziskuje ogromna sredstva i ozakonjenje (potvrdu standarda upravnim aktom)....
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pedjamil wrote:Standardi se , kod nas , uglavnom koriste za serijsku proizvodnju, a mnogo manje za izradu po meri prostora. Inace , standard kod nas je prepisan iz starog JUS-a , a u praksi se koriste svi moguci (i nemoguci) standardi , posto tezimo za standardom ISO 9000 , a jos nije uradjena standardizacija (prakticno niceg) jer to iziskuje ogromna sredstva i ozakonjenje (potvrdu standarda upravnim aktom)....
Bilo bi dobro ako imaš negde link prema navedenom JUS standardu.
Ja sam mislio da se ISO 9000 standardi odnose na standardizaciju procesa u firmama, a ne na standardizaciju proizvoda koje te firme proizvode.
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

http://www.jus.org.yu/katalog.htm (pa , ko se snadje - snadje)
U pravu si za standard ISO - mislio sam na grupu standarda 2000... koji se koriste za proizvode. U ovoj temi je, po mom misljenju, vaznije saznati , koje su ergonomske mere , nego standardi (kao sto rekoh - standardi vise sluze za industrijsku/serijsku proizvodnju). Nazalost nemam skener (ubio se padom sa 1,5m) , pa ne mogu da postujem nesto slicno onome sto je velja postovao, a sto sam nabavio od nekih arhitekata u danima mojih pocetaka...Ranije je u casopisu "uradi sam" bilo dosta toga.Inace, dok se to ne nabavi nekako , mogu se postavljati konkretna pitanja , pa cemo odgovoriti (a ako ne znamo , snaci cemo se kod onih koji znaju).
P.S. Sto se tice struje i cevi u zidu - treba pratiti logiku (nije obavezno tacno) i vertikalno ispod "dozne" i iznad/ispod prekidaca/utikaca ne busiti rupe. Voda se sada radi i sa plastikom(pvc ) pa je to tesko detektovati metal detektorom, a (nazalost) radove izvode i"Pera" i "Zika" , koji nemaju mnogo dodira sa pravilima i standardima, pa se preporucuje opsezno raspitivanje kod ukucana/vlasnika, sve do opreznog kuckanja po zidu , da bi se otkrila supljina (ako nema nekog toceceg mesta u blizini, da se priblizno odredi visina horizontalnih cevi).Najbolje je , pre pocetka izrade/montaze , isplanirati tako da se "zaobidju" rizicna mesta za busenje. Imao sam nezgodnih iskustava po tom pitanju (nasao sam fazu na vise od pola metra ukoso od uticnice- jer je nekom bilo zgodno da tako poveze/produzi kabl) i metal detektor mi ne bi u tome pomogao , jer , jednostavno , tu ne bih nista ni trazio sa njim.
Last edited by Pedjamil on 16 Sep 2008 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

izrada namještaja po mjeri,kakav standard kad neko radi po mjeri,donji elementi sa coklom bez radne ploče 815-560,gdje će da bude standard dubine 600 kad je standardna kuhinjska ploča 600mm,standard kuhinjskog elementa sa nivelisanim nogicama 720-560,bez radne ploče koje ima uraznim debljinama,visina visećih elemenata 680,720,800,900,a bogami neki što otimaju pare poštenom narodu rade i po 500mm<visinu, i standard za širinu elementa ne postoji,ali klasika postoji 150,300.400.450.500.600.800,900 1000,1200,to je prilagođeno izradi fronti,post forming se radi u širinama 146,296,396,446,496,596,radi se uštaflama od 3050mm,e pošto kod nas ide mdf,i postforming ko ludo,to su moji neki standardi,kad sam rekao za donje elemente da nema standarda za širinu mislio sam da mogu da napravim element širok 2000mm ,što sam i radio,pa unjega stane i pećnica i ladičar i sudoper,ako kontate,e sad u fabričkim proizvodima ,opet svaka fabrika može da ima svoj standard,nemamo mi više standarda u mnogo važnijim stvarima od anmještaja,pa tek odakle nam luxsuz standard za namještaj.stare građevine po jusu gdje je kuhinja određena u jednom stanu takva je napravljena i u ostalih100stanova a to je bilo 2600mm ,sad nemora daznači,ali u većini slučajeva tih dimenzija su bile kuhinje,što znači prodaja po elementima ,pa su u to ukalkulisali nekakav standard,i fala bogu što nema više standarda ,pa ja od čega bi mi živjeli da nema namještaj po mjeri,da i cokl za ovu kuhinju na nogicama je 100mm,a ovu bez nogica ja radim 80mm,mada rijetko jer uglavnom nagovorim potrošača na ovu sa nogicama,raspon između donjih elemenata i gornjih je minimalno 650mmzbog kuhinjske nape,jer nije baš dobro za nju da se spušta niže od tih650mm
ko radi taj se i umori
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

izrada namještaja po mjeri,kakav standard kad neko radi po mjeri
I kad se radi po meri (ili boje receno po narudzbini) postoje standardi. Neke si sam pomenuo (recimo visina kuhinjske ploce).
Dubina donjeg elementa 600, misli se na element zajedno sa plocom, sam element je naravno plici.
Pomenuo si i standardne sirine. Standardne su zato da bi se uklapale u prostorije, posto i gradjevinci imaju standarde po kojima prave prostorije tako da se nemestaj u njih uklapa. Sad da li se ti standardi postuju je vec druga stvar.

PS
Ubaci po neki razmak ili novi red u poruke. jako ih je tesko citati ovako "sveujednomkomadu".
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

mislim šta da kažem,standard ko standard samo ti kaže po mjeri,znači nije po standardu nego pomjeri,a što se pisanja tiče gledaću da se to ne dešava kao i slova da ne brkam.
ko radi taj se i umori
User avatar
gilee
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2009 15:01
Location: smederevska palanka
Contact:

Post by gilee »

aspirator "kljunash" visine 150mm "na izvlachenje" (tacne mere 597x147x320) zahteva dubinu korpusa gornjih elemenata od 300+front.mada ima slichan takav dubine 300,gde logichno korpus mora biti 280...naime imao sam situaciju gde je investitor (chitaj:mushterija) kupio drugi aspirator,pod izgovorom "isti je samo jeftiniji"
morao sam sve korpuse suzhavati za 20mm...
bitni su standardi,mada sigurno se niko nece slepo drzhati standarda i ostaviti rupu od 10-15 cm izmedju zida i kuhinje npr...
nije sramota pitati,sramota je praviti se pametan
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

metabo wrote:Zaboravio sam da napomenem da bi bilo dobro i znati gde čovek u zidu može da očekuje struju.
Pa kablovi po pravilu su 300mm od plafona i racvaju se pod pravim uglom znaci npr ako dole na zidu u srednjoj zoni vidis steker kabal od njega mora da ide 90' u odnosu na plafon znaci u vagu, ako je majstor radio kako treba a ako se vidu dva stekera npr blizu jedan pored drugog onda su verovatno vezani kablom u toj visini i jedan od njih vodi gore obicno mora i razvodna kutija da stoji i tako vidimo gde je racvano , mada ima mnogih majstora koji ne rade po propisu , i zato nije lose da se ima detektor , a ima da se nadje za 100 eura dobar , istop toga nista ne moze da ti pokaze sa sigurnoscu, nista gore nego kad probusis kabal jos i u tudju kucu :D i eto duplog posla :)

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Ja sam 2 puta imao taj problem.
Busio sam ja dobro,medjutim elektricari su sproveli kablove ,nema veze sa vezom.I tap ja u struju.
Problem bez problema.Zovi elektricara ,stemaj,prespajaj,gipsaj ....Sto jada.
Tad sam se zarekao da cu kupiti detektor,al...uvek nesto prece.
Acesto sam na montazama i moram se uozbiljiti po tom pitanju i nabaviti jedan.
Kakva jos imate iskustva i cene vezano za te spravice?
Post Reply