Mere i standardi

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

sve je to lako - ako znas nemacki :)
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

a :)...imaš Google Translate :)
inače, link koji sam stavio..
ako klikneš..obris čovjeka..(je link)..na samoj sredini stranice..
pojavi ti se lijep prikaz nekih standarda visine kuhinje..samo odabereš visinu i sve se samo podešava..pogledaj..

http://www.alno.de/alnosys3/73.0.de.html

a ima i na sajtu za skinuti pdf...o dimenzijama svih elemenata koje poizvode..
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Priručnik...dimenzije elemenata..koje proizvode...Alno...

http://www.alno.de/alnosys3/files/media ... 164511.pdf
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Interesuje me rastojanje aspiratora od sporeta i preporuka nekog aspiratora.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

velja wrote:Interesuje me rastojanje aspiratora od sporeta i preporuka nekog aspiratora.
Pomerio sam ovu temu u "mere i standarde".

Pogledao sam malo u Gorenje uputstvima za montažu napa i tamo piše da je minimalno rastojanje između grejnih ploča šporeta i najniže tačke nape MINIMUM 60 cm, ukoliko se radi o el. šporetu, a 70 cm za mešovitu varijantu sa plinom. Dalje stoji da treba konsultovati i uputstva za šporet jer i tu može biti specifičnih zahteva.

Preporuka modela?
Å to jači i što tiši to bolje. Obavezno da ima dva motora. U zavisnosti od situacije, potrebno je da ima i mogućnost izbora: spoljni odvod / ugljeni filter. Obzirom da se radi o vrlo jednostavnoj napravi nema tu mnogo filozofije oko izbora. Kod aspiratora je mnogo važnije kako se održava i čisti. Tu domaći(n/ca) ne traba da bude lenj(a) jer su loše održavani aspiratori legla mikroorganizama koji kruže vazduhom u prostoriji gde se kuva, poterani motorom aspiratora.
User avatar
sarmin
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 17 Jul 2009 18:23

Post by sarmin »

evo ovako da se ija ubacim malo. Metabo u pravu si to sto se tice gorejna, ja u stanu imam kuhinju montiranu orginal gorenje rastojanje je 73 cm. naravno sve zavisi od modela svega, aparatas, kuhinje itd.
ja radim u doo Notranja Oprema Gorenje program Marles in KA.(precizno al nebitno) dakle izrada kuhinja. Gorenje ima svoje standearde koji su malo razliciti, mislim na mjere od ovih koje sam ovdje pogledao, (a nisam sve). Medzutim, sto se tice aspiratora, sve u zavisnosti od modela kuhinje razlicita su rastojanja. dakle, kako malo gledam kataloge po kojima mi radimo rastojanja se krecu od 579 mm do 780 mm. znaci zavisno od visine prostorije, vrste aparata i modela kuhinje. dakle majstor Veljo, u ovom razmaku sve ti pase, gledaj simetriju estetiku i to je to...
User avatar
JOca81
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 18 Oct 2009 20:00

Post by JOca81 »

Moze neke mere sa trpezariski sto za 4 osobe...
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Od 900x900x720mm pa navise mozes koliki hoces ovo je minimalna dimenzija.
User avatar
JOca81
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 18 Oct 2009 20:00

Post by JOca81 »

Napravio sam sto po ovim merama i sve je ok...Sada bi radio neke stolove i stolice u etno fazonu za lokla ali mi se ovo cini preveliko...U samom lokalu nemam nesto puno mesta tako da mi najvise odgovarju stolovi od 60x60 ali ne znam koliko visoki da budu i zeleo bi da ubacim neke klupe ali ne znam koliko dugacke da budu za dve ili tri osobe..Takodje sam razmisljao i o onim tronozcima ali i tu mi je problem visina kao i sam obim tronozca
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Ima li negde da se nadje link do ergonomskih mera (mere koje definisu visinu stolice, stola, rastojanja ....) ali malo mladje tablice, jer mi se cini da su one koje se nalaze starijeg datuma, a ni visina ljudi vise nije kao sto je bila kada su pravljene te mere.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Visina se drasticno promenila.
Ja sam sa svojih 183 bio negde cetvrti peti u stroju, a danas svakog klinca preko 15 godina gledam odozdo.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Visina se drasticno promenila.
Ja sam sa svojih 183 bio negde cetvrti peti u stroju, a danas svakog klinca preko 15 godina gledam odozdo.
Pa zato sad imas stolice sa vazdusnim amortizerima, mozda ce za koju godinu izaci i biroi sa ovom opremom :) ( ovo se odnosi na kancelariski namestaj)
Inace Mbole imam "veci" problem od tebe -197 cm ;)

Digere sto se nas van standarda tice nemoj da brines mi se snadjemo kako znamo, koju stolicu nam daju tu i uzmemo, bitno je sto je stolu :D , malo da se nasalimo.
Sto jednostavno ne premeris stolice koje imas, valjda si neku stolicu i kupio, nije valjda sve u sam svoj majstor varijanti.

Pozdrav
Last edited by dikar on 14 May 2010 17:37, edited 1 time in total.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Dikar,

sa svojih 188cm i ja nailazim na probleme. Nije jednostavno odrediti sta ti odgovara a sta ne. Na poslu sam jedini ja podigao sto i tako mi odgovara. Svoju kuhinju kada sam pravio, pravio sam je prema sebi - tada sam ziveo sam, pa sam tako i kuvao i prao sudove, sem kad sam imao posetu. Ako je poseta bila niza rastom, to nije odgovaralo. Ali zato, kada je bila visa, onda je shvatila prednosti vise radne povrsine. :)

p.s. A i taman pase kada se sedi na njoj. :D
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

digger-e
Ja problem u kancelariji resavam tako sto stolicu ne podizem nego spustam :)
Sto se kuhinje tice meni su elementi ok, alllliiii mojoj lepsoj polovici sto da ti kazem, i ti da imas 169 cm i tebi bi bilo visoko ;)
Sto se tice standarda u konfekciji Nemacka je 80-tih godina proslog veka menjala standarde normalno u korist visine, a sto se tice tehnickih (citaj visinskih) stanadarda za kuhinje i sl nisam nikad cuo (uostalom za stolariju poceo sam "opet" da se zanimam pre 7-8 meseci. Osnovno pravilo za sto i stolicu kaze kad sednes na stolicu lakti treba da dodiruju sto koji po nekim "standardima" treba da je visok 72 cm, a kolika treba biti visina stolice opet zavisi od visine coveka naravno u sedecem polozaju i normalno opet vazi neka prosecna visina coveka, Sto se tice visecikh elemanata (a ja sam od uvek pristalica da se do plafona sve iskoristi) visi delovi su moji, a nizi zna se.
Nego pustimo sad "visinske probleme" radi po gore pomenutim standardima, a musteriji mozes uzgred da spomenes probleme sa standardima iz 50 i neke godine i normalno zatrazis vise novaca za vanseriski standard, (iako ovo bas i ne ide -zamisli trpezarijski sto + 6 stolica razlicite visine) zato najbolje idi na "prosecnu visinu"

PS Kako sam malopre pomenuo u ovoj branshi sam nov i stvarno me zanima dali neko zna dali je ovoj branshi radjena revizija stanarda -ovaj podatak bi koristio mnogima
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ne, jos uvek se prati J.U.S.
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply