Mere i standardi

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

NEX wrote:Kakva jos imate iskustva i cene vezano za te spravice?
Ja imam Bosch plavi. Mislim da je koštao nešto više od 100€. Detektuje metal i drvo. Na struju i bakarne provodnike reaguje u svakom režimu. Ima zoom mod kojim se skoro u mm može odrediti pozicija struje. Bez njega nigde ne bušim i do sada me nije izneverio. Zahteva malo iskustva i prakse pri korišćenju. Al', to je stvar vežbe.
User avatar
Srećko
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 16 Jan 2009 22:02
Location: Niš, South Serbia

Post by Srećko »

Naponski kablovi se postavljaju na 30 cm od plafona, ali ne zaboravite na komunikacijske i dr. kablove (telefon, interfon/interkom, kablovska/TV...), oni se postavljaju iznad naponskih, na 20 cm od plafona...da ne bude da ste "promašili" 380/220V :D , ali ste nabasali na TF ili TV kabal :lol: ...

A što se tiče visine kuhunjskih (radnih) elemenata, mislim da je visina od 85 cm odavno prevaziđena :P ...to su "zastareli" standardi :D . Ljudi su sve viši, pa svaka nova generacija ima potrebu da se još više "pogrbavi" iznad sudopere ili radne površine :mad: . To se izbegava "podizanjem" radne visine. Nekada davno sam saznao da je najbolja (ergonomska) visina radne ploče kod kuhinjskih elemenata ta kada se čovek (žena) nalazi u uspravnom položaju, pa se od poda izmeri visina do lakta (ruka savijena pod uglom od 90 stepeni) i od te visine oduzme 20 cm...dobije se za osobu od 175-180 cm visina od nekih 90 cm (+/- 3 cm)...ja sam za sebe (i suprugu, koja pati od discus hernie) napravio kuhinju na 93 cm od poda. Izgleda šašavo, ali mene leđa više ne bole ;) ...a ostale kuhinjske elemente, koji su 85 cm visoki, lako možete "podići" na željenu visinu uz pomoć točkića ili nogica :cool: !
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

A na kojoj dubini u zidu prepoznaje metal,zicu i sl?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

NEX wrote:A na kojoj dubini u zidu prepoznaje metal,zicu i sl?
Pogledaj sve tehničke podatke na linku proizvoda.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

E ja sam stvarno video taj bosch sto metabo ima, to sam gledao u prodavnici i oni ga onako izlozili i poredjali tako bakarne cevi obicne cevi, kablovi, grede itd, i tu moze da dodje svako da ga isproba i ja uzeo i stvarno nacentrira u mm i nema onako da laze da vuces po zidu a on da pisti a ispod zida nista :lol: sto rade ovi jeftini

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Marko Enter wrote:E ja sam stvarno video taj bosch sto metabo ima, to sam gledao u prodavnici i oni ga onako izlozili i poredjali tako bakarne cevi obicne cevi, kablovi, grede itd, i tu moze da dodje svako da ga isproba i ja uzeo i stvarno nacentrira u mm i nema onako da laze da vuces po zidu a on da pisti a ispod zida nista :lol: sto rade ovi jeftini

pozdrav
Marko
Ima i to pištanje "u prazno", ali, kao što sam rekao, naučiš vremenom kako se kalibriše i onda nema lažnih uzbuna :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Interesantan link na zadatu temu. Standard 32/37...
http://32mm.dalrun.com/System/157.html

Uzima se da je 3 mm standardan zazor između frontova. Rupe za tiplove/konfirmat vijke se buše na horizontalnim elementima...

Evo još jednog linka na temu 32 mm
http://www.cpofestool.com/documents/gui ... _guide.pdf
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

evo i mog skromnog doprinosa, veoma vaznih sitnica (skinuto sa neta, odakle ?)
Image
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

metabo wrote:
Marko Enter wrote:E ja sam stvarno video taj bosch sto metabo ima, to sam gledao u prodavnici i oni ga onako izlozili i poredjali tako bakarne cevi obicne cevi, kablovi, grede itd, i tu moze da dodje svako da ga isproba i ja uzeo i stvarno nacentrira u mm i nema onako da laze da vuces po zidu a on da pisti a ispod zida nista :lol: sto rade ovi jeftini

pozdrav
Marko
Ima i to pištanje "u prazno", ali, kao što sam rekao, naučiš vremenom kako se kalibriše i onda nema lažnih uzbuna :)
Naucis vremenom kako se kalibriše....
Mozes li ovo malo pojasniti o kalibriranju. Kod kuma montirao kuhinju i poseteno se izblamirao. Toliko da sam vec mislio pregaziti doticni BOSCH uredjaj :)
Dva puta probusio 220V. Imam Makitinu busilicu, ni meni ni njoj nista nije bilo samo osiguraci izbacili.

off topic, jesam li imao srece ili je to normalno da se nista ne dogodi kada okinces kroz struju :D
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Zavisi kakav je zid i šta sve ima u njemu. Zavisi i od debljine zida i šta ima od instalacija sa "druge strane". Za struju je najjednostavnije da popališ potrošače tako da kroz kablove "teče" struja. Sledeće je da prisloniš aparat na zid tamo gde sigurno "nema ništa", negde blizu zone bušenja. Tu pričekap malo, 10-ak sekundi, sa naslonjenim aparatom i onda polako priblićavaš prema "opasnoj" zoni. Kad naiđe na struju pišti ko lud i to pokazuju indikatori. Tada pritisneš i zoom i to je to. Tačno vidiš na kojoj je dubini. Vešbaj malo kod sebe kući gde sigurno znaš gde je šta u zidu. Ja sam bušio rupe i na mestima gde je prolazilo mnogo kablova i pronalazio "rupe" između njih. Do sada nisam ušao ni u jedan kabl, a ni u armaturu!

To sa što si ti probučio kabl je verovatno zato što imaš Makitu :) ;)
Å alim se naravno. Imao si sreće, a i ove nove bušilice su sve dvostruko izolovane, baš zbog tih ekcesa (imaju onaj znak sa dvostrukinm pravougaonikom).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Mere za konfirmat vijak

Image

Pored "velikih" 5/7/10 x 50 mm postoje i
"mali" 4/5/8 x 40 mm
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Dali je taj bosch sto si merio bio plavi ili zeleni ?? da i uvek treba se orijentirati malo i na postojece stekere prekidace, razvodne kutije i sl, ja isto pod hitno trebam da kupim plavog boscha ili slicno, sad skoro sam okacinjao jednu resetku na prozor i izbusim ja 3 rupe i ostala jos zadnja 4-ta a na tom mestu bas ko zinat se potrevila vodovodna cev i ja poco da busim srecom busio sam sa malim BOSCHHAMMEROM i kada sam usao malo dublje cujem ja zvuk se promenio dosta i kao da kovem u gvozdje :) i ja ma reko to je naisao neki tvrdi beton i ja busim i busim a ono nista i odjednom mi senu da pogledam dali je tu cev za vodu i ja kad sam pogledo imao sam sta i da vidim, nego imao sam veliku srecu da je nisam probusio inace bi napravio havariju a i mozda upropastio alat a i veliki je rizik da te i struja drmne :) tako je jednom moj cale presekao brusilicom cev koja je bila pod pritiskom sve ga isprskala voda i struja drmnula i usla voda u alat ali se nije pokvario malo je osusio i nastavio dalje :)

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
bi49ks
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 14 Jan 2009 21:17

Post by bi49ks »

Koji font da podesim da bih nogao da čitam sva sa ovog sajta?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

bi49ks wrote:Koji font da podesim da bih nogao da čitam sva sa ovog sajta?
Å ta ne možeš da čitaš kako treba?
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

u početku..ja sam dosta informacija o kuhinjama pokupio na ovom sajtu.. http://www.alno.de

http://www.alno.de/alnosys3/56.0.de.html
pod ergonomie..
taj dio mi se čini jako dobro obrađen..što se tiče nekih standarda visine..
nije standard u klasičnom smislu..da se držiš neke mjere..860 mm..
prilagođavaš visinu kuhinje..prema visini stranke..
Post Reply