Okrugli stol 2u1

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Stigao sam do problema.
S trokutima i donjim djelom stola nemana nikakvih problema, ali umeci na kojima su panti, e oni mi budu pojeli sve živce.
Kad sam ih poljepil vidio sam da nisu 100% ravni, ali nažalost nisam izmjerio koliko je odstupanje.
Nakon određenog vremena vidim ja skije.

Image

Ok, reko sebi da ne kompliciram previše napravim po nekoliko žljebova i umetnem letvice. Napnem pri rezovima umetnem letvicu i stvar se popravi, opet ne 100% ravno, ali donekle zadovoljavajuće.

Image

Sklopim gornju ploču i u grubo poravnam ekscentar šlajfericom.
Onda napravim pauzu od par dana jer imam dosta košnje i ješ nekih poslova s kojima kasnim zbog stola i iznenađenje.

Image

Naočigled se vide "valovi" na umetku kojih ranije nije bilo.

S umetnutim letvicama sad izgleda skoro pa lošije nego ranije bez njih.

Image

To su letvice starog parketa koji je suh i na MDF-u. Obzirom da je kod nas sad kiša i ima dosta vlage u zraku da li je moguće da mi te probleme stvara MDF?
Kod "trokuta" nemam tih problema.
Mislim da je problem taj da su sve letvice u istom (poprečnom) smjeru i da sam u startu kombiniral barem jednu uzdužnu letvu ili da mi je uzorak s letvicama u više smjerova da bi te probleme sveo na minimum.
Trenutno imam još posla sa strane, ali najbliži sam izradi novih umetaka s drugačijim uzorkom.

Noge sam ipak samo malo proširio.

Image

Image
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Pokrivile su ti se ploce zato sto si pravio asimetrican sendvic i jos od razlicitih materijala. Znaci, moralo bi da bude: medijapan-drvo-medijapan ili drvo-medijapan-drvo. Sa dve strane imas materijale koji razlicito "rade". Pitanje je da li bi sada dodatno lepljenje nedostajuceg sloja resilo problem. Verovatno bi ga malo ublazilo. Cak i kada se furnira obavezno ide furnir sa obe strane.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Stvar je u tome da ga nisam stigel zaštititi.
Sad me interesira, kak bi se šper ploča ponašala?
Mislim da je ona bolja kaj se tiće vlage od MDF-a??
Imam 4mm špera, pa sam mislil da šper ljepim duplo da bobim 8mm debljine i na njega letvice parketa, ali najmanje u 2 međusobno okomita smjera.
Znam da bi sendvić drvo-MDF-drvo bil rješenje, ali mi to i nije baš jednostavno izvedivo u kućnoj radinosti radi debljine.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sta god da stavis, ako su dve strane drugacije, uvijace se.
Samo je pitanje koliko i na koju stranu.
Neka je ta podloga potpuno "mrtva", opet ce se uvijati, posto dascice nisu mrtve vec rade kako se menja vlaga. To sto su lepo suve ne pomaze, primace vlagu i siriti se kako se menjaju godisnja doba, to jest vlaga u prostoru gde je.

Ni zastita ti nece mnogo pomoci. Samo ce produziti vreme koliko je potrebno da vlaga prodre kroz finis i da se promeni u materijalu. A onda ces ponovo dobiti isto.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Brezova VOP špera furnirana obostrano daje garantirano odličan rezultat. Naravno, ako dolazi u obzir.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

I isto tako radi, ako nije izlozena istim uticajima sa obe strane.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je biljeznik mislio da umesto ovih letvica od parketa i podloge, uzme samo sper i isfurnira ga obostrano.
Posto su obe strane tih ploca "otvorene" trebalo bi da imaju i iste uslove. Naravno pretpostavljam da nece stojati u avliji pa da odozgo pada kisa, a dole da bude suvo.

Ili to, ili da nekako otanji te letvice na recimo 10mm pa da ih lepi sa obe strane na npr 4mm sper (ili koliko mu vec odgovara, to jest koja mu debljina treba).
Onako odokativno sa slika, cini mi se da je trenutno ceo sendvic tu negde izmedju 22 i 24mm.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

uvek(uglavnom)se velike porsine rade sa plocastim materijalima oblozene istim furnirom da bi se izbeglo upravo to sto se tebi desava.

a ako se bas hoce takav fazon " u masivu" onda se te lamele masiva rade 2-4mm debljine.;)

jasno je da si ti to hteo da iskoristis i sve sto pokusavas da popravis je uzaludan posao osim da napravis te umetke ispocetka od pl.materijala.

cak bi savetovao mdf furniran ili panel plocu furniranu u odnosu na nekvalitetan sper :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Mozda mef furniran blind furnirom..... I to obavezno sa obe strane
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Od sadašnjih umetaka ništa. Imam drugu kombinaciju koja nema s donje strane ništa, samo različite vrste drva lijepljene.
Da ne bacam sve umetke, za sad sam izrezal jednog da mogu kombinirati nekakav uzorak koji bude koliko toliko ličil na ostatak stola.
To budu trakice rezane pod 45°.
Jedino još ne znam da li da skidam MDF jer to budu trakice duljine ~20 cm i širine 28mm omeđene s punim drvom.
Da, debljina i trokuta i umetaka je 28 mm.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Da mi ne bi bilo dosadno moral sam promjeniti izgled unetaka.
Nakon dosta rezuckanja izgledaju ovak.

Image

S donje strane se vidi da je u sredini trešnja i s vanjskih strana jela (čak mislim da je duglazija), a između bukva na mdf-u svaka traka sastavljena od 3 dijela.

Image

Ipak je šablona promjenjena i napravljena kak treba :)

Image

To u grubo s poljepljenim perima izgleda ovak.

Image

I ovak sam stavljeno jedno uz drugo. Još fali kraj koji je malo deblji od ostatka stola. Čak mi sada i bolje izgleda od prethodnog rješenja.

Image
Last edited by riba on 04 May 2016 08:10, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ovo sad izgleda mnogo bolje i obecava :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Danas se malo brusilo tak da sam 3-4x čistio usisavač.
Ove umetke (ne znam kak bi ih drugačije nazvao) sam privremeno s donje strane spojio samo s komadićem MDF-a ušrafljenim u obje polovice.
Samo da vidim kak to izgleda i da malo pobrusim.

Image

Nije uopće loše.

Ali mislim da budem s šarkama imao problema.
Kad sam skinuo s prošlih umetaka šarke dvije su jako loše.
Znam da je slika katastrofa, ali se vidi razlika, a riječ je o jednoj šarki koja ima hod više od 1mm kaj mi nikak nije prihvatljivo.

Image

Image


Moram još malo razmisliti, ali imam još jednu opciju koja bi na kraju bila čvršća, ali bi zakomplicirala sastavljanje većeg stola, a s druge strane kad razmislim stol se bude 3-4x godišnje proširivao i vraćao na manje.
Još ne znam.

Razmišljam da s donje strane stavim kopče.

Naručio sam s ebaya dodatne šarke imjesto ovih koje ne valjaju, ali još ni sam nisam siguran kaj da napravim.
Ima li netko nekih sugestija?
Last edited by riba on 05 May 2016 19:19, edited 1 time in total.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Eto ploča je manje više gotova.

Image

Gornji dio i oboreni rubovi su završeni s vunom Gr.000
Stvarno sam se iznenadil kak dobre rezultate daje . daleko bolje od šmirgla 150 i 180.
Ali obavezno koristiti masku - iz prve ruke to pišem.
Last edited by riba on 06 May 2016 19:28, edited 1 time in total.
User avatar
riba
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 221
Joined: 18 May 2011 11:21
Location: Varazdin

Post by riba »

Eto ove slike su od danas.
Na ploči je druga ruka Synteko Natural ulja u kojem je tinktura teak nijansa.
Nanosil sam s običnim kistom na jaaako tanko i nakon 10-20 min prešao ekscentar busilicom , a na njoj neka ko gruba spužva namjenjena baš za to, a iza toga nakon 30-40 min sam poliral.
Na šlajferici je "gruba spužva", a pored nje disk za poliranje.
Image

Sad ovo u grubo izgleda ovako:

Image

Image

Image

S time da je samo gornji dio stola (ploča) 2x nauljena, a donji dio samo jednom.

Za čudo ispalo je bolje nego sam se nadal.
Nadam se da slike sad nisu preloše, mada je teško dobiti nešto dobro u garaži gdje su tri strane zatvorene što se tiće svjetla.
Last edited by riba on 10 May 2016 14:24, edited 1 time in total.
Post Reply