Izrada skromne masine - abrihter diht

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Tako treba, nemoj ništa prepustiti slučaju.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Po prvi put sam pustio probno pustanje motora i glave. E sad posle oko minut rada na leru jedna strana osovine do lezaja se zagreje da ne moze rukom da se drzi (oko 60 stepeni). Druga strana je mlaka oko 35 stepeni. Brzina okretanja je 4500 obrtaja, a lezajevi su NSK samopodesivi dvoredni c3, otvorenog tipa ali sa jedne i druge strane su semerinzi. Prostor unutra napunjen tovatnom mascu. Vibracija skoro da i nema osim pri pokretanju kada ih ima jedno pola sekunde. Da li je to normalna radna temperatura ili znak da nesto nije u redu?
Last edited by ivanob1 on 03 Dec 2016 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

ako si stavio mnogo masti hoce zbog toga da se greje ali trebalo je da istera na semering i jos jedna stvar nisu trebala da oba lagera budu samoudesivi vec do remenice
samoudesivi a sa druge strane ako je futer dvoredni kruti c3 , pozdrav
ps > treba da se greju da mozes da drzis rukom sve preko toga nesto nije uredu!
smirglaj nikad dosta
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Bas ta strana do futera se i greje i to bas osovina.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

radenko ti je sve rekao :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

U ponedeljak pazarim kruti dvoredni lezaj c3 pa cemo videti. Takodje pre ugradnje primetio sam da jedan lezaj dok ga rucno okrecem ima neko trenje koje kod drugog nije bilo. E sad nisam zapamtio koji je od njih da bih sad bio siguran da je to problem. Ali videcu ponedelji, hvala.

PS. Skinuo deo masti i isto se ponasa, tako da nije do toga.
Last edited by ivanob1 on 03 Dec 2016 18:32, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cekaj... tebi se greje osovina, to jest ona je toplija od kucista lezaja?
Da ti ne zaglavljuje taj lezaj pa da se osovina okrece unutar njega?
Koliki zazor/zador imas izmedju osovine i lezaja?
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Da osovina je najtoplija i toplota polazi od tog dela gde je lezaj postavljen na nju (leziste). Kuciste se ne greje kao ni spoljni prsten lezaja. Lezaj je navucen tesno na osovinu (morao da radi cekic posto nemam presu). Ne bi trebalo da zaglavljuje ali ni da se okrece osovina unutar prstena, mada pri velikim brzinama sve je moguce i tu minimalno trenje dovodi do zagrevanja. Lezista su uradjena kod metalostrugara, a nisam siguran koja je tolerancija ostavljena.

Mada sad razmisljam da obelezim markerom polozaj osovine i lezaja i proverim da li je ostalo na istoj lokaciji posle pustanja u rad.
Last edited by ivanob1 on 03 Dec 2016 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Nisam imao mira pa proverio. Ne okrece se osovina unutar prstena lezaja, ali drugu stvar sam otkrio. Posto imam semering sa obe strane lezaja skinuo sam spoljni semering i primetio da se bez njega osovina ne greje puno, za koji stepen vise od druge strane (35-36 stepeni). E sad on malo teze nailazi na osovinu pa moguce da stvara veliko trenje koje pravi problem, a moguce da nema grejanja i zbog boljeg vazdusnog hladjenja. Ovo je iskljucilo da je lezaj problem. Probacu prvo sa drugim semeringom, a ako ne onda kruti lezaj zatvoren (2RS) bi trebalo resiti problem.
Last edited by ivanob1 on 03 Dec 2016 23:00, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moguce da je sam semering los.
Idealni za to bi bili lezajevi sa low-friction, ili non-contact ugradjenim semeringom, koji ustvari nema kontakt sa unutrasnjim prstenom, vec neku vrstu lavirinta. SKF-ova oznaka za njih je 2RSL odnosno 2RZ
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jos jedna stvar mast koju stavljas mora biti odgovarajuca ne bilo koja tovat mast
semering hoce da pravi te proleme i meni se desavalo
Last edited by art of wood on 04 Dec 2016 14:16, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Hm uzeo sam neku specijalnu Nisotec-ovu za lezajeve, ali provericu opet sutra.
Last edited by ivanob1 on 04 Dec 2016 19:48, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Definitivno je grajanje do semeringa. Kad skinem oba osovina se uopste ne greje. Stavio novi semering isto se greje kao sa starim. Druga strana do remenice ima isto dva semeringa ali se ne greje. Ko ce ga znati sta je tacno u pitanju. Narucio sam kruti dvoredni 2rs c3 lezaj i mislim da ce to resiti problem. Jeste to dodatnih 20+ evrica ali ce mi sacuvati dosta vremena dok otkrijem konkretan problem.

P.S. SKF lezajeve izbegavam jer sam cuo dosta losih iskustava. Low friction od drugih proizvodjaca nisam uspeo da nadjem. Tako da sam narucio FAG 3206 2RS c3.
Last edited by ivanob1 on 05 Dec 2016 13:31, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Losa iskustva su obicno sa "SKF" koji nije prosao pored te fabrike, drugim recima fals, al bio je jeftiniji :)
Kupuj direktno od uvoznika (imas sipisak na SKF sajtu), naravno kosta lepo vise, al znas sta si dobio.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

meni Timken odlicno odradjuje posao bolje od Faga
Post Reply