Izrada skromne masine - abrihter diht

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ja gotovo sve zivo sto treba jednom stolaru "planiram" da napravim, cak i abrihter, ali ni jednog jedinog momenta nisam planirao da pravim diht, posto sam na raznim sajtovima po internetu, a i u razgovoru sa mnogima skapirao da je korak kretanja materijala za obradu (drveta) u odnosu na dubinu i brzinu obrade veoma tesko proracunati i uklopiti.
Jedino da uzmes industrijski diht i bukvalno ga prekopiras.

Ali sad citam ove vase postove i vidim da je izgleda moguce, ali kako? Da li ste bre ljudi sigurni da ce to da radi kako treba i da ne cupa materijal, odnosno ne pali ga? Mislim na diht, ne abrihter, jer na njemu gurate materijal brzinom koju vi odredite.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Vec je dosta ljudi proslo kroz samogradnju i sve to funkcionise. Fabricki diht kao ova 2012NB Makita ima 2 noza i brzinu okretanja 8500. Brzina hranjenja je nesto vise od 8m u minutu bez obzira na debljinu skidanja. Za manje brzine ide sporije hranjenje. Za oko 5000 obrtaja to je oko 5-7 m u minutu. To bi trebalo da funkcionise.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

ivanob1 wrote:Vec je dosta ljudi proslo kroz samogradnju i sve to funkcionise. Fabricki diht kao ova 2012NB Makita ima 2 noza i brzinu okretanja 8500. Brzina hranjenja je nesto vise od 8m u minutu bez obzira na debljinu skidanja. Za manje brzine ide sporije hranjenje. Za oko 5000 obrtaja to je oko 5-7 m u minutu. To bi trebalo da funkcionise.
Svaka cast. Kad resim da pravim i to - znam gde da se obratim. Za sad - to mi stoji u planu negde za 2-3 godine.
Pa taman do penzije ...
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

UPDATE
Image
Image
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2017 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Jabih rekao da je ovo prilično dobro jer kao prvo koristiš kvadratne cevi. Ne znam koliko si precizno ovo izvario ali mislim da bi bdilo dobro da si obradio površine gde naležu nosači glave i ove kosine gde će doći šarke za abrihter. Ne znam kako ćeš rešiti podizanje ploče dihta ali o tom potom.
Želimti puno sreće u daljem radu.
pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Koliko vidim, podizanje je već riješio. Izgleda super. Nema još ni motor a već je bolji od mog dihta :)
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Koristim UNP i L profile. Povrsine za kuciste lezajeva i kosine su izravnate tako da budu savrseno paralelne, koristio neku moju improvizovanu tehniku tusiranja. Za podizanje je vec spremljena matica od dizalice za auto koja je zavarena za dno ove brunirane cevi. Ostatak dizalice sa spinglom ce biti fiksiran ispod. Bice uskoro pa cu okaciti slike.

Motori su spremni i cekaju nastavak radova :)
Last edited by ivanob1 on 01 Oct 2016 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Gde kupujete nozeve za abrihter i po kojoj ceni? Pretpostavljam da treba da budu od HSS-a.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Narucio TRO slovenacke HSS sa 18% Wolfram-a (0.4 eura po cm). Videcu kako ce se pokazati nozevi jer imaju i zanimljiv katalog glodala i testera.
Last edited by ivanob1 on 10 Oct 2016 17:08, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Sklop za diht uradjen. Fali jos tocak za podizanje i spustanje ploce dihta. Nabavio metalni tocak od ventila pa cu njega iskoristiti.

Image
Image
Image
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2017 20:48, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

:pljesk::pljesk::pljesk:

samo napred :prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Da imam vremena, i ja bih sebi napravio jedan takav. Nekako mi se čini da je navojno vreteno za pokretanje donje ploče debljače - dihta najslabija karika. Čini mi se pretanko. Ili se varam? Doduše, sedamtonski antenski sklop na radaru na kojem sam radio podizala su i držala četiri navojna vretena možda tek trostrukog promjera...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Vodim se logikom da je ista spingla (13mm) i bronzana matica koriscena za podizanje automobila preko jedne tone. Tezina ploce i cevi je do 20kg sto je visestruko manje. Podizanje ide relativno lako tako da za sada nema problema.
Last edited by ivanob1 on 25 Oct 2016 20:04, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Bukova osmica širine kojih 30 cm i duljine kojih 220 cm ima cca 80 kg. Nemoj to smetnuti s uma:) Moj diht ima četiri takva vretena
Last edited by BILJEŽNIK on 25 Oct 2016 20:23, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Dok daska prolazi kroz diht bice mehanizam za fiksiranje klipa koji drzi plocu. U tom momentu tezina se oslobadja sa spingle i prenosi totalno na klip i klipnjacu kojima tih 80kg ne predstavlja nikakav problem. Takodje taj sistem za fiksiranje sluzice da se ploca stabilizuje i ostane u istom mestu tokom obrade.

Image
Rucica pored tocka za podizanje ploce je za fiksiranje. Planiram takav sistem.
Last edited by ivanob1 on 25 Oct 2016 20:44, edited 1 time in total.
Post Reply