Izrada skromne masine - abrihter diht

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Izrada skromne masine - abrihter diht

Post by ivanob1 »

Evo i ja dosao na ludu ideju da pravim kombinovanu masinu abrihter-diht i eventualno horizontalni frezer. Jednostavno me je povuklo kad sam naleteo na motor i glavu po povoljnoj ceni. Glava 80x150 sa nozevima i motor 2.2 kw trofazni elektrokovina. Posle kupio samostelujuce lezajeve UC 205 sa kucistem i krenuo da crtam po sketchup-u. Procitao sam sve postove, a posebno ovaj viewtopic.php?id=277 tako da je uglavnom dosta toga vec razradjeno. Inace trudicu se da ovaj projekat bude pracen slikama tako da i nekom drugom pomogne ako se odluci za slican projekat.

Na nesrecu glava je sa dva noza, i navoji za srafove kojima se stezu nozevi su urezani u nju samu. Koliko sam procitao problem sa ovim glavama je sto su mnogo bucne, a na njoj pise n=4500 sto pretpostavljam da je i maksimalni broj obrtaja. Da li je to problem posto ima samo dva noza. Da li se smanjivanjem brzine valjaka za diht moze ovo kompenzovati ili da nabavljam drugu glavu.

Vidim da su ploce za abrihter na Sasinoj masini varene na L profile, a negde procitah da to i nije bas najbolje resenje, vec je bolje srafiti. Ima li jos koje misljenje?

Uglavnom se koristi drugi motor sa reduktorom za pogon valjaka dihta. Razmisljam o varijanti koriscenja duple remenice na ovom motoru i redukovanja brzine uz jos jednu remenicu, zupcanika bendiksa i zamajca od juga. Na taj nacin moze da se smanji brzina sa 2850 na pristojnih 55 obrtaja sto za valjke precnika 35mm daje brzinu prolaska daske 6m/min. Na ovaj nacin bih izbegao kupovinu jos jednog motora a iskoristio bih zamajac koju vec imam. Vidim da se ovaj sistem koristi za mangala.

Toliko za sada.
Last edited by ivanob1 on 21 Mar 2016 08:02, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Evo i napretka

Image
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2017 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ivanob1 wrote:... 55 obrtaja sto za valjke precnika 35mm daje brzinu prolaska daske 6m/s.
Negde ti ne valja racunica
55 obr/min = 55/60=0.916 obrtaja u sekundi
obim valjka precnika 35mm je: 35*pi=109.9mm
kad ta dva izmnozis dobijes da je brzina prolaska daske 100 mm/s odnosno 10cm/s
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Å to iznosi 6 m u minuti, a to je, pretpostavljam, tražena vrijednost :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:pucko:
Ah... videh da 6m/s nema smisla, pa sam mislio da je 6cm/s, a nije mi palo napamet da je 6m/min :)
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Da moja greska, a i logicno je 6m/min :)
Last edited by ivanob1 on 21 Mar 2016 08:05, edited 1 time in total.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Evo i slike glave sa nozevima
Image
Image
Image

Mada jedan stolar mi rece da je ovo mozda i glava za vertikalni frezer. Proizvodjac je firma Wigo, deluje da je radjena pre 100 godina pa mozda je i neki raritet :)
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2017 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ovo je odlična glava...ne brini za to.
kada sklopiš ovu skalameriju sa slike od profila,a pre nego što postaviš glavu ja bih ti preporučio da obradiš mašinski ovu površinu gde se šrafe nosači ležaja za glavu. Prilikom sklapanja ovih profiula nemoj da žuriš jer je preciznost tu najvažnija. 1 mm je jako mnogo. Vari pomalo sa svake strane da var ne povuče konstrukciju.
I da. Nacrtaj celokupnu konstrukciju pre nego što kreneš jer posle ćeš teško ispravljati bilo šta...u stvari naknadne ispravke su mnogo skuplje.
Predvidi pogon stola dihta i gde ćeš da ga smestiš...ma predvidi sve a posle kreni da radiš.
Još mnogo to mi je u sećanju i rado ću ti pomoći koliko mogu. Ukoliko nešto zapne konsulutovaću i inžinjera...
Pozz i svako dobro.
PS Ja lično kroz ovo ne bih prolazio ponovo.
Last edited by saša on 21 Mar 2016 16:50, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Da u sustini ne pocinjem nista dok ne iscrtam i isplaniram sve do tancina.

Sto se dihta tice koristicu debelu navojnu cev (valjda se zove spingla) koja ce da prolazi kroz navojni prsten. E jedino mi jos nije jasan mehanizam koji omogucava okretanje te navojne cevi koja se podize i spusta sa prednje strane dihta. Malo je nezgodno da se stalno savijam ispod i okrecem spinglu.
Last edited by ivanob1 on 21 Mar 2016 16:58, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Sećaš se onih starih dizalica za fiću. Dva konusna zupčanika po uglom od 90 stepeni.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Zupcanici su ok ali po meni tu postoji problem jer se spingla okrece u fiksnom prstenu i podize sa sve plocom. E sad jedino mi pada napamet sistem prirubnice kao kod vretena stubne busilice tako da zupcanik ostane fiksni sa muskim delom prirubnice a da unutar spingle bude zenski deo. Inace bio bi dovoljan samo jedan zub.

Image
Kod tebe cini mi se da je u pitanju sistem klipa kod koga je vec mnogo lakse uraditi ovaj sistem sa kosim zupcanicima. Medjutim mislim da je to dosta skuplje za izradu (morali bi da budu idealno obruseni klip i klipnjaca) u odnosu na varijantu debele spingle.
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2017 20:45, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Nisam te razumeo ali ne optetećuj se time jer nisam neki stručnjak za mašinstvo...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Moze li mi neko reci gde se nalazi sarena pijaca u beogradu gde se mogu naci delovi masina, rucni alati ... ?
Dolazim do Novog Beograda u petak pa da svratim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Subota, Bubanj Potok
Nedlelja eventualno zemunski buvljak https://www.google.rs/maps/place/Buvlja ... aae3?hl=en
Petkom nista.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Hvala Bole :prs:
Post Reply