Radni sto podesive visine?

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
chipowski
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 20:35
Location: Beograd

Radni sto podesive visine?

Post by chipowski »

Pozdrav ljudi,

Potreban mi je savet u vezi izrade radnog stola 160x80cm.

Zahtevi:
1) sto treba da bude masivan, da se niposto ne klacka
2) u prvih 0.5m sa prednje strane ne sme postojati nikakav vezac, ram ili bilo sta ispod ploce sto bi smetalo nogama iako bi konstrukcija tako bila stabilnija (zelim da mi ploca bude tik uz noge)
3) visina stola treba da bude podesiva, npr. od 65-75cm, idealno bi bilo u koracima od po 1cm (da se ne mora koristiti libela)

Materijali mogu biti metal, puno drvo, iverica, medijapan, sta god. Cena – razumna.

Gledao sam neke gotove kancelarijske stolove sa tzv. "T" ili "C" nogama koji nemaju prednje vezace, medjutim oni nikako ne ispunjavaju 1).

Klasicne "zatvorene" konstrukcije od iverice ne ispunjavaju 3).

Evo neke skice metalne podkonstrukcije kako bi to moglo da izgleda, medjutim, pitanje je gde naci kutijaste profile 5x5 ili 8x8 koji idu "cev u cev", i na kraju majstora da sve to napravi :)

Image

Osnovni problem je kako resiti 3) i tu bi mi pomogli saveti iskusnih forumasa. Ono sto meni kao laiku pada na pamet je skriveni "osigurac" kojim se bira visina (kao u teretanama kilaza), ili npr. specijalni sraf koji pritiska unutrasnju cev; moze cak i spoljasnja "cizma" koja bi se iznutra punila npr. dascicama iverice 5x5x1cm do zeljene visine.

Ipak, sve ovo mi deluje kao budzenje, zato bih voleo da cujem profesionalce :)

Resenje moze da bude i komplet od drveta ako je izvodljivo.

Hvala!
Last edited by chipowski on 11 Nov 2015 20:56, edited 1 time in total.
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Prije svega, upiši lokaciju (grad) odakle si. Kako savjetovati gdje nešto kupiti ako se ne zna odakle si? :)

Za metalne cijevi koje idu jedna u drugu nije problem, ima svega. Na brzaka sam našao ovo
http://www.metal-gradiska.com/cijevi/ci ... ratne.html
Mogu se naći kombinacije koje ulaze jedna u drugu.

Koliko često bi se radila promjena visine stola? Jako često ili jako rijetko?
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ima kod nas u Matuljima firma koja prodaje željezne profile na mjeru pa navrati, možda ti je ovdje najbliže.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
chipowski
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 20:35
Location: Beograd

Post by chipowski »

Iz Beograda sam, zaboravih da upisem lokaciju. Zvao sam neke lokalne firme i izgleda da nemaju cevi tih profila koje ulaze jedna u drugu :( Isto su mi rekli i u jednoj domacoj firmi koja se bavi proizvodnjom slicnih metalnih podkonstrukcija.

@trnac Promena visine se uopste nece raditi cesto, ali hoce nekoliko puta dok se ne nastima optimalna ergonomija prema osobi/stolici. Mozda 1-2 puta godisnje kod takvih promena. Meni bi najlakse bilo da se visina menja u diskretnim koracima. U tom slucaju bi na krajeve nogu mogle da idu standardne stopice za nivelisanje.

Inace, ja sam potpuno otvoren i za druga resenja sve dok ispunjavaju 1-3). Metalna "cev u cev" konstrukcija uopste nije obavezna. Sto se mene tice, moze i klasicna iverica zatvorena sa 3 strane, ali da nekako elegantno resimo 3).
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ко ће ти радити браварски део посла?
Можеш ли да га убедиш да уради овако?
Ноге од цеви 40Х40.
Наставци за подешавање висине од цеви 35Х35
за обе дебљина зида 2,5 мм
то ћеш можда морати и мало да брусиш да клизи без запињања , можда?
Ида си звао "Џип-комерц" или отишао на : http://www.jeepcommerce.rs/sales_assort ... steelpipes видео би да све има - само треба наћи ;-Х
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Možda pristup problemu nije dobar?
Visina stola 65-75 cm sugerira da će se stol koristiti u sjedećem položaju, ali da osobe koje će sjediti neće biti iste visine.
Taj problem bi riješio uredskom stolicom koja se može podešavati po visini i "klupčicom" ispod nogu osobe. I naravno, fiksna visina stola od 75 cm.
Last edited by trnac on 12 Nov 2015 16:25, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

феникс wrote:Ида си звао "Џип-комерц" или отишао на : http://www.jeepcommerce.rs/sales_assort ... steelpipes видео би да све има - само треба наћи ;-Х
Kod Dzipkovica nema profila za namestaj, ima u : http://markmetal.co.rs/kvadratne-precizne-cevi/
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:Kod Dzipkovica nema profila za namestaj, ima u : http://markmetal.co.rs/kvadratne-precizne-cevi/
А ту је најдебљи зид 1,5 мм и немамогућности да иде цев у цев а да не клопара.
Од обичних цеви из џипкомерца сам радио конструкцију стола за авио-тренажер и после пластификације није било никаквих замерки на изглед.
Претпостављам да ни ово неће бити сто за "фенси" канцеларију
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
chipowski
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 20:35
Location: Beograd

Post by chipowski »

@trnac Tako nesto i koristim trenutno, medjutim nisam odusevljen. Pretpostavljam da je klupica ok kad se za stolom miruje :)

@feniks Njih sam upravo i zvao i poslao im projekat, medjutim kazu da nemaju "cev u cev". Doduse, razmatrali smo samo cevi izmedju 5x5 i 8x8 jer su mi se svidele noge tih dimenzija na gotovim stolovima. Nismo mogli da nadjemo neko pametno resenje za 3) pa je ostalo na tome i eto me ovde sad :)

Jos uvek nemam majstora, a ako se odlucim za predlozenu varijantu 40x40x2 + 35x35x2 (prodavac nije siguran da je ovo izvodljivo), kako bi se tacno podesavala visina, tj. koje su sve varijante moguce? Idealno bi bilo da se visina menja u koracima od po 1cm i da se to ne vidi sa prednje strane.
Last edited by chipowski on 13 Nov 2015 20:06, edited 1 time in total.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Погледај: http://www.jeepcommerce.rs/lager/Kvadratne_cevi.pdf
и ту пронађи ово: 70/70/4.7 F L=6000 (EN 10219)
па кад узмеш цев 60Х60 и увучеш је у ову наведену којојје дебљина зида 4,7мм имаћеш 0,3 мм луфта са сваке стране.
Ђто се тиче подешавања а да се споља не види по мени је потребно да ти неки стругар направи навојне шипке Ф16 на пример + четвртасте матице које би улазиле у цев 60Х60 и ту их завариш + четвртасте плоче које би улазиле у цев 70Х70 и њих завариш на 30 мм од доње ивице тих наставака за промену висине с' тим да пре варења навојне шипке провучеш кроз те плоче и са две матице које завариш - једну на врх да буде као глава шрафа а другу са друге стране плоче тако да се шраф окреће без много луфта.
Кад све то завариш тада цевастим или насадним кључем можеш да подешаваш висину и кад је подесиш да у цев ставиш пластични чеп који следује за ногу стола.
Надам се да нисам много замрсио објашњење :(
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Pa i meni je logicno,da bez obzira koliko je unutrasnja cev manja,makar reda i neki milimetar,da moze da se za spoljne cevi navare matice kroz koju idu srafovi koji pritezu tu unutrasnje cev koja je manja za neki mm... za svaki stub se stavi po dva srafa,jedan za debljinu cevi,jedan za sirinu(ako je visina najveca dimenzija cevi u ovom slucaju)...jeste da nije najelegantnije resenje,ali je najjeftinije...nek taj sto zaradi neke pare pa onda ulazi u njega :)
Pogotovo sto se sve cevi kupuju na 3 i 6 metara,pa bolje da se ne komplikuje mnogo....
Last edited by nikola28 on 13 Nov 2015 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto smo ipak stolari, evo par ideja u drvo ili univer varijanti:

Drvo
Image Image

Univer
Image Image

Rupe za klin na unutrasnjem delu noge su na rastojanju od 4cm. A na spoljasnjem 5cm. Tako da imas podesavanje po 1cm, u zavisnosti u koju rupu ubacis klin (kao nonijus).

Varijanta od drveta je malo slozenija za izradu, treba to iseci na ger (mada moze i od ravnih komada, stvar ukusa), lepo napasovati i tacno obraditi, ulepiti...

Varijanta od univera je manje vise jednostavna. Moze eventualno da se doda na dno nekakva horizontalna lajsna, cija bi sirina bila kao sto je ova "obloga" debela, manje vise radi estetike, iako pomaze i da rasporedi tezinu stola na ipak malo vecu povrsinu.
Pozadi povezes dva ovakva "nogara" tablom, preko toga stavis radnu plocu, i to je to.

Cepove sam grubo nacrtao, samo principa radi. Naravno moze lepo da im se zaobli glava, pa da to izgleda pristojno. Da se na univeru ne bi videla "drljava" unutrasnjost rupe, moze da se ulepi nekakva tankozidna cev, ili da se uradi umetak od drveta...

Ima puno varijanti, ovo je samo osnovna ideja konstrukcije.

Moguca je i obrnuta varijanta, to jest da ovo sto je na slikama "okolo" bude donji deo koji se izvlaci, a ova jedna tabla (ili cetvrtka kada je drvo u pitanju), da bude povezana sa ostatkom stola.
Sta se kome vise dopada.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

User avatar
chipowski
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 Nov 2015 20:35
Location: Beograd

Post by chipowski »

Ljudi, genijalni ste! Ideje su sve odlicne, a mislim da cu se odluciti za univer kao najlaksi za izradu, eventualno drvo.

@mbole Pretpostavljam da bi ostatak drvene konstrukcije bio slican metalnoj sa slike kako bi ispunjavala 2) ili mozda i za to postoji bolje resenje? Kod drveta me jedino brine moguce krivljenje i uvijanje ploce (160×80) nakon par godina.

U slucaju univera stavio bih mozda deblju srednju plocu (4cm) do vrha, tanje spoljasnje (2cm) i ledja od 35x4cm. Da li ovo ima smisla? U stvari, mozda je bolje da stranice budu ujednacene debljine.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Debljine stranica, ploca (izuzev gornje), su vise stvar tvog ukusa tj. estetike i dubine novcanika.
A za estetiku... nisam ti neka pomoc :)

Sve vertikalne ploce bi trebalo da bez problema istrpe opterecenja i da se ne krive.

Gornja ploca je vec druga prica. Ona je pozeljno da bude sto deblja i od sto kvalitetnijeg univera, upravo zbog krivljenja, ali ima jos mogucnosti.
Nacrtacu.

Niko ne brani ni da se kombinuju drveni nogari i univer ploca.

Konstrukcija kod drvenih nogara je ipak malo komplikovanija. Probacu i to da nacrtam (ako stignem, malo sam u guzvi).
Post Reply