Akustična gitara

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Akustična gitara

Post by franko ri »

Evo da predstavim moj projekt koji je započeo pred par godina i sada ponovo oživio.Nemam praktičnog znanja o gradnji gitare i ovo je moja prva gitara tako da sam se odlučio raditi od materijala koje sam našao u radioni i želja mi je steći neko iskustvo za kvalitetniji rad.Svaki savjet i kritika dobrodošla:).

Zadnja strana sa letvicama
Image

Vrat gitare
Image

Rozeta i zvučna rupa
Image
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Prva greška.Prilikom rezanja utora rozete nisam dobro stegnuo bit pa sam probio rupu gdje netreba

www.youtube.com/watch?v=NTLLnh9vqJI
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To ti se desava zato sto pokusavas da sve radis iz ruke, ofrlje. Da sli kroz centar izbusio preciznu rupu, u nju postavio zavrtanj sa ravnim delom, pa na njega maticom zakacio sestar, ne bi ti se klackao nosac glodalice. Probaj da sve pravis sa maksimalnom paznjom i urednoscu od pocetka pa ces imati bolje rezultate.
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Nisam stegnuo bit kako treba pa se prilikom rotacije zakopao u materijal i probio ga.Radijus je ispao savršen.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

He... par saveta:
1. Ne uvijaj dremel u dascicu, nego dascicu navijaj na dremel. Tako ti se nece upredati kabl.
2. Donja dascica treba da bude mnogo sira i duza, kako ti se ne bi "klackala" cela skalamerija. Ili ko sto BR napisa stegnes srafom odozdo.

Jel ti se ovo odlomila leva ivica ploce? Cini mi se da je na prvom snimku cela, to jest da ima luk a ne ravno na levoj strani.

Samo napred
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Mbole hvala.Odlomljena je ivica ploče ali van gitare.Odlomljena je od početka.Hvala što se tiče savjeta i tebi i BR,ovo je prva gradnja nadam se ne i zadnja tako da će mi pomoći da si olakšam i poboljšam posao.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Objesi na plafon produžni kabel i dremelicu uštakaj iznad glave, tako ti kabel neće smetati prilikom rada
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Hvala Bilježnik
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Evo budući da sam na mjestu rozete probio ploču izrezao sam prsten na veličinu otvora zvučne rupe a za debljinu reza sam ubacio smrekovu letvicu.Ne obraćajte pažnju na japanke to sam i ja vidio tek na videu

https://www.youtube.com/watch?v=oNe12JGqoBQ
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

eh i taman na kraju videa skreneš s brusnim papirom poprijeko godova :/
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

zasro motku :P:skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

dečki to je 80,daleko od 600 a i na mjestu fretboarda
Last edited by franko ri on 29 Sep 2015 22:27, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kada ubacujes tanke lajsnice, spoj krajeva se radi pod 45 stepeni ili pod jos ostrijim uglom iz najmanje dva razloga: takav spoj je mnogo jaci posto nije direktno popreko na vlakna (gde lepak maltene ne drzi), i linija spoja je mnogo manje primetna. Takodje krajnji rez na lajsnici ne radis testerom vec dletom (mnogo se manje primecuje linija lepljenja, i finije mozes da ga uklopis).
Odrezes deblju letvicu pod uglom pod kojim zelis da bude spoj, prislonis lajsnicu uz ivicu letvice, preko lajsnice stavis jos neku lajsnicu i dletom (ostrim) niz zakosenu ivicu letve skines tanak sloj sa lajsnice. Pa tako dok se ne uklopi. Druga lajsnica je tu da pridrzava vlakna na onoj koju rezes, akko se ne bi krzala na spoljasnjoj strani.

Ne vidi se na snimku, ali stekao sam utisak da si mazao samo po jednu dodirnu povrsinu i na lajsnici i na prstenu. Uvek mazi obe. Visak lepka ce iscureti (ionako ce iscureti pa moras da ga cistis u svakom slucaju), ali ako lepka ima manje nego sto treba spoj ce biti slab. Kod ovakvih kruznih "umetaka", uvek imas dve strane koje su popreko na vlakna, gde drvo jako upija lepak, pa ga jednostavno ne ostane dovoljno da bi napravio kvalitetan spoj. Cesto se takve povrsine mazu dva puta (prvo namazes samo njih, sacekas da malo "povuce", pa onda ponovo mazes ali sada ceo krug).

Lepak cistis ciklingom, pre nego sto potpuno otvrdne, ali nakon sto je zelirao. Tada se skida lako i ne ostavlja fleke za sobom.

Za ravnanje ulepljenih komada takodje koristis cikling, a ne smirglu.

Problem i jeste sto je ta smirgla 80, izuzev ako ces skidati bas debeo sloj smirglanjem (sto i nije bas najefikasniji nacin za to). Gruba smirgla popreko na godove pokida vlakna do prilicne dubine. Jednostavno pravis sebi nepotreban posao, to jest vise smirglanja na kraju. Nevolja je i sto cesto neko takvo mesto i ne primetis sve dok ne lakiras, a onda samo iskoce poprecne linije.

PS
Kad pomenu japanke, ja se ponadao da ce da budu neke dve tri male kosooke, a ono ... :)
User avatar
franko ri
Šegrt
Posts: 44
Joined: 08 Jan 2012 12:54
Location: Rijeka

Post by franko ri »

Spoj tanke letvice uopće nije bitan jer ga pokriva fretboard zato mu ni nisam poklanjao pažnju.Ljepilom sam mazao i obje strane letvice(nestalo memorije na kartici).Hvala na savjetima a japanke na žalost nisu kosooke.
Post Reply