Bracni krevet

Sva pitanja o vašim ili tuđim projektima
Post Reply
User avatar
geminni
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2008 17:44

Bracni krevet

Post by geminni »

Pozdrav svima!

Treba da napravim dupli, iliti, bracni krevet. Tu sam ja nesto dizajnirao, racunao pa bih zeleo da mi malo pripomognete oko stabilnosti kreveta. Postavicu slike ali prvo malo uvoda. Dimenzije duseka su 180x200cm, dizajn treba da je minimalan i bice uradjen od oblozene iverice. Ispod duseka sam misli da stavim dve ploce iverice dimenzija 90x200 jedna do druge. Te iverica bi stajala na ramu od letvi 3x5cm. Da ne duzim, evo i slika. Interesuje me da li ce ovako po nacrtu krevet biti stabilan?

Uradio sam tri crteza po koracima. Zute boje su letve 3x5cm, smedja je obicna iverica (ili moze i lezonit?) a belo je oblozena iverica (boja jos nije odredjena).
Nadam se da ce slike biti dovoljno jasne :)


Image
Image
Image
Last edited by geminni on 05 Aug 2008 17:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto su ti letve relativno gusto rasporedjene (koliko procenjujem sa slike, otprilike na svakih 20-tak cm), mislim da nema potrebe za ivericom. Dovoljan je lesonit, jos ako nadjes onaj perforirani da bi dusek lakse "disao".
Sto se ostalog dela konstrukcije tice, nisam do sada pravio krevet, pa bi verovatno neko drugi mogao vise da ti pomogne, ali meni ovo deluje sasvim OK.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Stavi jednu nogu na sjecištu dijagonala u sredini kreveta i po jednu letvu na kračoj stranici kreveta ispod letvi na prvoj slici. dovoljno ti je po sredini staviti samo četiri letve na cca 50 cm umjesto svih poprečnih letvi i na to ivericu 18 mm.
Ili postavi na gušće letve razmak oko 4 cm i ne treba ti iverica.

Po samoj konstrukciji krevet je više nego čvrst. Bitno je kako i čime češ učvrstiti češ pričvestiti. Da li si se raspitao koliko dodju originalne podnice, znaju biti dovoljno jeftine da se ne isplati igrati s letvama.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam pravio krevet slicne konstrukcije pre 15 godina i do skoro smo zena i ja spavali na njemu i razmnozavali se. Da krevet je imao jednu (petu ) nogu u sredini a dascice su bile od lamperije koja je poprecno povezana keper trakom koja dascicama daje rastojanje. Dascice sam stavio gusce u delu gde odje zadnjica. Prva i zadnja dascica su fiksirane dok ostalenategnuto drzi keper traka. Ona je spojena heftalicom na dascice. NJije dobro da se dusek zatvara lesonitima i ivericama odozdo. To moze za decije krevete da zavrsi posao... Odrasle osobe za noc ispuste oko 0,5 litra znoja a leti i vise. Deo toga ide i u dusek. A da, Neka ti bocne strane budu 4-5cm izdignute od poda kako bi postojala cirkulacija vazduha ispod kreveta. Za dusek nemoj da zalis pare. Najbolji zicani duseci su bili Simpo Premijer ili premijum, ne secam se. Ne znam kakvi su ovi moderni sundjerasti osim da su visestruko skuplji.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Dobro velja kažeš i ja sam isto za letvice. Bolje i zdravije od iverice sigurno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja sa letvicama bez ikakve ploce, je sto jogi dusek ima u sebi zicano jezgro. Opruge ne vole da budu oslonjene samo na jednoj strani, a sa letvicama to mora da se desi. To je razlog za koriscenje lesonita ili spera (iverica se retko koristi). Znaci samo kako bi rasporedila silu po celoj povrsini opruge, ne kao "noseci" element.
Sa druge strane ovo sto Velja pominje sa znojenjem je isto tako tacno. Zbog toga se koristi podloga koja je perforirana, to jest ima rupe.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Ploca na koju dolazi dusek trba da je od punog materijala( 16mm iverica ili sper). Ne mora biti perforirana, jer su svi duseci presvuceni platnom tako da normalno dise.Perforacija treba samo ako su u pitanju presvlacenje skajem ili kozom.Ja inace preko jogi duseka stavljam 2cm debeo sundjer (za bracne krevete lepim dava sundjera neoprenskim lepilom) i preko toka navlaku, tako da se postize odredjena mekoca. To je moje dugogodisnje iskustvo u izradi ih kreveta, spavanje je udobno.
User avatar
Mare Nish
Šegrt
Posts: 44
Joined: 17 Nov 2007 23:57
Location: Nis

Post by Mare Nish »

ove dve srednje sigurno pucaju ako nema 5. noge,a lesonit ispusta cudne zvuke tako da ti ga ne preporucujem vec stavi sirovu ivericu pa po njoj mestimicno izbusi par rupa fi 35 burgijom za sarke, ili priblizi letve na 5 cm. pozz
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne mora biti perforirana, jer su svi duseci presvuceni platnom tako da normalno dise
Nekako mi lici da ce dusek koji je "otvoren" i sa donje strane moci bolje da se "luftira". Znaci vlaga koja udje u njega (znoj koji ispustis dok spavas, ili radis na produzenju vrste :)), ce lakse "izaci" napolje, ako je podloga perforirana. Sto se tice duseka od skaja, u njega i onako ne moze da udje vlaga. Koza je verovatno negde na sredini, posto vlagu propusta slabije od platna, ali je ipak propusta.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Image
Pre svega izvinite sto nije izvadjen iz kese ali nadam se da se dovoljno jasno vidi.
Ovo je dusek sa zicanim jezgrom i jedan od standardnijih(citaj jeftinijih)varijanti.
Sa spoljne strane je platno(koje moze biti razno od ciste sintetike do pamuka)
Ispod platna je stiva ili koflin(najcesce se srece u jaknama punjenim)sluzi da da mekocu dodira,
sundjer liveni razlicite gustine i debljine,sledeci sundjer "regenerat"(otpad,skart sundjera mleven i pod pritiskom lepljen,vece gustine),do zica filc koji brani sundjer od opruga i u sredini opruge koje su(u ovom slucaju) punjene sundjerom.
Ne moraju obe strane duseka biti iste(to je ono kada kazu zimska i letnja strana)
U proseku je visine 22cm.
Nadam se da vam je sada lakse da zakljucite sta je dobro a sta nije.
Last edited by Dule on 09 Aug 2008 10:55, edited 1 time in total.
User avatar
geminni
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2008 17:44

Post by geminni »

E, odlicno, hvala za savete!

Nekako mi se lezonit ne dopada jer se krivi vremenom. Imao sam lezaj na izvlacenje koji je u sebi imao lezonit na donjoj strani (na ramu od letvi) a "dusek" je u stvari bio 10-ak debeo sundjer. Vremenom se stvorilo udubljenje u predelu guza :) Zato bih ipak isao na varijantu sa izbusenom ivericom ali onda sa manje poprecnih letvi nego sto sam nacrtao. Naravno, noga u sredini obavezno ide samo sam ja bio zaboravio da je ucrtam.

Nadam se da cu do zime uspeti da uradim. Obavezno cu poslati i fotke da vidite finalni prozivod :)
User avatar
vladahoby
Šegrt
Posts: 20
Joined: 29 Aug 2008 17:13

Post by vladahoby »

KAKO TI SE ČINI OVAJ ? FIOKE MOGU BITI SA ČELA ILI SA STRANE
Image
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ja lično sam pravio krevete od iverice na sledeći način.po standardu nekakvom što određuje dušek dakle 200-180
stranica je dimenzija 1964mm dužine 400mm širine okantovana abs 2mm što inače radim ručno pošto nemam
kantaricu,a nepadami napamet da za metar dužni dajem 3-4 km,dakle ručno neostikom pa obradim frezerom,podnožje je dimenzija 1800mm dužine 600mm širine,frezerom napravim radijus 6cm-6cm iskantujem isto ručno neostikom stim što na radijusu dok savijam abs koristim pištolj na topli zrak tako ga ja zovem,da bi se omekšao i bolje zaljepio na krivini uz lupkanje gumenim čekićom-uzglavlje je dimenzija 1800mm dužina 900mm širina na isti način napravljen radijus ,eonda to spojim tiplama i osiguram kojim konfirmatom,unutrašnju konstrukciju pravim na sledeći način ,stranica je1964mmdužine širine 250-300mm poprečne su1736mm koje napravim 5komada pospajam vijcima i napravim kostur ,ubacim u krevet pospajam iz nutra vijcima 4puta 30,mislim kostur pričvrstim za krevet tim vijcima osiguram na spojevima vinklima za tu namjenu,pod kreveta pravim od bijele iverrice iz dva dijela 1990-890 izbušim neznam tačan broj rupa f 35 nabacim dušek i gotova stvar, podnožje i uzglavlje ukrasim 200-200 komadima nekog iverala sa bojom koja se nekako slaže sa bojom kreveta i to je to.ako sam negdje u mjeri pogrešio izvinjavam se pošto sam nako iz glave davao mjere nadam se da ste razumjeli na koji način to radim ,naravno to je naj jeftinija varijanta ima još dosta načina sa sanducima za posteljinu i komodom umjesto podnožja,ali to ću prezentirati sa slikama samo dok provalim kako da ih ubacim.:cool:
ko radi taj se i umori
Post Reply